חג הפסח וימי חול המועד הם בדיוק הזמן לצאת לחיק הטבע ולבלות זמן איכות עם משפחה וחברים בשמורות הטבע והגנים הלאומיים. רשות הטבע והגנים נערכת לקליטת מאות אלפי המטיילים במהלך ימי החג וחול המועד עם שלל חוויות מהנות ומיוחדות המתאימות לכל המשפחה במגוון רחב של שמורות טבע וגנים לאומיים, מצפון ועד דרום כ50 אתרים יהיו פתוחים עד השעה 18:00 על מנת לאפשר למטיילים לפרוש את הטיול שלהם בחיק הטבע והמורשת על פני שעות רבות יותר ולאפשר ליותר מבקרים ליהנות מביקור באתרים בימי השיא של החג וימי חול המועד. לאלו שיבחרו ללון באחד מחניוני הלילה של רשות הטבע והגנים מחכה חוויה מיוחדת של לינה ב'מלון מיליון כוכבים'. 

כחלק מחוויית הביקור, המבקרים במגוון גנים לאומיים יוכלו ליהנות ממופעי "נושמים תרבות" בשיתוף מפעל הפיס, ללא תשלום נוסף עם נבחרת להטוטנים, אומני קרקס, שחקנים, נגנים, זמרים ועוד. האומנים יהיו פרושים במספר נקודות ויופיעו בזמנים מוגדרים במהלך שעות הביקור בגנים הלאומיים: ממשית, בית גוברין, ציפורי, מגדל צדק, יחיעם ובית שאן. 

בנוסף, יתקיימו מגוון הדרכות מקצועיות של מורי דרך בשיתוף משרד התיירות בעשרות גנים לאומיים ושמורות טבע שיעשירו עוד יותר את חוויות הביקור של המבקרים באתרים. ההדרכות יהיו ללא תשלום נוסף ולא מחייבות רישום מראש להדרכה ובשפות שונות. 

פרטים מלאים על שעות הביקור בכל אתר באתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים. להלן הפעילויות המרכזיות שתפגשו בשמורות ובגנים הלאומיים ברחבי הארץ:  

אזור המרכז:

צרים על אפולוניה

אתר אפולוניה מספר סיפור צבעוני וייחודי על התקופה הצלבנית באזור, הצטרפו לפעילות מהנה לכל המשפחה בחול המועד פסח.   

במהלך הפעילות תחשפו למי היו האבירים הצלבניים, מדוע הם הגיעו לכאן, במי נלחמו ואיך נראו חיי היומיום שלהם. במרכז הפעילות תוכלו לראות מייצגים של כלי מצור ייחודיים שנבנו בדיוק כמו כלי הלחימה שבהם צרו הצלבנים על המקום והמחשת הירי בכלים אלו.

פעילות נוספות: נגן מוזיקה בכלי נגינה מימי הביניים, הרצאות דינמיות משלבות קהל מחיי היומיום של האבירים והגבירות, ריקודים עם הגבירה, פעילות יצירה, המחשה של חיי הגבירות בממלכה ואימוני קליעה בחץ וקשת. הסיורים הם חלק מפרויקט ההדרכות של משרד התיירות במטרה לסייע למורי הדרך בארץ.

איפה? גן לאומי אפולוניה. יציאה לסיור המודרך בסמוך למרכז השירות למטייל.

מתי? חוה"מ פסח 18/4, 19/4, 20/4. בשעות 10:00, 12:00, 14:0 יתקיימו סיורים מונגשים המותאמים לעגלות ילדים ולכיסאות גלגלים. בשעות 11:00, 13:00, 15:00 יתקיימו סיורים על שביל הים (לא נגיש).
הדרכות מותאמות לכל המשפחה יֵצאו בשעות 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00.
בימי הפעילות, האתר יהיה פתוח עד השעה 19:00

משך הסיורים: כשעה.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה. חינם למנויי מטמון.

אפולוניה | צילום: מנו גרינשפן

גן לאומי אפולוניה | צילום: מנו גרינשפן 

מלאכות עתיקות והדרכות במערות – בגן לאומי בית גוברין

הצטרפו לפעילות בה תלמדו מקרוב אודות המלאכות הקדומות. בחצר המלאכות תוכלו ליהנות  מסדנאות וללמוד כיצד עבד הנפח ומה ייצר, מהי מטבעה, כיצד ייצרו חרוזי זכוכית ועוד.

בכל שבת, יתקיימו שתי סדנאות משתנות. בנוסף, תשמעו על המערות הייחודיות של בית גוברין ותצאו לטייל בשבילי הגן ומורי הדרך יחכו לכם במערות השונות. תוכלו לבקר ולשמוע סיפורים מרתקים במערת הקולומבריום, במערה הצידונית, במערת בית הבד ובמערות הפעמון. משך כל הדרכה כרבע שעה. הסדנאות יתקיימו בשעות 10:00–14:00.

