בחיק הטבע אנחנו רק אורחים לרגע, אבל חיות הבר השונות המתגוררות להן בחורשות, ביערות, במדבריות ובשמורות הטבע ברחבי ישראל, הן דיירות הקבע, וזהו ביתן. 

לפניכם שבעה מסלולים קסומים ברחבי הארץ, מצפון לדרום. מסלולים אלה נמצאים באזורי המחייה של כמה מחיות הבר הנפוצות ברחבי ישראל. אנחנו אמנם לא מבטיחים שתפגשו את כולן או בכלל, אבל אם תתחילו את המסלול מוקדם בבוקר, עם זריחת השמש, יכול להיות שתזכו לכמה מפגשים מדהימים. 

הצטיידו במשקפת טובה ובמצלמה איכותית, והכי חשוב, אל תפריעו את מנוחתם של בעלי החיים. מוזיקה חזקה או צעקות בוודאי יבריחו אותם במהרה. חשוב מכל לזכור כי הטיול אחרי שעות החשיכה אסור בהחלט. בחלק מהמקומות יש חניוני לילה ללינה, אולם הטיול ברחבי השמורה מסוכן ואסור על פי חוק. 

סלמנדרה בשמורת הבניאס | צילום: עופר שנער / רשות הטבע והגנים

סלמנדרה בשמורת הבניאס | צילום: עופר שנער / רשות הטבע והגנים

יער אודם – הזאב והאיילה גרים ביער אלונים מרשים

שמורת הטבע יער אודם, אשר בצפון רמת הגולן, היא אחד היהלומים שבכתר באזור הצפון ובארץ כולה. את שמה הייחודי קיבלה שמורת הטבע מאדמת הבזלת החומה-אדומה שבשטחיה. אדמת הבזלת היא תוצר של הפעילות הוולקנית הרבה, שהתרחשה במקום לפני עשרות אלפי שנים וכתוצאה ממנה נוצרו גם המכתשים העגולים והבורות הטבעתיים, שפזורים בכל רחבי היער, ונקראים "הג'ובות". 

השמורה היא ביתם של חיות בר רבות. מבנה היער העבות, מזג האוויר הקריר, האקלים הגשום ומיעוט בני האדם המתגוררים באזור, הפכו אותה לאזור מחייה טבעי לכמה בעלי חיים מסקרנים במיוחד. ברחבי היער פורחים וצומחים כמה מהפרחים המרהיבים ביותר ברחבי ישראל, כמו הכרכומים הצהובים, הרקפות, אירוס הלבנון ועוד פרחים רבים נוספים. 

הג'ובה הגדולה ביער אודם היא מסלול מקסים ושטוח המומלץ לטיול לכל המשפחה. רק יש לקחת בחשבון, שהמסלול איננו נגיש לעגלות ועל כן בטיול עם קטנטנים יש להסתייע במנשא טיולים. 

ומה לגבי בעלי החיים אתם שואלים? את מי נוכל אולי לפגוש כאן? עולם בעלי החיים כאן מגוון למדי. לא נדיר לפגוש מפעם לפעם את הדלק, טורף לילי קטן ממשפחת הסמורים, נמנמן הסלעים, חזירי בר שאוהבים להופיע מפעם לפעם וכמובן את האיילים המקסימים, שיכולים לקפץ לפתע ולנשנש להם עלים מבלי הפרעה. 

בנוסף, בקצה השמורה, מתגוררים זאבים ומהם חשוב לשמור מרחק ולהניח להם לנפשם. הם גם לרוב מאוד מאוד מתרחקים מחברת בני האדם. 

כיום מתגוררים ברמת הגולן כ-15 להקות של זאבים מרשימים, והם שומרים על אוכלוסייה יציבה של כ-120 פרטים. זאבי הגולן נחשבים לטורף העל של ישראל ומגדלי הבקר ברמת הגולן עושים מאמצים כבירים לגדר את אוכלוסיות העגלים, על מנת לצמצם את אירועי הטריפות. 

הזאבים פעילים בעיקר בשעות הלילה ואוהבים להסתובב בלהקות. לציד הם גם יוצאים לרוב בחבורה. את הזאב תזהו בקלות על פי זנבו הארוך ועיניו הצהובות. 

גם הפרות באות לטייל סביב הג'ובה הגדולה | צילום: אנה פיליפנקו

גם הפרות באות לטייל סביב הג'ובה הגדולה | צילום: אנה פיליפנקו

המג'רסה - קרפדות, צפרדעים וחתול ביצות במפגש נחלים

נקודת מפגש ייחודית בין הדלתא של כמה מנחלי הגולן, יוצרת שמורת טבע קסומה וירוקה במיוחד, שהיא גם ביתם של יצורים מרתקים רבים. 

