איך מגיעים

מגיעים למסעדה (בכביש 99 מאזור הבניאס או בכביש 98 מאזור דרום רמת הגולן). בצומת יער אודם [1] אשר בכניסה הדרומית למסעדה, נפנה מערבה לכביש 978 לעבר הישוב אודם. לאחר כ-3 ק”מ נסיעה, וכ-200 מטרים לפני הפניה לישוב אודם, נראה בצד ימין (מערב) שביל היוצא מהכביש המסומן בסימון שבילים שחור [2]. נחנה את הרכב בצד הכביש ונתחיל ללכת עם השביל השחור.

הג'ובה הגדולה

מהכביש [2] נתחיל בהליכה עם השביל השחור אשר מובילה אותנו בינות לעצים שהשולטים בהם הם אלון תולע, אלון מצוי  ולבנה רפואי.

יער אודם הוא שריד ליער שכיסה בעבר את רוב שטח רמת הגולן. היער משתרע מגובה של 800 מטר עד 1,200 מטר מעל פני הים.  היער הינו טבעי, דהיינו לא ניטע על ידי האדם למרות שלאדם יש יד בעיצובו. עצי היער נגזמו ודוללו על ידי בני אדם ורעיה, ובכך התאפשר  לעצים לגדול לגובה וליצור יער שאולי אינו דומה ליערות העד שסביב האמזונאס, אך הוא בהחלט יער בהגדרה ישראלית.

לאחר כ-500 מטרים יוביל אותנו הסימון השחור לעבר הפתעה מרשימה - הג'ובה הגדולה, שלפתע פתאום נעמוד על שפתה. הג'ובה הגדולה היא מכתש קטן, אחד מתוך 23 ג'ובות שהתגלו באזור. קוטרה של הג'ובה הגדולה הוא 250 מטרים ועומקה כ-60 מטרים. בתוך הג'ובה נוכל למצוא שלל צמחיה עבותה שנהנית ממשק מים משופר בעקבות אגן הניקוז הגדול.

ישנן שתי תיאוריות רווחות לגבי דרך היווצרות הג'ובות:

  1. הגיאולוג דורון מור גורס כי הג'ובות הן תוצאה של פליטת גז וולקני מן העומק והתפוצצות עזה ללא פליטת לבה או חומרים פירוקלסטיים.
  2. תיאוריה אחרת אומרת כי הג'ובות הן למעשה גופי מים או שלוליות גדולות שנלכדו מתחת לזרם לבה. בעקבות החום הרב המים הפכו לגז ויצרו חלל גדול שנשבר והתמוטט כתוצאה מבליה.

התצפית מרשימה ומומלץ להנות מסיבוב קצר מסביב לג'ובה. בתחילת החורף פורחים בסביבת הג'ובה הכרכום הנאה והכרכום הצהבהב. המעוניינים יכולים גם לרדת בזהירות לתחתית הג'ובה, לחזור ולטפס בצידה השני ולהמשיך את חצי הסיבוב הנותר. שימו לב כי הירידה והעליה לא קלים.

פריחת הכרכומים | צילום: אוהד עומסי
פריחת הכרכומים | צילום: אוהד עומסי

לאחר הביקור נחזור על עקבותינו עם השביל השחור עד לרכב [2]. עם הרכב נחזור לעבר מסעדה. בצומת יער אודם [1] נפנה ימינה (דרומה) ולאחר כקמ וחצי של נסיעה ישרה הכביש מתעקל בעיקול חד שמאלה. בתום העיקול [3] נראה ירידה לדרך עפר/כביש משובש המסומן בסימון שבילים כחול. נחנה את הרכב ונתחיל ללכת על דרך העפר עם סימון השבילים הכחול. הטיול הינו מעגלי ואורכו כ-2 ק''מ – עד שעה הליכה.

טיול ביער אודם

נלך עם הדרך כ-300 מטרים, אז פונה השביל עם הדרך ימינה. לאחר עוד כמה עשרות מטרים נכנס השביל בינות לעצי היער ומתחיל לטפס בטיפוס קליל לעבר תל אל קצעה. פסגת התל נמצאת בגובה של 1099 מטרים מעל לפני הים.

השביל מוביל אותנו בינות לעצי האלון עד לגבול מטע תפוחים [4] אשר ממנו נוף מרהיב למסעדה והחרמון בצפון, והרי חרמונית, ורדה וכרמים במזרח.
בעל מטע התפוחים חסם בשער את המסלול שממזרח ומצפון למטע ולכן יש ללכת מדרום למטע בדרך העפר הנוחה ,אך לא מסומנת, ולרדת בה כמחצית הקילומטר עד לשביל האדום. בצומת עם השביל האדום יש לפנות בו ימינה ולאחר כ 200 מטר נגיע לצומת [5] בו משתלב השביל הכחול היורד מהתל, אך חסום כאמור בחלקו, עם השביל האדום .

אם נפנה שמאלה בשביל האדום נגיע לאחר 2.5 ק''מ לפסגתו של הר אודם, אבל כדי לחזור לרכב אנו נפנה ימינה (צפונה) עם סימון השבילים האדום בדרכנו מטה לעבר הכביש. בעונת האביב לאחר כ-200 מטרים הליכה נגיע לריכוז סחלבים מרהיב של מירונית סרגלנית ובן-חורש רחב-עלים שאותו מלווה הגיאופיט קורדליות הסלעים. בסמוך לכביש, יש לפנות ימינה, וללכת בדרך העפר המקבילה לכביש עד שמגיעים לרכב.

*לתשומת לבכם: המסלול הינו בגדר המלצה. יש להתעדכן בתחזית מזג האוויר בטרם היציאה, להצטייד היטב ולנהוג באחריות.