איך מטיילים

  • נחל לוטם הינו מסלול קווי המתחיל בסמוך לגן האם שבמרכז הכרמל, ומסתיים בגן ציבורי בשכונת שפירא. אורך המסלול כ-3 ק"מ וכולו בירידה.
  • ההליכה במסלול נוחה יחסית, אך לעיתים שביל הטיול עובר בתוך סבך וצמחייה צפופה, וכן דורש ירידת מדרגות אבן לא גבוהות. לפיכך המסלול פחות מומלץ לילדים מתחת לגיל 5.
  • ניתן לעשות גרסה מקוצרת יותר של המסלול – בגרסה זו באמצע המסלול עוברים לשביל המטפס על הגדה הדרומית של הנחל בשביל המסומן בצבע ירוק ומסיימים  בדרך הים ליד בית מספר 102.
  • בתקופת החורף או לאחר גשמים השביל הינו חלק ומסוכן להליכה.
  • ממש בתחילת המסלול נמצא גם האם ולידו גם החיות של חיפה. הביקור בגן החיות מהווה תוספת מצויינת למסלול הטיול ובהתאם לשעות הפתיחה של הגן ניתן לבקר בו בתחילת המסלול או בסופו (כאשר חוזרים בחזרה לרכבים).

איך מגיעים

תחילת המסלול: בגן האם, שנמצא ברחוב שדרות הנשיא 116 (בסמוך למלון דן פנורמה). יש לחנות בחניון של מרכז פנורמה או ברחובות הסמוכים.

סיום המסלול: בגן ציבורי ברחוב הרב רפאל אנקואה סמוך למספר 36.

ההגעה בין שני המסלולים אפשרית בעזרת הקפצת רכבים או בעזרת נסיעה בתחבורה ציבורית. הקווים  31, 3 או 30 לכולם תחנה במכללת ענבר אשר מעט צפונית על רחוב הרב רפאל אנקואה והם מגיעים עד לגן האם (הקישורים מובילים ללוח הזמנים והמפה של הקווים).

גן האם וגן החיות

גן האם, שבו מתחיל הטיול, נוסד בשנת 1913 על ידי הגנן גוטפריד מאייר, שהתגורר במסיון הכרמל הסמוך. בשנות הארבעים הפך הגן לחלק ממרכז הכרמל, והשם שניתן לו היה גן הצנובר, כשם הרחוב הסמוך. ראש העיר דאז, אבא חושי, שינה את שמו לגן האם, כחלק מתפיסתו של מיקום האם בתא המשפחתי. בגן האם ישנם כמה בתי קפה וכן במה שנקראת הקונכיה (על שם צורתה), שבה מתקיימים מדי קיץ מופעים שונים.

צמוד לגן האם נמצא גן החיות הלימודי של חיפה, שנוסד בשנת 1949. הגן, ששוכן על שיפוליו הצפוניים של נחל לוטם, כולל סיור מעגלי  בין כמאה סוגים שונים של בעלי חיים | הכניסה לגן בתשלום

נחל לוטם

מגן האם יורד שביל המסומן בסימון שבילים כחול לעבר נחל לוטם (או בשמו הערבי - ואדי טאטר). השביל נמשך בסמוך לגבולות גן החיות, ולאחר הליכה קצרה נגיע לבניין משאבות ישן. בניין זה הוקם בשנות החמישים כחלק מתכנית להפוך את חלקו העליון של הנחל לפארק. התכנית, שאותה יצר במקור האדריכל ריכרד קאופמן, כללה הזרמת מים באפיק הנחל, כאשר המים זרמו עד נקודה זו בנחל, ושם נשאבו בחזרה לתחילתו. אך עקב הצורך לחסוך במים הביא להפסקת פעילות המשאבה והבריכה הסמוכה לו, וכיום נותר מאותה תכנית רק המבנה הישן.

נחל לוטם הינו שטח עירוני פתוח של עריית חיפה, אך הוא אינו שמורת טבע. במשך השנים הוזנח הנחל, הוזרמו בו מי ביוב ואף הושלכה בו פסולת. רק בשנת 2000, בעקבות פעילות של סניף החברה להגנת הטבע, בוצע ניקוי יסודי של הנחל לרווחתם של המטיילים. הקפידו גם אתם לא להשאיר פסולת בנחל.

לאחר בית המשאבות, עובר השביל בחורש הכולל עצי ער אציל (שמעליהם יוצרים את תבלין הדפנה), אלון מצוי, אשחר רחב-עלים, אורן הגלעין, ואקליפטוס. לעיתים נוכל לראות על העצים והשיחים מטפסים כגון יערה איטלקית וקיסוסית קוצנית. בסוף תקופת האביב (מרץ-אפריל) נוכל לראות את פריחתם של פרחי הלוטם השעיר והלוטם המרווני שעל שמם נקרא הנחל.

אגדת האחים לוטם

עם בוא האביב פורחים בבת אחת שני מיני שיחי הלוטם המצויים בארצנו, ושכיח לראותם פורחים זה לצד זה. הלוטם שפרחיו לבנים הוא הלוטם המרווני, והוא קרוי כך בשל עליו הדומים לעלי המרווה. הלוטם שפרחיו סגולים-ורודים הוא הלוטם השעיר, שנקרא כך על שם פריו השעיר. אגדה מודרנית מספרת איך נוצר ההבדל בין שני האחים לוטם:

שר החורש נהג לערוך מדי שנה מסיבת גן, שאליה הוזמנו כל נתיניו הפרחים, וגם האחים לוטם כמובן. אחד האחים קם במועד משנתו, ועיתותיו היו בידו. לבש חולצה לבנה ומגוהצת, גילח את זקנו ובישם את פניו במי בושם. בשעה היעודה הלך בניחותא אל המסיבה שהתקיימה בקרחת היער, שם נקבצו כבר רבים מהמוזמנים. כולם התרשמו מהופעתו הנאה והמכובדת, וקיבלוהו בסבר פנים יפות.

האח האחר, שהיה עצל מטבעו, המשיך בשנתו עד הרגע האחרון כמעט. אז הקיץ בבהלה, חטף בחיפזון מהשידה חולצה מקומטת שלא גוהצה ולבש אותה במהירות. בבהילותו כי רבה שכח להתגלח, ומובן שלא התבשם. וכך, פרוע ולא מסודר, הגיע מזיע אל המסיבה שהייתה כבר בעיצומה. הסתכלו המוזמנים, מי בבוז ומי בחמלה, על הופעתו הפרועה והבלתי מכובדת, ושר החורש, שרתח מזעם, הוכיח אותו בדברים קשים ונמרצי. שמע העצל את התוכחה, ופניו הסמיקו ואדמוויאמר לו השר: "כפי שהופעת, כך תישאר כל ימי חייך".

וכך הוא נותר עד היום הזה, ועתה קל מאוד להבחין בין שני האחים – ללוטם המרווני עלי כותרת צחורים ומתוחים, הנראים כאילו זה עתה גוהצו, וריחם נעים, ופריו פחוס וקירח לחלוטין, שכן לא שכח לגזוז את זקנו. ואילו הלוטם השעיר, העצל שבסיפורנו, עלי כותרתו מקומטים וצבעם סגול בהיר, זכר לאותה הסמקה במסיבה. הפרח כמעט חסר ריח, והפרי מחודד ועטור שערות, כאותו זקן שלא הספיק לגלח.

נחל לוטם – המשך המסלול

השביל ממשיך וחוצה חורשות מוצלות. מדי פעם נראה גזעי עצים אשר הושמו ככסאות וספסלים, ובנקודה מסויימת נחצה צינור ביוב אשר לעיתים דולף מעט.

כק"מ וחצי מתחילת ההליכה נגיע לפיצול שבילים – בצד שמאל נראה שביל המסומן בצבע ירוק. השביל מטפס בצורה תלולה בגיא הזיתים ומסתיים בחורשת עצי אורן בסמוך לדרך הים.

אנו נמשיך עם השביל הכחול במורד הנחל. לאחר כקילומטר נוסף נראה את בתי שכונת קריית שפרינצק מתקרבים לשולי הנחל. בתקופת האביב נוכל לראות בחלקו התחתון של הנחל משטחי פריחה של חרצית עטורה ושל חרדל לבן. אליהם הצטרפו בשנים האחרונות גם מינים פולשים (מינים שמקורם לא בישראל), כמו עצי שיטה כחלחלה ופרחי כובע הנזיר הכתומים.

לקראת סוף המסלול, נראה מצד שמאל את בית הספר עופר, ובנקודה זו נוכל להבחין בצד ימין במערה קטנה, שנראה כי היא משמשת כנקודת מפלט לתלמידי בית הספר.

השביל מסתיים בגן ציבורי יפה ברחוב הרב רפאל אנקואה.