בשמורת המג’רסה היפה תמצאו שני מסלולים המתאימים לכל המשפחה, אחד מהם הוא המסלול "הרטוב" הכולל הליכה בתוך המים והשני הוא המסלול "היבש", שמומלץ לטייל בו בכל חודשי השנה, כולל גם בעונת החורף, בתנאי מזג אוויר טובים ובטוחים כמובן. המסלול היבש גם נגיש לעגלות ולאנשים עם מוגבלויות. 

שימו לב כי מי שבוחר לטייל במסלול הרטוב – המסלול מחייב ידע בשחייה והשגחה על הילדים. לא מומלץ להיכנס בלי נעלי מים ולא כדאי לסחוב אתכם ציוד יקר, מחשש שיירטב. 

סביב לגונות המים המתוקות של נחל דליות, התפתחה אוכלוסייה מרתקת של דו-חיים הכוללת קרפדות, צפרדעים ואפילו חתולי ביצות. הלגונה היא גם ביתם של דגי האמנון, דגים החיים במים מתוקים וחשובים ביותר לשמירה על האיזון האקולוגי באזור. 

גם במהלך הליכה לאורך המסלול היבש, תוכלו לפגוש כמה ממיני בעלי החיים המיוחדים שחיים בשמורה, אולם את ידידנו חתול הביצות, תוכלו לפגוש רק ממש מוקדם בבוקר, לפני שהוא הולך לנום את שנת היופי שלו, אחרי לילה של פעילות סוערת במיוחד. 

חתול הביצות הוא בעל חיים יחידאי, שאוהב להתגורר בגפו ולצוד לבד את טרפו. הוא קטן יותר מחתולי הבר וניתן לזהותו באמצעות שני פסים כהים ברגליו הקדמיות. צבע הפרווה שלו נע מחום אדמדם לצהבהב. חתול הביצות יודע לשחות היטב ועל כן ייתכן ותראו אותו מוקדם בבוקר מזנק אל אחת הלגונות, בדרכו לטרוף צפרדע או דו-חי אחר. 

טיול במגרסה | צילום: יוחאי כורם

טיול במג’רסה | צילום: יוחאי כורם

נחל שורק – לפגוש את הצבים הרכים, צבי הביצה ועופות המים 

הגן הלאומי פארק נחל שורק הוא מסלול טיול מקסים במיוחד, המשתרע בינות דיונות החול שבקצה נס ציונה, לאורכו של נחל שורק. 

הגן הלאומי מרכז בתוכו כל מה שצריך לטיול משפחתי מומלץ: מסלול נגיש בחלקו ונוח, נחל שנעים לצעוד לאורכו, חולות ים רכים שעושים חשק להתגלגל בתוכם, תצפית מרהיבה ומגוון בעלי חיים שמתגוררים באזור.
באפיק נחל שורק נמצא אי מלאכותי, שהפך לביתם של הצבים הרכים וצבי הביצה ועל כן נקרא "אי הצבים".

הצבים הרכים הובאו לכאן במאמץ לשקם את אוכלוסייתם שנמצאת בסכנת הכחדה. חשוב מאוד לא להטריד את הצבים החמודים אלא לצפות בהם ממרחק סביר, בסביבת החיים הטבעית והירוקה שלהם. אז הצטיידו בסבלנות.

במקום חיים גם עופות מים רבים וביניהם אחד העופות היפים והיותר נדירים – הקורמורן. תזהו אותם על פי צבעם – ציפורים שחורות עם פס לבן. חלק מהקורמורנים שהגיעו אלינו במהלך נדידת הסתיו, בחרו להישאר ולהתגורר בשמורה והן ניזונות בעיקר מדגים. 

את צבי הביצה המצויים, שגם הם דיירי קבע בשמורת נחל שורק, תזהו בקלות באמצעות השריון השטוח שלהם, הנבדל מהשריון המקומר של צבי היבשה. ברגליו האחוריות מצויים קרומי שחייה, המסייעים לו לשחות במים והופכים אותו לצב זריז הרבה יותר מצב היבשה, שידוע כבעל חיים ש"לוקח את הזמן". 

את רוב יומו הוא מעביר במים, בנחלים ובבריכות אולם מפעם לפעם הוא אוהב לצאת ליבשה, אל השמש, ולהתחמם על גדות המים. 
הכירו את הקורמורנים | צילום: דב גרינבלט / החברה להגנת הטבע

הכירו את הקורמורנים | צילום: דב גרינבלט / החברה להגנת הטבע

אגמון פולג - עופות מים, צבי ביצה ונוטריות משתזפים באגם

אגם קטן ומקסים בתחתית של מחצבה, הפך למיני מסלול יפה, שממוקם במרחק נסיעה קצר מהרצליה או נתניה. 

אגמון פולג נחנך לפני מספר שנים בלבד בסמוך למושב אודים והפך עד מהרה לאתר טבע מקסים, מושלם לטיול בוקר עם כל המשפחה ולתצפית על עופות מים מרתקים. 

בעבר הרחוק שכנה כאן ביצה, אשר במימיה ובין קני הסוף שעל גדותיה, התפתחו חיי טבע עשירים במיוחד, עם צבי ביצה, קרפדות ויצורים נוספים, על רקע צמחיית מים עשירה. השמועה גורסת שבעבר אפילו חיו פה תנינים בקרקעית הביצה! 

מאוחר יותר ייבשו את הביצה לצרכי כריית כורכר ולאחר שגם המחצבה ננטשה, נותר במקום מכתש אשר התמלא במי תהום והפך לאגם מתוק ומקסים, שמתאים לכל המשפחה. 

אם תגיעו לאגמון פולג בשעות הבוקר המוקדמות, תזכו לראות את צבי הביצה משתזפים בקרני השמש. בין לבין יקפצו להן נוטריות שובבות. בחודשי החורף ניתן לחזות כאן בעופות מים רבים, אז אל תשכחו להצטייד במשקפת. שביל ההליכה קצר ומעגלי, מונגש לעגלות ומתאים לכל המשפחה. 

הנוטריה, אם אתם לא מכירים, הם מכרסם חמוד עם פרווה חומה מרהיבה. זנבה מגיע לאורך של כ-30 סנטימטרים, רגליה האחוריות מצוידות בקרומי שחייה, המאפשרים לה לשחות במקווי מים ורגליה הקדמיות משמשות אותה להליכה ולסירוק הפרווה.

תראו כמה חמודה הנוטריה במים | צילום: Depositphotos_RnDmS

תראו כמה חמודה הנוטריה במים | צילום: Depositphotos_RnDmS

נחל חלילים - שועל מצוי והארנבת הארץ-ישראלית מרגישים כאן בבית

שמורת טבע מקסימה זו של נחל חלילים, הנמצאת בקצה היישוב "מבשרת ציון", בין הנופים המרהיבים של הרי ירושלים, היא גם ביתם של בעלי חיים מיוחדים במינם, שסביר להניח שלא תפגשו בשום מקום אחר!

לטובת כל מי שהספיק לשכוח את הטיולים השנתיים, נספר כי הנחל קיבל את שמו בזכות מערת חלילים הנמצאת בגדה הדרומית. המערה מורכבת מחללים חלולים דמויי חלילים המתחברים ביניהם במחילות קטנות. 

מדובר במסלול נוח למדי המתאים לכל המשפחה אולם איננו נגיש לעגלה ועל כן יש להסתייע במנשא טיולים עבור הילדים הקטנים. 

המסלול שמתחיל מקצה הישוב מבשרת, הוא מסלול קווי המשתרע לאורך 2 קילומטרים ומסתיים ב"עמק הארזים". עמק קסום זה, העמוס בעצי אפרסקים, הוא ביתם של ציפורי שיר רבות. אם תהיו ממש שקטים, תוכלו גם לשמוע את קריאתו של ינשוף העצים. בין הסלעים חיים להם שועלים, ארנבים וצבאים, המופיעים מדי פעם במהלך הטיול. 

השועל המצוי או בשמו השני "השועל האדום", נצפה לא פעם לאורכו של המסלול. הוא חי בעיקר בשמורות טבע, בנאות מדבר ולצד מקווי מים. צבע הפרווה שלו בגווני זהב ואדום וניתן לזהותו בקלות בזכות זנבו השחור. הוא פעיל בשעות הלילה ובשעות הבוקר המוקדמות וניזון בעיקר ממכרסמים, עופות, חרקים ופירות. 

בשמורת נחל החלילים מתגוררת גם הארנבת הארץ-ישראלית. ראשה עגלגל, זנבה עבה ואוזניה הארוכות יכולות להגיע לאורך של כ-14 סנטימטרים. את רוב חייה היא מבלה במנוסה מטורפים גדולים יותר ועל כן כידוע, נחשבת לבעל חיים זריז במיוחד, המוצא מחסה בינות הסלעים. 

תראו את השועל | צילום: אייל בן גיאט / רשות הטבע והגנים

תראו את השועל | צילום: אייל בן גיאט / רשות הטבע והגנים

הפתעות מקפצות בשמורת עין גדי - יעלים ושפני סלע 

שמורת הטבע עין גדי מורכבת מארבעה מסלולי טיול שונים: נחל ערוגות, נחל דוד, תל גורן והמסלול מנחל דוד לנחל ערוגות, הנחשב למסלול קשה במיוחד למיטיבי לכת. 

ההמלצה החמה שלנו למשפחות ולמטיילים חובבים, היא להתמקד במסלול נחל דוד ומפל שולמית, הנחשבים למסלולים קלים ומתאימים לכל המשפחה. מדובר במסלול קליל שאורכו כשעה וחצי ובמהלכו תוכלו לפגוש יעלים נוביים ולצפות בשפני הסלע, מקפצים להם בין הסלעים. 

חלקו הראשון של המסלול גם נגיש לעגלות ילדים. והשוס - המסלול כולל גם השתכשכות מרעננת בבריכות מים מתוקים. 

השמורה היפה, הנחשבת לנווה מדבר של ממש, באזור הצחיח שליד ים המלח, היא גם אחת האהובות על המטיילים בארץ. רשות הטבע והגנים דואגת להגביל את המסלולים ואת שעות הכניסה לשמורה, על מנת להגן על אוכלוסיית בעלי החיים הרבה, שמתגוררת במקום ונהנית מתנאי מחיה משופרים.

רוב הסיכויים שאת בעלי החיים תפגשו בשעות הבוקר המוקדמות ובימים פחות סואנים לטיולים מאשר ימי שבת לדוגמה. שפני הסלע שמתגוררים בשמורה, הם חיה חברותית במיוחד! הם חיים בקבוצות גדולות המגיעות להתקהלות של עד 100 פרטים לפחות! ויודעים לתקשר ביניהם באמצעות צלילים מיוחדים, שנועדו להזהיר מפני סכנות וטורפים. את השפנים החמודים ניתן לפגוש במהלך כל השנה ברחבי השמורה. 

באזור קיבוץ עין גדי תפגשו גם את היעל הנובי החברותי. תזהו אותו בקלות באמצעות הקרניים המרשימות שמתעגלות לאורך של כ-1.20 מטר. 

שפני סלע בנחל דוד | צילום: יניב כהן / רשות הטבע והגנים

שפני סלע בנחל דוד | צילום: יניב כהן / רשות הטבע והגנים

גן לאומי הבשור (פארק אשכול) – דוכיפת בין העצים והנחל 

פינה ירוקה ומקסימה על גדות נחל הבשור שבנגב הצפוני, היא נווה מדבר בתוך פארק אשכול. הפארק עצמו הוא מעשה ידי אדם, שנבנה סביב הנחל. 

פארק אשכול עמוס באטרקציות שמתאימות לכל המשפחה. כל שטחי הפארק זוכים להשקיה ועל כן תמצאו כאן שטחי דשא ירוקים, פינות מוצלות ועצי דקל רמים. אמנם מפגשים עם בעלי חיים אינם האטרקציה המרכזית כאן, אבל היא בהחלט בונוס נחמד לטיול בפארק המקסים. תמצאו כאן גם בריכות שכשוך ומעיין נובע, בין סלעים וגשרים. 

ההמלצה הכי טובה היא ללון בחניון הלילה של הפארק, המצוייד בכל המתקנים הדרושים ללינת קמפינג מהנה - פינות קומזיץ, מתקני מקלחות, מי שתייה ועוד. מוקדם בבוקר, עם הנץ החמה, זה הזמן לצאת עם בני המשפחה לטיול קטן אחר בעלי החיים והציפורים שהפכו את השמורה המוריקה לביתם. 

בין העצים חיות להם חוגלות, עיטי שמש, בזים, עפרונים ושרשירים. אולם מפעם לפעם מגיעה לכאן להתארח "הסלב" של עולם הציפורים – הדוכיפת וכל מפגש איתה הוא תמיד מפגש מרנין במיוחד. 

בשנת 2008 נבחרה הדוכיפת לציפור הרשמית של ישראל. הדוכיפת היא ציפור מרהיבה במיוחד. יש לה כתר צהבהב מנוקד בשחור וכנפיים מפוספסות יפהפיות. תזהו אותה גם על פי הקולות הצוהלים שהיא משמיעה לרוב, שנשמעים כמו "הופהופ" או הידהוד. על מנת לפגוש את הדוכיפת, אין צורך להרים את הראש יותר מדי משום שהיא מעדיפה להסתובב על פני הקרקע וממעטת במנוחה על ענפי העצים. 

תראו כמה יפה הדוכיפת | צילום: דב גרינבלט / החברה להגנת הטבע

תראו כמה יפה הדוכיפת | צילום: דב גרינבלט / החברה להגנת הטבע

לתחילת הכתבה

עשינו לכם חשק לטייל בעקבות בעלי חיים? מצאנו עוד כמה כתבות שיכולות לעניין אתכם: