כל המידע על יער בן שמן - מסלולים, אטרקציות לכל המשפחה וארכיאולוגיה

יער בן שמן – כל המסלולים והמידע בכתבה זו:

🎧 יש גם פודקאסט שווה על יער בן שמן! האזינו >>

יער בן שמן על קצה המזלג

לא סתם הפך יער בן שמן ליעד מושלם לטיולים ברגל, ברכב – פרטי או 4X4 ובאופניים וגם כאתר פיקניק. יש בו דרכי נוף, שבילים, חניונים מסודרים עם שולחנות פיקניק נגישים, מתקני שעשועים, אתרים היסטוריים, נקודות תצפית, פארק קופים, מרחבים אינסופיים ואפילו מסלול וחניון מיוחדים לאנשים בעלי לקויות ראייה.

את יער בן שמן, המשתרע על שטח עצום של כ-30,000 דונם, תמצאו בין מחלף בן שמן למודיעין, משני צידיו של כביש 443. מפאת הגודל יש ליער שמונה שערי כניסה.

ואיך כל היופי הזה התחיל? הודות לחוש של אליהו ספיר ויהושע חנקין, שאיתרו כבר בשנת 1904 את אדמות בית עריף על כרמי הזיתים שלהן. אחרי שנה הקרקע נרכשה לטובת רכוש יהודי. עוד שנתיים עברו וקק”ל רכשה ב-1907 את השטח ונטעה בו כרמי זיתים.

לא חלף הרבה זמן עד שנחום ויילבוש הקים במקום בית חרושת לייצור שמן זית. התוכניות לעתיד ורוד נגדעו עם שריפה, שהעלתה באש את בית החרושת ב-1915. וזה לא סוף הסיפור – מכת ארבה ובעיות של מלחמת העולם הראשונה הרסו כמעט את כל כרמי הזיתים.

אז מה נשאר אתם שואלים? רק השם בן שמן. בשנים הבאות קק”ל נטעה עצים רבים, בעיקר ברוש, אורן ואקליפטוס. ניסיונות הקמת ישובים נעשו כל הזמן, אך רובם ננטשו או נחרבו במלחמת העולם הראשונה ובמלחמת השחרור.

אחרי קום המדינה קק”ל המשיכה לנטוע עצים, פרצה דרכים חדשות, ובשנות ה-60’ בנתה את מצפה מודיעים ואת האמפיתאטרון הסמוך לו. עם הזמן קמו מסביב ליער בן שמן עוד ישובים.

דרך היער הראשית המסומנת בירוק נמתחת לאורך כ-16 ק”מ וחוצה אותו לכל אורכו. מתל חדיד דרך מצפה מודיעין וקברי המכבים עד שילת, תמצאו לא מעט אטרקציות, שמספקות עניין לכל גיל. בקיצור – יער בן שמן לא נועד רק לפיקניק.

משפחה מטיילת ביער בן שמן | צילום: יוסי זליגר_ארכיון הצילומים של קקלמשפחה מטיילת ביער בן שמן | צילום: יוסי זליגר_ארכיון הצילומים של קקל

יער בן שמן – איך מגיעים?

ליער בן שמן שמונה שערי כניסה, שלושה מהם על כביש 443, הנחשב לכניסה המרכזית של היער. למגיעים מכביש מספר 1 (ירושלים – תל-אביב), במחלף בן שמן פונים מזרחה לכביש 443 לכיוון מודיעין, שם תמצאו את שער מצפה מודיעין, בין סימני ק”מ 6-7, שער קדומים, בין סימני ק”מ 9-10 ושער קברות המכבים, בין סימני ק”מ 12-13.

למגיעים מצפון, מומלץ לנסוע על כביש 6 עד הפנייה ימינה במחלף בן שמן לכביש 444 לשער תל חדיד, בין סימני ק”מ 5-6. אפשרות נוספת לפנות מכביש 444 שמאלה לכביש 443 ולהמשיך לנסוע עד הפנייה ימינה למצפה מודיעין.

לבאים מכיוון ירושלים יש לנסוע בכביש 443 לכיוון בן שמן עד העיר מודיעין. אחרי שתעברו את מודיעין יש לפנות שמאלה למצפה מודיעין.

למגיעים מכביש 4466, ישנה כניסה בשער מתתיהו הנמצא ליד שילת. למגיעים מכביש 4314, הנמצא כחצי ק”מ דרומית לכביש 443, יש כניסה בשער יער הרצל. ושתי הכניסות הנוספות – שער בקעת הנזירים בשדרות הרכס, מודיעין ושער ליגד מהשדרה המרכזית של ליגד סנטר במודיעין.

יער בין שמן - מסלולים

חובבי אופניים? ביער בן שמן תמצאו שלושה מסלולי רכיבה על אופניים: סינגל הרצל (הכחול), סינגל חדיד (הירוק) וסינגל ענבה (אדום).

סינגל הרצל (סינגל ברוטיה): מסלול מעגלי מסומן בכחול, הנמתח על פני כ-10.5 ק”מ ומתאים לכל רמות הרכיבה. יוצאים לדרך במצפה מודיעין, עוברים דרך חלקות אורן ואקליפטוס, פונים מערבה ורוכבים עד חניון מקסיקו. אחרי פניה ימינה לכביש היציאה מהיער חוזרים למסלול לאורך הגדר, כשפניכם דרומה. המשך המסלול עובר בתוך היער עד שחוצים את הציר הראשי לאורך נחל וצומת גדול. אחרי חציית הנחל תוכלו לחזור למצפה מודיעין דרך השביל הכחול – פנייה שמאלה וצפונה או להמשיך על דרך האספלט עד מצפה מודיעין.

כיוון רכיבה: נגד כיוון השעון, טיפוס מצטבר: 250 מטר, ירידה מצטברת: 250 מטר

תראו כמה כיף בסינגל הרצל:

סינגל ענבה: מסלול מעגלי מסומן באדום, הנמתח על פני כ-24 ק”מ ומתאים לרוכבים בדרגת קושי בינונית. כיוון שהיציאה למסלול יוצאת מאמצע היער, החיבור למסלול מתחיל בסינגל הרצל, במצפה מודיעין. השינוי מגיע כשהשביל פונה דרומה לחניון שאקי. משם ממשיכים לחניון הסוסים ועולים לתל גמזו לתצפית מרהיבה, שמתאימה גם למנוחה.

המשך הרכיבה עובר בשטחים פתוחים עד החלק הצעיר של יער מודיעין. המשך הרכיבה בכיוון דרום ליער מודיעין הבוגר עד ח’ירבת בית ענבה. ממשיכים לרכב צפון-מזרח, עוברים את נחל ענבה וכבשני הסיד העתיקים ומטפסים לח’ירבת רגב – אחת הנקודות הגבוהות במסלול, שתספק לכם תצפית מרשימה על האזור.

ממשיכים לכיוון ליגד סנטר במודיעין, מטפסים עם השביל לח’ירבת זכריה ויורדים אל בקעת הנזירים ומערות הנזירים. השביל פונה מערבה לאורך נחל גמזו והחזרה צפונה למצפה מודיעין בעלייה העוברת דרך הפגודה התאילנדית.

כיוון רכיבה: נגד כיוון השעון, טיפוס מצטבר: 460 מטר, ירידה מצטברת: 460 מטר

ככה נראית רכיבה באמצע שבוע:

סינגל חדיד: מסלול מעגלי מסומן בירוק, הנמתח על פני כ-11 ק”מ ומתאים לרוכבים בדרגת קושי בינונית. המסלול מתחבר לשני הסינגלים הנוספים ומנצל היטב את תנאי השטח כך שתוכלו ליהנות מרכיבה מאתגרת. גם המסלול הזה יוצא ממבואת מצפה מודיעין, אך הוא פונה מזרחה ומתחיל מיד במגמת עלייה עד שמגיעים לראש הגבעה.

ועכשיו מגיעה הירידה לאורך 1,200 מטר בין נופים, עצים ופריחת כלניות שמתרחשת בדרך-כלל בחודש פברואר. ומה אחרי הירידה? שוב עלייה, הפעם דרך מחצבות ארוכות. ושוב – ירידה ארוכה, שעוברת בין טרסות אבן. 

ההמשך יוביל אתכם להקפת תל חדיד. בהתחלה עם עלייה קטנה ואחר-כך עם קפיצות בין עצי זית עתיקים ועצי היער. ממשיכים להקיף את התל לכיוון דרום עד נקודת הטיפוס הבאה, לגבעה שנמצאת בקרבת החורבות. אחרי שתעברו מבנה בריכת מים עגול תראו עץ ענק, שלצילו שולחנות פיקניק. זה חניון השיזף, שמתאים  למנוחה ולהחזרת הנשימה לפני החזרה לשביל.

ההמשך שוב בירידה. אם אתם כאן בתחילת תקופת החורף, סביר שתראו פריחת רקפות. ההמשך שוב בעלייה בתוך היער, עד שתגיעו לשטח פתוח, שבאביב פורח. עוד קצת דיווש ואתם מגיעים לנקודת ההתחלה. אפשר לצאת לסינגל חדיד גם ממבואת אנדרטת חיל התחזוקה.

כיוון רכיבה: נגד כיוון השעון, טיפוס מצטבר: 200 מטר, ירידה מצטברת: 200 מטר

מוכנים לצאת לדרך בסינגל חדיד?

לא רק רוכבי האופניים יכולים ליהנות מיופיו של הטבע. ברחבי יער בן שמן יש גם מסלולי הליכה. אחד מהם יוצא בעקבות קברות המכבים לאורך 3 ק”מ הליכה קלילה בין עצי היער. לא צריך לחכות לחנוכה כדי להכיר את אתרי העתיקות, הנופים וסיפורי הקרבות. המסלול מתחיל בעמק הנזירים, ממשיך לתצפית למעלה בית חורון, משם לכפר החשמונאי ומסתיים בקברות המכבים.

יער בן שמן מסלולים בין קברות המכבים | צילום: יוחאי כורם
יער בן שמן מסלולים בין קברות המכבים | צילום: יוחאי כורם

מסלול הליכה נוסף יוצא מחניון אנה נחום ומוביל לחניון השיזף העתיק. גם רוכבי אופניים ובעלי רכב 4X4 יכולים ליהנות מהשביל – כ-1.5 ק”מ לכל כיוון. הולכים על דרך עפר מסומנת שחור, ממשיכים איתה מערבה לצד היער, כשעצי זית מלווים אתכם עד לחניון משפחת מלניק. ממשיכים עוד כ-200 מטר, עד קצה כרם הזיתים. בצומת פונים שמאלה עם הסימון השחור והשילוט שמלווה אתכם לחניון השיזף העתיק.

הליכה במדרון נמוך, בין שיחי אשחר ארצישראלי ועצי שיזף, תביא אתכם לראש גבעה נמוכה ואל עץ השיזף העתיק. עכשיו נותר לכם לרדת במורד הגבעה. היישר אל אחד מבין ארבעת שולחנות הפיקניק שבצל העץ בעל שלוש הזרועות. זה עדיין לא העץ הגדול והעתיק.

לשם כך עליכם להמשיך עם סימון הסינגל הירוק לכיוון מערב. אחרי כ-80 מטר השביל מתעקל שמאלה. עוד הליכה של כ-200 מטר בשביל עפר רחב, מתחת לקו המתח הגבוה השני, עד עץ השיזף הגדול.

יער בן שמן – אטרקציות

עוד חוויות תוכלו ללקט תוך כדי נסיעה ברכב, בין האטרקציות. לא חובה בשביל זה לבוא ליער בן שמן עם ילדים. רק להכיר את נקודות העניין השוות. כדאי לרדת מהרכב בכל נקודה, להתרשם, לצלם, לטייל מסביב ולחזור אל הרכב לנקודה הבאה.

מצפה מודיעין

אחד האתרים המזוהים עם יער בן שמן נמצא מיד בכניסה אליו, לבאים ממחלף בן שמן. זהו מצפה מודיעין, בו יש גם חניון. בגובה 171 מטר מעל פני הים תמצאו מגדל תצפית מיוחד. למה? כי הוא מעוצב כמו לפיד בוער, כסמל לנס המרד החשמונאי. אם תרדו במדרון תגיעו אל תיאטרון פתוח. מכאן יוצאים הסינגלים לרוכבי האופניים. השירותים כאן פתוחים כל ימות השבוע בשעות 8:00-16:00.

מצפה מודיעין | צילום: יוסי זמיר_ארכיון הצילומים של קקל
מצפה מודיעין | צילום: יוסי זמיר_ארכיון הצילומים של קקל

הפגודה התאילנדית

עדכון 5.3.2020: הפגודה התאילנדית סגורה עד להודעה חדשה לרגל שיפוצים

את מבנה הפגודה התאלינדית תזהו בקלות הודות לסמלים המאפיינים את המסורת התאילנדית ומקודשים לה. ואיך היא הגיעה לכאן? במלאות 50 שנה למדינת ישראל ו-50 שנה לעלייתו של מלך תאילנד בּוּמִיבּוֹל אָדוּלְיָאדִי לכס המלוכה, העניק העם התאילנדי את הביתן הזה כמתנה לעם ישראל. הכניסה לבניין לקבוצות בלבד ובתיאום מראש.

הפגודה התאילנדית | צילום: מלכה ברקאי _ ארכיון הצילומים של קקל
הפגודה התאילנדית | צילום: מלכה ברקאי _ ארכיון הצילומים של קקל

דרך החשמל – אתר שווה לילדים ביער בן שמן

אחד המקומות הקסומים ביער בן שמן נמצא בעובי היער, בדרך החשמל. הסיפור של הדרך התחיל ב-1990 כשחברת החשמל נאלצה להעביר קו חשמל ממש בלב היער. בקק”ל לא נבהלו והחליטו להפוך את חתיכות המתכת לאמנות. איך? סלעים שנעקרו ממקומם במטרה לפנות שטח לקווי החשמל, הפכו לחומה בצורת חצי גורן והם מקדמים את פני הבאים לגן האבן. למקום הוסיפו גם מתקני משחקים, רחבת תצפית, עמדת מצפור וחניוני פיקניק.

אבל השוס הגדול של המקום הם 12 פסלים סביבתיים שנמצאים בשטח הגן, אותם יצרו 12 פסלים מוכשרים בשטח תוך חמישה ימים. לכל אחד מהפסלים שם, ביניהם לפיתה, חרקים, השוקת, שומר היער 2, ספינקס ודלפק לטבע. את שמות היצירות והסבר עליהן תוכלו לקרוא בשלט הניצב בסמוך לכל פסל.

איך מגיעים לדרך החשמל? מחניון מצפה מודיעין נוסעים דרומה בדרך הסלולה. עוברים את מגדל התצפית וממשיכים לנסוע עד הצומת הראשון, שם פונים שמאלה לדרך עפר. עוברים את הפגודה התאילנדית וממשיכים ישר עד שמגיעים לצומת. פונים ימינה וממשיכים עם השילוט לדרך החשמל.

צבי לרמן פיסל ספינקס בדרך החשמל | צילום: יעקב שקולניק_ארכיון הצילומים של קקל
צבי לרמן פיסל ספינקס בדרך החשמל | צילום: יעקב שקולניק_ארכיון הצילומים של קקל

שביל לקויי ראייה

לקויי ראייה מוזמנים לצעוד לאורך כ-500 מ’ על שביל המונגש עבורם במיוחד. איך? בצד שמאל של השביל ישנו מעקה שרשרת, המאפשר להם להחזיק בו ולעקוב אחרי המסלול. השביל עצמו מהודק היטב ותחום אבני שפה. בנוסף, בתחנות חשובות לאורך המסלול ישנם שלטים עם הסבר בעברית ובאנגלית בכתב ברייל וגם ציורים למישוש. 

איך מגיעים לשביל לקויי ראייה? בקצה דרך החשמל פונים ימינה לדרך עפר, כשגדר מטע אבוקדו מלווה אתכם. אחרי כחצי ק”מ תגיעו לצומת גדול עם חניון. פונים שמאלה ונוסעים עוד כ-200 מטר עד הכניסה לשביל.

שביל לקויי ראיה | צילום: יעקב שקולניק_ארכיון הצילומים של קקל
שביל לקויי ראיה | צילום: יעקב שקולניק_ארכיון הצילומים של קקל

תל חדיד

תצפית נוף מרהיבה, חורשת חרובים עם שולחנות פיקניק, אנדרטת חיל התחזוקה וכרמי זיתים מאפיינים את תל חדיד, שביער בן שמן. 

יער בן שמן אטרקציות | צילום: onzd
יער בן שמן אטרקציות | צילום: onzd

כמה אמיצה יכולה להיות דבורה? האזינו וגלו:

 

פארק הקופים יער בן שמן

פארק הקופים הוא בית לקופים שעברו הזנחה וחיו בתנאים קשים. לא כל שטחי המקלט פתוחים למבקרים, אך בחלקים שכן, תוכלו לצאת לסיורים, ללמוד על פעילות המרכז להצלת הקופים וכמובן לפגוש חלק מהקופים.

תראו כמה שהקופים האלה חמודים:

יער בן שמן – מתי מומלץ לטייל?

יער בן שמן מתאים לבילוי בכל ימות השנה. בחודשי הקיץ, מומלץ להגיע בשעות הבוקר המוקדמות, לפני החום של אמצע היום.

הידעתם ששביל ישראל עובר גם ביער בן שמן? צפו מה קורה כשלונלי פלג מגיע ליער בן שמן תוך כדי טיול בשביל ישראל, במקטע מתל אביב לירושלים: