הפתעות צבעוניות לאורך החוף בחיפה

פארק הכט, פארק ירוק אורבני, משתרע בין הגן הלאומי "תל שקמונה" ובין חוף דדו בחיפה. הליכה דרומה מתחנת חקר ימים ואגמים לישראל, שב”תל שקמונה”, לאורך חוף הים, תקח אתכם למסע פרחוני צבעוני.

אחת הסיבות להגיע בימים אלה לפארק הכט, היא פריחה יוצאת דופן של נר לילה חופי, שפריחה בגווני הצהוב מאפיינת אותו, אך בפארק הכט תוכלו לראות אותו פורח גם בוורוד וגם בלבן! נסו לכוון את ההגעה לפארק הכט לקראת שקיעה, אז נפתחים הפרחים שלו ונשארים במצב פתוח עד למחרת בצהריים, אז הם שוב קמלים וחוזר חלילה. כך תהנו גם משמים בגווני כתום וצהוב.

נר לילה חופי בגווני צבוה וורוד ! | צילום: מרב כהן איזנשטיין

נר לילה חופי בגווני צהוב וורוד! | צילום: מרב כהן איזנשטיין

אילו עוד פרחים תראו לאורך המסלול מתחנת חקר ימים ואגמים עד פארק הכט? פרגה צהובה, הנמצאת בסכנת הכחדה, עדעד כחול, שיבולת שועל, אלמוות הכסף, גזר קיפח – גם לבן וגם ורוד!, דו-פרק חופידרדר הקורים, ברקן סורי, עלקת חרוקה, עלקת מצרית וקריתמון ימי.

מה עוד תמצאו בפארק הכט? טיילת לאורך כ-1.2 ק"מ ובה גם שני גשרים. מומלץ לעלות על אחד מהם ולראות את ערוצי נחל לוטם בדרום הפארק ואת נחל עלייה מצפונו. עוד במקום – מדשאות ועצים, מתקני כושר, מגרשי ספורט ומתחם משחקים אתגרי מוצלל.

פרגה צהובה בפארק הכט | צילום: סמדר נדן

פרגה צהובה בפארק הכט | צילום: סמדר נדן

על החולות לאורך החופים

חוף הים של נהריה התחדש בטיילת צפונית לאורך כ-2 ק”מ וברוחב של 4 מטרים. עכשיו תוכלו לצעוד מטיילת המזח, שמתחילה לא רחוק משבי ציון, דרך שדרות הגעתון עד רצועת החוף של צפון העיר. מלבד החוף היפהפה תמצאו לאורך הטיילת מזחים, ספסלי מנוחה, מתקנים לילדים ולמבוגרים וגם פריחה יפהפיה של עדעד סגול ונר לילה צהוב.

מסגד סידנא עלי או בתרגום לעברית “אדוננו עלי” שבהרצליה, העניק לרצועת החוף, שנמצאת תחתיו את שמו. רצועת החוף הצרה הזו מתהדרת במפרצים יפהפיים ובחולות זהובים, שכיף ללכת עליהם יחפים. רכס הכורכר, שצמוד למסגד ומשקיף על חוף סידנא עלי מתקשט בפריחת עדעד. יש כאן לא מעט נקודות תצפית, שכיף לשתות בהן קפה מול הבריזה של הים!

עדעד כחול בחוף סידנא עלי | צילום: יהודית גל

עדעד כחול בחוף סידנא עלי | צילום: יהודית גל

פריחה אביבית בחופי השמורות והגנים הלאומיים 

פרגה צהובה, לוטוס מכסיף ועדעד כחול ממלאים גם את החופים של שמורות הטבע והגנים המתפרסים מאזור בית ינאי דרומה. בחוף פלמחים גדלים הצמחים ברכס הכורכר המערבי, שם תוכלו לפגוש גם בעלי חיים. אם תשוטטו בין השרידים הארכיאולוגיים תוכלו לדמיין איך פעם התנהלה כאן עיר הנמל העתיקה יבנה ים.

מפרצים מיוחדים, מערה נסתרת, המון צדפים על החוף, תצפית על נופי הכרמל וים בגווני כחול טורקיז הופכים את שמורת חוף הבונים לאחת השמורות האהובות על מטיילים. בכל עונה שתבואו יתגלה כאן קסם אחר. עכשיו זו העונה של פריחת העדעד הכחול, פרגה צהובה ולוטוס מכסיף.

רצועת החוף המפורצת בגן לאומי תל דור מהווה קרקע פוריה לפריחה יפהפיה. הליכה על חוף הים, בין המפרצים הקסומים, שעל רכס הכורכר בדרום חוף הכרמל, תוביל אתכם אל הפריחה וגם אל שרידים ארכיאולוגיים של עיר הנמל העתיקה בה נמצאו מעל 20 ספינות טבועות והעיר המקראית דור. 

אולי אנחנו משוחדים, אבל אם תשאלו אותנו, חוף גדור, המשתרע בין מכמורת לאולגה, הוא אחד החופים היפים ביותר במדינה. בראש המצוק, שמעל החוף נמצאת אחת מנקודות התצפית המרהיבות ביותר. שם על הכורכר תקבל את פניכם פריחה צהובה של נר לילה חופי. עוד סיבה טובה להגיע לכאן.

פריחת עדעד בגן לאומי תל דור | צילום: יוסי אוזן / רשות הטבע והגנים

פריחת עדעד בגן לאומי תל דור | צילום: יוסי אוזן / רשות הטבע והגנים