על המסלול

בשעות מסוימות בתל אביב, זיהום האוויר מרחף מסביב, במיוחד בבוקר קיצי, עם כניסת כלי רכב רבים לתחומה של העיר. לקראת ערב, אותם כלי רכב עוזבים את העיר. לכן, הפעם נציע מסלול שנושק לאזור ירוק, פחות מזוהם וצופה אל נוף אורבני, אך יפה. בדרך, אפשר לפקוד שני מוזיאונים חשובים, המהווים בקיץ גם כאתנחתא צוננת ומלאת עניין ובחורף כאתנחתא חמימה ולא פחות מעניינת. בטיול זה צריך להתכוונן, להגיע בדיוק בשעה הנכונה - שעת הטיול המומלצת לפני שקיעת השמש. זאת, כדי להספיק להגיע ל'קרב הצבעים' בטיילת החדשה.

מהלך המסלול

נקודת ההתחלה: מגרש חנייה בשדרות רוקח בתל אביב, בכניסה ל'מרכז יצחק רבין'. תל אביב מתגאה במתחם המוזיאונים בצפון העיר. זה לצד זה, מתנשאים ומרוכזים מבנים יפים: מרכז יצחק רבין, מוזיאון ארץ ישראל (ובתוכו הפלנטריום) ומוזיאון הפלמ"ח היפה, שנח על רחוב חיים לבנון ברמת אביב. נקודת ההתחלה בצעיר מבין המוזיאונים, אך יש רבים האומרים שהוא היפה מכולם. מרכז יצחק רבין, הנקודה הראשונה שבה אפשר להחנות את הרכב ולצאת למסע תל אביבי. אפשרות נוספת, בחניון גני יהושע (בימים אלה מוקם גשר להולכי רגל, מול מרכז יצחק רבין).

אתם במסלול. מקומכם בשדרות רוקח, אותו רחוב ארוך, המחבר את גני התערוכה עם דרך נמיר. נקודת ההתחלה הירוקה, אזור מגרשי הטניס בשדרות רוקח. זהו אתר תל אביבי מוכר, המיועד לשחקני הטניס החובבים (מי שרוצה ליהנות, יכול להקדיש כמה דקות ולצפות בחובטים). ממזרח למגרשי הטניס, יש כניסה לרחבת החנייה הגדולה של מרכז יצחק רבין, שהיא גם נקודת ההתחלה של הטיול שלנו (אם אפשר להשאיר שם את הרכב, מה טוב).

תחנה 1: מרכז יצחק רבין

המוזיאון משלב מסלול מיוחד, המציג את תולדות חייו של ראש הממשלה לשעבר, יצחק רבין ז"ל. הסיור משלב בסיפור חייו את הקמתה והתפתחותה של מדינת ישראל וכל זאת, עם סרטים, קולות ותצוגות מרגשות. ב-4 בנובמבר 1995, י"ב בחשוון תשנ"ו, נרצח ראש ממשלת ישראל ושר הביטחון יצחק רבין, מתנקש יהודי ירה בו בכיכר מלכי ישראל בתל-אביב. הרצח אירע בסיומה של עצרת תמיכה, בדרכו הפוליטית אל השלום. הרצח אירע בשיאו של מאבק פוליטי קשה על אופייה ועל עתידה של מדינת ישראל. מרכז יצחק רבין הוקם בשנת 1997 מכוח חוק. המרכז להנצחת זכרו של יצחק רבין, תשנ"ז, 1997. המרכז משלב בין פעילות חינוכית-חברתית, הנצחה מוזיאונית, תיעוד ופועל בכל שדרות החברה הישראלית. מומלץ מאוד להתחיל בחלק העליון של המוזיאון, ככל שיורדים בספירלה המרכזית, כך עולים התאריכים ומתקרבים ליום הרצח.

  • לתיאום ביקור: מרכז יצחק רבין, 03-7453313.

תחנה 2: טיילת הנוף ברמת אביב

ממשיכים ברחוב רוקח מזרחה, לפני הגשר של דרך איילון, בלולאת הכביש המעלה אל הדרך המהירה, נחה בשלווה ובין המולת הכבישים הסואנים, תחנת הרכבת 'האוניברסיטה'. כדאי להיכנס ולהכיר את התחנה היפה. עתה אנו מגיעים אל התצפית, שהיא ליבו של הטיול. מתחנת הרכבת עולה שביל חדש לטיילת חדשה. בתחילה, השביל מהלך בין קירות ואז בבת אחת, נפרס הנוף לפניכם. השתדלו להגיע לכאן בדיוק לקראת שקיעת השמש, זו עיקר יופייה של הטיילת, בשעות השקיעה ובלילה.

בתפר שבין היום והלילה, תוכלו לצפות ב'קרב הצבעים'. מדובר במראה נוף אורבני של קצה תל אביב ורמת גן, הנפרס למרגלות המצוק של שייח' מוניס. בין גווני השמש השוקעת במערב, לבין גווני השקיעה, החוזרים מחלונות מגדלי הזכוכית של תל אביב ורמת גן. בכדי להכיל את כל היופי האורבני הזה, נבנתה במיוחד טיילת יפייפיה וחדשה בתל אביב. רחוב קטן מטפס בתלילות לראש גבעת הכורכר של רמת אביב. שם הרחוב הוא ירוחם משל (למען ההשכלה, ירוחם משל היה יו"ר ההסתדרות וחבר בכנסת ישראל, שלא בטוח שבחייו חלם שאחרי מותו תיסלל טיילת חדשה - רומנטית דווקא ברחוב שנקרא על שמו). וכך, זוכה יו"ר ההסתדרות לשעבר, שזוגות חבוקים יהלכו לקראת שקיעה בדרכם אל מרפסות הנוף שצופות מזרחה, לצפות במחרוזות של אורות, במגדלים, שראשם כתר זוהר של אורות. המון נקודות אור מרקדות, הדוחקות את הלילה העירוני הרחק מזרחה, אל הצללים הכהים של הרי שומרון. עד שהטיילת נבנתה, היה שביל צר על שפת מצוק הכורכר והמהלך בו היה מסתכן בנפשו. עתה, הפך המקום לטיילת עם שלוש מרפסות נוף וספסלים פזורים לאורך הדרך, עם תאורה רכה,כזו שלא תפריע למתבוננים במראות הנוף. לצד השביל הרחב להולכי הרגל, נסללה גם דרך לרוכבי האופניים. ניתן גם ליהנות מכמה נקודות ישיבה מול הנוף ברחבה הגדולה, הנמצאת במעלה הגבעה, סמוך לכיכר ולשער הכניסה לאוניברסיטה (שער 15).

תחנה 3: אוניברסיטת תל אביב

בחלק העליון מתחבר רחוב ד"ר ג'ורג' וייז (ציוני נלהב, שדחף להקמת אוניברסיטת תל אביב והיה נשיא האוניברסיטה). הטיילת ממשיכה צפונה, עד שורת מבנים שמסתירה את הנוף. מצידו השני של הכביש, מתחיל המתחם של אוניברסיטת תל אביב, שורה של שערים מאפשרת כניסה לאוניברסיטה להולכי רגל. המתחם הגדול של האוניברסיטה, נקרא גם מתחם שייח' מוניס (אלשייח' מונס); כפר ערבי שהוקם בתקופה העות'מאנית, במהלך המאה ה-18. בשנות השלטון הבריטי, הכפר התרחב ותושביו נחשבו אמידים. במלחמת העצמאות התחייבו תושבי הכפר כלפי ישראל, שלא להשתתף במלחמה. התושבים נטשו את הכפר וכשנכנסו כוחותינו, מצאו כפר ריק.

תחנה 4: בית התפוצות

חוצים לצידו השני של הכביש (מערבה) ונכנסים למתחם האוניברסיטה בשער 2 (שער מתתיה). אל חשש, טיולינו לא שולח אתכם לעשות תואר מהיר באוניברסיטה. הכניסה מוליכה אתכם אל אחד המוזיאונים החשובים בתולדות העם היהודי, בית התפוצות. מוזיאון 'בית התפוצות', ע"ש נחום גולדמן. במוזיאון תמצאו תצוגת קבע, המשתרעת על פני שלוש קומות. הסיפור הייחודי של העם היהודי לאורך הדורות, מוצג באמצעות אמצעי המחשה מסקרנים. במקום גם מתקיימים ערבי עיון, מוקרנים סרטים, נערכים קונצרטים ועוד. רצוי לברר לפני ההגעה.

  • ליצירת קשר: 03-7457808.

תחנה 5: קמפוס אוניברסיטת תל אביב

המקום ראוי לטיול בפני עצמו. בסמוך לשער 2, המוליך לבית התפוצות, נמצאים עוד שני מבנים עגולים ובולטים בצורתם - בית הכנסת והמרכז למורשת יהודית, גוף חדש שהוקם באוניברסיטת תל אביב. מטרתו לקדם ולתרום להבנה ולקירוב ללבות בין זרמים שונים בעם היהודי ובעיקר בין דתיים לחילונים.

תחנה 6: הגן הבוטני האוניברסיטאי

בינתיים, אנו כבר מהלכים ברחוב קלאוזנר. צידו המזרחי של הכביש, מתהדר באחד הגנים הנאים בארץ, הגן הבוטני האוניברסיטאי. הגן הוקם בשנת 1973, כמרכז להוראה ולמחקר. בגן 3,800 מיני צמחים מהארץ ומהעולם, בהם צמחי בר נדירים, חלקם בסכנת הכחדה. אנשי מקצוע מהתחום הבוטאני מגיעים לכאן ללמוד ולהתבונן. המקום פתוח גם לציבור הרחב, בתאום מראש. המבנה השכן מצפון, בניין גדול מידות, שייך ל'טלוויזיה החינוכית הישראלית'. מכאן יצאו תוכניות הילדים המיתולוגיות: 'זהו זה', 'קישקשתא', 'פרפר נחמד', 'הבית של פיסטוק', 'רגע עם דודלי' וכן, מהדורת החדשות ותוכניות האקטואליה. זהו למעשה, משכן ראשיתה של הטלוויזיה הישראלית. פונים שמאלה לרחוב רחב, המקושט בכעין מנהרה של עצי צאלון. שם הרחוב מוקדש לזכרו של שחקן התיאטרון רפאל קלצ'קין.

  • לתאום ביקור בגן הבוטני: 03-6409910.

תחנה 7: גן ג'ימי קארטר

כיכר גדולה, לצידה מבנה גדול של האוניברסיטה הפתוחה. מצפון לרחוב קלצק'ין, נמצאת אחת השכונות הוותיקות של רמת אביב. למעשה, השכונה הינה חלק משכונת אפקה היוקרתית. מעט בתים פשוטים, שכמעט נסתרים, לצד וילות מפוארות, המוקפות בגדר גבוהה. יורדים ברחוב קלצ'קין מערבה ומיד, מצד ימין, כניסה לגן עירוני קסום שנח על גבעה. הגן מוקדש לג'ימי קארטר, מי שהיה הנשיא ה-39 של ארצות הברית וחתן פרס נובל לשלום. הגן היפה נמצא בנקודה הגבוהה באזור ותוכלו למצוא בו פינות מוצלת לישיבה. אם הבאתם אוכל לטיול שלכם, זה המקום לפרוק את האוכל בשולחנות המוצלים. כאן אפשר לסיים את הטיול, עם סיור נעים בגן היפה וקצת להציץ על חזיתות הבתים היפים. זו גם נקודה עם חנייה מסודרת.

מי שרוצה לראות מעט מבתיה היפים של השכונה, יכול לחצות את הגן צפונה. מדרגות יורדת אל רחוב קוממיות, פונים ימינה (ליד בית 37). מצד שמאל, כניסה לסמטה שבין חצרות הבתים, המוליכה עד לרחוב הסואן שדרות קרן קימת לישראל.

המלצה לטיול: כדאי לדאוג שיהיו לכם שתי מכוניות. כך תוכלו להקפיץ אחת לסוף המסלול, אחרת תאלצו לקחת אוטובוס או לטייל להנאתכם בחזרה לחנייה.