המדבר הארץ-ישראלי משתרע על כמעט שליש משטח המדינה, ובתוכו תמצאו מגוון מרהיב של צורות חיים, חיות וצמחים, שהפכו את המרחבים העצומים לביתם. החום והצחיחות אינם מרתיעים את אוכלוסיית בעלי החיים, הם כבר יודעים למצוא את הפתרונות שלהם. המגוון הביולוגי באזור הוא עצום ורק מחכה למטיילים שיגיעו לגלותו. 

בעלי החיים במדבר על קצה המזלג

לפני שנצא לדרך, קבלו תזכורת גיאוגרפית קצרה. אזור דרום הארץ נקרא כך בשל מיקומו הגיאוגרפי בשטחי המדינה, אבל גם בשל תנאי מזג האוויר ותנאי הקרקע הייחודיים לסביבה זו. אולם אין זה אומר כי מדובר באזור שהוא מקשה אחת. 

ברחבי הנגב תמצאו מרחבים מרהיבים השונים האחד מהשני ולכל אזור הקסם המיוחד שלו. מצפון הנגב, חולות ניצנה ומרחבי באר שבע, דרך מדבר יהודה ודרום ים המלח עם שמורת הטבע עין גדי, הרי אילת, המכתש הגדול והמכתש הקטן, רמת הנגב, מצפה רמון והנגב המערבי. 

אוכלוסיית בעלי החיים באזור היא מגוונת במיוחד, מיונקים צמחוניים כמו יעלים, שפני סלע, צבאים וראמים, דרך טורפים כמו תנים, צבועים, שועלים וזאבים וגם אוכלוסייה קטנה מאוד של נמרים. בקרב העופות תוכלו למצוא את הנשרים ואת עוזניית הנגב שנמצאת בסכנת הכחדה. על גבי הקרקע זוחלים כמה סוגי נחשים, לטאות, סממיות, עקרבים ועוד. אנא נקטו באמצעי זהירות. 

יעלים בעין עבדת | צילום: אבנר ש

יעלים בעין עבדת | צילום: אבנר ש

לפני שיוצאים לדרך בעקבות בעלי החיים במדבר, הנה כמה כללים חשובים ביותר שחשוב לשמור עליהם:

  • מטיילים מוקדם בבוקר או בשעות אחה"צ / ערב
  • אם מטיילים אחרי שעות החשיכה בסגנון ספארי לילה, מומלץ לצאת עם מדריך מוסמך המכיר היטב את השבילים 
  • דואגים למים בכמות מספקת לכל בני המשפחה 
  • לא יוצאים לטיולים בימים חמים במיוחד 
  • הקפידו על נעליים סגורות 
  • אל תאכילו את בעלי החיים ואל תשאירו אחריכם שאריות אוכל, שעלולות לסכן את חייהם ולזהם את הסביבה

מסלולי טיול מומלצים במדבר

נחל פרצים

מסלול ההליכה בנחל פרצים הוא טיול מקסים לכל המשפחה. בשל מבנה הקרקע המחזיר אור, מומלץ לטייל כאן גם בלילות של ירח מלא. בדרך יתגלו בפניכם מאורות של חרדונים ואולי כמה זוגות עיניים של טורפים ליליים כמו תנים או שועל מצוי. זכרו כי הכניסה למערת הקמח אסורה בהחלט, בשל סכנת התמוטטות. 

את השועל המצוי אפשר לראות כאן בעיקר בשעות הלילה, אז הוא מגיח ממאורתו ויוצא לחפש את טרפו. לרוב השועל חי בשטחים פתוחים הסמוכים למקוות מים כמו נאות מדבר. את מזונו הוא מקבל בעיקר ממכרסמים קטנים, אבל לא בוחל גם בשאריות מזון ובפירות וירקות. 

מרחוק אתם אולי עשויים לחשוב כי מדובר בכלב או תן, אך האישונים שלו, המאופיינים במבנה צר במיוחד, מייחדים אותו משאר בעלי החיים וגם מסייעים לו בראיית לילה משופרת. 

השועל יוצא לטיול בנאות מדבר | צילום: אייל בן גיאט / רשות הטבע והגנים

השועל יוצא לטייל בנאות מדבר | צילום: אייל בן גיאט / רשות הטבע והגנים

נחל דוד 

שמורת עין גדי משלבת היטב בין נופים קסומים ובריכות מים מתוקים. בנחל דוד תמצאו מסלולי הליכה שמתאימים לכל רמה, כולל גם מסלול הליכה מונגש לעגלות, באורך של כ-400 מטרים. נחל דוד הוא אחד משני הנחלים היחידים שיש בהם זרימת מים לכל אורך השנה. 

על מנת לצפות בשפני הסלע השובבים שחיים בשמורה, לא תצטרכו ללכת רחוק. הליכה קצרה ממתחם הכניסה תוביל אתכם דרך טיילת סלולה אל מתחם ספסלים, משם ניתן לצפות בשפנים השובבים. שפני הסלע התרגלו כבר לנוכחותם של בני האדם סביבם. הם מטפסים על עצי השיטה ומכרסמים את העלים בשיניהם החדשות. 

שפני הסלע הם יצורים חברותיים, שמסתובבים בקבוצות גדולות ופעילים בעיקר בשעות היום. את מזונם הם מקבלים בעיקר מעלים ומצמחים וכך גם מרווים את צימאונם. בעונות הרבייה תוכלו למצוא אותם מטפסים על סלעים גבוהים והזכרים, שביניהם יפרצו בסימפוניה של צרחות וצעקות בקול גבוה, על מנת למשוך את תשומת ליבן של נקבות השפן. שימו לב כי בניגוד לארנבים, שפני הסלע מתאפיינים באוזניים קצרות. 

גם אתם יכולים לפגוש את שפן הסלע בנחל דוד | צילום: יניב כהן / רשות הטבע והגנים

גם אתם יכולים לפגוש את שפן הסלע בנחל דוד | צילום: יניב כהן / רשות הטבע והגנים

נחל ערוגות 

הנחל האיתן השני בשמורת עין גדי שבמדבר יהודה, הוא גם משכנן של בריכות טבעיות רדודות ומופלאות, משכנו של המפל הנסתר וביתו של היעל הנובי, שהפך את השמורה ואת האזור הזה – לביתו המקומי. 

מסלול ההליכה אינו קשה וכבר לאחר הליכה של 10 דקות, תגיעו לבריכות הטבילה הראשונות, אולם חשוב לדעת כי הוא איננו מונגש ויש להעזר במנשא טיולים. אם אתם מטיילים עם פעוטות, הבריכות הראשונות הן בדיוק עבורכם. הליכה של כשעה נוספת תוביל אתכם לבריכות מקסימות נוספות ולמפל הנסתר. 

אם תטיילו בשקט יחסי, סביר להניח שתיפגשו עד מהרה, בין נופי המדבר המרהיבים, את היעלים הנוביים שמתגוררים בשמורה, ויוצאים לחפש להם מקווה מים. תזהו אותם בקלות על פי הקרניים המרשימות שלהם. 
בין היעלים החמודים לא נדיר למצוא "גני ילדים" כלומר קבוצות של כמה יעלות וגדיים קטנים, שמשגיחות האחת על השנייה ומסתובבות ביחד. היו קשובים לסביבה ותוכלו בוודאי להבחין ביניהם עד מהרה. 

כן, גם היעלים נלחמים על טריטוריה. קבלו הצצה לקרב יעלים בשמורת עין גדי: 

עין עבדת 

ברוכים הבאים לממלכת היעלים והנשרים של הנגב ושל אזור שדה בוקר ומדרשת בן גוריון. עין עבדת הוא גן לאומי וניתן לבקר בו בשעות הפעילות בלבד, לא אחרי שעות החשיכה. חשוב גם לבדוק את דיווחי מזג האוויר ולא לצאת לטיול בימים של חמסין כבד או גשמים עזים. שביל המטיילים מתאים לכל המשפחה, אינו מונגש לעגלות, יוצא מהחניון התחתון והולך דרך המפל ובריכת עין עבדת. 

לכל אורך המסלול תצפו לפגוש יעלים קטנים וגדולים, שבשמורה נמצא גם שטח המרעה שלהם. מעל ראשיכם יטוסו מדי פעם הנשרים המרשימים, שהקינים שלהם ממוקמים בין הצוקים. טיול בעין עבדת לרוב מבטיח מפגשים נחמדים עם אותם בעלי החיים. 

הנשר הנפוץ בישראל הוא הנשר המקראי, שמקנן באזורים המאופיינים בצוקים הרריים. הנשר עצמו הוא גדול ממדים, מאופיין בראש קירח, המקור שלו צר וארוך והוא ניזון בעיקר מנבלות. ניתן להבדיל בינו לבין העיט בכך שראשו של העיט מכוסה בפלומת נוצות פרוותית ואילו הנשר – קירח. 

ככה נראה חיזוק הזוגיות אצל עיט ניצי בעין עבדת:

יער בארי 

יער בארי הוא יער יפהפה וגדול בנגב המערבי, המשמש גם כביתם של בעלי חיים רבים, יונקים, דו-חיים וזוחלים. המסלול שהכשירה הקרן הקיימת לישראל הוא מסלול באמצעות רכב, שניתן לעצור ב-11 נקודות שונות ולטייל ברחבי היער הגדול. 

האזור מומלץ בעיקר בתקופת פריחת הכלניות, אבל יפה ופורח גם בחודשי השנה האחרים. ליד החניון המרכזי ביער נמצא שביל מוצל ומונגש גם לעגלות, וזהו גם יעד מאוד אהוב בקרב רוכבי האופניים

במצפור יד אנז'ק תוכלו לצפות בשעות הבוקר המוקדמות בעופות המים הנודדים, שהפכו את היער לביתם הזמני בחודשי האביב, בדרכן מדרום לצפון. בארץ הבתרונות שבלב היער, נמצאת שמורה קטנה ומקסימה שהיא גם ביתן של לטאות רבות, צבי יבשה, צבאים ודורבנים - קיפודים ארוכי קוצים, שניתן לזהות על פי צבעם השחור לבן. 

צב היבשה המצוי נחשב לחיית בר מוגנת, הנמצאת בישראל בסכנת הכחדה. הזנים השונים של הצבים נבדלים זה מזה במבנה השריון שלהם ובדוגמה שעל גבי השריון. הצב החמוד ניזון בעיקר מצמחים ובשנים האחרונות נעשות פעילויות רבות על מנת לשמור על אוכלוסיית הצבים בישראל, שנמצאת בירידה מתמדת. 

אם אתם נתקלים בצב חמוד במהלך הטיול, אנא אל תבהילו אותו או תנסו להרים אותו, תנו לו להמשיך להתנהל לאט ובשלווה. 

צבאים בשמורת הטבע בארי | צילום: יניב כהן / רשות הטבע והגנים

צבאים בשמורת הטבע בארי | צילום: יניב כהן / רשות הטבע והגנים

פיתחת ניצנה ובאר מילכה 

המדבר המערבי מעולם לא נראה מזמין יותר. הכירו את אחד האזורים המרתקים שברמת נגב – אזור ניצנה. על חולות ניצנה ועל הדיונות המזמינות לגלישת חול בוודאי כבר שמעתם, אולם הידעתם כי סביב היישוב עזוז, תמצאו מסלולי הליכה מהנים המאפשרים תצפיות בבעלי החיים המקומיים, שכבר אינם חוששים להראות את עצמם? בין השאר נפגוש כאן בזים מעופפים מעל וצבאים חמודים פה ושם, שהפכו את האזור היפה לביתם. 

סביב המושב באר מילכה, תוכלו לזכות בחוויה מסעירה נוספת – ספארי לילה עם זוחלים. אל תתנו לשם הפעילות להרתיע אתכם, מדובר בחוויה יוצאת דופן, שכדאי ומומלץ לעשות רק בעזרת מדריך מקומי. צפייה בבעלי החיים בסביבתם הטבעית אחרי שעות החשיכה, היא הזדמנות יוצאת דופן לראות בצבעים אחרים את עולם הזוחלים המרתק של המדבר, הכולל לטאות, זוחלים ועקרבים, תוך שמירה על כל אמצעי הזהירות כמובן. 

ראיתם אותו בשמים? זה הבז המצוי | צילום: דב גרינבלט / החברה להגנת הטבע

ראיתם אותו בשמים? זה הבז המצוי | צילום: דב גרינבלט / החברה להגנת הטבע

לתחילת הכתבה

עשינו לכם חשק לטייל בעקבות בעלי חיים? מצאנו עוד כמה כתבות שיכולות לעניין אתכם: