כבר הספקתם לספור את כמות הפעמים שנסעתם על כביש 40 בדרך לשדה בוקר או מצפה רמון. אלא שבאותה דרך מדברית, מסתתר עולם שלם שסביר להניח שאף פעם לא התעכבתם עליו. “דרך האוהלים” הוא הכינוי שקיבל הכביש שעובר לצד הדרך הזאת, בה מסתתרים 4 מוקדי התיישבות בדואים, המרוכזים בארבעה אזורים – רמת ציפורים, עבדה, אריכא ומשולש חווה. 

לצד כל אחד מההתיישבות הללו תמצאו אינספור מסלולים מדבריים מוכרים אבל גם שלל חוויות מיוחדות, שיתבלו לכם את הטיול בטעם חדש לגמרי. מסדנאות קפה ריחניות, דרך סיורי גמלים אל עומק המדבר ועד סדנאות שיגלו לכם איך מתקרבים לטעם הייחודי של הליבה, הלחם הבדואי המפורסם – ריכזנו לכם 5 חוויות שיגלו לכם את המדבר מזווית לגמרי חדשה.

לשתות משהו חם בלב מדבר: השתתפות בטקס קפה מסורתי

אף טיול מדברי לא שלם בלי לגימה כוס קפה לוהט, אבל רק דמיינו שלוק מכוס קפה שהוכן זה עתה מפולים טריים שנטחנו במקום. מיד כשתיכנסו לאחד המאהלים הבדואים הפזורים על דרך האוהלים, תוכלו להריח את הארומה הייחודית של הקפה הבדואי באפכם. הקפה הבדואי המפורסם הוא חלק בלתי נפרד ממסורת הכנסת האורחים של הבדואים ומהווה הרבה יותר מ”סתם” משקה. מדובר בטקס ייחודי וסמלי, שמקורותיו הולכים אחורה עד למאה ה-18. על הכנת הקפה אמון ראש המשפחה שאינו מקל ראש בהקפדה על סדר הפעולות והניואנסים הקטנים ביותר.

טקס קפה בדואיאין דבר שישתווה לקפה טרי | צילום: דניאל בר

הכנת הקפה כרוכה בקליית גרגי הקפה במחמסה - מחבת קטנה ומיוחדת לקליית גרגרי הקפה מעל המדורה וכתישתם בג’ורון - כלי עשוי עץ שמשמש לגריסה טקסית של פולי הקפה הקלויים. לאחר קלייה וגריסה של הפולים, מבשל המארח את האבקה שהתקבלה עם מים והל, עד לקבלת קפה מר, חזק ובעל ארומה חזקה. לאחר מכן, מנהל הטקס ממלא שליש מהספל (הפינג’ן) בקפה. ולמה רק שליש? ובכן, אורח שמלאו לו את הכוס עד שפת הפינג’ן הוא אורח שאינו רצוי במאהל המארח, כך שאם מזגו לכם שליש מהכוס, הסרו דאגה מליבכם. מזיגת הקפה נמשכת בשלושה סבבים, כאשר כל כוס בעלת סמליות אחרת – הראשונה לאורח, השניה להנאה ולכיף והשלישית לחרב המסמלת הגנה על האורח.

איפה תוכלו ליהנות מהשתתפות בטקס קפה מסורתי? הכנת קפה היא חלק בלתי נפרד מהאירוח הבדואי, כך שבכל אחד מהאוהלים שפרושים על דרך האוהלים תוכלו ליהנות מטקס קפה מסורתי. אם אתם רוצים ליהנות מאירוח בדואי מסורתי ממש ליד כל המסלולים הכי יפים של שדה בוקר, קפצו לאוהל של הילייל ברמת ציפורים, שם תוכלו ליהנות מטקס קפה מסורתי ומשלל סיורים רגליים ורכובים בהדרכתו של הילייל.

יצירת קשר עם הילייל במספר: 053-626-1382 או בעמוד העסק באתר למטייל בישראל »

לגלות את צבעי המדבר: התנסות בסדנאות אריגה ורקמה

מי שמביט באמנות הרקמה והאריגה הבדואית לא יכול שלא להתפעל מהדייקנות בהם נשזרו החוטים הצבעוניים האחד בשני, אבל רק מי שיתקרב באמת יגלה את הקשר בין אמצעי הדקורטיבי היפהפה לבין המסורת הבדואית והאישה הבדואית בפרט.

מאז ומעולם היו הרקמה והאריגה סמל סטטוס ואמצעי לביטוי עצמי בקרב נשות השבט. במשך שנים היו צופות הילדות הבדואיות באימותיהן טוות ואורגות חוטים בסבלנות אין קץ. כשבגרו, הנחילו הנשים הבוגרות את הדוגמאות שלמדו לבנותיהן, כסמל להמשכיות והחיבור בין הדורות. במרוצת השנים הרשו לעצמן הנשים “לחרוג” מהדוגמאות שהכירו והחלו ליצור דוגמאות מקוריות משלהן, שהיוו את החתימה הייחודית של כל אחת מהנשים. 

רקמה בחברה הבדואיתהרבה מעבר לרקמה | צילום: זאב דקל, באדיבות רקמת המדבר

איפה תוכלו להשתתף בסדנאות רקמה? בשנים האחרונות, צומחות יותר ויותר יוזמות שמבקשות להשתמש באמצעי המלאכה הקדום כאמצעי העצמה נשי. יוזמות כמו “רקמת המדבר” בלקיה מספקות לנשות הקהילה תעסוקה ופרנסה דרך מלאכת הרקמה הקדומה. יצירות האמנות הצבעוניות של אותן הנשים נמכרות בחנות המבקרים של רקמת המדבר, שמציעה במקביל גם סדנאות חווייתיות למי שרוצה להתנסות מקרוב במלאכה הקדומה.

בנוסף, גם באוהל של עיד, ששוכן בסמוך לעין עבדת, תוכלו ליהנות ממגוון סיורים וסדנאות, בהם גם סדנת הכנת חוטים ויצירת שטיחים ותכשיטים בעבודת יד.

יצירת קשר עם האוהל של עיד במספר: 053-427-2024 או בעמוד העסק  באתר למטייל בישראל »

סדנאות רקמה ואריגהסיפורה של רקמה | צילום: דניאל בר

לעלות על ספינת המדבר: טיולי גמלים לכל המשפחה

אף ביקור במדבר לא שלם בלי היכרות עם הגמל, חברו הנאמן ביותר של הבדואי, שהיה האחראי להסיע אותו בימי הנדודים הארוכים, להרוות את צימאונו ולחמם אותו בלילות המדבר הקרירים. גם אחרי שהשתקעו בנגב והציוויליזציה שלחה את ידה הארוכה לאזור, הבדואים המשיכו לשמור אמונים לגמל ולגדל אותו מתוך אהבה וכבוד לחיה ששמור לה חסד נעורים נצחי, או כמו שסיפר לנו סאלם, הבעלים של חאן יאהלה “מערכת היחסים בין הבדואים לגמלים מושתת על כבוד ואהבה, שלא לומר - הערצה”.

איפה תוכלו לצאת לטיולי גמלים? טיול גמלים הוא אחת החוויות המרגשות שיש למדבר להציע לכאן, בייחוד אם אתם מגיעים לאזור עם ילדים. בחאן יאהאלה, תוכלו ליהנות מטיולי גמלים חווייתיים אל עומק המדבר, שיתובלו בסיפורים מרתקים על החיה המופלאה, שיודעת לנצל היטב את הקלפים שקיבלה כדי לשרוד במדבר ומסוגלת להחזיק מעמד גם שבועיים ללא שתייה (!). בנוסף, מציע סאלם גם סיור מרתק בסימן “חכמת המדבר”, במהלכו תוכלו להכיר את החקלאות הייחודית שמשמשת את חברי הקהילה הבדואית וגם לגלות ציורי סלע מתקופת הברונזה בפארק הר מחיה.

יצירת קשר עם חאן יאהאלה במספר: 053-426-2284 או בעמוד העסק באתר למטייל בישראל »

טיולי גמליםהדרך הכי טובה לחקור את המדבר | צילום: באדיבות דפנה טל, משרד התיירות

לגלות את סודות הגששים: סיורי גששות מרתקים

בין שבילי המדבר מסתתרים להם סימנים מיוחדים שמחביאים מאחוריהם סיפור שלם. עקבות של בני אדם או בעלי חיים, אבן שהוזזה ממקומה או שינויים בתוואי השטח, עשויים לחשוף מאחוריהם מידע חיוני - אבל לעין בלתי מיומנת אותם הסימנים כמעט ואינם אומרים דבר. שנות הנדודים הארוכות חידדו את חוש השמיעה והראייה של הנוודים הבדואים, שנאלצו להתחקות אחר קולות וטביעות רגליים שהוטבעו בחולות כדי לשרוד בתנאי המדבר הקשים. 

