טיול ג'יפים ביער ביריה

טיול ג'יפים קל, אותו ניתן לבצע בכל ימות השנה. מחצור עולה כביש צר, שהופך לדרך עפר ומסתיים למרגלות מירון. בדרך פוגשים יער ירוק עד, קברי צדיקים ומראות נוף. מאת: דובי זכאי
  • סוג ג'יפ: קל.
  • התחלה: על כביש 90 (צומת מחניים), הכניסה לאזור התעשייה של חצור.
  • סיום: צומת מירון (כביש 866).
  • חניונים: חניונים מסודרים רבים לאורך הדרך. במצפור טום וסשה וייס, בחניון בדרך נוף מירון קדיתא. בחורשה מעל הנוף מול ציון קברו של אלקנה, אבי שמואל הנביא. 
  • נקודת העצירה לקפה: בקבר אלקנה, תצפית נוף מרהיבה. עוד מקום, סטייה קלה מהדרך המוסברת. עליה לקבר של רבי טרפון. אפשר להכין קפה למרגלות ציון הקבר, כדי לא לפגוע ברגשות המתפללים. תצפית נוף יפה. אפשרות נוספת, בחניון הטנק, בסבך של עצי אורן מקומות ישיבה נעימים.

 על המסלול

העלייה מחצור, משולי עמק החולה ועד למרגלות הר מירון. במהלך המסלול עוברים הפרשי גובה של כמעט 500 מטרים, בתוך יער ירוק עד. שבילים, מסלולי הליכה עד למרגלות הר מירון. המסלול קליל, רובו מתאים גם לרכב רגיל. בחורפים המסלול מעט משתנה בגלל סחף, חלק מהשביל נעלם בזרמי המים, רוב הדרך, כביש אך יש דרכי נוף משובשות (לא הרגשנו בהן, אנו נסענו בוולבו xc 60, רכב שטח שמתאים לסוג זה של טיול וגם ליותר קשה). יש אפשרות לסטות לשבילים רבים ביער ביריה. 

מהלך המסלול

נקודת התחלה על כביש 90 - כניסה לאיזור התעשייה חצור
(איפוס)

0 - פניה מערבה מכביש 90, לאזור התעשייה חצור. הכביש עובר בין מבני תעשייה גדולים. מימין חורש מאובק. בקצה איזור התעשייה, הכביש הופך להיות צר מאוד, ומשובש המטפס אל היער.

0.6 - ממשיכים ישר לדרך נוף יער ביריה, דרך קק"ל. היער מסודר ומשולט.

2.7 - מימין לכביש, למטה, הר הזבל. אתר הטמנה גדול, מעליו מעופפות ציפורים רבות. רואים אותו מהכביש העולה. האתר נמצא מימין. במזלג הדרכים לבחור בשמאלי.

4.2 - פניה חדה שמאלה לכיוון בת יער, מצודת ביריה ומצפה עמוקה.

5.7 - פניה ימינה לדרך נוף ביריה. שילוט מסודר.

6.3 - מצפור טום וסשה וייס. סימון שביל ירוק. שילוט קק"ל דרך הנוף נסללה בעזרת קהילת המילטון ומוקדשת לטום וסשה וייס. מצפור נאה חולש צפונה על ההרים הגבוהים ועל פיסה ממראות עמק החולה. מקורה, יפה ומוצלת. מקום טוב לקפה.

7.3 - חניון סימון שביל ירוק להמשיך ישר.

7.7 - כיכר. פונים ימינה לעין נוברייה. כדאי לעצור את הרכב ולהיכנס רגלית למסלול טיול יפה של רבע שעה לעיין נובריה, מעיין עם מעט מים בקיץ, בחורף כמובן יותר.

8.0 - בית הכנסת נוברייה. מימין. להחנות את הרכב ולהיכנס אל בית הכנסת המשוחזר. המקום מזוהה עם הכפר נוברייה, מתקופת האמוראים. נקרא גם נרבתא. חלק מבית הכנסת משוחזר, ממיצאים שנמצאו במקום, עמודי כתר גדולים, שער כניסה ונקודת התפילה. ממשיכים ישר בדרך.

9.3 - פניה חזקה שמאלה. יער ברושים ואורנים. ביער זה יש כמה סוגי ברושים ואורנים. אם תביטו היטב על העצים, תוכלו לראות את השוני ביניהם, אף שהם מאותה משפחה. ביער, בהמשך הכביש העולה לבת יער, יש חורשה של ארז הלבנון. נטיעה של 40 עצי ארז הלבנון לבדיקת הקליטה שלהם ואמנם, נולדה חורשה צפופה של ארזי לבנון כבירים. מהכביש יש נקודת תצפית על החורש. אתר זיכרון לזכרו של טוביה אשבל, מי שהיה מנהל מחוז הצפון של קק"ל.

9.5- פניה ימינה. סימון שביל ירוק.

10.0- עין גבר. הדרך למעיין יפה, הליכה נינוחה ברגל. דווקא ימי החורף הם העונה המומלצת באתר זה, עצי צפצפה שנמצאים בשלכת, שביל מסודר, יפה, שמטפס לבריכה קטנה, מסודרת. המעיין הפך לאכזב, לעיתים בימי החורף יש מעט מים.

10.5 - ממשיכים ישר. פניה שמאלה לנקודת תצפית. נקודת התצפית מאוד יפה, על עמק החולה, נדרשת עליה ברגל. אם יש לכם ג'יפ חסון, הוא יכול לטפס גם למעלה, כמה ספסלים למעלה מול הנוף. לא תמיד ניתן לראות את הנוף, בגלל העצים שמסתירים את הנוף. בצומת T,  בחירה בפניה שמאלה ומטפסים לקצה העליה ומיד פונים שמאלה לדרך עפר לבנה, משובשת שעולה על חורש אורנים גדול. שם, לשיקולכם, 10 דקות הליכה ברגל. אפשר לנסות לעלות עם הג'יפ.

(ירידה חזרה לכביש)

(איפוס)
0 - מגלים את הנופים של דרך העפר והכביש שנקראת דרך נוף.
0.6 - צומת T. פניה ימינה.
0.7 - פניה שמאלה לדרך נוף יער מירון בירייה. דרך נוף חדשה מלאת יופי, כמעט רובה סלולה. כביש צר מאוד, מטפס אל מדרונות הר מירון. הדרך מסתיימת למרגלותיו. דרכו אפשר להגיע לקדיתא.

1.0 - פניה ימינה.

1.2 - פניה ימינה.

2.4 - ממשיכים ישר בדרך נוף מירון. בפניה ימינה מגיעים לדרך העולה לקדיתא, שווה לסטות לכיוון קברו של רבי טרפון - תנא בדור השני, שזכה לראות את בית המקדש בבינינו. היה אדם צנוע שכבד מאוד את אמו. מעל קברו (המשוער), אלה ענקית, מרשימה בכל ימות השנה.

2.9 - פניה ימינה.

3.1 - חניון הטנק, אתר זיכרון לחללי השיריון. אתר קסום ויפה צופה של שדות של גפנים. שביל עולה מזרחה, מאחורי הטנק, לאנדרטה הגדולה עם תצפית מדהימה.

3.6 - פניה ימינה לקבר אלקנה, אבי אליהו. סטייה קלה בדרך עפר לבנה, לראות את הנוף של כל העמק המלא גפנים. ממול ציון הקבר יש חורש אורנים, שאומרים ששם כדאי לשבת, שם בריזה נעימה. חוזרים לכביש וממשיכים ישר.

3.9 - פניה ימינה.
4.0 - פניה שמאלה.
4.6 - מצד ימין חניון, חניון מסודר עם שולחנות, רחבת חניה, נקודה מוצלת לקפה.

5.3 - פניה שמאלה.
6.1 - בוחרים חצי שמאלה, לדרך כורכר שמוליכה לכביש 866.
6.3 - סוף מסלול. כביש 866, ימינה לצומת מירון, שמאלה לצפת.

כמה טיפים

אחד המסלולים היפים, גם בימי הקיץ, אף שכדאי לעשות את הדרך גם בחורף וגם בקיץ. בכל עונה נדמה שמראות הנוף אחרים לגמרי, בקיץ הגפנים עטופים בעלים ירוקים, בחורף הכרמים בשלכת.

חוות דעת על טיול ג'יפים ביער ביריה

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...