איך מטיילים

באזור מחצבות קדומים ונחל אורן קיימים מסלולי טיול רבים, שמאפשרים למטייל לבחור את אורך ומשך הטיול. כאן נתאר מסלול אחד קצר ושתי הצעות המאפשרות להאריך או לקצר אותו – בסך הכל שלושה מסלולים: קצרצר, קצר ובינוני. אורכו של המסלול הקצרצר כ-1 ק"מ אחד, והוא מתאים לכל גיל ובמיוחד למשפחות עם ילדים קטנים. אורכו של המסלול הבינוני כ-4 ק"מ, וגם הוא לא קשה. בשלושת המקרים נדרשים שני רכבים, אם כי בסופי שבוע (וגם בימים אחרים) אין בעיה למצוא טרמפ בחזרה לרכב אם מגיעים ברכב אחד.

איך מגיעים

בצומת בית אורן [1 במפה], שנמצא על כביש 4 (חיפה תל-אביב הישן), פונים מזרחה לכביש 721 ונוסעים במעלה הכביש לכרמל. מיד בתחילת הטיפוס נראה מימין את מערת אצבע הנפערת בקיר הנחל. סביב למערה ישנם שפע מסלולים וכן חניון מסודר. מידע על כך תוכלו למצוא במסלול על מערת אצבע. נעלה עם הכביש המתעקל ולאחר 4 ק"מ נגיע לצומת [3]. לאלו שבוחרים במסלול הקצר או הקצרצר נמשיך ישר למעלה (ולא ימינה ליערות הכרמל), לאלו שבוחרים במסלול הארוך יותר, נפנה ימינה ונמשיך עוד כ-2 ק"מ עד שנגיע לצומת נוסף [8] בו נפנה שמאלה ונמשיך עוד כ-ק"מ עד שנגיע לחרבת רקית [9] שם נשאיר את הרכב המאסף.

לאלו שלא בחרו במסלול הארוך שיוצא מהצומת [3] – נמשיך ישר (ולא נפנה ליערות הכרמל), עוד כ-0.5 ק"מ עד שנגיע לפניה ימינה לעבר חניון האגם [4]. מיד לאחר הפניה ימינה ישנו ש"ג של רשות הטבע והגנים, המציין שזוהי הכניסה לחניון האגם (הכניסה לחניון בתשלום). החניון [5] מהווה את נקודת הסיום של המסלול הקצר והקצרצר. את אחד הרכבים נשאיר כאן.

עם הרכב השני נמשיך לנקודת ההתחלה. מהצומת [4] ממנו פונים לחניון האגם, נמשיך במעלה הכביש עוד כ-1 ק"מ. בעיקול חד של הדרך נראה את חניון חוות משמר הכרמל [6]. כאן מתחיל המסלול הקצרצר (שאורכו כ-1 ק"מ), אם נפשכם חפצה בעוד חצי שעה הליכה, המשיכו עם הרכב במעלה הכביש עוד כ-1 ק"מ עד שתגיעו לצומת ממנו פונים לקיבוץ בית אורן [7]. כאן מתחיל המסלול הקצר.

המסלול

התיאור מתחיל מנקודה [7], בה מתחיל המסלול הקצר. למי שבחר במסלול הקצרצר והתחיל במחצבות קדומים מומלץ לקפוץ לפסקה הבאה העוסקת במחצבות קדומים.

מצומת הכניסה לקיבוץ בית אורן, יורד בתוך עצי היער שביל המסומן בסימון שבילים שחור, המתחיל ממש בצדו המזרחי של הצומת. 

בית אורן

הקיבוץ, ששייך למועצה אזורית חוף הכרמל, שוכן בדרום רכס הכרמל. הוא הוקם בשנת 1939 כקיבוץ ושימש כבסיס של ארגון ההגנה במלחמתו כנגד הבריטים. הקונספט הקיבוצי של קיבוץ אורן פורק ב-1995, והוא הפך ליישוב קהילתי. שם היישוב לקוח מפסוק בספר ישעיהו: "ליכרת לו ארזים ויקח תרזה ואלון ויאמץ לו בעצי יער נטע אורן ושם יגדל", וכן על שום עצי האורן הרבים שבסביבת היישוב. בתאריך 10.10.1945, בפעולה הנועזת של הפלמ"ח לשחרור המעפילים ממחנה המעצר עתלית, שימש הקיבוץ כמקום שאליו נמלטו כמאתיים המעפילים, שהוברחו מהמחנה לאחר שטיפסו בנחל אורן כל הלילה.

השביל השחור יורד בין עצי האורן שנטעו על ידי קקל בכרמל ועובר דרך האנדרטה לנספי השריפה בכרמל שאירעה ב-2010. האנדרטה נחנכה בשנת 2011 ומציינת את זכרים של 44 סוהרים ואנשי חילוץ שנלכדו בשריפה. מיקומה של האנדרטה מעל הסיבוב בכביש בו נלכד האוטובוס ולמראה קשת הפלדה קשה להישאר אדישים. השביל השחור חוצה את אתר הזכרון ויורד עד למחצבות קדומים. לאחר עוד מספר דקות הליכה ננגיע לעבר החניון התחתון של מחצבות קדומים הנקרא גם חניון חוות משמר הכרמל [6].

מחצבות קדומים

השביל השחור מסתיים במחצבות קדומים. נקל לראות מדוע נקרא כך המקום. עשרות מדרגות אבן המובילות לשום מקום מעידות על מחצבה עתיקה. נראה כי מקום זה שימש כמקור לאבני בנייה למספר ישובים קטנים ועתיקים באזור כגון חרבת רקית (אליה מגיעים במסלול הבינוני) וחרבת שלאלה הסמוכות. שיטת החציבה היתה ניתוק בלוק על ידי חציבת תעלה ברוחב 8-10 ס"מ. ניתוק הבלוק נעשה על ידי לחץ אופקי, יתכו בעזרת תקיעת יתד עץ לתוך האבן (בעזרת חור קטן). לאחר שהיתד הוכנס מרטיבים אותו. היתד הספוג במים מתרחב וסודק את הסלע ומאפשר להוציאו בקלות. בסמוך למחצבות נוכל למצוא שרידים לבית בד עתיק, ובצד הדרומי יותר של העיקול, גם מערת קבורה מהתקופה הרומאית (ראו ציר זמן). ליד המערה ישנה מרפסת ממנה ישנה תצפית יפיפייה לעבר עמק אלון. אם יתמזל מזלכם תוכלו לצפות במטפסי צוקים מתאמנים בגלישה וטיפוס בקירות התלולים שבאזור זה.

מדרום למחצבות קדומים בולטת בנוף גבעה עגולה אליה עולה כביש צר. כביש זה יוביל אותנו, לאחר הליכה קצרה של כ-200 מטר, אל חרבת שלאלה, או בשמה הנוסף יערות כרמל. בגבעה שרידי התיישבות מהתקופה הכלקוליתית, דרך תקופות הברונזה, הברזל, הפרסית, ההלניסטית, הרומית, הביזאנטית, העות'מנית ועד ימינו. בימים אלו מסיימת רשות הטבע והגנים פעולות שימור ופיתוח במקום והכשרתו למרכז מידע וטיולים.

בסמוך לעיקול בכביש [6] מתחיל שביל המסומן בסימון שבילים ירוק היורד מזרחה לעבר נחל אורן. נרד בזהירות עם השביל הירוק, שחלקו חצוב גם הוא בסלע הקשה, עד שנגיע למפגש שבילים בו ישנו שריד של טחנת קמח עתיקה. בנקודה זו נפנה ימינה לשביל המסומן בסימון שבילים אדום.

השביל האדום מוליך אותנו במורד נחל אורן. מסביבנו צמחיית הכרמל במלוא עוזה, אלון מצוי ואלה ארצישראלית, אורן ירושלים, חרוב מצוי קטלב. בינם במיוחד בחודשי האביב נראה את : לוטם מרווני, לוטם שעיר, כלנית מצויה, רקפת מצויה, נורית אסיה, פרג אגסני, כרכום חורפי, סירה קוצנית, קיסוסית, סחלבים שונים, בן-חצב החורש ועוד ועוד.

אל האגם

בקטע זה של נחל אורן, בינות לעין אלון ועין אורן זורמים מים כל השנה וכאן החלק שהילדים (וגם ההורים) אוהבים. השביל עובר בינות לשיחי הרדוף הנחלים, הקנה המצוי, הפטל הקדוש ועצי התאנה. אבל שבילים רבים חורגים מן השביל המסומן ויכולים להוביל אותנו לזרימת המים. מומלץ בחום ללכת בתוך המים, לדלג בין שורשי העצים ולהנות מהמסע בסבך הכרמל. גובה המים הוא בדרך כלל לא יותר מעד הברכיים. קטע זה נקרא על ידי מתיישבי בית אורן ומצבות הכרמל: גן עדן.

לאחר ההליכה במים, נחזור לשביל שלאחר מספר דקות הליכה מגיע לאגם. האגם הינו בריכה מלאכותית שנבנתה על ידי רשות הטבע והגנים בשנות השבעים. הסכר שנבנה לרוחב הנחל עוצר את מי השיטפונות ויוצר אגם עונתי בחורף ובאביב.האגם בעקבות סכר. מקור המים הוא בעין אלון במעלה הנחל ובעין אורן הסמוך לאגם. בסמוך לאגם ישנם שרידים של בוסתנים של עצי הדר ופירות אחרים שמקורם בנטיעות של פועלים של שוכרי מנצור, שגרו בגבעה מעל למחצבות קדומים והשתמשו במי עין אורן להשקייה.

נעבור את השביל שמצדו השני של האגם ונמשיך עם השביל האדום עד לחניון האגם [5]. כאן מחכה הרכב של המטיילים המסלול הקצר והקצרצר.

לחרבת רקית

מחניון האגם, נמשיך עם עם השביל האדום שמתחיל ומטפס בטיפוס איטי בנחל רקית. נחל רקית הוא יובל של נחל אורן. הליכה של כ-2 ק"מ תביא אותנו לחרבת רקית. חרבת רקית היתה אחוזה בתקופה הביזנטית (ראו ציר זמן היסטורי), במערה החצובה בסלע נמצאת בחזית כתובת ביוונית ובה נזכר השם מרינוס - אולי שמו של בעל האחוזה שהתפרנס מחקלאות (יין, שמן ועוד) ואולי אף מבית חרושת לזכוכית.

בחרבת רקית נסיים את הטיול.