איך מטיילים: מסלול מעגלי או מסלול קל

המסלול שלפניכם הוא מעגלי, ואורכו כ-6 ק"מ (כ-4 שעות). ניתן לצאת גם למסלול קווי (לא מעגלי) קל יותר, שאורכו כ-2.5 ק"מ בירידה בלבד, אך הוא דורש הגעה בשני רכבים (מסלול זה מתואר בסוף).

  • בתחילת המסלול ישנה עלייה של כשעה שאינה קלה עבור מי שאינו חובב לכת, ויש לקחת זאת בחשבון. עם זאת, חלק גדול מהעליה מוצל, והיא יכולה להתאים לילדים מיטיבי לכת.

  • המסלול מרהיב בתקופות הפריחה, אך עלול להיות מעט מאכזב בקיץ, אז הנוף מעט חדגוני.

  • יש להצטייד בכמות מספקת של מים - לפחות 2-3 ליטר לאדם.

איך מגיעים

במחלף שער הגיא [1 במפה] פונים דרומה לעבר בית שמש. בצומת אשתאול מבצעים פניית פרסה וחוזרים 400 מטר לפניה ימינה לדרך עפר המסומנת בסימון שבילים אדום [3]. בפניה יש שלט למערת בני ברית ויער  הקדושים. שימו לב להיזהר בפניה. דרך עפר שעד מהרה מתחלפת לדרך סלולה טובה לכל רכב והיא נמשכת כ-3 ק''מ עד למערת בני ברית [5] שם ישנה חניה מסודרת. נקודה זו היא תחילת המסלול.

  • עדכון מהגולש Amir B (מתאריך 7.1.17): עקב הרחבת הכביש, כדי להגיע לנקודת ההתחלה פונים בצומת אשתאול לכביש 395 (ולא לעשות פרסה). אחרי 500 מטר פונים שמאלה בכביש שירות עם שלט חום המפנה ליקב "פלם". אחרי כ-500 מטר נוספים מגיעים לצומת T ופונים שמאלה (סימון אדום) עד מערת בני ברית.

מערת בני ברית ונחל כסלון

בסמוך לנקודת החניה נמצאת מערת בני ברית הקרויה גם מערת הקדושים. המערה הטבעית, שהורחבה בשנת 1959, משמשת כמקום התייחדות עם נספי השואה. לעיתים המערה סגורה. יער האורנים מסביב נקרא יער הקדושים, והוא ניטע לזכר קורבנות השואה. אזור המערה כולל שלטים רבים לקהילות השואה ולתורמים לנטיעת היער.

נחל כסלון בו נמצאת המערה, ובו נסענו בדרך אליה, הוא אחד מהנחלים הגדולים בהרי ירושלים. ראשיתו בסמוך לכפר הפלסטיני בית סוריך והוא נשפך לנחל שורק בסמוך לתחנת הרכבת של בית שמש. הנחל הוא נחל אכזב, ונובעים בו המעיינות עין נקופה, עין חמד, עין רפה ועין לימון. הנחל היווה בעבר ציר תנועה מרכזי משפלה לירושלים ונמצאו בו שרידים שונים המעידים על כך.

בדרך למעלה

בצד הצפוני של הנחל, ממול למערת בני ברית, מתחיל לטפס שביל המסומן בסימון שבילים כחול וסימון של שביל ישראל לעבר הר כרמילה. שימו לב כי מאזור מערת בני ברית יוצאים שני שבילים המסומנים בצבע כחול לבן. הקפידו לעלות בזה הנמצא בתחילת חניון קק"ל ועולה לכיוון צפון - הכיוון שנמצא בצד של הנחל שהוא לא הצד של המערה). אורך השביל הוא כ-1 ק"מ והוא מטפס כ-150 מטר בגובה. העלייה לא קלה אך היא עוברת בחורש נעים ומוצל. לאורך השביל אט אט נחשף הנוף של נחל כסלון. הפריחה לאורך השביל, במיוחד בסוף החורף ובאביב מרשימה במיוחד. בין השאר נזכה לראות את פרחי הרקפת המצויה, עירית גדולה, דבורנית שחומה, שיכרון זהוב, בן-חצב יקינטוני, כלנית מצויה, עצי שקד מצוי עוד.

בסוף העלייה נגיע לדרך עפר המסומנת בסימון שבילים שחור [6] . דרך עפר זו המקיפה את הר כרמילה מחברת בין הכניסה לבית מאיר לבין הכביש שבין שער הגיא לאשתאול. לאחר מנוחה קלה ותצפית (באופק ניתן לראות את הישוב כסלון), נפנה שמאלה (מערבה) תוך שאנו הולכים בדרך העפר הנוחה. במיוחד בימי שבת נזכה לראות רוכבי אופניים רבים על השביל ומפעם לפעם גם גיפ או רכב רגיל.

תוך כדי הליכה ייחשף לפנינו נוף מרהיב של אזור השפלה ורמת בית שמש. בימים בהם הראות טובה ניתן לראות באופק את אשדוד וארובות תחנת הכח אשכול ומאחוריהן את הים התיכון.

נחל כרמילה

לאחר הליכה של 2 ק"מ הליכה בדרך העפר, נפגוש בשביל המסומן בסימון שבילים ירוק העובר בואדי קטן החוצה את השביל [7]. זהו נחל כרמילה המתחיל מהישוב בית מאיר [8],   המשקיף על שער הגיא ורכס שיירות, ויורד עד לנחל כסלון בו התחלנו.

אנו נפנה שמאלה, במורד הנחל. השביל יורד בירידה מתונה בגדתו המערבית של הנחל. אם נגיע בסוף החורף או בתחילת האביב נוכל לראות את פריחת האירוס הארץ-ישראלי הפורח בצבע לבן וצהוב, וכן את צבעוני ההרים הפורח באדום חזק. אין להתבלבל בין פריחתו לבין פריחת הכלנית, הנורית והפרג האדומים גם הם. השיחים המכסים את המדרונות הם הסירה הקוצנית והמרווה המשולשת.

לאחר הליכה של 1 ק"מ נראה בצידו הימני (המערבי) של הנחל את מצוקיו התמירים, מהם נוהגים לעיתים לגלוש בסנפלינג. לאחר ימים גשומים, נוכל לראות גבים מלאים במים שניתן לשכשך בהם רגלים.

בהמשכו, עובר השביל בין אורני יער הקדושים ועצי שיטה כחלחלה. ישנם מספר מקומות בהם נפלו עלי אורן על השביל, ויש לדלג עליהם (או לעבור מתחתיהם כשאפשר).  לאחר כ-300 מטר נוספים, ייפגש נחל כרמילה בנחל כסלון ואנו נחזור לדרך העפר המסומנת בסימון שבילים אדום בה הגענו עם הרכב [4].

מכאן נפנה שמאלה (מזרחה) ונלך כ-1 ק"מ בהליכה נוחה ומוצלת בדרך העפר עד לחניון של מערת בני ברית שם הושאר הרכב. בחניון מערת בני ברית ישנם שולחנות פיקניק בהם אפשר לנפוש לאחר הטיול.

הטיול הקצר

אורך מסלול זה הוא כ- 2.5 ק"מ והוא מתאים לכל גיל. הוא מתאים לאלו שמגיעים עם שני רכבים ואינם רוצים לטפס את העלייה שבתחילת המסלול, ניתן להשאיר רכב בסיום המסלול במערכת בני ברית, ולנסוע עם הרכב לנקודת התחלה אשר במפגש של נחל כרמילה (שביל ירוק) עם דרך העפר המגיע מאזור מסילת ציון (סימון שבילים שחור) [7]. כדי להגיע לנקודה זו, יש לחזור לכביש 38 ממנו באנו, לפנות ימינה (צפונה) לעבר שער הגיא, ולאחר כשני ק"מ לפנות ימינה לעבר דרך העפר המסומנת בסימון שבילים שחור [2]. מכאן, נסיעה של כ-3 ק"מ על דרך העפר (המתאימה לכל רכב) תביא אותנו לנקודת ההתחלה שנמצאת כחצי שעה הליכה קלה לפני נקודה [7]. מכאן נעקוב אחר ההסבר המופיע במסלול הארוך.


הנה עוד כמה דברים שיענינו אותך בסביבה: