קשת של צבעים: פריחת פרגים, בקיה וחרציות

את השדות בין רגבים לגבעת ניל”י, ליד עין השופט וליד קיבוץ דליה מעטרת בימים אלה פריחה בגווני אדום, סגול וצהוב. את האדום אנו חייבים לפרגים, את הסגול לבקיה ואת הצהוב –לחרציות. הגוונים היפהפיים האלה בולטים בין העשבייה הירוקה ומרחיבים את הלב. אל תפספסו את היופי הזה!

חגיגת פריחה אביבית | צילום: יפה בן אליהו

חגיגת פריחה אביבית | צילום: יפה בן אליהו

הפתעה גלילית: גב שונדי

על נחל דישון בוודאי שמעתם, אבל האם יצא לכם להכיר את גב שונדי? מסתבר שסטיה משביל הטיול המוכר של נחל דישון, תביא אתכם אל מפלון מים ובריכה קטנה ועמוקה, שמלאה עכשיו מים ומזמינה לטבול בה בימים החמים של סוף האביב.

את הדרך אל המפלון והבריכה אפשר ללוות בהליכה במים או לצעוד לצד הנחל הזורם עד שמגיעים אל היעד הנכסף. אם בחרתם בהליכה במים, כדאי לדעת שהיא כוללת גם מעבר בין סלעים גדולים, אבל אפשרית לכל המשפחה. ההתחלה על גשר עלמה, הנמצא על כביש 886, בין מושב עלמה לרמות נפתלי.

אחרי שמשאירים את הרכב בצד הדרך, חוצים את הכביש בזהירות! ומתחילים לצעוד במעלה הנחל בעקבות סימון השבילים האדום או סימון שביל ישראל. הנחל הזורם ילווה אתכם משמאלכם, כך שתוכלו לצעוד בתוכו או ללכת לצידו לכל אורך הערוץ.

על מנת לא להתרחק מהערוץ מומלץ ללכת בתוך המים. אחרי כקילומטר הליכה, כשהערוץ מתחיל להיות צר יותר, תתחילו לראות בו מפלונים, בריכות וגבי מים. את העצירה השווה כדאי לעשות בגב שונדי העמוק מבין הגבים שעברתם עד כה. אחרי שסיימתם להשתכשך במים חזרו על עקבותיכם ועשו דרככם חזרה לרכב.

עוד חשוב לדעת, שהמים בנחל לאורך הדרך לא עמוקים, השביל אינו מוצל, ההליכה לכל כיוון (מסלול קווי) אורכת כ-30-40 דקות.

  • ניווט בוויז לתחילת מסלול: גשר עלמה | חניה: חניון עפר בצד הדרך ליד השלט “נחל דישון”
  • שימו לב: אם אתם יוצאים לטיול עם ילדים קטנים מומלץ להצטייד במצופים, שיאפשרו להם לצוף בבריכה

חוויה משפחתית: קטיף בעמק

בלב הפרדסים של עמק חפר נמצא השטח החקלאי של קטיף בעמק, המציע חוויה ססגונית בחמישה צבעים. מלבד קטיף של כלניות תוכלו ליהנות מפעילות משפחתית של משחק חפש את המטמון, המתאים לילדים בגילאי 4-12.

את החוויה תוכלו לשדרג עם פיקניק במקום (לא מנגל) – אל תשכחו להצטייד במחצלת, כיסאות וצידנית עם שתיה קרה, פירות ונשנושים. גם את הכלב תוכלו לקחת אתכם להרפתקה, בתנאי שהוא קשור ברצועה.

  • ניווט בוויז: קטיף בעמק - קטיף פרחים ומשחק חפש את המטמון
  • מתי: שבת, 10:00-15:00
  • עלות: כניסה: ללא עלות, קטיף: 70 ש”ח לכלי גדול, משחק חפש את המטמון: ילד: 25 ש”ח, הורה מלווה: חינם
  • פרטים נוספים בטלפון 073-782-4887 או בעמוד קטיף בעמק באתר טיולי » 

לא פחות מחמישה גוונים של כלניות | צילום: קטיף בעמק

לא פחות מחמישה גוונים של כלניות | צילום: קטיף בעמק

בריכות מים קטנות באמצע הדרך: נחל חזורי

בנחל חזורי אפשר לטייל כמעט כל ימות השנה, אבל רק אחרי הגשמים הנחל זורם כמעט לכל אורכו ויוצר המון בריכות מים קטנות לאורך המסלול, מה שהופך את ההליכה בו למיוחדת יותר.

אז רגע לפני שהנחל יתייבש, קחו תרמיל על הגב, הרבה מים וצאו אל המסלול המאתגר, שמתחיל עם התקדמות בשביל בעזרת בולדרים, ירידה בעזרת יתדות ואבנים חלקות בנחל וממשיך עם עליה לא קלה.

את הרכב מחנים בחניון נבי חזורי, משם יוצאים למסלול מעגלי של כ-4 ק"מ, בעקבות סימון השבילים הכחול וחוזרים לרכב עם סימון השבילים האדום, שיקח אתכם שמאלה. אל תוותרו על הפסקת קפה ליד הנחל!

לתפוס שלווה בנחל | צילום: עומר זיו

לתפוס שלווה בנחל | צילום: עומר זיו

ריחות שדה: נוריות בכל מיני צבעים

אדום, צהוב, כתום, ורוד ובורדו הם רק חלק מהצבעים הממלאים את שדות הנוריות המרהיבים בשפלת יהודה. את המראה היפהפה הזה תוכלו לראות בלבד, ולא לקטוף! עד סוף חודש אפריל סמוך לגן יבנהלניווט »

אם אתם רוצים להביא הביתה חלק מהיופי הזה, בבאר טוביה תוכלו ליהנות גם מקטיף נוריות בשדה בשטח של 25 דונם! בעלות של 60 ש”ח לגביע אחד של קטיף, 100 ש”ח לשני גביעים ותוספת של 50 ש”ח לכל גביע נוסף. מסתפקים בכניסה בלבד, ללא קטיף, זה גם אפשרי – בתשלום של 10 ש”ח לאדם. חשוב לדעת שהכניסה לבעלי חיים למקום אסורה וחובה להרשם מראש – קטיף נוריות באר טוביה, שישי, 23.4.21 » | קטיף נוריות באר טוביה, שבת, 24.4.21 »

מרבדים ורודים: פריחת האפרסקים בדרום רמת הגולן

את אזור דרום הגולן ממלאת בימים אלה פריחה ורודה של מטעי האפרסקים. מבט מהצד על השורות האלה לא משאיר אף אחד אדיש. איפה אפשר לראות את המרבדים הפורחים בוורוד לצד שורות של כרמים בירוק ומשטחים צהובים של חיטה? במטע בכניסה לאבני אית”ן ובמטעים באזור שנמצא בין כפר חרוב למבוא חמה.

מטעי אפרסקים בדרום רמת הגולן | צילום: יהודה וינברג

מטעי אפרסקים בדרום רמת הגולן | צילום: יהודה וינברג

לתחילת הכתבה