בעקבות סומק הרימון - מסלול מיוחד לחגי תשרי

עמק הרימונים ההיסטורי נמצא בצומת בית רימון, כך שמו. מכאן היו מגיעים הרימונים הטובים ביותר. לרגל חגי תשרי, לפניכם מסלול מיוחד, רגע לפני בוא הגשמים. המסלול מתאים להליכה רגלית, רכיבה על אופניים ולרכבי שטח חסונים ועובר לאורך נחל ציפורי שבעונה זו ניתן לפגוש בו את עמק הרימונים בשיא תפארתו. שנה חולפת ובמקומה באה שנה חדשה וזו, כמו קודמותיה, לא תשנה מנהגי עולם. עמק הרימונים יוסיף לפרוח, אחרי קטיף הרימונים תבוא הצמיחה החדשה.
  • סוג ג'יפ: בינוני
  • התחלה: אלון הגליל, בשביל שיורד לנחל ציפורי.
  • סוף: טחנת הקמת העתיקה טחנת עליל, ליד ראס עלי.
  • חניונים: אין מקום מסודר.
  • נקודת העצירה לקפה: ליד עין יבקע, על האמה בטחנת הקמח העתיקה עליל ומול טחנת הנזירים. 

על המסלול

מסלול קצת קשה, לעיתים נדרשת ידע בנהיגת שטח. יופיו במטעי הרימונים לאורך הנחל. את הקטע האחרון שווה ללכת ברגל, בין טחנות הקמח. אל תמהרו, זהו מסלול יפה. בתקופת חגי תשרי יש זרימה של הנחל, חלק מהמים מטוהרים. אפשר לראות חצבים ובעיקר רימונים וצבים רכי שריון במים. בימי החורף הגשומים יש בוץ כבד, גם בימים שמשקים את השדות. זהירות מהחלקה ושקיעה. 

נחל ציפורי מושך אליו רוכבי אופניים רבים בעיקר בגלל נקודת הכינוס לרוכבים, מרכז השטח אלון הגליל. מקום מיוחד, ממנו יוצאים רוכבי האופניים למסלולים (הטיולים ללא תשלום). זו נקודה חשובה גם לג'יפאים, בה תחנת מידע של קק"ל. מנהלי המקום הם אנשי שטח, ג'יפאים ורוכבים מנוסים. אפשר לשאול אותם ולהתייעץ. מרכז שטח אלון הגליל, 052-3100444.

עמק הרימונים ההיסטורי נמצא בצומת בית רימון, כך שמו. מכאן היו מגיעים הרימונים הטובים ביותר. מטעי הרימונים גדלו בבקעת תרען. בקעה זו נמתחת לכל אורכה, למרגלות רכס הרי תרען. אחד מידידי, מכפר כנא, סיפר לי שמשפחתו גידלה מזה שנים רבות רימונים בעמק. כיום כמעט ואין רימונים בבקעת תרען. גידול הרימונים נדד מערבה, לאורך ערוצו של נחל יפתחאל ולאורך נחל ציפורי. מסעות הניווטים של הצבא, באיזור נחל ציפורי מפגישים את החיילים עם מטעי הרימונים. המטעים שייכים לתושבים הבדואיים שגרים על הגבעות הסמוכות, בדרך כלל הם מכבדים ברימון נוטף עסיס ומים קרים. 

אנחנו בימים של ראש השנה. שנה חולפת ובאה במקומה שנה חדשה. זו, כמו קודמותיה, לא תשנה מנהגי עולם. עמק הרימונים יוסיף לפרוח, אחרי קטיף הרימונים תבוא הצמיחה החדשה. ובקשה חשובה: המגדלים עמלים במשך כל השנה לגדל את הרימונים, אז אנא אל תקחו ללא רשות. פנו אליהם ואני מניח שתוכלו לקנות כמה רימונים.

מהלך המסלול

נחל ציפורי (בערבית וואדי אלמלכי) אוסף את מימיו בהר נדב, ליד נצרת. זהו נחל איתן בכל השנה, מקבל את מימיו מכמה מעיינות לאורכו. נחל ציפורי הוא אחד היובלים הגדולים של הקישון. מסלולו ארוך, מתנהל לכיוון צפון מערב, כ-32 ק"מ, עד שנשפך לקישון. סמוך למושב ציפורי, נובעים 'עינות ציפורי', מקור מים חיים שלצערנו, בהמשך מוזרמים אליו מי ביוב (מטוהרים) מהכפר א-רינה ונצרת. בדרך הארוכה של הנחל לחיבור עם הקישון, מצטרפים למימיו גם מי המעיין עין יבקע. בהמשך חולף הנחל ליד שני מבנים גדולים, של טחנות קמח עתיקות. הנחל זורם בעמק המרהיב, על המדרונות גדלים אלוני התבור. המסלול ב'עמק הרימונים' מתאים להליכה רגלית, רכיבה על אופניים ולרכבי שטח חסונים (בתנאי שאין גשם והאדמה לא בוצית). 

בימים אלה, מעט לפני ראש השנה, עץ הרימון משלים את התעגלותו האחרונה של הפרי, מוסיף סומק האדום לקליפתו. הפרי הכבד מושך את הענפים כלפי מטה. בימים אלה, הבוסתנים הסמוכים לנחל ציפורי כבר עמוסים בפרי בשל. העמק היפה, שבו מטעי רימונים, זכה לכינוי "עמק הרימונים". בחודש אפריל, החל עץ הרימון ללבלב, מסביב השתולל הטבע בפריחה ירוקה, פרחים רבים מילאו את העמק והיערות, הגולשים לעבר ערוץ הנחל, התמלאו בפלומה ירוקה. אחרי חודש, במאי, התעוררו הפרחים היפים על ענפי הרימון, צבעם אדום אש והם הוסיפו כתמים "בוערים" לעמק. בספטמבר, כשהקיץ השחון מצהיב את הגבעות מסביב, פרי הרימון בשל ומוכן לקטיף. משני צידי הנחל משתרעים המטעים, תאנים, רימונים, אגסים ועוד, הבוסתנים שייכים לחקלאים שגרים באיזור.

לא רחוק מהשביל אפשר לקפוץ לחירבת יפתחאל. המקום היה מיושב בתקופת הברונזה הביזנטית. כיום נותרו שרידים של מבנים ומערות קבורה. לאחרונה ערכו כאן חפירות. ייתכן והעבודות להרחבת הצומת העלימו את העתיקות. בכל אופן, במשך כמה חודשים היו פה אנשי רשות העתיקות. עין יפתחאל לא רחוק מכאן, אבל אל תצפו למים מימיו נשאבים ונעלמים בצינורות המקובלים נ.צ. 740032/ 221632

שביל יורד דרומה מאלון הגליל אל ערוצו של נחל יפתחאל. נוסעים בשביל כאמור דרומה עד למפגש עם סימון שביל כחול, נ.צ. 739360/ 220946 (מפות קק"ל מעודכנות אפשר לקבל במרכז השטח אלון הגליל). פונים מערבה בשביל מסומן כחול, פחות מק"מ מערבה, עץ איקליפטוס ענק לצידו, יש גן לפיקניקים נ.צ. 739434/ 220166. השביל ממשיך מערבה.

מתחברים עם הכביש הקטן (אין לו סימון, כעביה דרום), נוסעים על הכביש צפונה כ-200 מ' ובנקודה 739668/ 218064, פונים שמאלה לשביל המשך למסלול הנחל. כ-200 מ' עד גשר מעל נחל ציפורי וחיבור עם כביש משובש מאוד. נוסעים עליו כ-700 עד גשר נוסף מעל הנחל, שם ממשיכים מערבה בשביל סימון כחול, נחל ציפורי נמצא משמאל לכם וכאן מצטרף לסימון גם שביל ישראל עם שביל קצת מתחשב. לכל אורך הדרך מפגש עם מטעי הרימונים, חלקם לא מגודרים.

אם במקרה הטיול מתקיים ביום חם, הגעתם למקום הנכון! קפצו למים הצוננים עם בגד או בלעדיו. אחרי כ-700 מ' נסיעה, מגיעים אל בריכה די גדולה, 30 מ' על 10 מ'. המעיין נקרא עין יבקע (נ.צ. 740181/ 216676). הבריכה כנראה עוד מהתקופה הרומית והיא טופחה והורחבה. הבריכה שימשה להעלות את מפלס המים שהוליכו מים לטחנת הקמח, בהמשך הנחל, אמת המים שנבתה בידי נזירם כרמלתיים. כיום הטחנה העתיקה שעל שפת הנחל בבעלותם. אל תתפתו לשתות את המים. לאחרונה הבריכה שופצה וגם הדרך אליה שופצה על ידי המועצה המקומית.

אחרי כשני ק"מ יש פניה ימינה לדרך, שעולה ליישוב נופית (אתם ממשיכים ישר). דרך קשה עם שביל דרדרת, מתאים לג'יפים חסונים. שווה להגיע לנקודת תצפית על העמק.

טחנת הנזירים (טחונה א-רהיב, נ.צ. 7414779/ 214779 ) - אחרי עוד כ-300 מ', אחד המקומות היפים לצד הנחל. מבנה יפה, הצמוד אל שלוחת נחל הרדוף. גשר עתיק עובר מעל הנחל, המבנה עתיק ויפה ונשען על מורדות הר הרדוף. כיום מתגוררת בו משפחה של ישראלים, שחכרו את המקום מהכנסייה. עוסקים בחקלאות ובאירוח. הנזירים הכרמליתיים, בעלי המקום עד 1920, ניהלו כאן טחנת קמח. הטחנה נסגרה אחרי שהוקמו בסביבה טחנות קמח שהופעלו בסולר. אחר כך המקום הפך לדיר עיזים (וחזירים, למורת רוחם של המוסלמים באיזור). רק בשנת 2009 נגאל המקום והפך להיות מקום מטופח יחסית. המקום אינו פתוח לביקורים, למעט מי שמגיע לצימרים כאן או למסעדה.

השביל הולך לצידו של הנחל (הנחל מימין לשביל) עד לכביש. אפשר להשאיר את הרכב בחניה הגדולה לצד הכביש. ראס עלי, הישוב שמולכם, יושב על תל עליל. הנחל עובר כאן את הנפתול הגדול, פיתול ענק שהנחל לא יכול היה לחצוב בסלע הקשה, לכן מסובב הנחל את המכשול, את הגבעה. רצוי להשאיר את הרכב בחניה ליד הכביש. הולכים כחמישים מטרים מערבה, מצד ימין, רואים את שרידי טחנת הקמח השניה, טחנת עליל (או טחנת ראס עלי, על שם הישוב או על פי הבדואים טחונה אל מרפועה). הטחנה פעלה כאן עד שנת 1946. הארובה, גובהה 12 מטרים והיא הגבוהה בארץ. האמיצים מהלכים על האמה, עד לתצפית מרשימה על הנחל ועל העמק הפורה למטה. הכביש הצר מוליך מערבה אל כביש 70. יש מעבר מתחת לכביש לכיוון חיפה (סוף מסלול).

מקום לקפה

אחד המקומות היפים ביותר לתצפית על נחל ציפורי ועל הנפתול הגדול, אותו נפתול העושה סיבוב ענק סביב גבעת עליל. ניתן לראות את החלק הצפון מערבי של המדינה. המקום נמצא בישוב נופית ויש שביל היקפי מסביב לישוב. זהו שביל לזכרו של אוהד זך, בן נופית, שנהרג במילוי תפקידו בשנת 1998. לאורך השביל כמה נקודת תצפית. יש מקום לשבת. אנא כבדו את המקום (נ.צ. 741208 / 214288). למידע נוסף על נקודת הקפה הזו >>

לעוד מידע: טיולי סוכות וראש השנה - אטרקציות, טיולים ופעילויות >>

חוות דעת על בעקבות סומק הרימון - מסלול מיוחד לחגי תשרי

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...

אירועי פסח 2018