איפה תטיילו?
מה תעשו?
חנויות למטייל
רשימת ציוד מגזין טיולי - כתבות והשראה
מחפשים השראה? צריכים התייעצות?
מגדירים
עקבו אחרינו

החרמון

החרמון הוא ללא ספק מהאתרים היפים והמעניינים בארץ. ההר מחזיק במספר שיאים: הוא מהווה את הנקודה הצפונית ביותר בישראל, המקום הגבוה בארץ וגם אתר הסקי היחיד במדינה. החרמון יפה בכל עונות השנה, אבל בחורף הכל נראה אחרת, שעה ששלג עמוק מכסה את כולו
| 13/07/2020

רגע גאולוגי

החרמון הוא קמר ענק של סלע גיר. הוא מתחלק כיום ברובו בין סוריה ללבנון, אך חלק קטן ממנו מצוי בשטח מדינת ישראל. שיא פסגתו נמצא בצד הסורי, בגובה של 2,814 מטר מעל פני הים, כאשר בצד הישראלי שיא גובהו הוא 2,224 מטר.

הרכס נוצר כתוצאה מתזוזה של שבר הסורי-אפריקאי (השבר "רץ" מאפריקה  לאורך ים סוף, הערבה, בקעת הירדן, הכנרת, עמק החולה ובבקאע שבלבנון), שדחק את שכבות הסלע שבצידיו כלפי מעלה. כך נוצר מצב ששכבות סלע שנראות בראש החרמון מתקופת היורה (140-208 מיליון שנה לפני זמנו) ממוקמות במקומות אחרים (שלא נדחקו על ידי תזוזת הלוחות של השבר הסורי-אפריקאי), ארבעה ק"מ מתחת לפני הקרקע!

בתחומי ישראל מורכב החרמון משלוש שלוחות: הצפונית שיאון, המרכזית שריון, והדרומית חרמון, שמופרדות ביניהן בנחלים (שיאון וגובתא). החרמון כולו מופרד מהגולן על ידי נחל סער. הגשמים והשלגים הרבים היורדים באזור החרמון מחלחלים בסלע הגיר ופורצים לפני האדמה בעשרות מעיינות המזינים את מקורות הירדן והכנרת.

אמנם בתקופה זו של השנה הצמחייה בהר מועטה, אולם בחרמון קיים מגוון גדול של צמחים, שבולט בייחוד בקיץ, בזמן ששאר הארץ יבשה וחרבה. על החרמון שלוש חגורות צומח:

 1. חגורת החורש הים-תיכוני, עד גובה 1200 מטר: צמחייה דומה לגליל והכרמל (אלון, אלה, חרוב).
 2. חגורת חורש הספר-הרי, עד גובה 1900 מטר: צמחייה דלילה.
 3. חגורת הצומח הכר-קוצי, עד ראש החרמון: צמחייה נמוכה, קוצנית, מותאמת לתנאי מזג האוויר הקשים ששוררים במקום (זהו האזור היחיד בארץ שבו היא מתקיימת).

מבחינה זואולוגית, מתגוררים בחרמון (בעיקר בקיץ) בעלי חיים שונים כמו שועלים, דלקים וצפע החרמון והרבה סנאים באזור הר דוב (היחידים בארץ).

מעט היסטוריה

יש עדויות לכך שהחרמון היה מיושב בדלילות החל מהתקופות הקדומות ביותר. נמצאו עליו שרידי חוות עתיקים, מכלאות לבעלי-חיים ובתים ארעיים. הערבים מכנים אותו ג'בל א-שייח'  הר הזקן, בגלל פסגתו הלבנה (הר החרמונית, הנמוך ממנו, שנמצא מדרום למג'דל-שמס, נקרא בפיהם ג'בל א-שייח'ה – היא "אשתו" של החרמון, והאגדה מספרת שברכת רם, שנמצאת במורדות החרמון, היא העין שהחרמונית שמה כדי לשמור על בעלה).

מלונות בארץ במחיר מעולה

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

במורדות ההר מצויים ארבעה ישובים דרוזיים: מג'דל-שמס, עין-קינייה, בוקעתא ומסעדה.

החרמון נכבש על ידי כוחות צה"ל בסוף מלחמת ששת הימים ללא כל קרב, כאשר מסוק הנחית על ההר חיילים שאותם פגשו מסמני קו הפסקת האש של האו"ם. במלחמת יום הכיפורים, לעומת זאת, היה המצב שונה לגמרי. עם פתיחת המלחמה באוקטובר 1973 היו במוצב בחרמון 54 חיילים, מהם רק 13 לוחמים, שהשתייכו לחטיבת גולני. עם תחילת המלחמה נפל המוצב בידי הקומנדו הסורי וחיילים סורים שהונחתו ממסוקים. 31 מאנשי המוצב נלקחו בשבי, ועוד שלושה הצליחו להסתתר במחילות המוצב שישה ימים לאחר הכיבוש, אך לבסוף הסגירו את עצמם גם הם לסורים. ניסיון ישראלי ראשון לכבוש את המוצב נעשה כבר ב-8 באוקטובר, אך מיקוש דרך הגישה והאש הכבדה שהומטרה על הכוחות הביאו לאבדות רבות: 25 הרוגים, בהם המג"ד סא"ל דובי דרור, ו-57 פצועים. האבדות וכח האויב הגדול הביאו את הכח לסגת.

ב-21 באוקטובר יצא לדרך מבצע "קינוח" לשחרור מוצב החרמון. במבצע השתתפו 626 לוחמים מחטיבות שונות, בהן גולני וצנחנים. גם חיל האוויר, כוחות הארטילריה, חילות ההנדסה והלוגיסטיקה ואחרים העניקו סיוע רב. בבוקר ה-22 לאוקטובר, לאחר קרב קשה שכלל עשרות הרוגים ופצועים, נכבש מוצב החרמון ודגל ישראל שוב הונף עליו. עד היום משמש מוצב החרמון כנקודה אסטרטגית למדינת ישראל.

למטיילים לחרמון

 • האטרקציה העיקרית בהר היא כמובן אתר הסקי בעונה | שעות הפעילות: 8:00-16:00, כניסת רכבים עד השעה 15:00 | טלפון: 04-6981337 (לקבלת תחזית מוקלטת של מזג האוויר ותנאי הגלישה בחרמון: 03-7656040) | לאתר החרמון »

 • שעות פעילות קיץ-האתר פתוח במהלך כל השבוע לקהל הרחב בהתאם לתנאי מזג האוויר. 
  שעות פתיחה: 08:00 - 16:00
  כניסת רכבים עד השעה 15:00
  עלייה אחרונה ברכבל 15:20
  עלייה אחרונה בשאר המתקנים 15:30

 • בעין קניה או בישובים הדרוזים האחרים מומלץ לעצור לארוחת צהרים מסורתית ולקנח בקפה שחור אסלי. בנווה אטיב (אטי"ב, ראשי תיבות של שמות ארבעת מלוחמי סיירת אגוז שנפלו בגולן) אפשר לבקר בגלריה ובבית המלאכה של אמן מקומי.

 • לינה: ניתן ללון בבית המלון בנווה אטיב (04-6985888) או במלון פסגת החרמון. בכל מקרה, לפני שנוסעים מומלץ לבקר באתר עמותת התיירות גולן.

 • אתרי בהר דב והר אגס על שלוחת שריון  (כיום לא ניתן לבקר בהם בעקבות המצב הביטחוני)

הר הבתרים

ההר, שנמצא בכתף שיאון, מתנשא לגובה של 1296 מטר מעל פני הים. ההר מכונה בפי הערבים משהד א-טייר ("עדות הציפור"), על מדרונו שיורד אל נחל שיאון נמצא אתר מוסלמי קדוש, המכונה בפי הערבים "מקאם אברהים אל ח'ליל" – המקום הקדוש של אברהם האהוב (כיום נקרא המקום "מקום הבתרים").

המקאם הוא מבנה מוארך ובו שלושה חדרים, והוא ניצב על משטח קדום, שגובהו שני מטרים. מסביב לו גדל חורש של אלוני ענק מופלגים בשנים, מהגדולים בישראל. לפי המסורת היהודית והמוסלמית כאן נכרתה הברית בין הבתרים, וכאן הבטיח אלוהים לאברהם: "לזרעך נתתי את הארץ הזאת מנהר מצרים עד הנהר הגדול נהר פרת" (בראשית ט"ו, יח).

בסביבה נמצאו שרידים רבים לעדות כי המקום הוא קדום וחשוב מאוד. ממערב למקום נמצאו שרידי ישוב יסודות של בניינים ושרידים של טרסות חקלאיות. נמצאו שם גם שברי כלי חרס מהתקופה ההלניסטית ומהתקופה הביזנטית.

בקרבתו נמצאו גם חמישה מבני קבר מעניינים: שניים מהם הוקמו מצפון-מערב למקאם, וצורתם עגולה. הם בנויים מאבן וגגותיהם דמויי כיפה. מדרום מזרח למקאם נמצאים שלושה קברים נוספים, בנויים בטון ואבן, המזכירים את השניים הראשונים. על אחד מהם מצויה כתובת בערבית מן הדור האחרון. מן המקאם ישנה גם דרך היורדת לכיוון הבניאס.

יש להניח שהמקאם הוא ישוב קדום וקדוש הן למוסלמים והן ליהודים, ושהעלייה לרגל אליו הייתה רבה. המסורת היהודית על קדושתו של המקום היא בת כמה מאות שנים לפחות. הנוסע גרשון בן אליעזר סגל כתב על המקום בשנת 1624: "מעמד בין הבתרים – בית נאה ומשובח ועליו ג' כוכים והוא המקום אשר כרת ה' את אברהם ברית…".

יהודים נהגו לעלות לרגל לאתר זה בשבוע שלאחר קריאת פרשת "לך-לך" ולקרוא בו את פרשת ברית הבתרים. לפי מסורת אחרת מקום מעמד ברית בין הבתרים הוא בהר שנאן שבהרי נפתלי.

כתף שיאון

שלוחתו המערבית של דרום-החרמון, שמכונה בערבית ג'בל ראוס, נמצאת ממערב לשבר רשאיה. מדרונה המערבי של שלוחה זו יורד לעמק נהר שניר והוא נמצא בתחום מדינת לבנון. הגבול בין ישראל ולבנון עובר בסמוך לקו הרכס, ממערב לו.

לרכס "ראשים" אחדים ומכאן שמו הערבי, שפירושו "הר הראשים". פסגות אלו הן ג'בל חורתה (בגובה 1,414 מטר, נמצא בתחום לבנון), הר דב (בגובה של 1,529 מטר, שנקרא על שם סגן דב רודברג, שנהרג כאן מאש מרגמות המחבלים ב-1970), הר אגס (בגובה 1,352 מטר, שנקרא על שם מטעי האגסים הרבים שבו), הר הבתרים (בגובה 1,296 מטר), ורמתא (בגובה 1,194 מטר).

במרומי הפסגה הגבוהה הקימו המחבלים בשנת 1969 בסיס יציאה לפיגועים בשטח ישראל. בליל 3 בדצמבר פשטה יחידה מחטיבת גולני על הבסיס והרסה אותו. קרבות כבדים עם מחבלים בתקופת מלחמת ההתשה (1970-1969) קדמו להשתלטות צה"ל על כתף שיאון, והם ניטשו תוך כדי סלילת הדרך ואבטחתה. כיום עולה מעמק דן (בגובה 300 מטר) למרומי הרכס כביש "מעלה גדעון", שנסלל ב-1971.

בהר דוב הוקמה אנדרטה לזכרם של שבעה חללי צה"ל שנפלו באזור.

בשולי הרכס, בגובה 380 מטר, עובר תוואי התעלה הסורית, שנועדה להטות את מי נחל שניר כדי למנוע את זרימתם לתחומי מדינת ישראל. בשל טעות אופטית נדמה שהתוואי עולה ממערב למזרח, כשהוא לא.

החי והצומח בכתף שיאון
בצומח על כתף שיאון שולטים האלון המצוי, אלון התולע, אלון התבור, אלה ארצישראלית ובגבהים גם אדר חרמוני. אחד מבעלי החיים השכיחים הוא הדלק – טורף ממשפחת הסמוריים, שגודלו כשל חתול, והוא ניכר בכתם לבן בצווארו ובחזהו. בחורשים הצפופים של עצי האלון חי הסנאי הזהוב, למרות הסברה המוטעית שאין סנאים בארצנו.

ברכת רם

בדרך לחרמון, מומלץ לעבור במסעדה, עיירה דרוזית שפרט לאוכל הטעים ולבקלוות המצוינות שכדאי להצטייד בהן, נמצאת בסמוך לבריכת מים גדולה הנקראת בריכת רם. ברכה זו שנמצאת בצידו הצפוני של מסעדה, היא בריכה אלא מתנקזים מימי האזור. לאחר בדיקות שנערכו, עולה ללא ספק כי אין במקום נביעה, אלא זהו פשוט שקע בנקז את האזור כולו.
 

והנה עוד כמה דברים שיעניינו אתכם בסביבה:

חוות דעת על החרמון

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...

מלונות בארץ במחיר מעולה

מזמינים בלמטייל במחירים הכי טובים
ומקבלים מתנות ופינוקים שווים!

מלונות פופולרים בארץ

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

כתבות על מסלולי טיול

טוען מוצרים...

חיפושים פופולרים עבור מסלולי טיול

שווה קריאה