בימים טרופים אלו, חשוב לקחת פסק זמן ולדאוג לנפש ולרווחה הנפשית שלנו. בין אם טיול בחיק הטבע, ביקור בעגלת קפה או גיחה ליקב, יש דרכים מגוונות בהן תוכלו להזין את הנפש שלכם ולתת לה הפוגה. קיבצנו עבורכם 6 פעילויות בעמק יזרעאל והסביבה שימלאו לכם מצברים מחדש ויעזרו לכם לאוורר את הנפש טיפה. 

שימו לב להישמע להנחיות פיקוד העורף ולהתעדכן במרחבים המוגנים הרלוונטיים לאזור הביקור שלכם.

1. עגלת קפה אתנחתא

מה יותר טוב מארוחת בוקר בחיק הטבע? בעגלת הקפה אתנחתא, שנפתחה לפני זמן קצר בקרית טבעון וכבר הפכה למוקד עלייה לרגל בקרב התושבים המקומיים והסביבה, תוכלו למצוא מגוון מאפים מושחתים, פלטת גבינות, בירות וכמובן – קפה נהדר. מלבד אוכל נפלא, תמצאו כאן ממדשאות ירוקות רחבות ואת פארק הקטר שיושב ממש בסמוך לעגלה, שם תוכלו לצפות במסילת הרכבת והקטר המשוחזרים, שניצבים במקום בו עברה המסילה ההיסטורית.

עוד תוכלו לטייל לאורך הטיילת הקסומה שעוברת כאן ונפרשת מנחל הקישון ועד מעיין אלרואי הפופולרי, שם תוכלו לעצור לטבילה מרעננת.

איך מגיעים? בווייז: אתנחתא עגלת קפה. בקרבת העגלה תמצאו מרחב מוגן.

שעות הפעילות של אתנחתא בימים אלו:
א'-ה': 8:00-18:00
שישי: 7:00-17:00
שבת: 7:00-19:00

אתחנתא בטבעוןמשהו מתוק לנשמה | צילום: תמר דווידוביץ

אתנחתאאתחנתא בקרית טבעון | צילום: תמר דווידוביץ 

2. מעיין אלרואי

אם כבר הגעתם לביקור באתנחתא, אין מצב לא לקפוץ למעיין אלרואי, הלוא הוא המעיין בה"א הידיעה של קרית טבעון, שיש האומרים שהוא אחד המעיינות היפים בארצנו. מימיו של המעיין נובעים לתוך בריכה מלאכותית ומטופחת, שמוקפת צמחיית מים ירוקה. אומנם המעיין ששוכן בשכונת אלרואי הוא כבר מזמן לא סוד ששמור רק לבני העמק, אבל בימי הסתיו, כשהחום בחוץ מתחיל להישבר, עולים הסיכויים לתפוס כאן פינה שקטה ליד המים. 

איך מגיעים? בווייז: מעיין אלרואי. ניתן לכוון את הוויז מגיעים לרחוב עמלים ומשם לרדת במדרגות גישה אל המעיין.

מעיין אלרואימעיין אלרואי | צילום: עומר זיו

3. פסל אלכסנדר זייד

אם אתם רוצים להכיר את המקום אליו כל המקומיים הולכים כדי ליהנות מפק"ל קפה בחיק הטבע או פיקניק פסטורלי, פסל אלכסנדר זייד הוא המקום בשבילכם. ומה יש במקום הזה שהופך אותו לנקודת חובה בעמק? נקודת תצפית פנורמית ומדהימה אל כל עמק יזרעאל ורמות מנשה וכמובן, גולת הכותרת, פסלו האייקוני של אלכסנדר זייד שהיה שומר העמק בשנות ה-30, שמונצח רכוב על גב סוסו עם מבט למזרח, נשק על ברכיו ויד אחת על המצח.

פסל אלכסנדר זיידפסל אלכסנדר זייד | צילום: יוסי נברו

חוץ מתצפית פנורמית מהפנטת על עמק יזרעאל, בקרבת הפסל תמצאו גם את אתר העתיקות המפורסם, הגן הלאומי בית שערים, בו נמצאים שרידיה של עיר עתיקה, שמוכרת כיום כבית שערים לצד הנקרופוליס - אתר מעורות הקבורה המרשים, שהוכר כאתר לשימור מורשת עולמית של אונסק"ו.

בית שעריםבית שערים | צילום: יוחאי כורם

איך מגיעים? בווייז: פסל אלכסנדר זייד. ניתן לחנות בזהירות בצידי הדרך או לעלות בעלייה חדה עם הרכב עד לחנייה התחתונה. שימו לב לנסוע בזהירות ולשים לב לתנועת האנשים היורדים מהפסל למטה.

4. יקב טוליפ

אם אתם מחפשים מקום פסטורלי ליהנות בו מבראנץ' קליל וטעים, יקב טוליפ ששוכן בכפר תקווה, הוא בהחלט המקום עבורכם. מלבד אוכל מוקפד, תפריט יינות עשיר בסגנון ישראלי-ים תיכוני ואווירה כפרית קסומה, יקב טוליפ מחביא בתוכו סיפור גדול יותר של תרומה לקהילה ואהבה לאנשים שחיים בכפר הקטן והמשפחתי הזה.

כפר תקווה הוא יישוב פסטורלי בו מתגוררים בעלי צרכים מיוחדים שחיים כאן ומשתלבים באופן מלא בעבודה ביקב. המודל המרגש של העסקת חברי הקהילה הפך את יקב טוליפ לא רק לאחד היקבים הבולטים בארץ אלא גם לסמל לשוויון הזדמנויות ושילוב רגיש של בעלי צרכים מיוחדים בקהילה.

בימים אלו, מרכז המבקרים פועל במתכונת מצומצמת, בהתאם להנחיות פיקוד העורף בין הימים 11:00-16:00. במסגרת התגייסות היקב לחקלאים העוטף, בכל ביקור שלכם או רכישה באתר יתרמו 15% מההכנסות למען חקלאי העוטף.

איך מגיעים? בווייז: יקב טוליפ. ביקב יש מרחב מוגן.

יקב טוליפיקב טוליפ | צילום: לירז שפר

5. מעיין הסוסים

אם אתם רוצים לספוג עוד קצת טבע, קפצו למעיין הסוסים שהוא אחד משלוש הנביעות העיקריות המזינות את נחל ציפורי המפורסם. מעיין הסוסים, המוכר גם כעין יבקע, הוא למעשה בריכה טבעית וצלולה שנבנתה על שרידי בריכה מהתקופת הרומית ששימשה כבריכת הרמה להובלת מי המעיין דרך אמת מים. מי שיגיע לכאן כיום יוכל ליהנות מבריכה רחבת ידיים באורך 26 מטרים ובעומק מטר אחד, המוקפת צמחיית מים מרשימה ומגוון פינות קסומות תחת צל העצים. מהמעיין תוכלו להגיע אל טחנת הקמח המפורסמת של ציפורי, הלא היא טחנת הנזירים שבמרחק שני קילומטרים מהמעיין.

איך מגיעים? בווייז: מעיין הסוסים.

עין יבקעמעיין הסוסים | צילום: אביב בצון

מקומות נוספים ששווה לבקר בהם בסביבה:
•    עגלת קפה על הקצה
•    בלומה
•    יקב שדות
•    עין חזין
•    קפה קירשנר