הצבע הצהוב העז, הגודל הענק והפריחה בשדה רחב – הופכים את החמניות לפרחים שפשוט אי אפשר להתעלם מהן (הגדיל ועשה וינסנט ואן גוך שצייר אותן שוב ושוב ושוב!). הפריחה הצהובה מתרחשת בימים אלו בכל רחבי הארץ ולכם מחכה סט צילום מושלם.

אבל לפני שנתחיל, יש לנו בקשה: יש לזכור שמדובר על שדות חקלאיים. אסור ללכלך, לרמוס את הפרחים ובטח שלא לקטוף.

קבלו אותן:

בין צומת מגידו לצומת יגור

לא רחוק מהר הכרמל, תמצאו את השדות שאתם מחפשים – שדה חמניות נהדר, שיעשה לכם שמח בלב אפילו אם רק תעיפו מבט תוך כדי נסיעה. האחד בצומת מגידו, השני בקיבוץ אפק – בעיקול הכביש המוביל לקיבוץ והשלישי – ליד קריית אתא.

נכון לסוף מאי 2021, הפריחה נצפתה כבר בקרית אתא, כביש 780, גם בין כפר חסידים לקרית אתא וגם ליד צומת מגידו. על קיבוץ אפק לא קיבלנו עדיין עדכוני פריחה. ראיתם שם פריחה? עדכנו אותנו! »  

עובדת בונוס #1: חמנית או חמנייה? על אף שמאוד רווח לקרוא לפרח בלשון יחיד “חמנייה”, על פי האקדמיה העברית ללשון עברית, השם התקני הוא “חמנית”. למקרה שתהיתם. 

חמניות או לא להיות – זו השאלה! | צילום: אבינועם רוח
חמניות או לא להיות – זו השאלה! | צילום: אבינועם רוח

כשאתם באזור, שווה לתת קפיצה גם לשמורת עין אפק שנמצאת ממש לא רחוק. בשמורה הקסומה הזאת מחכה לכם מסלול על גשרי עץ על המים, שייקח אתכם לאחד הטיולים הכי פסטורליים בארץ.

אפשרות נוספת היא לטייל בשמורת אלוני אבא ובית לחם הגלילית שנמצאות ממש לא רחוק. בתקופה הזו השמורה מתכסה בירוק ובשלל פרחים והסיור במושבה יחזיר אתכם לסיפורם של הטמפלרים. ובסביבות בית לחם הגלילית תראו עוד שדות חמנייה פורחים.

למרגלות הגלבוע

אם בהרים עסקיננו – שדות מקסימים בגווני ירוק וצהוב מחכים לכם גם על רקע הרי הגלבוע, ובמקרה גם בקרבת המון מעיינות. אין מושלם מזה. נכון לסוף מאי 2021, טרם נצפתה שם פריחה.

חפשו את הענקיות הצהובות ליד כביש 669, בין בית אלפא לשלוחות:

צילום: אסף בנימיניאהבתי פרחה בשדה חמניות | צילום: אסף בנימיני

או בעין הנצי”ב, מול המפלים הלבנים. – גם כאן טרם נצפתה פריחה, נכון לסוף מאי 2021.

צילום: נועה זמיר
היפה בצהוב | צילום: נועה זמיר

גם באזור שבין חמדיה לבית שאן ובאזור עמק המעיינות הלוא הוא עמק בית שאן תראו שדות חמניות. אחד המקומות הבולטים נמצא בכניסה לעין מודע – מעיין גדול הנמצא בכביש הגישה לעין שוקק. גם כאן טרם נצפתה פריחה, נכון לסוף מאי 2021.

אחרי שתשבעו מהן, מומלץ להמשיך לחוויות ניר דוד, שם מחכות לכם שלל אטרקציות: 3 מעיינות מטריפים בפארק המעיינות, טיול רייזרים פרוע וגם מפגש מקרוב עם קנגרו בפארק האוסטרלי גן גורו!

בעמק חפר

במושב ביתן אהרון, סמוך למחלף חבצלת, בלב הפרדסים של עמק חפר, נמצא שדה החמניות של “קטיף בעמק”. הם שתלו לפני חודשיים שדה חמניות ומזמינים אתכם לבוא בשבת בין השעות 10:00-15:00 לקטיף חמניות – כן, כן – רק כאן זה מותר ועל הדרך ליהנות גם ממשחק חפש את המטמון המתאים לכל המשפחה – בתשלום נוסף של 25 ש”ח לילד.

הכניסה עולה 30 ש”ח לאדם והיא כוללת קטיף של שש חמניות. רוצים רק ליהנות מהשדה הפורח ולהצטלם? הכניסה עולה 15 ש”ח לאדם. חובה לבוא עם נעליים סגורות ואפשר גם לעשות במקום פיקניק (לא על האש). פרטים נוספים בטלפון  054-472-2151, הרשמה בקישור » 

מבוא חורון

גם במועצה אזורית מטה בנימין מחכה לכם שדה צהוב וזרחני. רושמים בוויז “חוות עמק אילון”, מבוא חורון. נוסעים לכיוון בית העלמין של מבוא חורון, פונים בכביש ללא מוצא וממשיכים לנסוע עוד כ-500 מטר עד שרואים את השדה בצד ימין. שימו לב – להשאר בשולי השדה, ולא לרמוס את החמניות!

צילום: לירז שפר
לוהטת במיוחד | צילום: לירז שפר

ליד לטרון

יש לא מעט סיבות טובות להגיע ללטרון: מנזר שתקנים מרגש, פארק מקסים עם המון נקודות לפיקניק, מיני ישראל, לייזר-טאג, יד לשריון, מבצר צלבני, ובתחילת חודש יוני גם שדה חמניות פורח!

איפה בדיוק? אם נוסעים ללטרון מכיוון תל אביב (כביש 1) וממשיכים לכיוון מנזר לטרון, אך במקום לפנות אליו פונים ימינה ברמזור (לכיוון רמלה), רואים את השדה לאחר כ-200 מטרים מצד ימין. קשה מאוד לפספס.

עובדת בונוס #2 מאמריקה באהבה: הפרח היפהפה, כמו דברים רבים וטובים אחרים, התגלה יחד עם צפון אמריקה ומשם הופץ במאה ה-17 לאירופה ולשאר העולם. האינדיאנים גידלו את החמניות לצרכי מאכל והפיקו מהן שמן.

צהוב זה השחור החדש | צילום: דני וקים גולברי
צהוב זה השחור החדש | צילום: דני וקים גולברי

קיבוץ חולדה

מעט מערבה מלטרון, בקיבוץ חולדה, תמצאו שדה חמניות נוסף (ופופולארי במיוחד בקרב חובבי הצילום). גם מכאן תוכלו להמשיך לטיול בין במרחבים אינסופיים, במסלול רכוב שמתאים לכל רכב, עם תוספת מיוחדת לאלו שמגיעים ברכב 4X4.

עובדת בונוס #3: חמנית במספרים: יש לה בין 20-30 עלי כותרת, גובהה (של רוב החמניות בארץ) נע בין 140-160 סנטימטרים וקוטר שורשיה עשוי להגיע ליותר משני מטרים! לא כזאת עדינה כמו שנראית...

חמנית לציון צופייה | צילום: רונית יהודאי מיימון
חמנית לציון צופייה | צילום: רונית יהודאי מיימון
 

אחת מול העולם | צילום: עדן חזן
אחת מול העולם | צילום: עדן חזן

צפון הנגב פורח בצהוב עז

צפון הנגב מזוהה לרוב עם פריחה אדומה של כלניות, אבל מסתבר שגם גווני הצהוב מככבים שם. השנה הפריחה כבר נצפתה מול עלומים, רבדים ובין רעים לבארי. בשנים קודמות קיבלנו דיווחים על שדות פורחים יפהפיים גם מהאזור שמאחורי אנדרטת חץ שחור, שליד קיבוץ מפלסים, אזור צומת יד מרדכי, כפר עזה, קיבוץ נגבה ובארות יצחק הישנה. רק אל תשכחו, אלה שדות חקלאיים ולכן אל תכנסו לשדות.

חמניות בשקיעה ליד קיבוץ נגבה | צילום: אסף ברטי
חמניות בשקיעה ליד קיבוץ נגבה | צילום: עמוס ברטי

התמונה הזו גם מתחברת לעובדת בונוס #4 שלנו – פרח סולארי: זה לא רק הדמיון שלהן לחמה שזיכה אותן בשמן, אלא גם הקשר המיוחד שלהן אליה! בכל שעות היממה ראש החמנית נע ממזרח למערב ופונה לכיוון השמש. 

חפשו אותן גם בין שדה יואב לכוכב מיכאל הסמוכים, שם הן נצפו בשנים קודמות. דווחו לנו אם גם השנה » 

כל היפות אצלי | צילום: עמית וקסלר
כל היפות אצלי | צילום: עמית וקסלר

צילום: עדן סעדה
הוא הלך בשדות | צילום: עדן סעדה

חמניות בדרך לאילת

חשבתם שבמדבר תראו רק צהוב בקיץ? האמת שצדקתם! אבל הפעם זהו צהוב מסוג אחר… שדה חמניות מחכה לכם גם כעשר דקות דרומית ליטבתה. שם יזכירו לכם השמשות הקטנות, שאתם בדרך לעיר השמש הנצחית, וזה אחלה מקום לעשות עצירה ולמתוח את הרגליים!

אם העצירה הזו לא הספיקה לכם – תנו קפיצה לפארק תמנע, שבו למעלה מ-20 מסלולי טיול, אגם עם סירות פדאלים, חול צבעוני, ספורט אתגרי ותצורות סלע מטריפות.

עובדת בונוס #5 גרעינים: בשימוש מסחרי בזרעי החמניות, נהוג להבדיל בין שני סוגים: אלו עם הקליפה השחורה ואלו עם הקליפה המפוספסת. לרוב גרעיני הקליפה השחורה ישמשו להפקת שמן ואילו אלו המפוספסים ישמשו למאכל.

בטוב טעם | צילום: אילן רדקוחמנית מדברית | צילום: אילן רדקו

איפה עוד?

בין צרעה לטל שחר – כותבים בוויז “אגם שפכים צרעה”, משם ממשיכים לנסוע כ-500 מ’ צפון מערבה בדרכים חקלאיות | מושב קדמה | כביש 6 – לפני הכניסה לאשדוד

ספרו לנו בתגובות איפה עוד ראיתם אותן, שלחו לנו תמונות או תייגו אותנו @lametayel באינסטגרם!