עם קום המדינה, ניצבו הבדואים לצד היהודים והשתמשו בכישורי הגששות בהם ניחנו כדי לסייע לצה”ל במאמץ המלחמתי. הלוחם ואבי תורת הגששים, עבד אל מג’יד ח’דר אל מזאריב, ששינה את שמו לעמוס ירקוני, היה זה שכתב את תורת הגששים, שסללה את הדרך להקמת יחידת הגששים בצה”ל בשנת 1970. מאז הוקמה, סייעה היחידה פעמים רבות למנוע חדירה של גורמים עיוניים באמצעות גילוי מוקדם של עקבות בשטח.

סיורי גששותלא תאמינו מה העקבות מחביאות | צילום: באדיבות נפגשים במדבר

איפה תוכלו לצאת לסיורי גששות? בדרך האוהלים תוכל לצאת לסיורי גששות בעומק המדבריות, שיחשפו אתכם לסימנים החבויים שמשאירים אחריהם באי המדבר. בנפגשים במדבר – האוהל של סאלם, תוכלו לצאת לסיור גששות חווייתי ולגלות היכן מסתתרים הצמחים הטובים ביותר לליקוט ובקמפינג במדבר – האוהל של סולימאן אבו ג'לידאן, תוכלו לצאת למסע גששות לתוך הלילה, במהלכו תלמדו את סודות הגששים ותפגשו חיות מדבריות.

יצירת קשר עם האוהל של סלאם במספר: 053-469-5327 או בעמוד העסק באתר למטייל בישראל »

יצירת קשר עם האוהל של סולימאן במספר: 053-649-3014 או בעמוד העסק באתר למטייל בישראל »

לגלות את הנוסחה: הכנת לחם בדואי 

אם התארחתם אי פעם במאהל בדואי, אין סיכוי שפספסתם את הליבה, הלא הוא הלחם הבדואי המפורסם.  כמי שעברו ממקום למקום, הבדואים נדרשו למצוא דרכים יצירתיות כדי ליהנות מדברים שנראים לכאורה פשוטים, למשל כמו לחם טרי שיצא זה עתה מהתנור. לשם כך, המציאו הבדואים את הליבה, לחם מדורה אותו קוברים בחול חם ומניחים מעליו רמץ גחלים לוהט של מדורה. הטכניקה הייחודית הזאת מדמה את הפעולה שעושה התנור ומאפשרת ליהנות לאחר כחצי שעה של אפייה מלחם מהביל וטרי במיוחד. בסיום התהליך, יש לחבוט היטב בלחם הקבור כדי לנקות ממנו שיירים חרוכים. אחר כך, טובלים את הלחם המופלא במעט שמן זית ונהנים מכל ביס.

הכנת ליבהבמקום תנור | צילום: דניאל בר

איפה תוכלו ללמוד להכין ליבה? על דרך האוהלים מחכות לכם מגוון פעילויות וסדנאות שילמדו אתכם להכין גם את הליבה וגם הפיתה הבדואית הנודעת על הסאג’. בחאן נחל חווה מחכה לכם סדנה מקומית שתלמד אתכם כיצד להכין את הליבה המושלמת, ואילו בחאן של מחמוד חרניק ובחאן של סווילם זנון תזכו להכין פיתה בדואית שלב אחר שלב – משלב טחינת הגרגרים של החיטה על אבן ריחיים, דרך לישת הבצק המדויקת ועד אפייתה על הסאג’ הלוהט

יצירת קשר עם חאן נחל חווה במספר: 053-937-9500 או בעמוד העסק באתר למטייל בישראל »

יצירת קשר עם מחמוד חרניק במספר: 053-655-3425 או בעמוד העסק באתר למטייל בישראל »

יצירת קשר עם החאן של סווילם זנון: 053-669-1554 או בעמוד העסק באתר למטייל בישראל »


בואו לגלות חוויות נוספות שמסתתרות על דרך האוהלים: