תנין | צילום: Depositphotos_shimonbar.mail.ruתנין | צילום: Depositphotos_shimonbar.mail.ru

הכירו את התנין: התנין הארץ-ישראלי הנקרא גם "תנין היאור", יכול להגיע לאורך של 4-5 מטרים ולמשקל ממוצע של 450 ק"ג. הוא נחשב זוחל בעל 4 רגליים קצרות ואורך זנבו מגיע לעתים למחצית מאורכו הכולל! 

התנין הוא בעל דם קר, אוהב לחיות במים אבל גם להתחמם בשמש. הוא מתקדם במים בעזרת פיתול זנבו ואוהב גם לשחות כשגופו בתוך המים, אך ראשו מציץ מעל. 

מה התנין אוהב לאכול: התנין ניזון בעיקר מדגים, יונקים ועופות מים. 

איפה תפגשו אותו בישראל: בספארי ברמת גן, חוות חמת גדר שבצפון הארץ וחוות קרוקולוקו בדרום. 

תופתעו לדעת ש: התנין קיים בעולם עוד מלפני תקופת הדינוזאורים! הוא נחשב לחיה חברותית ואוהב לחלוק את מזונו עם חבריו ללהקה. 

צבי ארץ ישראלי | צילום: דב גרינבלט / החברה להגנת הטבע

צבי ארץ ישראלי | צילום: דב גרינבלט / החברה להגנת הטבע

הכירו את הצבי: אחד מהסמלים הבולטים ביותר של ארץ ישראל הוא הצבי קל הרגליים. מדובר בתת-מין של הצבי המצוי, שהתפתח באזור וכיום נמצא, לצערנו הרב, בסכנת הכחדה. פרוות הצבי היא חומה אפורה, ומסייעת לו להסוות את עצמו בהצלחה מפני הסכנה. 

על אף כי חלקם האחורי לבן וזנבם שחור, הצבאים יודעים לשבת בתנוחה המגלה רק את צבעם החום ועל כן כמעט בלתי אפשרי להבחין בהם ממרחק. הצבי מגיע למשקל של כ-22 ק"ג ועל ראשו מתנוססות קרניים. לזכרים שבחבורה קרניים גדולות באופן ניכר, מרווחות ונוטות לאחור. לנקבות לעומת זאת יש קרניים קטנות ודקות יותר. 

מה הצבי אוהב לאכול: הצבי הוא צמחוני, עוד לפני שזה נהיה טרנדי ואופנתי. ניזון מתזונה צמחונית מגוונת במיוחד, מבלוטי אלון ועד לפקעות הגדלות באדמה. כאשר מגוון האוכל שלהם מצטמצם בהתאם לעונות השנה, ניזון הצבי בעיקר מעלי שיחים ועלי העצים. 

איפה תפגשו אותו בישראל: איפה לא? אוכלוסיית הצבאים בישראל אמנם ניצבת בפני סכנת הכחדה, אך הם עדיין נחשבים לבעל חיים בעל תפוצה רחבה. הנה כמה מהמקומות הבולטים: עמק הצבאים בירושלים, בכרמל ובכרם מהר"ל שבצפון ובהרי יהודה. 

תופתעו לדעת ש: הצבי הוא חיית לילה! הוא פעיל בעיקר בלילות לאורו של הירח. בלילות חשוכים, הצבי מעדיף לרבוץ בשטח הפתוח, בגומה אותה הוא חופר ברגליו.

נשר | צילום: Depositphotos_manatus

נשר | צילום: Depositphotos_manatus

הכירו את הנשר: אחת הציפורים המרשימות ביותר שייצא לכם לפגוש! הנשר הוא בעל ראש קירח, צוואר ארוך מכוסה נוצות לבנות ומקור מעוגל בצורת קרס. כנפיו המרשימות מעוטרות בנוצות חומות וזנבו שחור. משקלו נע בין 5-8 ק"ג ובניגוד לעופות אחרים, הוא בעל חוש ריח מפותח. 

מה הנשר אוהב לאכול: אין דרך יפה לומר זאת, הנשר הוא אוכל נבלות. בכך הוא נבדל מהעיט, שהוא ציפור טורפת. בארוחה אחת הוא מסוגל לאכול כמעט ק"ג בשר ואחר כך אוהב לנמנם בשקט ולעכל את מזונו. בגלל היותו אוכל נבלות הנשר נמצא בסכנת הרעלה ונחשב לבעל חיים בסכנת הכחדה. 

איפה תפגשו אותו בישראל: בעיקר באזורים הרריים מכוסי צוקים. רמת הגולן, שמורת הכרמל, גמלא ואזור נחל צין במדבר. 

תופתעו לדעת ש: הנשר הוא בעל חיים מונוגמי ובמהלך תקופת חייהם, נוהגים בני הזוג לסרק האחד את השנייה. 

שועל | צילום: אייל בן גיאט / רשות הטבע והגנים

שועל | צילום: אייל בן גיאט / רשות הטבע והגנים

הכירו את השועל המצוי: טורף מפורסם למדי ממשפחת הכלביים, שאגדות עם ומשלים מייחסים לו תכונות בולטות של עורמה ופיקחות. אורכו כ-70 ס"מ וזנבו המפואר, מגיע לרוב לאורך של 40 סנטימטרים ובקצהו פרווה לבנה. 

סימן ההיכר שלו הוא הצבע השחור שמאחורי אוזניו ופרוותו הסמיכה והמפוארת. אישוניו הצרים מותאמים לראיית לילה ואלו גם שעות הפעילות העיקריות שלו. במהלך היום הוא מעדיף להתחפר במחילה. 

מה השועל אוהב לאכול: השועל ניזון בעיקר מפגרים קטנים, אבל הוא גם לא בוחל באכילת חרקים, לטאות, ביצים ופירות. השועל מחבב גם שאריות אוכל, שמשאירים בני האדם ולא תתפלאו למצוא אותו מסתובב לעתים בסביבת בסיסי צה"ל, בחיפושים אחר שאריות. 

איפה תפגשו אותו בישראל: הרי יהודה, הרי השומרון ורמת הגולן. 

תופתעו לדעת ש: כשנקבת השועל ממליטה גורים, שני בני הזוג מטפלים בגורים בשוויון מלא! 

ארנבת מצויה | צילום: מרכז להבה בית שאן, ספיר אוזן , מתוך אתר פיקיויקיארנבת מצויה | צילום: מרכז להב"ה בית שאן, ספיר אוזן, מתוך אתר פיקיויקי 

הכירו את הארנבת המצויה: הארנבת השובבה והמצויה מגיעה לאורך של כ-60 ס"מ ושוקלת בממוצע בין 4-5 ק"ג. ראשה חמוד ועגלגל ואוזניה ארוכות ושחורות בקצוות. בעזרת צבע פרוותה החום-אדמדם, היא מצליחה להסוות את עצמה ביעילות מעל גבי הקרקע, ולהסתתר מפני טורפיה. 

מה הארנבת אוהבת לאכול: הארנבת היא צמחונית ידועה. היא ניזונה בעיקר מצמחים, עשבים, פטריות וגרגירי בר. במהלך חיפושיה אחר מזון, היא עלולה גם להזיק לגידולים חקלאיים.

איפה תפגשו אותה בישראל: בכל רחבי הארץ, למעט אזור הגליל והכרמל, בעיקר באזורי טבע לא סבוכים ואפילו במדבר. ניתן לזהות אותן בקלות על פי אוזניהן הזקופות. 

תופתעו לדעת ש: בעזרת רגליה האחוריות, יכולה הארנבת המצויה להגיע למהירות רבה של 70 קילומטר לשעה בקירוב. היא גם מסוגלת לנתר למרחקים של עד 2.5 מטרים ולגבהים של 1.5 מטרים. הארנבת שלנו היא בהחלט מועמדת לטריאתלון, משום שבנוסף לריצה מהירה, היא גם טפסנית עצים וסלעים מצטיינת ומסוגלת לשחות.

צב יבשה | צילום: Depositphotos_zilber42.gmail.com

צב יבשה | צילום: Depositphotos_zilber42.gmail.com

הכירו את צב היבשה: זוחל בעל ארבעה רגליים, המצוי בישראל בסכנת הכחדה. הצב שלנו נע לאיטו ברחבי שטחי חורש לא צפופים ברחבי ישראל. בבגרותו הוא אף עשוי להגיע לאורך של כ-25 ס"מ ולמשקל של כ-3-4 ק"ג. 
מבנה השריון של צב היבשה מזכיר קערה הפוכה ורגליו קצרות, וכך הוא יכול להתכנס היטב בתוך השריון של עצמו ולהגן על עצמו מפני סכנות.

מה הצב אוהב לאכול: צמחים, עלים, עשבים, פרחים וזרעים. אם אתם פוגשים צב יבשה, אל תתנו לו פירות, הם מסוכנים לבריאותו. 

איפה תפגשו אותו בישראל: בחולות הנגב, בשטחי חורש הנושקים לים התיכון ובעמק הצבאים שבירושלים. 

תופתעו לדעת ש: הצב הוא מין סוליטרי, חי לו לבדו ברוב הזמן, פרט לעונת הזיווג, אז הזכרים והנקבות מתאחדים. 

נקר סורי | צילום: Depositphotos_YuriyBalagula

נקר סורי | צילום: Depositphotos_YuriyBalagula

הכירו את הנקר הסורי: הנקר הסורי היפה והחרוץ מגיע לאורך של 25 ס"מ ומשקלו לרוב נע בין 80-100 גרם. חלקיו האחוריים שחורים מבריקים, זנבו שחור ויש לו פלומה אדומה על ראשו, שתי אצבעות קדמיות על רגליו ושתי אצבעות אחוריות, מסייעות לו בשמירה על שיווי משקל, במהלך ניקור העצים. הנקר נוטה לעוף למרחקים קצרים בלבד, ונמנע מלחצות שטחים שאין בתחומם עצים. 

מה הנקר הסורי אוהב לאכול: חרקים, זחלים, עשים וחיפושיות. לשונו הארוכה של הנקר, והזיזים דמויי הקרס שלכל אורכה, מסייעים לו בתפיסת המזון ושליפתו. 

איפה תפגשו אותו בישראל: ביערות ובחורשות כמו הרי ירושלים והגן הלאומי באשקלון. 

תופתעו לדעת ש: במהלך תהליך הרבייה, דוגרים שני בני הזוג על הביצים שבתוכן הגוזלים. אולם בשעות הלילה, מי שדוגר עליהן הוא הזכר (מקווים שהוא גם יהיה זה שיקום בלילה אחרי שייבקעו...). 

זאב | צילום: Depositphotos_davemhuntphoto

זאב | צילום: Depositphotos_davemhuntphoto

הכירו את הזאב המצוי: טורף מסוג כלב, שהוא גם בעל החיים הגדול ביותר בקבוצת הכלביים. הזאב המצוי יכול להגיע למשקל של 80 ק"ג, אולם המבנה האנטומי שלו ובית החזה הצר שלו, מאפשרים לו לרוץ למרחקים ארוכים ולרדוף אחרי טרפו. 

צבעם של הזאבים נע לרוב בין חום ואפור וכשהם מתבגרים, פניהם מאפירות. עיניו של הזאב זהובות צהובות ואילו זנבו הפרוותי מגיע לשליש מסך אורכו הכולל. 

מה הזאב המצוי אוהב לאכול: הזאב הוא טורף והוא גם אינו בררן. הוא לא יהסס לאכול ארנבות, גיריות, עכברים, סנאים, חולדות, עופות מים ואפילו דגי סלמון. 

איפה תפגשו אותו בישראל: הזאבים מסתובבים בלהקות, במספר אזורים בארץ, ברמת הגולן בסמוך ליער אודם. תוכלו למצוא אותו גם בהרי הגליל ובהרי יהודה והשומרון. 

תופתעו לדעת ש: הזאב הוא חיה חברתית ומסתובב לרוב בלהקות. חבורת זאבים כוללת לרוב את בני הזוג ואת צאצאיהם המתבגרים. 

תנשמת | צילום: Depositphotos_Mshake

תנשמת | צילום: Depositphotos_Mshake

הכירו את התנשמת: עוף לילי דורס ושכיח ביותר, בעל פרצוף בלתי נשכח! פרצופה של התנשמת לבן, מוקף בנוצות קטנות כהות, שמשוות לה מראה דמוי לב. ראשה גדול, צווארה קצר ונוצותיה ארוכות ורכות. 

התנשמת שוקלת כ-300 גרם ומגיעה לאורך של כ-36 ס"מ. סימן היכר נוסף של התנשמת הוא מקור צהוב בהיר, המעוקל בסופו. 

מה התנשמת אוהבת לאכול: יונקים קטנים, אותם היא לרוב תופסת בעזרת רגליה ובולעת מבלי ללעוס. אם לא מצאה יונק קטן ממדים, תסתפק התנשמת באכילת ציפורים קטנות אחרות ולטאות. התנשמות מסייעות מאוד לחקלאים בהדברה ביולוגית של מזיקים קטנים. 

איפה תפגשו אותה בישראל: התנשמת חיה בקרבת בני האדם, וניתן לעתים למצוא אותה אפילו בערים. היא חובבת אזורי מחייה, שניתן למצוא בהם מסתור חשוך במהלך שעות היום, כמו אסמים, כוכים, בורות מים יבשים ומחצבות נטושות. ברחבי ישראל ניתן למצוא אותה אפילו בגוש דן, באזור נחל פולג, ובכל מקום מלבד המדבר הצחיח. 

תופתעו לדעת ש: זר נוצות הפנים של התנשמת, פועל למעשה כאפרכסת ענקית, שמתעלת את גלי הקול שהיא שומעת ישירות אל עבר פתחי האוזניים. 

לתחילת הכתבה

עשינו לכם חשק לטייל בעקבות בעלי חיים? מצאנו עוד כמה כתבות שיכולות לעניין אתכם: