לוח אירועים
יש כרגע 82 אירועים
לחצו על התאריך וקבלו את כל אירועי היום לחצו על התאריך וקבלו את כל אירועי היום:
מרץ 2015
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

הצג את אפריל

אפריל 2015
אבגדהוש
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
מזג האויר באזור הטיול
לתחזית מזג האויר בכל הארץ
אטרקציות סמוכות
לכל האטרקציות
מסעדות סמוכות
לכל המסעדות
חניוני לילה סמוכים
לכל חניוני הלילה
צימרים וחדרי אירוח באזור
לכל הצימרים
מדריכים באזור
לכל המדריכים
מסלולים קרובים
נקודות חן באזור
לכל הטיפים ונקודות החן
 
מסלול הצומח והחי תגובות למסלול

בקעת בית צידה - המג'רסה

חבל ארץ:  טבריה, כנרת והעמקים
משך המסלול:  עד חצי יום
רמת קושי:  בינוני, 4 ק"מ
עונות:  סתיו, אביב, קיץ, חורף
מפת סימון שבילים:  1 - החרמון הגולן ואצבע הגליל
מאפיינים:  מעגלי, אפשרות לכניסה למים, מתאים למשפחות, מתאים לנכים / עגלות תינקות, רומנטי
נקודות ציון:  (262099, 754246) / (35.6602, 32.8823)
לוח ירח:  זריחת ושקיעת הירח והשמש לחודש זה
עודכן לאחרונה:  16/9/2014
איזור:  חרמון, גולן ואצבע הגליל
מפת אזור חרמון, גולן ואצבע הגליל
strName למפת המסלול למפת המסלול
אזור המסלול במפות Google אזור המסלול במפות Google
מתוך אתר עמוד ענן למפה טופגרפית של אזור המסלול מתוך אתר עמוד ענן
למפת המסלול
להדפסת המסלול
הוסף למפת הטיולים שלי


ישנם מסלולי טיולים רבים בסביבת הכנרת. מסלול הטיול שאציע כאן נמצא בצפון הכנרת, באיזור בקעת בית צידה. בקעת בית צידה היא אזור עשיר במים המנקז את שפך 5 הנחלים הגדולים לכנרת. פרט לסיור בשפכי נחלים אלו, נבקר בטיול זה גם בפארק הירדן השוכן בסמוך לבקעת בית צידה, 2 ק"מ צפונית לשפך הירדן לכינרת.

איך מטיילים

הביקור במג'רסה כולל הליכה של כחצי שעה במים שאינם עמוקים. הדבר מתאים גם לילדים קטנים / תינוקות במנשא. הביקור בפארק הירדן מתאים גם לנכים / ילדים בעגלות. הביקור בנחל דליות (מג'רסה) ופארק הירדן שניהם בתשלום.

איך מגיעים

ניסע בכביש עוקף כנרת מס' 92. בצומת מעלה גמלא [1] נפנה מערבה לעבר דרך עפר אשר מסומנת בסימון שבילים כחול. בקצה הדרך נפנה ימינה, עד שנגיע לפרשת דרכים [2]. בצומת זו נבחר בפניה שמאלה על פי השלט המכוון לחניון הזיתים, נמשיך כק''מ וחצי עד שנגיע לשער הכניסה לשמורת הטבע [3] (בתשלום) נחנה בכרם זיתים. לבירורים, הטלפון של שמורת הטבע הוא 04-6793410.

בקעת בית צידה

מכרם הזיתים אל חורשת האקליפטוס (לגונת מג'רסה)
בקעת בית צידה (בטייחה) היא המקום היחיד בארץ שקיימים בו עדיין נופי מים מתוקים במגוון עשיר כל כך. יש כאן לגונות, פלגים הזורמים כל השנה ופלגים עונתיים, בריכות, מעיינות, שטחי הצפה ונסיגה של הכנרתחמשת הנחלים בבקעת בית צידה (מצפון לדרום) הם: הירדן, נחל משושים (הכולל בחלקו הסופי גם את זרימת נחל הזוויתן), נחל יהודיה, נחל דליות ונחל שפמנון. בערבית ידועים שפכי היהודיה והמשושים בשם הערבי זאכי ושפך נחל דליות המוכר בשמו העממי מג'רסה. נופי מים אלה הוכרזו כשמורת טבע ומשתרעים על שטח גדול של כמעט 5,000 דונם, כולל מובלעות של שטחים חקלאיים. חשיבות מיוחדת נודעת לעובדה כי הלגונות והנחלים מהווים בית גידול טוב לדגי הכנרת, בעיקר לאמנוני הגליל בעונת ההטלה, זאת הסיבה שחלק משמורת הטבע  סגורה למטיילים אשר מפריעים לרביית האמנונים אשר מהווים חלק חשוב באקולוגית האגם כמו גם מקור פרנסה לדייגי טבריה.

שפך נחל דליות - שמורת המג'רסה

על יד כרם הזיתים יש פרצה בסבך הצמחיה, נכנס דרכה למי הלגונה ונתחיל בהליכה. נלך בכיוון הזרם. גובה המים בלגונות, אגב, מושפע מכמות הגשם השנתית והשנה. לאחר שנת גשמים מוצלחת, המים גבוהים. אפשר לחצות את הערוץ גם בשחייה. מג'רסה היא לגונה קטנה בשפך נחל דליות, דרומית-מזרחית ללגונת זאכי, שהיא שפך משושים. כשהנחלים הזורמים באפיק מגיעים לבקעה, עוצמת זרימתם נחלשת והם מתפצלים ליובלים המפלסים דרכם לשפך. המים סוחפים איתם סחף רב, וכך בעצם נוצרות הלגונות. למקור השם מג'רסה יש שתי גרסאות: לפי האחת מניחים שבמקום זה גרסו וטחנו קמח. הגרסה השניה טוענת כי המקום היה שייך בעבר לגרגשים והשם שובש למג'רסה. הצמחיה בלגונה מותאמת למים וללחות והיא מגוונת ועשירה: ערבה מחודדת, הרדוף נחלים ושיח אברהם הבולט בקיץ בפרחיו הסגולים. מזרעיו הכינו בעבר חומר שנועד לדכא את יצר המין ומכאן שמו הלועזי: פלפל הנזירות או עץ הצניעות. על פי המסורת היהודית זהו השיח שבו נאחז האיל בקרניו במעמד עקידת יצחק ומכאן שמו העברי. בינות לצמחי המים נוכל לראות את סרטן הנחלים, צבי מים, עופות מים וגם דגי אמנון הנכנסים ללגונות מהכנרת, בעיקר בתקופת הטלת הביצים, כדי למצוא מחסה בתוך הצמחייה. בסיום המסלול נגיע לאיזור בו משני צדי הנחל משתרעת חורשת אקליפטוסים ממנה יורדת דרך סלולה לנחל. בדרך זו נשובה על עקבותינו במקביל לתוואי הנחל עד לכרם הזיתים, שם חונה הרכב.

פארק הירדן: פלגי מים, אקליפטוסים וערבות

זהו אתר מסודר לטיול קל של שעה וחצי לאורך הירדן, ממזרחו, מעט צפונה לכנרת. רק בקטע הקצר שבין גשר בנות יעקב לבין הכנרת נשתמר אופיו הטבעי של הירדן, ואילו בכל מקום אחר הוא הפך לתעלה ישרה. הפארק הותאם בחלקו הדרומי לטיולי משפחות. הירדן מתרחב כאן ויוצר נוף מיוחד עם סבך צומח גבוה, צפוף ומצל. קק''ל ומנהלת הכנרת יחד עם רשות שמורות הטבע הקימו כאן פארק ע''ש דדו, ובו דרכי גישה, מגרש חניה, שבילי הליכה ופינות שהייה ופיקניק.

איך מגיעים

הכניסה לאתר משולטת באופן ברור בק''מ הראשון בכביש 888 [4] . כביש זה מסתעף מכביש 87, בצומת בית צידה [7]. בכניסה לפארק ניצב שלט גדול ועליו מפת הפארק. אפשר להחנות את הרכב במגרש החנייה שבכניסה לפארק, אפשר גם לפנות שמאלה ולהמשיך ברכב עד למגרש החנייה שליד טחנות הקמח [5].

אם אתם מעוניינים במסלול קצר, הגיעו עם הרכב עד לטחנות הקמח, שהן לב הפארק. המעוניינים במסלול ארוך יותר יסעו דרומה, ויחנו ליד חורשת אקליפטוסים הנטועה על גדת בריכת מים צלולה. במקום זה יש גם שולחנות ומי שתייה. מי הבריכה שבמקום מקורם במעיין משפע, הנובע מעט מזרחה מכאן, למרגלות תל בית צידה (תל משפע). מחורשת האקליפטוסים מתחיל מסלול ההליכה בפארק. נפסע בחורשה מערבה בתוך נוף טיפוסי של גאון הירדן, עד שנגיע לדרך הנמשכת צפונה לאורך פלג מים. בפארק הירדן מתפצל הירדן לפלגים אחדים, וביניהם נוצרים איים המכוסים סבך צפוף של צומח, בעיקר עצי ערבה. נלך צפונה לאורך הפלג המזרחי ביותר של הירדן. לאחר הליכה של דקות אחדות נגיע לחניון נוסף. הפלג זורם בתוך סבך של עצי ערבה, חלקם נפלו ושוכבים בתוך המים. הטבע פיתח בעץ הערבה מנגנון מיוחד, המאפשר לו עמידות בפני שטפונות. נמשיך בדרכנו צפונה בשביל ונעבור בתוך סבך של קנה.

נוסף לערבה ולקנה גדלים בפארק עוד מינים רבים מאוד של צמחי גדות כמו פטל קדוש, ערברבה שעירה, שנית גדולה, מילה סורית, פלגית שיחנית, הרדוף נחלים והרבה מאוד עצי שיזף מצוי וכן עצי אקליפטוס שניטעו על ידי קק''ל ומוסיפים צל רב. סעלי חיים רבים משוטטים בסבכי הפארק. לפני שנים רבות מאוד היו כאן אריות. כיום לא תמצאו כאן אריות, אבל יש כאן נמיות, נוטריות, חתולי ביצה, חזירי בר, שועלים, תנים, גיריות ולוטרות. רוב היונקים זהירים ומשוטטים רק בלילה, ואילו ביום נבחין בעקבותיהם ובגלליהם בלבד. רק הנמיה והנוטריה נראות לעתים קרובות יותר לעין המטייל. מבין העופות נוכל לראות ולשמוע בסבך אנפה, סופית, קנית, ובשטחים הפתוחים נראה אגמיות, חוגלות ועוד. על אבנים בולטות היוצאות מהמים משתזף צב הביצות. מינים רבים של דגים, ביניהם אמנון, בינית וחפף מאכלסים את פלגי הירדן.

טחנות הקמח של פארק הירדן

נמשיך ללכת בשביל לאורך הפלג. נחצה אותו בגשרי עץ קטנים והנה אנחנו מגיעים לצומת שבילים. נפנה ימינה, נעלה מעט ונגיע לאתר טחנות הקמח. נגיע כאן אל בריכה יפה ורדודה שנבנתה להנאת המטיילים. על גדתה גדל עץ תמר מרשים במיוחד
טחנת הקמח המשוחזרת בפארק הירדן היא טחנת מגלש, כלומר שהמים נפלו מהאמה על הגלגל שלה לא באמצעות ארובה אנכית, כמקובל ברוב התחנות בארץ, אלא באמצעות מגלשה אלכסונית. שיטה זו הינה יעילה פחות משיטת הארובה, והיא נהוגה בארץ רק בנחלים ובנהרות המוליכים מים רבים. באתר הטחנות שבפארק הירדן היו בעבר 12 טחנות, חלקן פעלו עד מלחמת ששת הימים. כיום אפשר לראות במקום שרידים של 5 טחנות בלבד. ליד הטחנה המשוחזרת מוצבים שולחנות בצל עצי בוהיניה שפורחים בלבן באביב.

מטחנת הקמח נחזור אל השביל היוצא תחילה דרומה ואחר פונה מערבה, עובר ליד אמת-מים של טחנה נוספת. השביל אינו מסומן, אך הוא רחב וברור. מצדיו צומח סבך של פטל ומעליו מצילים אקליפטוסים. כשנגיע לפינת ישיבה על גדת פלג הירדן נלך צפונה לאורך הפלג. בשלב מסויים נפנה שמאלה ונחצה את הפלג על גבי אבנים ונמשיך בסבך של פלגית שיחנית, קנה, פטל ואקליפטוס עד שנגיע לאפיק העיקרי של הירדן. הזרם כאן, אגב, חזק וסוחף. נחזור מזרחה בשביל שבאנו בו ואז נעלה לשביל המוליך במקביל לשלוש אמות המים שהובילו מים מהירדן לטחנות. השביל יחזיר אותנו חזרה אל איזור הטחנות. במגרש החניה שממזרח לטחנות ימתין לנו הרכב.

קצת ארכיאולוגיה: תל בית צידה

תל בית צידה, הנמצא בפינה הצפון-מערבית של בקעת צידה. ההגעה לתל היא מהכניסה לפארק הירדן. מעט לאחר שעוברים את שער הכניסה, ישנה פניה שמאלה לעבר התל [6]. תל זה נודע בפי הערבים בשמות רבים כמו א-תל, תל משפע, תל עמריה ותל תלויה. האתר שוכן על שלוחת בזלת הנמשכת מרמת הגולן, ארכו כ-400  מטרים ורחבו כ-200 מטרים. הוא מתנשא לגובה של 25 מטרים מעל סביבתו.

העיר בית צידה, תחילתה בכפר דייגים קטן. היא ידועה בעיקר כמקום הולדתם של שלושה מחשובי השליחים של הכנסייה נוצרית: פטרוס, אחיו אנדרי ופיליפוס. עם מות הורדוס בשנת 4 לפנה''ס, ירש בנו פיליפוס את הגולן ועמו את בית צידה. כעבור כ-20 שנה הגיע ישו לבית צידה במסגרת מסעותיו לישובים בגליל. מסופר כי במסגרת פעילותו באיזור עשה מספר נסים, בהם ריפא עיוור מעברונו ונס הלחם והדגים.

אתר ארכיאולוגי נוסף הוא מתקופת האלף ה-3 לפנה''ס נמצא בבית הבק בו רואים היום שרידי בניין מתחילת המאה ה-20 אשר בנוי על שרידים עתיקים. המעניינים שבממצאים באתר היו כלי הדייג המצביעים על העיסוק בחקלאות ימית בכנרת. הממצאים כללו משקולות עופרת של רשתות דייג וכן קרסים מברזל וברונזה לחכות. נמצאה גם מחט מיוחדת לתיקון רשתות ולתפירת מפרשים. מטבעות ספורים בלבד נמצאו בתל. הם כוללים שני מטבעות כסף של דמטיריוס השני משנת 143 לפנה''ס ומטבעות ברונזה סלווקיים ויהודים וכן מטבע של פיליפוס בן הורדוס. ממצא נוסף מעורר עניין הוא צלמית קטנה של דמות נשית, שרק ראשה נשתמר.

לאכול באזור

זכרו להגיד שהגעתם דרך אתר טיולי!

מפת האזור

הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב  הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב

טוען את המפה

קופונים והטבות באזור

קופון מאתר טיולי
פלגי בזלת
15% הנחה לג'יפ לזוגות הנחה מיוחדת של 25% לג'יפ
לפרטי הקופון
קופון מאתר טיולי
ג'ימי ג'יפ - טיולי ג'יפים וסוויטות עץ
הנחה של 50 ש"ח מהמחיר המלא.
לפרטי הקופון
קופון מאתר טיולי
חאן אל על - אתגרים ברמה
20% הנחה
לפרטי הקופון

הוספת תגובה הוספת תגובה  | פורום טיולים פורום טיולים  | הדפסה הדפסה  | מפה  | המלצה לחבר המלצה לחבר

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתר


ישנן סך הכל 13 תגובות למסלול - ציון ממוצע: 9.3
מסלול נח לא קשה בכלל - shimon_b_cohen 24/5/2011 13:06 דירוג: 10
משפחות - ydamti 28/9/2010 07:53 דירוג: 10
מסלול מעולה, מומלץ בחום - vardit 25/4/2008 11:46 דירוג: 10
מסלול מקסים - עידית 10/7/2007 16:31 דירוג: 9
המג'רסה - 11/6/2007 08:26
יפה מאוד - 10/7/2007 15:59 דירוג: 9

 
Share
פארק הירדן
פארק הירדן

צילום: יוחאי כורם
פארק הירדןשפך נחל דליות - המג`רסה
שפך נחל דליות - המג`רסה

צילום: יוחאי כורם
שפך נחל דליות - המג`רסה


שפך נחל דליות - המג`רסה
שפך נחל דליות - המג`רסה

צילום: נריה רביד
שפך נחל דליות - המג`רסה


פארק הירדן
פארק הירדן

צילום: יוחאי כורם
פארק הירדן


תל בית צידה
תל בית צידה

צילום: יוחאי כורם
תל בית צידה


מטבע כסף
מטבע כסף

צילום: יוחאי כורם
מטבע כסף


טחנות הקמח בפארק הירדן
טחנות הקמח בפארק הירדן

צילום: יוחאי כורם
טחנות הקמח בפארק הירדן


רחוב בתל בית צידה
רחוב בתל בית צידה

צילום: יוחאי כורם
רחוב בתל בית צידה