איך מגיעים

מכביש תל אביב-ירושלים (כביש 1) פונים במחלף עין חמד-אבו גוש לכיוון אבו גוש, נטף ומעלה החמישה. הכביש עובר בכפר אבו גוש, המוכר היטב בזכות החומוסיות שלו, וקצת פחות בזכות הכנסיה היפה שבו. בחלקו העליון של הכפר פונה הכביש ימינה לכיוון נטף ומעלה החמישה. לאחר כמה מאות מטרים ישנה פניה שמאלה לכיוון נטף (הפנייה ימינה מובילה למעלה החמישה). נפנה שמאלה וניסע עם הכביש מערבה. נחלוף על פני פנייה לדרך העפר להר הרוח (סימון שבילים כחול) ונמשיך בכביש הראשי, עד שנגיע לפנייה שמאלה ליער יהדות פולין ודרך עפר המסומנת בסימון שבילים אדום.

אם הגעתם לכניסה לישוב נטף, סימן שפיספסתם את הפניה ועליכם לשוב בחזרה.

יער יהדות פולין 

בחלק הצפון מערבי של מורדות הר הרוח נחנך בשנת 1995, במלאת חמישים שנה לסיום מלחמת העולם השניה, יער זיכרון ליהדות פולין. הירידה מן הכביש מלווה באנדרטת אבן יפה המזכירה את הקהילות שחיו בפולין טרום השואה. ביער נמצאת גם אבן הנצחה לזכרו של יאנוש קורצ'אק ועוזרתו סטפה וילצ'ינסקה שנספו בטרבלינקה.

אנו נסע עם הדרך המסומנת בסימון שבילים אדום, שהופכת לאחר מרחק קצר לדרך סלולה.

מסלול לאורך נחל יתלה

לאחר הביקור בחווה נמשיך עם הדרך האדומה במעלה ההר ולאחר דקתיים נגיע למפגש עם דרך עפר המסומנת בסימון שבילים כחול. דרך זו מגיע מהר הרוח (צד שמאל של הדרך הכחולה). בסמוך לצומת נמצא חניון קק"ל הנקרא חניון לוין. כאן מתחיל ומסתיים הסיור. מהחניון יוצא שביל בסימון שבילים ירוק. השביל אינו מתאים לעגלות.

כ-50 מטר מתחילת השביל נגיע למרפסת תצפית, שממנה אפשר לראות את כל הסביבה. מתחתנו נמצא נחל יתלה, שנקרא על שם העיר המקראית יתלה, שהשתייכה לנחלת שבט דן, כמתואר בספר יהושע י"ט 40-42: "למטה בני דן למשפחותם יצא הגורל השביעי. ויהי גבול נחלתם צרעה ואשתאול ועיר שמש. ושעלבין ואיילון ויתלה".

נחל יתלה מנקז את האזור הזה בהרי ירושלים וזורם מערבה עד שהוא מתחבר בסופו של דבר לנחל איילון. בנחל יתלה נעשות כיום עבודות להקמת הקו המהיר של רכבת ישראל, שיאפשר נסיעה בין תל אביב לירושלים במשך כחצי שעה בלבד. סביב עבודות הקמת הקו, שפוגעות באופן אנוש בנחל, נערך בשבת 2009 מאבק של הארגונים הירוקים, שבעיקרו לא צלח. גשר רכבת ושתי מנהרות נסללות בימים אלו (בניית הקו אמורה להסתיים בשנת 2017), והם פוגעים בנוף הבתולי בחלקו התחתון של הנחל. עם זאת, בעקבות המאבק, בבניית המנהרה ותכנון דרכי הגישה לבנייה נעשה מאמץ להקטין את הפגיעה בנוף.

ישר, מעברו השני של הנחל, נוכל לראות את נווה אילן ולידה מצד שמאל את יד השמונה. רחוק יותר מצד שמאל (במזרח) נראה את אבו גוש ומשמאלה את קיבוץ מעלה החמישה.
בצד דרום מערב ניתן לראות ברכס הרחוק יותר את בית מאיר והישוב שורש.

קיבוץ מעלה החמישה, שנראה באופק, הוקם בשנת 1938 כחלק מישובי חומה ומגדל, על ידי גרעין "במעלה" של תנועת גורדוניה. הוא נקרא על שם חמשת חברי הגרעין שנרצחו ב-9 בנובמבר 1937 במהלך סלילת דרך בהר הרוח: אהרון אולישבסקי, אריה מורדכוביץ, יהושע פוחובסקי, יצחק מגדל, משה בר גיורא (באומגרטן). המשורר ש. שלום חיבר לזכרם שיר: "חמישה יצאו מולדת לבנות חמישה... בבית עזבו אם ואחות, תינוק ואשה... יריות פלחו את הבוקר פתאם, יריות... פטישים בידם, בנפשם המתום נפלו חמש הגוויות..."

הר הרוח מתנשא לגובה של 774 מטרים, ושמו העברי ניתן לו על ידי חברי הקיבוץ, ששימרו את שם המקום בערבית.

חרבת בית תול

השביל הירוק הולך לאורך קו הגובה ומאפשר המשך תצפית מרהיבה לישובים שמצפון לכביש 1, לכרמים שביניהם וכן לנוף מישור החוף באופק. הסיור בשביל אינו ארוך ולאחר כ-800 מטרים לערך נראה שלט המפנה אותנו לעבר בור מים.

השביל הירוק מגיע לבור מים, שמלא לאחר גשמים. ליד הבור ספסל מנוחה. בור המים הינו חלק מחרבת בית תול, שרידי ישוב ערבי שנמצא במקום זה ומשמר את שם הישוב הקדום "יתלה" ששכן במקום. הכפר, שמנה כ-300 תושבים, נכבש על ידי חטיבת הראל של הפלמ"ח במסגרת מבצע דני במלחמת העצמאות ב-12 ביולי 1948.

מבור המים, נמשיך עם השביל הירוק שמגיע לאחר דקתיים למרפסת תצפית נוספת שנמצאת על דרך העפר המסומנת בסימון שבילים כחול.

נפנה ימנה (מזרחה) על דרך העפר כ-700 מטרים עד שנגיע בחזרה לחניון בו התחלנו.

החניון, הכולל מתקנים לילדים ומקום למנגלים, הינו מקום מצויין להפסקת פיקניק.