בכתבה זו:

מערת דודים

אי אפשר שלא לציין בכתבה שלנו את נחל דוד ואת מערת דודים הצוננת, שיש בה גם מים זורמים. ההגעה אל המערה דורשת סטייה קלה מהמסלול הידוע והמוכר בתוך שמורת עין גדי. בריכות מים יפהפיות יובילו אתכם אל המערה, השוכנת מתחת למפל דוד. צמחיה עשירה ותצפית מרהיבה לים המלח ישלימו את התמונה. אתם עוד מתלבטים? תראו איזו חוויה מחכה לכם כאן. 

חורבת מדרס וחורבת עתרי

שפלת יהודה, המפרידה בין הרי יהודה למישור החוף, ידועה בסלע הקירטון הרך שלה. עובדה זאת הביאה את תושבי חבל ארץ זה מקדמת דנא ועד היום לחציבה של מערות אשר שימשו למגורים, עבודה, אחסון וכדומה. בעת מלחמה, הוסבו חלק מהמערות החצובות למחילות מסתור.

בקיץ חם, טיול סביב מערות מוצלות ומקוררות באופן טבעי הוא חוויה בפני עצמה, והמסלול בחורבות מדרס ועתרי מציע ביקור בשני כפרים עתיקים משופעים במערות, שמהוות אטרקציה לכל ילד ומבוגר. הטיול לא קשה בכלל ומתאים לכל בני המשפחה. הטיול הוא מעגלי בשני חלקים ונמשך כארבע שעות, ותוכלו לבחור לעשות רק את אחד משני החלקים שבו, אבל בכל מקרה אל תשכחו להביא איתכם פנס!

אגב, אם אתם בעניין – תוכלו לטייל בסביבה גם על גבי אפניים! ניתן להשכיר אותם מנקודת מוצא במושב צפרירים, שזה ממש בסביבה. ואגב, אם במקרה שכחתם פק”ל קפה, גם בזה ישמחו לצייד אתכם פה, כדי שחס וחלילה לא יחסר.

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל (טיולי)
מערת הקולומבריום בחורבת מדרס
 | צילום: יוחאי כורם

נחל קטלב ומערת הנטיפים

ה-מערה שחובה על כולם לבקר בה היא לא אחרת מאשר מערת הנטיפים. המערה, או יותר נכון הנטיפים והזקיפים שבה, נוצרו כתוצאה מהמסה של סלע הגיר על ידי מים – תהליך של מיליוני שנים שיוצר את אחד המראות היפים בטבע של ארצנו.

במרחק נסיעה קצר מן המערה, שוכן נחל שקרוי על שם עץ שאגדות רבות נקשרו בשמו נחל קטלב. הנחל משלב הליכה קרירה בין מעיינות וסבך, בד בבד עם נוף הרים ירושלמי מרשים וירוק, והשילוב בינו ובין מערת הנטיפים יחזיר אתכם הביתה שבעים עד הטיול הבא. הטיול מתאים לכל המשפחה בכל עונות השנה והביקור במערה הוא בתשלום מותאם לנכים ולעגלות ילדים. 

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל (טיולי)
מערת הנטיפים | צילום: יוחאי כורם

גן לאומי בית גוברין ומערות הפעמון

פעם כן ופעם לא ומכאן השם: פ-ע-מ-ו-ן. בניגוד למה שאולי חשבתם, מערות הפעמון, שנמצאות בגן הלאומי בית גוברין, לא משמיעות קול, אך המצלמה שלכם בהחלט תשמיע ברגע שתגיעו אל המערות היפהפיות והמרשימות האלו.

היווצרותן לא הייתה טבעית, ויד האדם היא זו שחצבה אותן והשאירה בכל אחת מהן פתח קטן בקצה העליון שלה, שממנו החלו לחפור אל תוך הסלע כדי להפיק ממנו חומר גלם לבנייה. הגן הלאומי בית גוברין משתרע על פני 5,000 דונם, ובתחומו נמצאות בין היתר גם הערים העתיקות מרשה ובית-גוברין הרומית (אליותרופוליס). שוחרי המערות שביניכם יוכלו ליהנות גם מביקור המערה הצידונית היפהפייה ובמערות הקולמבריום הגדולות. 

מבלים במערות בית גוברין | צילום: עידן קרמזין
עושים כיף במערות | צילום: עידן קרמזין

נחל מערות והאדם הקדמון

ההר הירוק תמיד, הלא הוא הכרמל, מציע לכם מסע קסום אל ימי האדם הקדמון. נחל מערות, שזכה לתואר אתר מורשת עולמית של אונסק"ו, מפורסם בזכות ארבע מערות, שבהן נמצאים שרידים מרשימים לנוכחותו של האדם הקדמון באזור הכרמל.

הסיור בשמורת הטבע הינו בתשלום וכולל ביקור בחלק מן המערות, כשבכל אחת מיצגים שונים: חזיון אור קולי מדליק המציג את אורח החיים של האדם הקדמון, באילו כלים השתמש האדם הקדמון, מה היו מנהגי הקבורה לפני עשרת אלפים שנה ומה היו החיות האהובות על אותם תושבי מערות. בנוסף לביקור במערות תוכלו ליהנות ממגוון סיורים מעגליים ברכס הכרמל עם תצפית מרהיבה לעבר הים.


הנה עוד כמה כתבות שיעניינו אותך: