כמה פעמים קרה לכם שנסעתם על מצב אוטומט, ישר ליעד, בלי לפזול לצדדים ולראות האם יש עוד כמה מקומות מיוחדים בדרך, ממש מתחת לאף? טוב, אל תתחילו לספור, אבל אנחנו בטוחים שהסיטואציה הזו מוכרת לכם. זה בדיוק מה שקורה לרבים מאיתנו, כשאנחנו שמים את הוויז על יעד דרומי כמו מדרשת בן גוריון, גן לאומי עבדת, מצפה רמון או אילת או חוזרים משם הביתה. 

צילום: דניאל בר
צילום: דניאל בר

מסתבר שבין שיפולי ההרים והמרחבים הצהובים-חומים העצומים שבמדבר ובנגב גרים לא מעט תושבים, ביניהם גם בדואים, שהם חלק בלתי נפרד מהאוכלוסיה בישראל ויש להם אורח חיים, תרבות ופולקלור מאוד מעניינים ומסקרנים, שכדאי להכיר. 

כך תתארחו אצל הבדואים לפי מיטב המסורת

בהר הנגב, במרחב שנמצא בין אזור שדה בוקר לאזור מצפה רמון, על כביש 40 (חצי שעה נסיעה מקצה לקצה על כביש 40), ישנם כפרים בדואים החיים על פי המסורת והתרבות הבדואית המקומית. הכפרים ממוקמים בארבעה מקבצים: עבדת ורמת ציפורים (קרובים אחד לשני) במרחק של 5-7 ק"מ דרומית לשדה בוקר, לא רחוק מגן לאומי עבדת, מקבץ נוסף באזור ואדי אריכא – כמה ק"מ צפונית למצפה רמון והאחרון במשולש נחל חווה. דרך האוהלים, הוא הכינוי שקיבלה הדרך הזו על כביש 40. היא מחברת את הכפרים הבדואים בהר הנגב ואת הפעילויות שהם מציעים.

בתוך הכפרים האלה מתגוררים, בין היתר, 21 תיירנים, שמזמינים אתכם להכיר מקרוב את אורח החיים הבדואי, המסורות, המלאכות, האנשים והסיפורים, שעליהם הם גדלו והתחנכו. החוויה הבדואית בהר הנגב מציעה אירוח בדואי מאוד ייחודי, אותנטי ואינטימי, שאי אפשר למצוא במקומות אחרים בהם מציעים אירוח מסוג זה.

כאן מדובר על תיירות קהילתית, בה אנשים פותחים את הבתים והמאהלים שלהם, מארחים ממש בסלון שלהם או במאהל הצמוד למאהל שלהם, ולא בחאן המדמה את החיים הבדואים. 

צילום: דניאל בר
ככה נראה אירוח בדואי בהר הנגב | צילום: דניאל בר

5 הדברים שאתם צריכים לדעת על הבדואים בנגב

הכנסת אורחים: כללי ההתנהגות של הבדואים בכלל ושל אלה הגרים בנגב בפרט, מחייבים אותם בהכנסת אורחים, בלי תנאים. מבחינתם האורח הוא שליח אלוהים והוא מתקבל בזרועות פתוחות. כי בכל זאת – לא כל יום מגיע אורח.   

טקס הכנת הקפה: לא רק שהבדואים יכבדו אתכם בקפה, מתלווה לזה טקס מיוחד – ולא, קפה טחון משקית לא שייך לפה. אז ככה, בהתחלה המארח קולה את גרגרי הקפה במחבת, אחר-כך כותש אותם במכתש. מהאבקה שהוא קיבל הוא מבשל קפה – מר, חזק וריחני. ולבסוף – מזיגת הקפה לספלים קטנים.

טקס הכנת הקפה | צילום: תיירות הר הנגבטקס הכנת הקפה | צילום: תיירות הר הנגב

סוד הקסם של הליבה (לחם בדואי): גם את הלחם הבדואים מכינים לבד. סוד הטעם טמון בלישה ארוכה, במים שנטמעים בכל גרגר של קמח ובאפיה על להבות מדורה. אז מה צריך כדי ליהנות מלחם בדואי טוב? קמח, מים, משטח אבן, מדורה ומקל. פשוט, לא?

רקמה: עבודת הרקמה היא חלק בלתי נפרד מחייה של הבדואית ויש לה מקום מכובד מאוד בתרבות הבדואית. לצבעי החוטים ולדוגמאות הרקמה יש משמעות, הנקשרת בשלבי החיים השונים של האישה, בגילה, במצבה המשפחתי ובמעמדה החברתי והכלכלי: נערה, בחורה רווקה, אישה נשואה או חלילה, אלמנה.

צילום: דניאל בר
צילום: דניאל בר

קצת מספרים: האוכלוסיה הבדואית בנגב מונה כ-250,000 איש (נכון ל-2018) והם מהווים כ-30% מאוכלוסיית הנגב. רק כמחציתם גרים בעיירות קבע כמו רהט, תל שבע, כסייפה, ערערה, שגב שלום, חורה ולקיה. היתר גרים בכפרים בדואים.

הפעילויות שיכירו לכם את החיים עצמם

האירוח הבדואי המלא מאפשר לשלב כמה חוויות במקום אחד או בכמה כפרים. מלבד הלינה במאהלים, האירוח הבדואי כולל בדרך כלל גם ארוחת ניגוב קלה – פיתה מקומית ושתיה חמה, ארוחה בשרית או צמחונית והסבר על המסורת הבדואית. צריך לקחת בחשבון שמדובר על אירוח מאוד בסיסי ושהחוויה הזו לא מתאימה לכל אחד. אז מה עושה מי שרוצה להכיר את הבדואים בכל זאת? בדיוק בשביל זה קיימת אפשרות לאירוח קצר יותר, סביב שעה-שעה וחצי, עם כיבוד קל של קפה, תה ופיתה מקומית והסבר על המסורת הבדואית.

אפשר להרחיב את האירוח עם סיורים, הדרכות וסדנאות, כמו: גששות, הכנת פיתות או ליבה (לחם בדואי), יציאה למרעה, הכנת צמר, הכנת קפה, סדנאות אריגה ומלאכות נוספות בתחום היצירה, סיורים באזור עבדת לאתר בו יש ציורי סלע מתקופות קדומות וטיולי גמלים – כמובן הכל בתיאום מראש.

זוכרים את עבודת הרקמה המסורתית המיוחדת? היא לא חייבת להשאר רק בתור סיפור. אם אתם רוצים ליהנות מתוצרת הבדואים גם אחרי הביקור, תוכלו לרכוש רקמות, תיקים ומוצרים נוספים בחנות תוצרת הנגב, שנמצאת במרכז לחקלאות מדברית.

צילום: דניאל בר
התה הכי טוב שתשתו | צילום: דניאל בר

מסלולי טיול מומלצים באזור

כדאי לדעת שהתיירנים בדרך האוהלים, ישמחו להקפיץ אתכם לנקודות התחלה של מסלולים באזור. כמו למשל במאהל "נפגשים במדבר" (סאלם אבו בלייה)’ שנמצא סמוך מאוד לשביל ישראל ומשמש נקודה להקפצת מטיילים למסלול נחל חווה, שמירה על ציוד, אספקת מים למסלולים והדרכה במסלולים הקרובים למאהלים. 

באים לעשות את הלילה במאהל בדואי? תמצאו בסביבה לא מעט מסלולי טיול שווים, שיפגישו אתכם עם הנוף הבראשיתי, בעלי חיים, צמחיה, נחלים וקסם מדברי. ביניהם נמצאים המסלולים של נחל חווה, ביר עסלוג’, עין עבדת, עין עקב, חוד עקב, מעלה דבשון, מכתש רמון, בורות לוץ ונחל אלות. למידע נוסף הקליקו וגלו את המקומות שכדאי לטייל בהם למחרת » 

אז איך מזמינים את זה?

נגב תור בשיתוף התיירנים הבדואים בהר הנגב, מפעיל מוקד הזמנות אינטרנטי וטלפוני הפועל בין השעות 8:30 ל-16:00 עבור לינה, סיורים, סדנאות וארוחות בכפרים הבדואים. נציגת השירות המכירה היטב את האזור, מסייעת למתעניינים לבחור את החוויה שמתאימה להם ולהזמין אותה. בדרך זו היא מתווכת בין התיירנים למבקרים, מתגברת על הבדלי שפה ובעיות קליטה טלפונית ומוודאה שהמבקרים יגיעו למקום הנכון.

צילום: דניאל ברצילום: דניאל בר

מחפשים עוד רעיונות? הכנסו למתחם דרך האוהלים באתר טיולי » 


עשינו לכם חשק לטייל בנוף מדברי? מצאנו עוד כמה כתבות שיכולות לעניין אתכם: