טיול חוצה גבולות: מסלול נהדר בשמורת נחל שניר

אם אתם מחפשים מסלול רטוב אחד ויחיד בנחל בצפון הארץ - שמורת נחל שניר היא המקום המתאים ביותר. מקורותיו של נחל שניר נמצאים בלבנון, שם הוא נקרא חצבאני. מסלול הטיול בשמורה הוא נהדר למבוגרים וילדים ואף מתאים בחלקו לבעלי מוגבלויות.

תוכלו לבחור במסלול מעגלי וקצר, שהולך בסמוך למי הנחל הזורמים ועובר תחת צמחיית קנה מצוי וסוף המצוי, עד הגעה לבריכות השכשוך ולמפל המזין אותן. אם תרגישו שבא לכם לכם להתאמץ מעט יותר, תוכלו להמשיך אל מפל הטרווטין (נטף נחלים) ולחזות בתופעה גיאולוגית מרתקת.

אם מתחשק לכם לערוך פיקניק חגיגי, תוכלו לעשות זאת במקומות המיוחדים, שרשות שמורות הטבע והגנים העמידה לרשות המבקרים במקום. המים הזורמים בין המדשאות יהפכו את הפיקניק למושלם. רק אל תשכחו את המחצלת בבית.

הנה טעימה ממה שמצפה לכם בנחל שניר:

כוחם של המים: טיול בנחל עיון ומפל התנור

בצפון הארץ זורם גם נחל עיון, שהפך לאטרקציה גדולה בעיקר בזכות המפל המצוי במהלכו - מפל התנור המפורסם, שממנו נופלים המים מגובה של 30 מטרים אל עבר בריכה נהדרת, בה כיף להשתכשך.

אם אתם שואלים את עצמכם מה הקשר בין מפל ו-תנור, אז תדעו שיש שני הסברים באשר לשמו של המפל. ההסבר הראשון גורס כי צורתו של המפל מזכירה את צורתה של ארובת הטאבון, אשר נקרא בעברית תנור. הפירוש השני לקוח מן השפה והתרבות הערביים, לפיו צורתו של המפל מזכירה מאוד חצאית מסורתית של הערביות הלבנוניות, אשר נקראת “תנורא” – תודו שלא ידעתם!

כדאי לדעת שזהו אינו המפל היחיד באזור ואם אתם באזור, כדאי לצאת למסלול המלא בקרבתה של מטולה, במהלכו תעברו שלושה מפלים נוספים. מלבד החוויה הצוננת והרטובה, בזמן הטיול תיהנו מצמחיה עשירה ונוף אל הלבנון.

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל
מפל תנור | צילום: יוחאי כורם

חג רטוב בגליל המערבי: טיול בנחל כזיב

מסלול הטיול של נחל כזיב, שעובר גם ליד מבצר המונפורט הקסום, הוא ללא ספק אחד ממסלולי הטיול היפים ביותר בארץ.

המבצר האדיר, שאליו תגיעו במהלך המסלול, הוא מבצר צלבני שנהרס במאה ה-13 על ידי הממלוכים שכבשו את הארץ. מה שאתם רואים הוא רק חלק ממה שהיה מבצר מרשים ביותר, הצופה אל עבר נחל כזיב, והיה מוקף בחוות וטחנות קמח כחלק ממארג התיישבותי יוצא דופן, ולנו לא נותר אלא לדמיין כיצד נראו החיים הפסטורליים בנחל כזיב של לפני 800 שנה.

ככה נראה הנחל הכי יפה בגליל:

לא רק לירושלמים: טיול בעין מטע, חרבת חנות ושביל הקיסר

המסלול עובר בין שני מעיינות צוננים, אחד מהם הוא מעיין נקבה, עין קובי, השוכן בין עצי תאנה ולימון מרשימים. תוכלו להיכנס אל תוך הנקבה, בה גובה המים יגיע אפילו עד הברך. אל תשכחו פנס! המסלול משלב גם הליכה ב”שביל הקיסר”, שהוא שביל הליכה יפהפה, היורד לעמק האלה. הטיול קליל ומתאים לכל המשפחה.

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל
דרך הקיסר | צילום: יוחאי כורם

נווה מדבר: ביקור צונן בעין עקב

אלו שמחפשים להתקרר בגיזרה הדרומית, אנחנו ממליצים להדרים עד שדה בוקר, שם תוכלו לרחוץ במימיו של מעיין מדהים באזור מדרשת בן גוריון – עין עקב (שהוא אחד המעיינות האהובים עלינו, רק אומרים!)

המעיין עמוק, נקי וקל מאוד להגיע אליו. יש שביל 4x4 שיוצא מחניון הסרפנטינות, נמשך כ-16 קילומטרים ומגיע קרוב למעיין. אפשרות נוספת, למי שרוצה ללכת על על ההר ולא בנחל, היא לעלות את מעלה דבשון, ללכת בסימון הכחול ובשביל פשוט יפהפה, שמשקיף על כל בקעת צין עד הכניסה אל המים הקרירים.

כמובן שמומלץ להגיע כמה שיותר מוקדם, גם בשביל ליהנות מהבוקר השליו של המדבר, וגם בשביל לזכות ולו בחצי שעה, שבה המעיין יהיה כולו לרשותכם. החל משעות הבוקר המאוחרות ועד שעת הסגירה, המעיין עמוס במטיילים.

עין עקב | צילום: עומר זיו עין עקב | צילום : עומר זיו


הנה כתבות ותכנים נוספים על מסלולי טיול רטובים שיעניינו אתכם: