לא צריך להיות רוכבים מקצועיים כדי ליהנות ממסלולי אופניים בשטח. בין מסלולי הרכיבה נמצאים סינגלים המתאימים לכל המשפחה, לרוכבים ברמת רכיבה בינונית וגבוהה. מוכנים לעלות על גלגלים? אל תשכחו לקחת אתכם לדרך גם ציוד למצבי חירום כמו ערכת תיקון ותחזוקה. איפה כדאי לטייל? קבלו כמה מסלולים מומלצים:

משלושה יוצא אחד: יער בן שמן

ביער בן שמן עוברים בין דרכי נוף, שבילים ועצים שלושה מסלולי רכיבה על אופניים. המסלולים מתאימים לכל ימות השנה, אך בשיא הקיץ מומלץ לצאת לרכיבה בשעות הבוקר המוקדמות, כיוון שחלק מהמסלול חשוף לשמש. יומיים אחרי ירידת גשם המסלול במיטבו, אז האדמה מתהדקת ולא דביקה או יבשה.

סינגל הרצל (סינגל ברוטיה) מתאים לכל רמות הרכיבה ויקח אתכם למסע של כ-10.5 ק”מ במסלול מעגלי מסומן בכחול. המסלול מתחיל במצפה מודיעין, עובר דרך חלקות אורן ואקליפטוס, יוצא מהיער וחוזר ליער. באמצע המסלול חוצים נחל ולבסוף חוזרים לנקודת ההתחלה.

סינגל ענבה מתאים לרוכבים בדרגת קושי בינונית. המסלול מסומן באדום מעגלי ונמתח על פני כ-24 ק”מ. היציאה למסלול מתחילה מאמצע היער, משם ממשיכים לחניון הסוסים ועולים לתל גמזו לתצפית מרהיבה, שמתאימה גם למנוחה ולעצירה שווה לקפה. המשך הרכיבה עובר בשטחים פתוחים, דרך אתרים ארכיאולוגיים ונחל ענבה. תתכוננו לטיפוס גבוה, שבסיומו קריאות וואו למראה תצפית מרשימה על האזור.

סינגל חדיד מתאים גם הוא לרוכבים בדרגת קושי בינונית, למרות שהוא משתרע רק על פני כ-11 ק”מ. גם הוא מסלול מעגלי, מסומן בירוק. המסלול מתחבר לשני הסינגלים הנוספים ומנצל היטב את תנאי השטח כך שתוכלו ליהנות מרכיבה מאתגרת. גם המסלול הזה יוצא ממבואת מצפה מודיעין, אך הוא כולל הרבה עליות מאתגרות, שאחריהן מגיעות ירידות ארוכות. את הדרך מלווים נופים, עצים, תל עתיק ופריחת כלניות בחודש פברואר ורקפות בחורף. איפה עוצרים לקפה? בחניון השיזף, שם מחכים לכם שולחנות פיקניק בצל עץ ענק.

רכיבה בין עצי אורן ביער בן שמן | צילום: יוסי זמיר / ארכיון הצילומים של קקל

רכיבה בין עצי אורן ביער בן שמן | צילום: יוסי זמיר / ארכיון הצילומים של קקל

בין מדרגות סלע מאתגרות: סינגל יער אחיהוד

בין נקודות תצפית מרהיבות על הגליל העליון והגליל התחתון והרבה ירוק בעיניים יוצא סינגל יער אחיהוד. עצי מחט, אקליפטוס, אלון מצוי, אלה ארץ-ישראלית ועצי חורש אחרים ילוו אתכם לאורך 21 ק”מ מאתגרים. אליהם מצטרפים חווית הרכיבה על צלע הר ונופים יפהפיים של עמק נחל חילזון והר גמל.

אפשר להתחבר לסינגל ממספר נקודות – מבואת גילון על כביש 85, מבואת צומת יאסיף, על כביש 70 ומבואת טל-אל על כביש 70. לא משנה באיזו נקודה תתחברו למסלול הרכיבה, אלא שתעקבו אחרי סימון הסינגל ב”טיפות” צהובות בשילוב רוכב אופניים בשחור. שימו לב לשפיץ של הטיפות, שמצביע על כיוון הרכיבה עם כיוון השעון ורכבו רק בכיוון הזה!

היכונו למסלול מעגלי עם עליות תלולות, שאחריהן מגיעות ירידות. מרגישים כבר את האדרנלין? אל תגידו שלא אמרנו, יש פה כמה מדרגות סלע מאוד מאתגרות, כפי שמתאים לרוכבים בדרגת קושי בינונית.

לכן, גם אם אתם בשוונג רכיבה ורוצים לתת דרור לרגליים להאיץ ולדהור, הקפידו לשמור על קצב רכיבה המתאים לרמת הרכיבה שלכם, כי אחרי כל עיקול יכולים להסתתר עיקול נוסף או מדרגה, שיפתיעו אתכם ולא תספיקו להאט בזמן.

ואיפה עוצרים למנוחה? בראש גבעת יסעור, רגע לפני הירידה לדרך הנוף במבואת צומת יאסיף או ליד המחצבה הישנה, בסמוך לכביש הגישה לטל-אל. בסיום הרכיבה, רגע לפני שאתם חוזרים הביתה, התפנקו על פיקניק בחיק הטבע. רק אל תשכחו לשים קודם בבגאז’ מחצלתצידנית עם אוכל מפנק, פק”ל קפה וכלים רב פעמיים, שיאפשרו לכם לשמור על הסביבה. בסיום – אספו את כל הלכלוך בשקיות אשפה גדולות וזרקו לפח, כדי שהבאים אחריכם יוכלו ליהנות מטבע נקי.

סינגל יער אחיהוד | צילום: אילן שחם / ארכיון הצילומים של קקל

סינגל יער אחיהוד | צילום: אילן שחם / ארכיון הצילומים של קק”ל

לא רק כלניות: יער בארי

האזור הסובב את קיבוץ בארי הפך לשם דבר בין רוכבי האופניים, בין היתר בגלל שברוב השטח לא תמצאו אבנים וסלעים. בחודשי החורף והאביב האזור מתכסה מרבדי פריחה אדומה של כלניות והופך את הרכיבה למיוחדת יותר.

כאן תמצאו חמישה מסלולי רכיבה מעגליים על אופניים, המצטלבים אחד עם השני ומאפשרים לכם לשלב ביניהם. המסלולים מתאימים לרכיבה כמעט כל ימות השנה, גם אחרי הגשם, הודות לאדמת הלס שלא סופחת את הנוזלים ומשאירה את הקרקע לא בוצית. הערה: למרות השרפה שהתחוללה כאן במאי 2021, מסלולי הרכיבה לא ניזוקו, הם רק שחורים מהשריפה.

בארי המסלול הכתום מתאים לכל המשפחה ויקח אתכם לאורך 9 ק”מ במסלול מעגלי. עמודי השילוט יובילו אתכם בין שדות ירוקים ומרחבים פתוחים מצומת בארי על כביש הביטחון לכיוון נח’אביר. המסלול מתחיל במגמת ירידה לכיוון נחל גרר ועם ההגעה אל כביש הביטחון מתחילים לדווש בעלייה. ההמשך קל ומאפשר תרגול רכיבה על שביל צר.

בארי המסלול הכחול (שביל טל) מתאים לרוכבים בדרגת קושי בינונית, למרות שאורכו 9 ק”מ. גם היציאה למסלול זה יוצאת מצומת בארי וממשיכה מערבה על כביש הביטחון לכיוון נח’אביר. המשך הרכיבה עובר במקביל לדרך חקלאית המובילה אתכם לתצפית מכרות הגופרית. קחו אוויר, תהנו מהנוף ונצלו את העצירה להפסקת קפה. מוכנים לחזור לרכיבה? תתכוננו לעבור דרך חורשת אורנים, שרידי בוסתן, שרידי בארי הישנה, חורשות אקליפטוס וכלניות בעונה.

בארי המסלול האדום (סובב בארי) מתאים לרוכבים מנוסים ובעלי כושר גופני טוב. הוא מסווג כדרגת קושי גבוהה, עובר על פני 23 ק”מ וכולל כמה קטעים טכניים ארוכים וקשים ומעברי מכשולים ביער. ניתן להוסיף למסלול רכיבה נוספת של 5 ק”מ במסלול הסובב הצפוני ו/או רכיבה של 3 ק”מ בשביל הכלניות.

המסלול יוצא ממבואת הכניסה לקיבוץ בארי ולוקח אתכם בין שבילי עמק נעלם וחורשת אורנים עד נקודת התצפית במכרות הגופרית, שתספק לכם מקום מושלם לעצירה לקפה. המשך המסלול עובר בנחלים, שרידים ארכיאולוגיים, יער אקליפטוסים, פריחת כלניות בחורף ובאביב ואפילו כמה אזורים של גבנונים בהם תוכלו לתרגל רכיבת פאמפטרק. עוד נקודת עצירה שווה תמצאו בחניון הרעים שהמסלול עובר בו.

בשביל יער קהילתי שוקדה שני סינגלים – כחול ואדום, שאפשר לחבר ביניהם. היתרון שלהם בתקופת הפריחה של הכלניות, אז תוכלו להגיע לעובי היער, שם לא תמצאו מטיילים רבים. הסינגל הכחול היוצא משוקדה יקח אתכם לאורך 7.5 ק”מ והוא מתאים לכל המשפחה. הסינגל האדום היוצא מבארי מתאים לרוכבים בדרגת קושי בינונית-גבוהה והוא נמתח על פני 12.5 ק”מ. המסלול מחייב חציית בתרונות רבים, הדורשים יכולת טכנית גבוהה בשמירת המהירות אחרי ירידה תלולה לבתרון, שתאפשר לכם לטפס לצד השני – גם הוא תלול.

סינגל יער בארי | צילום: ארז מנור

סינגל יער בארי | צילום: ארז מנור

ארץ אלף המערות: פארק עדולם 

בלב שפלת יהודה, בין גבעות המכוסות חורש ים-תיכוני, שרידי ישובים עתיקים ומערות מסתור וקבורה רבות, עוברים כמה סינגלים, חלקם אתגריים ושניים מהם עממיים ומתאימים למתחילים ולכל המשפחה.

שני המסלולים העממיים והמעגליים, נחל שוע ונחל חכליל, יוצאים ממרכז האופניים “נקודת מוצא”. נחל שוע, המסלול הצפוני, נמתח לאורך 7 ק”מ, ונחל חכליל, המסלול הדרומי, אורך 11 ק”מ. שניהם מתחילים בעלייה שאחריה באה כמובן ירידה. בנחל שוע תתנסו בעוד עליה וירידה ובנחל חכליל תפגשו עוד כמה גבעות ופינות חמד ביער.

איפה עוצרים למנוחה ולהפסקת קפה? אחרי רכיבה של 2.4 ק”מ במסלול נחל שוע תגיעו אל דרך עפר, שתוביל אתכם ל”שביל החיוך של איציק” לזכר הרוכב איציק יעקובוביץ’, שם תמצאו פינה מוצלת. בנחל חכליל תמצאו כמה פינות חמד בדרך הסלולה למרגלות חורבת בורגין.

מחפשים מסלול רכיבה מאתגר? תמצאו אותו בשביל עדולם המתאים לרוכבים בדרגת קושי בינונית. חשוב לדעת, שהשביל חוצה את הפארק לאורך 22 ק”מ ואינו מעגלי, כך שכדאי להשאיר רכב קצה המסלול. 

מתי אפשר לצאת לדרך? בקיץ מומלץ לצאת השכם בבוקר, כיוון שרוב המסלול חשוף לשמש. בימים גשומים לא ניתן לרכב במסלול ויש להמתין ליומיים שמשיים לפני היציאה לדרך.

שביל עדולם המסומן בירוק יספק לכם טיפוסים ארוכים, קטעי רכיבה מהירים וסיבובים מוגבהים. איפה תוכלו לעצור להסדיר נשימה, לנוח ולהתרענן? באוכף ליד בור מים גדול הנמצא אחרי חורבת ריבוא ובמגרש החנייה בכניסה לחורבת בורגין. 

ואם אתם בעניין של המשך הבילוי בטבע, הצטיידו במחצלת, כסאות מתקפלים, אוכל ושתייה ומצאו לכם פינת חמד לסיום מתוק של יום ספורטיבי. ואל תשכחו – אספו את הזבל ותשאירו אחריכם נקי.

ככה נראה סינגל פארק עדולם:

חדש על ההר הירוק: סינגל השלוחה

לסינגלים המתאגרים באזור “מרכז מיר”ב” בכרמל נוסף סינגל חדש, מעגלי ורציף, המשלב קטעים מהסינגלים האהובים הישנים עם מקטעים ארוכים של סינגלים חדשים. הכירו את סינגל השלוחה המתפתל לאורך כ-20 ק”מ ומתאים לרוכבים בדרגת קושי בינונית. כדאי לדעת, שאפשר לקצר את המסלול במספר נקודות ולהסתפק ב-10 ק”מ או יותר.

הנופים המלווים את הרכיבה הלא פשוטה שווים את המאמץ - יער ירוק, מטעים ושדות בחוף הכרמל, תצפיות קסומות לים התיכון, גבעות ירוקות ופריחה אביבית יפהפיה.

מוכנים לסחוט את השרירים, לטפס, לעבור מדרגות סלע ומכשולים קלים ובעיקר לעמוד באתרים טכניים בירידות הרבות במסלול, שיגרמו לכם להגביר מהירות? הרכיבה מתחילה מחניון אטאטורק במגמת עלייה קלה. נקודת העצירה הראשונה נמצאת במצפה עופר, שם תוכלו ליהנות מתצפית מרהיבה והפסקת קפה. 

המשך הדרך רצוף כיבושים אתגריים, הרבה נשימות וקריאות שמחה על ירידות מטורפות. עוד עצירה תוכלו לעשות במצפור צביקה, בצל עץ גבוה, המספק נוף גבעות ירוקות וים כחול עמוק. 

אוהבים ירידות? צפו ברוכבים בסינגל השלוחה:

סוד הקסם של צבעי המכתש: סינגל צבעי הרמון

המרחבים המדבריים העצומים של אזור מכתש רמון מספקים חווית רכיבה בנופים בראשיתיים בגווני צהוב, חום וכתום. אליהם מתווספים גווני הסגול, הכחול, הירוק והאדום בגן לאומי צבעי מכתש רמון, היושב על אזור, ששימש בעבר לכריית מחצבים.

את כל היופי הזה ועוד תוכלו לראות תוך כדי רכיבה בסינגל צבעי הרמון, המסומן בשחור ונמתח לאורך 18 ק”מ. המסלול המעגלי מתחיל בחניון בארות ומתאים לרוכבים מנוסים, הודות לריבוי העליות והירידות, שדורשות לא מעט מאמץ. הטיפוס ברכס יחשוף אתכם לנוף מהפנט ולתצפית על המכרה הגדול על שלל שכבות הסלע היפהפיות שלו, שם כדאי לעצור להתרעננות ולהפסקת קפה.

בהמשך הדרך תראו את ה”תותח” – צינור ענק דמוי תותח, שנשאר כמזכרת מהכבשן שפעל בעבר במפעל החרסית במחצבה. מוכנים לעוד קצת דיווש? המשיכו לטפס אל תצפיות מרהיבות אל המכתש כולו ואל הנחל ותתכוננו לקצת אקשן בין משטחי רכיבה שונים.

לא מנוסים ברכיבת שטח ורוצים גם לגלות את התופעות הגיאולוגיות המרשימות תוך כדי רכיבה? מחניון בארות יוצאים גם שני מסלולים משפחתיים. הראשון מסומן בכחול ומחולק לשני מקטעים – מזרחי ומערבי, המאפשרים לכם לבחור בין מסלול קצר למסלול ארוך. השני – לאורך הציר הראשי של הגן הלאומי צבעי מכתש רמון, מסומן בירוק, ועובר בכל האתרים המרכזיים של הגן.

הפסקת קפה בשטח | צילום: גל בן זאב

הפסקת קפה בשטח | צילום: גל בן זאב

גן עדן דרומי: פארק תמנע

בלב הערבה הדרומית בדרך לאילת נמצא פארק תמנע, בו שרידים ארכיאולוגיים, גיאולוגיה ייחודית, אתרי נוף, בעלי חיים ומסלולי טיול נפגשים. ביניהם גם כ-60 ק”מ של שבילי אופניים המציעים שלושה מסלולי רכיבה על אופניים.

המסלולים מתאימים לרכיבה בחודשים אוקטובר עד אפריל, אז מזג האוויר נוח ואופטימלי לרכיבה, בפארק הנמצא באחד האזורים החמים בארץ. יחד עם זאת, חשוב לבדוק את תנאי מזג האוויר לפני היציאה לרכיבה ולהמנע ממצבי קיצון – חום כבד או סכנת שיטפונות. בנוסף חשוב להצטייד בהרבה מים, כיוון שאין נקודות מילוי מים לאורך המסלולים. 

מסלול לכל המשפחה מתאים לרוכבים בדרגת קושי קלה עד בינונית, החל מגיל 8 ויקח אתכם למסע מעגלי של שעה עד שעה וחצי במסלול מעגלי מסומן בכחול. המסלול יוצא ממגרש החניה באגם הפארק, עובר דרך עמודי שלמה, מקיף את גבעת העבדים וחוזר לאגם דרך רכיבה בנוף הפתוח. עייפתם באמצע הדרך? תוכלו לקצר את המסלול באחת משתי דרכים המסומנות בצהוב. 

סינגל הנחושת מתאים לרוכבים מקצועיים בדרגת קושי בינונית. המסלול המעגלי הזה מסומן בירוק והוא כבר יספק חווית רכיבה של שעה וחצי עד שעתיים. גם היציאה למסלול הזה מתחילה ממגרש החניה באגם ועוברת תחילה דרך עמודי שלמה.

ההמשך יקח אתכם אל הפטרייה ושלוחותיה המערביות, הספינקס ובחזרה לחניית האגם. איפה עוצרים לקפה? מתחת לעצי השיטה או בנקודות עצירה מוצלות הנוצרות מתצורות הסלע המיוחדות בפארק.

סינגל המכרות מתאים לרוכבים מקצועיים בדרגת קושי בינונית – קשה. גם הוא מסלול מעגלי, מסומן באדום והרכיבה בו אורכת בין שלוש שעות לארבע שעות. מסלול זה יוצא מחניית מרכז המבקרים, הנמצאת בכניסה לפארק וכוללת רכיבה אתגרית לאורך המצוקים עד מעלה ברך.

המסלול מתפתל בתנאי שטח משתנים, המספקים אתגרים טכניים, זוויות, עליות וסיבובים, תוך כדי שינויי גובה רבים. מה עוד תראו לאורך הדרך? את אתר המרכבות, אתר הקשתות, הספינקס, האגם ועמודי שלמה ושלל נקודות תצפית מרהיבות. 

כדאי לדעת 

  • הכניסה לפארק כרוכה בתשלום
  • ניתן להשכיר אופני הרים רגילות במקום בתוספת תשלום במרכז המבקרים בכניסה ובדלפק החנות שבמרכז האגם. אופניים אלו מתאימות בעיקר לסינגל משפחות
  • את הרכיבה בסינגל הנחושת ובסינגל המכרות מומלץ לעשות עם אופניים מקצועיות

מתחת לעמודי שלמה בסינגל משפחות | צילום: ליטל שמואלי

מתחת לעמודי שלמה בסינגל משפחות | צילום: ליטל שמואלי

עשינו לכם חשק לכוס קפה טורקי? הזמינו אחד ממארזי טורקי » 

לתחילת הכתבה

מחפשים עוד רעיונות לבילוי בטבע? מצאנו עוד כמה כתבות שיכולות לעניין אתכם: