מפריחים את השממה: צריף בן גוריון

מי היה "הזקן",אילו ספרים הוא אסף בביתו, כיצד נראו המטבח וחדרי השינה בביתו של בן-גוריון ומה היה סדר היום שלו כקיבוצניק? את התשובות לשאלות אלו ואחרות תוכלו לשמוע מידי יום באחד מבין 2-3 סיורים וירטואליים מודרכים בצריף בן-גוריון.

לשם כך תצטרכו להכנס לאפליקציית zoom, שגם תאפשר לכם לנהל דיאלוג עם המדריך, לשאול שאלות, לקבל תקריב של כל חפץ בבית ואפילו בתוך הארונות וגם לצפות בשותפים האחרים בסיור. המדריך מסתובב עם מצלמה ברחבי האתר, עוצר בנקודות עניין ומספר סיפורים גדולים ואנקדוטות קטנות על האיש הענק, שהותיר חותם כה משמעותי בחיי המדינה.

הסיור נפתח בסרט קצר, שמספר על חייו של בן-גוריון, לאחר-מכן יוצאים להכיר את בתי השכונה של קיבוץ שדה בוקר בה התגורר, לומדים על הקשר המיוחד בין דוד בן-גוריון לבין הנגב בכלל ועל קיבוץ שדה בוקר בפרט. בהמשך הסיור תגיעו אל ביתם המקורי של דוד ופולה בן-גוריון, שם תכירו מקרוב את הבית, שנשמר כפי שהיה בימים שחיו בו בני הזוג. 

צריף בן גוריון | צילום: חנן אפשטיין
צריף בן גוריון | צילום: חנן אפשטיין

מסע בזמן: מוזיאון ידידי ישראל

בואו לשמוע את הסיפורים המרגשים על ידידי ישראל לדורותיהם ועל הקשר המתחזק לאורך השנים בין עמים שונים ויהודים מסביב לעולם. ומי אלו אותם ידידים? אלה שסייעו לעם היהודי ולקידום הקמתה של מדינת ישראל, כמו אורד וינגייט, המלכה ויקטוריה, ראול ולנברג ואוסקר שינלדר. כל זאת דרך המחשב, הנייד או הטאבלט בסיור וירטואלי בין עשרות מיצגים מתחלפים בטכנולוגיה מתקדמת, המוצג ב-15 שפות שונות ומתאים לגילאי 7 ומעלה.

יוצאים לסיור וירטואלי במוזיאון ידידי ישראל
יוצאים לסיור וירטואלי במוזיאון ידידי ישראל 

חוויה תרבותית: מוזיאוני חיפה

מבוגרים, צעירים וילדים – כולם מוזמנים לספוג קצת קולטורה במוזיאוני חיפה. הרצאות מקוונות של מיטב המרצים, הצצה לעולמם של אוצרי מוזיאונים, סיורים מודרכים וירטואליים בתערוכות המוצגות בימים אלו במוזיאוני חיפה וסדנאות יצירה מצולמות, שאפשר גם להשתתף בהן מהבית.

איזה סדנאות DIY תמצאו כאן? סדנת קוולינג - עיטור ברצועות נייר מגולגלות, סדנת מובייל - פסל שעיקרון פעולתו מבוסס על שיווי משקל ומיועד לקישוט בתים וסדנת אנימציה Stop-Motion, שתלמד אתכם באמצעות הסמארטפון האישי להכין סרטון אנימציה מקורי.

בנוסף ניתן לרכוש בחנויות המוזיאון האינטרנטיות ערכות פנאי לילדים, חוברות יצירה לכל המשפחה ופאזלים אמנותיים. מחירי המוצרים בהנחה משמעותית והמשלוח - ללא עלות. 

כך נראית אמנות קווילינג | צילום: יעל גרוסמן-ארזואן
כך נראית אמנות קווילינג | צילום: יעל גרוסמן-ארזואן

בין חולות וכחול שמים: מוזיאון נחום גוטמן לאמנות

נחום גוטמן כתב את הגיגיו על ימי ההסגר על תל אביב של שנת 1917 ביצירה "בין חולות וכחול שמים". "אלה היו ימים נהדרים. כל היום לא היה צורך לעשות שום דבר, בכיסים צלצלו אצלנו המפתחות של כל הבתים בתל- אביב. כל הבתים עמדו סגורים על תריסיהם, ואנחנו הסתובבנו בין הרחובות. כל בית שידענו שיש בו ספרים טובים – היינו נכנסים לתוכו, לוקחים את הספרים שרצינו, והיינו עורמים ערימות-ערימות של ספרים באמצע רחוב הרצל – מול הגימנסיה "הרצליה", ושוכבים במעגל וקוראים ספרים." 

מוזיאון נחום גוטמן לאמנות מזמין אתכם לפעילות וירטואלית בהשראת הרוח האופטימית של נחום גוטמן. סיורים וירטואליים במוזיאון, סדנאות יצירה ומשחקים הם רק חלק מהפעילויות שתמצאו באתר האינטרנט של המוזיאון.  

בנוסף, תוכלו לרכוש באתר המקוון של חנות המוזיאון מוצרי פנאי ויצירה, ספרים, משחקים וערכות לפעילות בבית. 

תל אביב בעת הגירוש - נחום גוטמן
תל אביב בעת הגירוש - נחום גוטמן

חיזוק הקשר המשפחתי: מוזיאון העם היהודי בבית התפוצות

מוזיאון העם היהודי בבית התפוצות מזמין אתכם לצאת למסע אל העבר המשפחתי, אל השם שלכם, אל סיפורי המורשת, אל העולם היהודי ואל גיבורים יהודיים דרך פעילויות ממסך המחשב או הטאבלט שלכם. שחזור תמונה מהאלבום המשפחתי עומדת במרכז פעילות תמונות מספרות. את התמונה שמשקפת את ההווי המשפחתי שלכם בימים רגילים לעומת אלו שבימי הקורונה תוכלו לעלות לאלבום תמונות יהודי עולמי – לשם כך עליכם להתחבר לאתר “העדשה היהודית שלי”. רוצים לספר את הסיפור המשפחתי שלכם בצורה יצירתית? כאן תקבלו רעיונות שונים לעשות זאת » 

הכירו את פורצי הדרך של העם היהודי מתוך תערוכת גיבורים:

מוזיאון תל אביב לאמנות ב-360 מעלות

גם אם אתם מכירים את מוזיאון תל-אביב לאמנות ופחות מתעניינים בסיור במבנה המוזיאון, תוכלו לצאת לסיורים אמנותיים בין כמה מתערוכות המוזיאון. לבחירתכם – אימפרסיוניזם, פוסט-אימפרסיוניזם ואסכולת פריז, אמנות המאה ה-20’ במחצית הראשונה, אמנות ישראלית מאוסף המוזיאון, אוסף גדולי אמנות המאות ה-16 עד ה-19, יצירות עכשוויות, אמנות עכשווית מאוסף המוזיאון, גן הפסלים, החדרים המיניאטוריים של הלנה רובינשטיין וספריה.

תערוכות הקבע במוזיאון ארץ ישראל

ביתן הקרמיקה, ביתן הזכוכית, אוסף אתנוגרפיה ופולקלור, ביתן הנחושת, ביתן קדמן למטבעות ותולדות הדואר והבולאות הם רק חלק מתערוכות הקבע במוזיאון ישראל. אתם מוזמנים לצאת לסיור וירטואלי בין התערוכות השונות, להתקרב לחפצים עד כמה שאפשר דרך מסך המחשב או הטאבלט וללמוד על היסטוריה ומקומות רחוקים.