כל המידע על חלמוניות ירוחם

שימו לב: השמורה נמצאת בתחומי שטח אש צבאי ולכן חובה לתאם את הביקור מראש עם צה"ל בטלפון 08-9902926/7. שביל טיול כחול 15160 הנמצא על מפת סימון שבילים 15 – הנגב התיכון.

מתי להגיע

החלמונית הגדולה, פרח מוגן גדול ומקסים הוא סיבה נהדרת לבקר בטבע שעה שהוא מתכונן לחורף. המסלול בשמורת חלמוניות ירוחם מומלץ בחודשים אוקטובר-נובמבר, אז הן פורחות וממלאות בצהוב את המדבר. מומלץ להיכנס אל לוח דיווחי הפריחה שלנו לפני היציאה, כדי לברר האם החלמוניות פורחות – זמני הפריחה משתנים מעט משנה לשנה בהתאם למזג האוויר.

למה החלמוניות פורחות דווקא בסתיו?
החלמונית הגדולה, כמו פרחי פקעת אחרים (כמו החצב, הסתוונית והכרכום), פורחת בחודשי הסתיו מתוך בחירה אבולוציונית. בעוד שבאביב פרחים רבים מתחרים על תשומת הלב של החרקים, ולכן סיכויי הרבייה של כל פרח נמוכים יותר, לאחר הקיץ יכולים לפרוח רק פרחים שאגרו במשך הקיץ נוזלים בפקעת או בבצל שלהם. בסתיו אין להם אלו תחרות על תשומת הלב של החרקים, והרבייה קלה יותר.

מי מציץ מתוך הסלע בששה עלי זהב? חלמונית שאין דומה לה, מזמרת שיר של סתיו… (פרחי זהב במדבר | יוסף אור)

איך נשמע לכם להעביר לילה מסביב למדורה?

צאו לחופשה משפחתית או עם כל החברים בלב מדבר יהודה! החאן הכנעני מזמין אתכם לחווית לינה אותנטית בתל ערד עם מבחר אפשרויות לינה, פינות קסומות ושקט אינסופי. בבוקר תוכלו לצאת לטיול יום בברכת צפירה או באחד המסלולים הסמוכים לחאן

בואו להתמכר לשקט

תמונה מתוך אתר טיולי

איך מגיעים

שימו לב: השמורה נמצאת בתחומי שטח אש צבאי ולכן חובה לתאם את הביקור מראש עם צה"ל בטלפון 08-9902926/7. שביל טיול כחול 15160 הנמצא על מפת סימון שבילים 15 – הנגב התיכון.

מהכניסה לירוחם ניסע דרומה בכביש 204 לכיוון שדה בוקר ומכתש רמון. מימין נראה מבנה עתיק עם קשתות מרשימות – זהו מצד ירוחם [6]. נמשיך בנסיעה עוד כ-2 דקות ובין הקילומטרים 149-150 נראה פנייה מסומנת לעבר שביל עפר, שיוצא מהכביש לכיוון מערב [5 אליה מפנה שלט עם הכיתוב חלמוניות ירוחם]. תחילת המסלול היא במפגש דרך עפר זו, המסומנת בסימון שבילים כחול, עם הכביש.

  • שימו לב: אין להשאיר דברים יקרי ערך ברכב מחשש לפריצה.

שמורת חלמוניות ירוחם

הטיול מתאים לכולם שכן מסלול קצר של כמה מאות מטרים מוביל לחלמוניות. מסלול מעגלי מעט יותר ארוך יזכה אותנו גם בתצפית מרהיבה על אזור ירוחם.

  • שימו לב: גם בתקופה זו של השנה מזג האוויר עשוי להיות עדיין חם. השתדלו שלא לטייל בשעות החמות ולקחת איתכם הרבה מים.

המסלול מעגלי ואורכו המלא הוא כ-5 ק"מ (2-3 שעות הליכה נינוחה) אך ניתן לקצרו ולשוב בחזרה לרכב גם אם לא מגיעים לסופו מאחר ואת החלמוניות נמצא לאורך כל הדרך. לאחר חניית הרכב, נתחיל ללכת בדרך העפר המסומנת בסימון שבילים כחול [5] . אמנם דרך זו עבירה לרכבי שטח אך ההליכה בה אורכת כ-10 דקות בלבד.

בתום ההליכה הקצרה נגיע לפיצול שבילים [7] שבו נמשיך עם סימון השבילים הכחול שמאלה, ונלך בו כ-20 דקות עד שהוא מתחיל לטפס במעלה הגבעה [4]. כבר כאן תוכלו למצוא את החלמונית פורחות במלוא עוזן. אם תסתכלו סביב, תוכלו לראות כי פיצול השבילים עובר בסמוך למסלול זרימתו של נחל רביבים, שזורם כמובן רק בשעת גשם, כמו כל נחלי המדבר.

הדרך ממשיכה בטיפוס מתון כ-1.25 ק”מ לעבר תצפית יפהפייה לירוחם ולאגם ירוחם [3]. אלו שאינם רוצים לטפס לתצפית, יכולים לחזור מכאן בחזרה אל הרכב.

מהתצפית, שנמצאת על שלוחה של הר רחמה, נמשיך צפונה בשביל הכחול. נשים לב כי תחילה השביל עובר על דרך עפר, אך לאחר זמן קצר הוא סוטה ימינה מהדרך. לאחר הליכה של 1 ק"מ במורד מתון נגיע למפגש שבילים עם השביל השחור [8]. מנקודה זו נחזור מזרחה עם השביל השחור בחזרה לעבר פיצול השבילים [7] וחניון הרכב [5].

עוד בסביבה:


עוד דברים שיעניינו אתכם: