בכתבה זו:


מפל הבניאס: להביא אטמים!

עדכון נכון ל-27.12.23: בעקבות המצב הביטחוני המסלול סגור למבקרים בימים אלו.

על אף שהוא לא גבוה, מפל הבניאס מפחיד בעוצמתו, שכן המים הרבים נופלים מהר וחזק ויוצרים מחזה נדיר. ממפרסת העץ שבקצה הגשר התלוי תוכלו לצפות בפליאה על המפל המדהים הזה. ההגעה למפל איננה מסובכת, מתאימה לכולם וכוללת הליכה בקניון בזלתי מרשים ביופיו. הביקור במקום חובה וניתן לשלב אותו עם מסלולים נוספים באזור כולל ביקור בגן הלאומי ובמקדשים המיוחדים שהיו במקום.

חשוב לדעת: המשרד להגנת הסביבה והמועצה האזורית גליל עליון אישרו בתחילת נובמבר 2020 חוק עזר עירוני חדש, האוסר על הכנסת כלים חד-פעמיים לגנים ציבוריים, חורשות ונחלים בשטחי הגליל העליון – ביניהם הירדן, החצבני והבניאס. החוק מתייחס לכלים המיועדים לאכילה ולשתייה, שאינם מיועדים לשימוש חוזר וגם לבקבוקי זכוכית.

החוק יכנס לתוקפו עם פרסומו על גבי שלטים ומודעות במקומות הרלוונטיים, בהתאם לשיקול דעתו של ראש המועצה. כלומר – יתכנו אזורים בהם לא יחול האיסור על שימוש בכלים חד – פעמיים.

בנוסף, המטיילים לא יוכלו להציב בתוך הנחלים כיסאות, שולחנות וכל ציוד אחר וגם תאסר הפעלת רמקולים וגנרטורים בשטחי הנחלים והגנים הציבוריים.

קבלו טעימה, ורק תדמיינו איך זה לראות את זה בלייב!

נחל סער – המפורסם שבנחלים של אחרי

סערה עושה רק טוב לנחל סער, התוחם בין פסגות החרמון לבין רמת הגולן. הנחל, שמנקז את בקעת יעפורי ונשפך לנחל חרמון (בניאס), ידוע בזרימתו המרשימה והיפה עם בוא הגשמים. בחלק היפה של המסלול זורם הנחל בין אבני הגיר של החרמון לבין אבני הבזלת של הגולן. בעבר, היה  ואדי חשבה (שמו הערבי של נחל סער) לאיתן, אך עם הגברת השאיבה הפך להיות מקום שמתעורר רק בחורף, כאשר ספיקת המים עולה על ספיקת המשאבות. אם עדיין לא יצא לכם לבקר בנחל – זה הזמן!

וככה מפל סער נראה אחרי הגשמים:

מתכננים לבלות את הסופ’ש הקרוב בצפון?

היכנסו עכשיו לרשימת הצימרים ובתי הארחה באזור והזמינו מקום אונליין»

נחל עיון ומפל התנור – הפנינה של אצבע הגליל

עדכון נכון ל-27.12.23: בעקבות המצב הביטחוני המסלול סגור למבקרים בימים אלו.

לא אחד, לא שניים, אלא ארבעה מפלים זורמים להם בשמורת נחל עיון. המפורסם שבהם הוא מפל התנור, שגובהו כ-30 מטרים והבריכה היפהפייה שתחתיו. המים הזורמים על סלע הגיר שחקו אותו עם השנים ויצרו בו צורת ארובת תנור, שהקנתה לו את שמו. 

הגשם של ראשית החורף הובילו לזרימות חזקות גם במפל הטחנה שבשמורה, הנופל מגובה של 21 מטרים. אילו עוד מפלים תוכלו לראות בשמורה? את מפל עיון בגובה 9 מטרים ואת מפל האשד – העליון בגובה 9.5 מטרים והתחתון - 5 מטרים.

זהו מסלול באורך שני קילומטרים, שמתאים גם למשפחות, באחת מהפנינים היפות בארצנו. הנחל, מתחיל את זרימתו בבקעת עיון, אזור חקלאי פורה בדרום הלבנון וסופו בהטייה מלאכותית אל נחל שניר (החצבאני). בחורף, מצטרפים לזרימת הנחל מי הגשמים של הרי הלבנון בהם יורדים למעלה מאלף מילימטר גשם בשנה בממוצע. במהלך חייו, התחתר הנחל ויצר נקיק עמוק ובתוכו ארבעה מפלים. עם בוא החורף והגשמים הופך נחל עיון ומפל התנור לאבן שואבת וגועשת.

מכיוון שמדובר באחד האזורים הגשומים במדינה, הזרימה בנחל עיון לאורך החורף היא חזקה במיוחד והופכת את מסלול ההליכה והנוף הנשקף ממנו, לאטרקטיביים במיוחד במסלולי מפלים בצפון.

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל (טיולי)
מפל התנור בנחל עיון  בקיץ – ואתם חייבים לראות איך הוא נראה עכשיו! |
צילום: יוחאי כורם

נחל עיט – תצפית שכדאי להכיר

על ציר המפלים ברמת הגולן, ליד כביש 808, ממש בסמוך לכפר האמנים אניעם זורם לו נחל עיט. הנחל, הוא אחד מיובליו של נחל יהודיה ולאורכו שפע שכיות חמדה חבויות. אחת מהן היא התצפית על מפל עיט. הליכה קצרה ומסודרת תוליך אתכם מהחניה המסודרת לעבר המפלים, חלק ממנה אף נגיש לבעלי מוגבלויות. האתר הוא מקום נהדר למנוחה, פיקניק או הפסקת קפה בשפע המסלולים של רמת הגולן.

וככה מפל עיט נראה ממש עכשיו:


מפל נחל קצרין – המפל הלא מוכר

בפאתי העיר קצרין זורם נחל קצרין לתוך נחל זוויתן. אחרי הסיפתח של גשמי דצמבר הראשונים בצפון הארץ, זרימת מפל קצרין מתחזקת והיא שועטת בעוצמה לנחל קצרין! שביל של כ-20 מטר יוביל אתכם למפל עוצמתי ומרשים, שלא רבים מכירים, היישר אל מעקה התצפית.

זרימה בפאתי העיר קצרין, צילום: אוהד עומסי
זרימה בפאתי העיר קצרין | צילום: אוהד עומסי

מפלי פרוד – אחרי ימים גשומים

את הקסם, הייחוד והתחושה של מקום שלקוח מהאגדות חייבים מפלי פרוד לגשמים חזקים של אמצע החורף, אז ליער המוצל מתווספת זרימה חזקה ומטורפת בדמות מפלי פרוד. ואיפה נמצא כל הקסם הזה? מתחת לאף של הר מירון, בראשיתו של נחל צלמון, בקטע שבין עין רמיאל ליד מושב שפר. את המראות האלה לא תרצו לפספס! 

מפלי פרוד אחרי גשמים חזקים | צילום: אודי ניצן

מפלי פרוד אחרי גשמים חזקים | צילום: אודי ניצן