איפה תטיילו?
מה תעשו?
חנויות למטייל
רשימת ציוד מגזין טיולי - כתבות והשראה
מחפשים השראה? צריכים התייעצות?
מגדירים
עקבו אחרינו

מכוכב הירדן לכפר תבור

במזרח הגליל התחתון, נמצא אזור יפיפה לטיול. נחל תבור הנשפך לכנרת הוא יעד טיילינו הפעם. הטיול, כפי שמובא כאן הינו מסלול למיטיבי לכת, ניתן לטייל אותו כהמשך של הטיול מבית שאן לכוכב הירדן או כטיול עצמאי. הטיול עובר באחד האזורים היפים של הארץ בעונות החורף והאביב, ומשלב היסטוריה וטבע. המסלול אינו מעגלי
| 29/11/2020

איך מגיעים

המסלול מתחיל במבצר כוכב הירדן (בולוואר). אליו ניתן להגיע בטיפוס מכביש 90 בקטע שבין צומת צמח לבין בית שאן, או בכביש משובש היוצא מהישוב מולדת (כביש 717) המתאים רק לרכבי 4x4.

אם זמנכם קצר, אזי הביקור במצודת כוכב הירדן עצמה מרשים ומשביע.

כוכב הירדן

עדכון מרשות הטבע והגנים: השמורה נפתחה למבקרים, תחת מגבלות והנחיות משרד הבריאות. כדי לבקר בשמורה, יש להזמין מקום מראש. לפרטים נוספים »

כוכב הירדן, בשמה הלועזי, בלוואר (יפה נוף) או בשמה העברי כוכב אלהוא (כוכב הרוחות) היא מצודה צלבנית בקצה המזרחי של רמת כוכב. גובהה 312 מטר מעל פני הים והיא נמצאת 550 מטר מעל בקעת בית שאן.

כוכב הירדן שוכנת בסמוך למספר דרכים עיקריות באזור הגליל בואכה סוריה ועל גבול הממלכה הצלבנית במאה ה-12. רוב התקופה, משנת 1168 היתה המצודה בבעלותו של המסדר ההוספיטלרי שהקים אותו בעזרת מאות פועלים במשך חמש שנים. לאחר 1187 (נפילת ממלכת ירושלים הצלבנית בקרב קרני חיטין) הפכה מצודת בלוואר לאחד המקומות היחידים שנשארו בשליטה צלבנית. במשך שנה וחצי צר צלאח אלדין על כוכב הירדן ולא יכל לה.

בליל החמישי בינואר 1189, הצליחו חפרי חיל ההנדסה המוסלמי לחפור מנהרה שהוליכה ממחנה הצרים לעבר המגדל החיצוני המזרחי. המנהרה נתמכה על ידי קורות עץ שהודלקו וגרמו לקריסת המנהרה והמגדל. גם כשהמגדל קרס לא נכנעו הלוחמים הצלבניים והם עברו להתגונן מהמבצר הפנימי. לבסוף החליט קומץ אבירים ואיתם כ-400 לוחמים להכנע והותר להם לעבור מן המבצר לצור שנותרה העיר היחידה שנותרה בידי הצלבנים. בשנת 1220 מפחד של מסע צלבני נוסף, נהרס המבצר ע"י שליט דמשק.

מבצר כוכב הירדן הוא דוגמה מופתית לתכנון וביצוע של הארכיטקטורה הצלבנית. החפיר העמוק מקיף אותו משלושת עבריו, ובמזרח המדרון התלול לא מאפשר כמעט גישה.  החומות הגבוהות, הביצור הפנימי הם אלו שהגנו על המבצר בפני המצור הארוך.  הסיור באתר מרתק ואם תבואו בשעות הבוקר תוכלו לצפות בנשרים השוכנים בפינה הצפון מזרחית של האתר.

רכב יכול להגיע לכוכב הירדן בכביש העושה והמסתעף מכביש בקעת הירדן (כביש 90) בין נווה אור וקיבוץ גשר.

המסלול

יוצאים מהמבצר והולכים לאורך הכביש שמוביל אליו עד לשביל הכחול שמתפצל ממנו צפונה. ממש לפני שהשביל מתחיל לרדת לכיוון נחל תבור נמצאת התחנה הראשונה: עין בארה - היא פינת חמד הכוללת מעיין, בוסתנים ושרידי ישוב קדום שכנראה היה מיושב גם על ידי יהודים לאור בית כנסת שנמצא בו. ממשיכים עם השביל כ-1.5 ק"מ, ירידה לא קלה אבל יפה מאוד. השביל מתחתר בגבעות של רמת כוכב עד שהוא מגיע לעין שחל שבאפיקו של נחל תבור.

נחל תבור 

הנחל, שנקר בערבית ואדי אל-בירה, הוא מהגדולים בגליל התחתון והוא מנקז חלק ניכר מהגליל התחתון המזרחי. עין שחל, שאליו מגיעים עם השביל הוא הגדול והשופע במעיינות הנחל. בניגוד למעיין הזה - מי רוב המעיינות נתפסים ומוזרמים ליישובי הסביבה. עם זאת כמות מסוימת מוקצית לנחל (בעקבות מאבק של שומרי איכות הסביבה) ולכן הוא זורם באופן שוטף עד לירדן. בנחל צמחייה ים תיכונית ששיא יופיה הוא בפריחה הכחולה-סגולה של תורמוס ההרים שפורח בחודש פברואר. בנחל וסביבותיו חיים בעלי-חיים רבים ובראשם צבאים. 

אחרי מנוחה בעין שחל (אפשר לנסות למצוא גם את מערת עין שחל) ממשיכים במעלה נחל תבור עם השביל האדום. לאחר כ-3 ק"מ מגיעים לפיצול שבילים והולכים על השביל הכחול, בתוך הקניון הבזלתי שבו זורם הנחל. המעבר בין סלעי הגיר הלבנים לסלעי הבזלת השחורים הוא חד וברור. אחרי 2 ק"מ מגיעים לתל רכש.

תל רכש

תל רכש (תל אלמח'רח'ש) הוא גבעת בזלת השוכנת במפגש של שני ואדיות: נחל תבור ונחל רכש. זהו תל מעניין מבחינת מיקומו, שכן הוא מהבודדים בארץ שנמצאים נמוך יחסית לפני השטח מסביבו, בניגוד לרוב התילים שגבוהים יחסית לסביבתם ושולטים עליה. הוא כנראה מוקם כך בזכות קירבתו למי הנחל ולדרך מסחר בינלאומית חשובה שעברה באזור. הוא מתנשא לגובה של 34 מטר מעל פני הקרקע וצורתו עגלגלה. שטחו של התל הוא ארבעים דונם, ולפי חישוב מקובל, לפיו בימי קדם חיו 25 אנשים על כל דונם, ניתן להבין שבתל הייתה אוכלוסייה של כאלף איש. התל מזוהה עם העיר הכנענית והישראלית אנחרת (נזכרת כעיר בנחלת שבט יששכר - יהושע י"ט י"ט). בתל נמצאה כתובת ניצחון מצרית המעידה על חשיבותו.

מתל רכש ממשיכים עם השביל הכחול במעלה הדרומי של הנחל וקצת אחרי הפרדסים של קיבוץ גזית עולים על השביל האדום (שאחר-כך מתחבר אליו שביל ישראל) עד לכביש שמגיע לכפר קיש (נקרא על שם בריגדיר בנימין קיש - מקים הבריגדה היהודית בצב הבריטי במלחמת העולם השנייה). ניתן לחזור מכאן ברכב לכל מקום אך מומלץ להגיע לכפר תבור.

כפר תבור

כפר תבור הוקם ב-1901 והוא מהמושבות הוותיקות בגליל התחתון. בערבית נקרא האיזור מסחה - האדמה השטוחה. ב-1908, בעקבות סכסוכים עם בני השבט הערבי שנטלו דמי חסות בתמורה לשמירה על המתיישבים היהודיים במקום, תפסו את השמירה אנשי ארגון "בר גיורא" מאילניה-סג'רה הסמוכה. הייתה זו הפעם הראשונה שבה הייתה שמירה עברית מאורגנת בארץ ישראל בעת החדשה. כעבור שנה נוסד בכפר-תבור ארגון "השומר". כדאי לסייר בין הבתים העתיקים שבמרכז הכפר לפי המסלול המשולט. 

מדברים על מכוכב הירדן לכפר תבור

חוות דעת, עדכונים מהשטח, שאלות ותשובות

4.5
(2)
תמונת פרופיל של המטייל האנונימי

היי,

מה תרצה לכתוב על מכוכב הירדן לכפר תבור?

תמונת פרופיל של המטייל האנונימי
המטייל האנונימי
לפני 5 שנים
מסלול יפיפה! היי עשיתי היום חלק מהמסלול, נחל תבור וחלק משביל ישראל, פשוט מדהים פריחה של המון צמחים במיוחד תורמוס ההרים וזרימה ממש טובה בנחל תבור. מומלץ הגיע (גם) עם סנדלים יש צורך לחצות את הנחל כמה פעמים. תהנו!
תמונת פרופיל של רונה87
רונה87
לפני 5 שנים
נופים מהמם, טיול מאתגר עשינו את המסלול אחרי הגשמים בסוף פברואר והצמחייה הייתה בשיאה, סרפדים בשפע לאורך כל המסלול- מומלץ מכנס ארוך. יש מספר מעברים בנחלים חוויתי אך מצריך סנדלים אחרת הולכים שעות בתוך נעליים רטובות, לא מומלץ. בגלל הצמחייה
תמונת פרופיל של yair221
yair221
לפני 7 שנים
טיול מצוין אבל הטיול מאוד יפה והנוף מצוין (נכון לסוף מרץ), אבל לא היו מים בנחל תבור עצמו למעט המעיינות המצויינים במפה. עשינו (שני בני 23) את המסלול, כולל הקטע הכחול, ב-5.5 שעות (כולל הפסקה לאוכל, אבל בשאר הזמן די רצנו עליו). חוץ מזה, ח
תמונת פרופיל של John3261516
John3261516
לפני 7 שנים
טיול יפיפה במפתיע המסלול ארוך, לקח לנו 9 שעות. כדאי להשיאר את הרכב בכפר קיש ולא בתבור כדי לקצר עוד 3 ק"מ, ואחר כך להגיע לכפר תבור בנסיעה. נחל תבור מלא מים, חצינו נחלים כ-15 פעם. הכל ירוק ופורח, יש מלא - כלניות, תורמוסים, רקפות. התח
תמונת פרופיל של המטייל האנונימי
המטייל האנונימי
לפני 13 שנים
נחמד אבל מתאים יותר לממונע סה"כ סבבה. קצת בעיות במציאת ההתחלה. והחברה בשמורה לא ממש מעודכנים/נחמדים. כמו כן רוב רובו של השביל עובד בדרכים בהם גם רכב ממונע- ג'יפ, טרקטורון וכו"ב יכול לעבור. לכן כ"א עם שיקולו הוא.

מלונות בארץ במחיר מעולה

מזמינים בלמטייל במחירים הכי טובים
ומקבלים מתנות ופינוקים שווים!

מלונות פופולרים בארץ

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

כתבות על מסלולי טיול

טוען מוצרים...

חיפושים פופולרים עבור מסלולי טיול

שווה קריאה