בקעת בית צידה - המג'רסה

ישנם מסלולי טיולים רבים בסביבת הכנרת. מסלול הטיול שאציע כאן נמצא בצפון הכנרת, באזור בקעת בית צידה. הבקעה היא אזור עשיר במים המנקז את שפך חמשת הנחלים הגדולים לכנרת. פרט לסיור בשפכי נחלים אלו, נבקר בטיול זה גם בפארק הירדן השוכן בסמוך לבקעת בית צידה, 2 קילומטרים צפונית לשפך הירדן לכינרת
עודכן לאחרונה: 28/9/2015

דירוג

9.4
15

משך המסלול


עד חצי יום

רמת קושי


בינוני, 1 ק"מ

עונות


כל השנה

מאפיינים: אפשרות לכניסה למיםמתאים למשפחותרומנטימעגלימתאים לנכים / עגלות תינקות

איך מטיילים

הביקור במג'רסה כולל הליכה של 40 דקות עד שעה במים שאינם עמוקים (כ-90 ס"מ עומק מקסימאלי). הדבר מתאים גם לילדים קטנים / תינוקות במנשא. יש להצטייד בנעלים / סנדלים המתאימים להליכה במים ובגדים להחלפה. במקום ישנן מלתחות.

הביקור בפארק הירדן מתאים גם לנכים / ילדים בעגלות. הביקור בנחל דליות (מג'רסה) ופארק הירדן שניהם בתשלום. אפשר להצטייד במתנפחים שכן לאורך המסלול יש לגונות עם שפע מקום למשחק כיפי במים.

איך מגיעים

ניסע בכביש עוקף כנרת מספר 92. בצומת מעלה גמלא [1] נפנה מערבה לעבר דרך כביש אשר בהמשך הופך לדרך עפר המסומן בסימון שבילים כחול ישנו שילוט ברור לשמורת הטבע מג'רסה. בקצה הדרך נפנה ימינה, עד שנגיע לפרשת דרכים [2]. בצומת זו נבחר בפניה שמאלה על פי השלט המכוון לחניון הזיתים / מג'רסה, נמשיך כק''מ וחצי עד שנגיע לשער הכניסה לשמורת הטבע [3] (בתשלום) נחנה בכרם זיתים. לבירורים, הטלפון של שמורת הטבע הוא 04-6793410.

הנסיעה עד לצפון הרחוק, עשוייה להיות מעייפת, אך מסלול המג'רסה הוא כייפי כל כך, ששווה לשמור בו על הערנות. תוכלו לעצור להתרעננות וקפה בחנות הנוחות של אלונית בקיבוץ האון וגם להצטייד בכמה חטיפי אנרגיה לדרך.

בקעת בית צידה

בקעת בית צידה (בטייחה) היא המקום היחיד בארץ שקיימים בו עדיין נופי מים מתוקים במגוון עשיר כל כך. יש כאן לגונות, פלגים הזורמים כל השנה ופלגים עונתיים, בריכות, מעיינות, שטחי הצפה ונסיגה של הכנרתחמשת הנחלים בבקעת בית צידה (מצפון לדרום) הם: הירדן, נחל משושים (הכולל בחלקו הסופי גם את זרימת נחל הזוויתן), נחל יהודיה, נחל דליות ונחל שפמנון. בערבית ידועים שפכי היהודיה והמשושים בשם הערבי זאכי ושפך נחל דליות המוכר בשמו העממי מג'רסה. נופי מים אלה הוכרזו כשמורת טבע ומשתרעים על שטח גדול של כמעט 5,000 דונם, כולל מובלעות של שטחים חקלאיים. חשיבות מיוחדת נודעת לעובדה כי הלגונות והנחלים מהווים בית גידול טוב לדגי הכנרת, בעיקר לאמנוני הגליל בעונת ההטלה, זאת הסיבה שחלק משמורת הטבע  סגורה למטיילים אשר מפריעים לרביית האמנונים אשר מהווים חלק חשוב באקולוגית האגם כמו גם מקור פרנסה לדייגי טבריה.

שפך נחל דליות שמורת המג'רסה

על יד כרם הזיתים יש פרצה בסבך הצמחייה, נכנס דרכה בעקבות השילוט למי הלגונה ונתחיל בהליכה. נלך בכיוון הזרם. גובה המים בלגונות, אגב, מושפע מכמות הגשם השנתית והשנה. לאחר שנת גשמים מוצלחת, המים גבוהים. אפשר לחצות את הערוץ גם בשחייה. מג'רסה היא לגונה קטנה בשפך נחל דליות, דרומית-מזרחית ללגונת זאכי, שהיא שפך משושים. כשהנחלים הזורמים באפיק מגיעים לבקעה, עוצמת זרימתם נחלשת והם מתפצלים ליובלים המפלסים דרכם לשפך. המים סוחפים איתם סחף רב, וכך בעצם נוצרות הלגונות. למקור השם מג'רסה יש שתי גרסאות: לפי האחת מניחים שבמקום זה גרסו וטחנו קמח. הגרסה השניה טוענת כי המקום היה שייך בעבר לגרגשים והשם שובש למג'רסה.

הצמחיה בלגונה מותאמת למים וללחות והיא מגוונת ועשירה: ערבה מחודדת, הרדוף נחלים ושיח-אברהם הבולט בקיץ בפרחיו הסגולים. מזרעיו הכינו בעבר חומר שנועד לדכא את יצר המין ומכאן שמו הלועזי: פלפל הנזירות או עץ הצניעות. על פי המסורת היהודית זהו השיח שבו נאחז האיל בקרניו במעמד עקידת יצחק ומכאן שמו העברי.

בינות לצמחי המים נוכל לראות את סרטן הנחלים, צבי מים, עופות מים וגם דגי אמנון הנכנסים ללגונות מהכנרת, בעיקר בתקופת הטלת הביצים, כדי למצוא מחסה בתוך הצמחייה. בסיום המסלול נגיע לאיזור בו משני צדי הנחל משתרעת חורשת אקליפטוסים ממנה יורדת דרך סלולה לנחל. בדרך זו נשובה על עקבותינו במקביל לתוואי הנחל עד לכרם הזיתים, שם חונה הרכב. ניתן גם להגיע ללגונות הגדולות דרך המסלול היבש ולא חייבים ללכת במסלול הרטוב מתחילתו.

מידע שימושי  שמורת המג'רסה:

  • שעות פתיחה: ראשון-חמישי ושבת: 8:00-17:00 | שישי: 8:00-16:00 (כניסה אחרונה עד שעה לפני הסגירה).
    בשעון חורף, שעות הסגירה מסתיימות שעה אחת קודם.
  • מחירים: מבוגר: 29 ש"ח | ילד: 15 ש"ח | סטודנט: 25 ש"ח | אזרח ותיק: 15 ש"ח.
  • טלפון: 04-6793410

פארק הירדן: פלגי מים, אקליפטוסים וערבות

זהו אתר מסודר לטיול קל של שעה וחצי לאורך הירדן, ממזרחו, מעט צפונה לכנרת. רק בקטע הקצר שבין גשר בנות יעקב לבין הכנרת נשתמר אופיו הטבעי של הירדן, ואילו בכל מקום אחר הוא הפך לתעלה ישרה. הפארק הותאם בחלקו הדרומי לטיולי משפחות. הירדן מתרחב כאן ויוצר נוף מיוחד עם סבך צומח גבוה, צפוף ומצל. קק''ל ומנהלת הכנרת יחד עם רשות שמורות הטבע הקימו כאן פארק ע''ש דדו, ובו דרכי גישה, מגרש חניה, שבילי הליכה ופינות שהייה ופיקניק.

איך מגיעים

הכניסה לאתר משולטת באופן ברור בק''מ הראשון בכביש 888 [4] . כביש זה מסתעף מכביש 87, בצומת בית צידה [7]. בכניסה לפארק ניצב שלט גדול ועליו מפת הפארק. אפשר להחנות את הרכב במגרש החנייה שבכניסה לפארק, אפשר גם לפנות שמאלה ולהמשיך ברכב עד למגרש החנייה שליד טחנות הקמח [5]. הכניסה בתשלום.

אם אתם מעוניינים במסלול קצר, הגיעו עם הרכב עד לטחנות הקמח, שהן לב הפארק. המעוניינים במסלול ארוך יותר יסעו דרומה, ויחנו ליד חורשת אקליפטוסים הנטועה על גדת בריכת מים צלולה. במקום זה יש גם שולחנות ומי שתייה. מי הבריכה שבמקום מקורם במעיין משפע, הנובע מעט מזרחה מכאן, למרגלות תל בית צידה (תל משפע). מחורשת האקליפטוסים מתחיל מסלול ההליכה בפארק. נפסע בחורשה מערבה בתוך נוף טיפוסי של גאון הירדן, עד שנגיע לדרך הנמשכת צפונה לאורך פלג מים. בפארק הירדן מתפצל הירדן לפלגים אחדים, וביניהם נוצרים איים המכוסים סבך צפוף של צומח, בעיקר עצי ערבה. נלך צפונה לאורך הפלג המזרחי ביותר של הירדן. לאחר הליכה של דקות אחדות נגיע לחניון נוסף. הפלג זורם בתוך סבך של עצי ערבה, חלקם נפלו ושוכבים בתוך המים. הטבע פיתח בעץ הערבה מנגנון מיוחד, המאפשר לו עמידות בפני שטפונות. נמשיך בדרכנו צפונה בשביל ונעבור בתוך סבך של קנה.

נוסף לערבה ולקנה גדלים בפארק עוד מינים רבים מאוד של צמחי גדות כמו פטל קדוש, ערברבה שעירה, שנית גדולה, מילה סורית, פלגית שיחנית, הרדוף נחלים והרבה מאוד עצי שיזף מצוי וכן עצי אקליפטוס שניטעו על ידי קק''ל ומוסיפים צל רב. בעלי חיים רבים משוטטים בסבכי הפארק. לפני שנים רבות מאוד היו כאן אריות. כיום לא תמצאו כאן אריות, אבל יש כאן נמיות, נוטריות, חתולי ביצה, חזירי בר, שועלים, תנים, גיריות ולוטרות. רוב היונקים זהירים ומשוטטים רק בלילה, ואילו ביום נבחין בעקבותיהם ובגלליהם בלבד. רק הנמיה והנוטריה נראות לעתים קרובות יותר לעין המטייל. מבין העופות נוכל לראות ולשמוע בסבך אנפה, סופית, קנית, ובשטחים הפתוחים נראה אגמיות, חוגלות ועוד. על אבנים בולטות היוצאות מהמים משתזף צב הביצות. מינים רבים של דגים, ביניהם אמנון, בינית וחפף מאכלסים את פלגי הירדן.

טחנות הקמח של פארק הירדן
נמשיך ללכת בשביל לאורך הפלג. נחצה אותו בגשרי עץ קטנים והנה אנחנו מגיעים לצומת שבילים. נפנה ימינה, נעלה מעט ונגיע לאתר טחנות הקמח. נגיע כאן אל בריכה יפה ורדודה שנבנתה להנאת המטיילים. על גדתה גדל עץ תמר מרשים במיוחד.

טחנת הקמח המשוחזרת בפארק הירדן היא טחנת מגלש, כלומר שהמים נפלו מהאמה על הגלגל שלה לא באמצעות ארובה אנכית, כמקובל ברוב התחנות בארץ, אלא באמצעות מגלשה אלכסונית. שיטה זו הינה יעילה פחות משיטת הארובה, והיא נהוגה בארץ רק בנחלים ובנהרות המוליכים מים רבים. באתר הטחנות שבפארק הירדן היו בעבר 12 טחנות, חלקן פעלו עד מלחמת ששת הימים. כיום אפשר לראות במקום שרידים של חמש טחנות בלבד. ליד הטחנה המשוחזרת מוצבים שולחנות בצל עצי בוהיניה שפורחים בלבן באביב.

מטחנת הקמח נחזור אל השביל היוצא תחילה דרומה ואחר פונה מערבה, עובר ליד אמת-מים של טחנה נוספת. השביל אינו מסומן, אך הוא רחב וברור. מצדיו צומח סבך של פטל ומעליו מצילים אקליפטוסים. כשנגיע לפינת ישיבה על גדת פלג הירדן נלך צפונה לאורך הפלג. בשלב מסויים נפנה שמאלה ונחצה את הפלג על גבי אבנים ונמשיך בסבך של פלגית שיחנית, קנה, פטל ואקליפטוס עד שנגיע לאפיק העיקרי של הירדן. הזרם כאן, אגב, חזק וסוחף. נחזור מזרחה בשביל שבאנו בו ואז נעלה לשביל המוליך במקביל לשלוש אמות המים שהובילו מים מהירדן לטחנות. השביל יחזיר אותנו חזרה אל איזור הטחנות. במגרש החניה שממזרח לטחנות ימתין לנו הרכב.

מידע שימושי  פארק הירדן:

  • שעות פתיחה: המקום פתוח 24 שעות, אולם הטיול בשמורה הוא רק עד שעות החשכה.
  • מחירים: כניסת יום לרכב פרטי: 60 ש"ח (80 ש"ח ללינה) | מאהל בדואי למשפחה: 60 ש"ח.
  • טלפון: 04-6923422

קצת ארכיאולוגיה: תל בית צידה

תל בית צידה, הנמצא בפינה הצפון-מערבית של בקעת צידה. ההגעה לתל היא מהכניסה לפארק הירדן. מעט לאחר שעוברים את שער הכניסה, ישנה פניה שמאלה לעבר התל [6]. תל זה נודע בפי הערבים בשמות רבים כמו א-תל, תל משפע, תל עמריה ותל תלויה. האתר שוכן על שלוחת בזלת הנמשכת מרמת הגולן, ארכו כ-400  מטרים ורחבו כמאתיים מטרים. הוא מתנשא לגובה של 25 מטרים מעל סביבתו.

העיר בית צידה, תחילתה בכפר דייגים קטן. היא ידועה בעיקר כמקום הולדתם של שלושה מחשובי השליחים של הכנסייה נוצרית: פטרוס, אחיו אנדרי ופיליפוס. עם מות הורדוס בשנה הרביעית לפנה''ס, ירש בנו פיליפוס את הגולן ועמו את בית צידה. כעבור כעשרים שנה הגיע ישו לבית צידה במסגרת מסעותיו לישובים בגליל. מסופר כי במסגרת פעילותו באיזור עשה מספר נסים, בהם ריפא עיוור מעברונו ונס הלחם והדגים.

אתר ארכיאולוגי נוסף הוא מתקופת האלף השלישי לפנה''ס נמצא בבית הבק בו רואים היום שרידי בניין מתחילת המאה העשרים אשר בנוי על שרידים עתיקים. המעניינים שבממצאים באתר היו כלי הדייג המצביעים על העיסוק בחקלאות ימית בכנרת. הממצאים כללו משקולות עופרת של רשתות דייג וכן קרסים מברזל וברונזה לחכות. נמצאה גם מחט מיוחדת לתיקון רשתות ולתפירת מפרשים. מטבעות ספורים בלבד נמצאו בתל. הם כוללים שני מטבעות כסף של דמטיריוס השני משנת 143 לפנה''ס ומטבעות ברונזה סלווקיים ויהודים וכן מטבע של פיליפוס בן הורדוס. ממצא נוסף מעורר עניין הוא צלמית קטנה של דמות נשית, שרק ראשה נשתמר.

מפת האזור

טוען את המפה

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתר


ישנן סך הכל 15 תגובות למסלול - ציון ממוצע: 9.4
מסלול מים מדהים - Vika3293402 10/8/2015 12:47 דירוג: 10
עדכון 13.6.15 - omerzz 13/6/2015 17:24 דירוג: 10
מסלול נח לא קשה בכלל - shimon_b_cohen 24/5/2011 13:06 דירוג: 10
משפחות - ydamti 28/9/2010 07:53 דירוג: 10
מסלול מעולה, מומלץ בחום - vardit 25/4/2008 11:46 דירוג: 10
מסלול מקסים - עידית 10/7/2007 16:31 דירוג: 9
המג'רסה - 11/6/2007 08:26
יפה מאוד - 10/7/2007 15:59 דירוג: 9

דיונים בפורום האתר בהם עלה הנושא

אין דיונים בפורום בנושא זה
מסעדות סמוכות
שירותי תיירות מומלצים
הצעות ששווה לבדוק