איפה? גן לאומי בית גוברין – מתחם מערות מראשה

מתי? בימי שבת באפריל 2/4, 9/4, 16/4, 23/4, 30/4; חוה"מ פסח בימים ראשון–רביעי 17/4, 18/4, 19/4, 20/4 בשעות 10:00–15:00 בכל שעה עגולה. משך ההדרכה כ-20 דקות.

למי זה מתאים? מותאם למשפחות

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה. חינם למנויי מטמון.

ירושלים והסביבה

חגיגה בארמון המלך – פסח בהרודיון

מחפשים פעילות ייחודית לכל המשפחה? צפו עם הילדים במופע קרבות הגלדיאטורים, שבמהלכו תוכלו להתנסות בקרב חרבות ואל תפספסו את המפגש המיוחד בתיאטרון.

במהלך הסיורים, תראו נקודות עניין ייחודיות ותבקרו בארמון ההר, במערכת בורות המים ובמיצג החדש שבחדר המלכותי. הסיורים המודרכים יוצאים בכל שעה עגולה מהכניסה לאתר בשעות 10:00–16:00.
ההצגה בתיאטרון תתקיים בשעות 11:00,12:30, 14:00.

בנוסף, תתקיים פעילות יצירה לילדים במשך כל שעות הפעילות ובתשלום סמלי. תוכלו לצאת לסיור עצמאי באתר עם מערכת הדרכה קולית (חינמי).  

איפה? גן לאומי הרודיון

מתי? בימי ראשון עד רביעי 17-20/4(פסח ) בשעות 10:00–16:00

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה. חינם למנויי מטמון.

פסיפסיור- (סיור מומחז) באתר השומרוני הטוב

הצטרפו לחגיגה צבעונית ומפתיעה בחאן הדרכים "השומרוני הטוב" באווירה מדברית אותנטית ולסיור מומחז ופסיפס תיאטרלי בשיתוף קהל שחקנים ושלל דמויות וחיות. הסיורים בהובלת מורה דרך ובשילוב צמד שחקנים.

אם תרצו, תוכלו לצאת לסיור עצמאי באתר עם מערכת הדרכה קולית (ללא תשלום) או לקבל דף פעילות וחוויה משפחתית עצמאית ומאתגרת . עוד באתר: סיור עצמאי עם מערכת הדרכה קולית וסדנא להכנת פסיפסים (בתשלום סמלי).

איפה? אתר השומרוני הטוב (ליד מעלה אדומים).

מתי?  ראשון עד רביעי 17-20.4 ( פסח ), בשעות:10:00 12:00 14:00 

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה. חינם למנויי מטמון.

ממלכת האור (סיור מומחז) – בקומראן

בואו ליהנות מהרפתקה תיאטרלית לכל המשפחה, השתתפו במסע לגילוי עברם של אנשי האור ויחד נחשוף תעלומות מרתקות. 

בנוסף, אפשר לצאת לסיור עצמאי באתר עם מערכת הדרכה קולית (ללא תשלום) או לקבל חוברת "פקחים צעירים" לכל המשפחה. 

איפה? פארק (גן לאומי) קומראן

מתי? בימי ראשון עד רביעי 17-20/4 (פסח) בשעות:,10:00 12:00, 14:00 

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה. חינם למנויי מטמון.

גן לאומי קומראן | צילום: עמיר אלוני

גן לאומי קומראן | צילום: עמיר אלוני

אזור הצפון:

מחפשים את האפיקומן בגן הלאומי ציפורי

בפסח הזה גורל האפיקומן בידכם! צאו לחיפוש קדחתני והשתתפו גם בחידון מאתגר לכל המשפחה ברחבי העיר העתיקה ציפורי ובהשראת שירה של נעמי שמר “ארבעת האחים”. 

המשימה שלכם: לחפש ולמצוא בשטח ארבע דמויות של נשים המופיעות על גבי פסיפסים ומתאימות לדמותן של ארבע הנשים שבשיר. משפחה שתסיים בהצלחה את המשימות תוכל להשתתף בהגרלה. הפרס יהיה מינוי שנתי לרשות הטבע והגנים ("מטמון"). במהלך היום תפגשו לאורך הרחובות העתיקים דמויות ושחקנים שיעזרו לכם לקבל רמזים. נוסף על כך, במהלך היום יתקיימו סיורים מודרכים באתר, סדנת חפירה ארכיאולוגית ללא תשלום וסדנת יצירה בתשלום סמלי.

הסיורים הינם חלק מפרויקט ההדרכות של משרד התיירות במטרה לסייע למורי הדרך בארץ.

היכן: גן לאומי ציפורי 

מתי: חול המועד פסח, ימים ראשון עד רביעי 17-20/4, בשעות: 11:00 – 15:00

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

פסטיבל הקיסר - גן לאומי קיסריה

בואו ליהנות מחוויה יוצאת דופן בפסטיבל הקיסר בגן לאומי קיסריה. הצטרפו לתהלוכה ברחובות העיר, לגלות את עושרה האדריכלי, לצעוד במקום שבו היו נוהגים לרכוב סוסים ולעמוד בארמון של המלך הורדוס אל מול מרהיב.

בנוסף, במהלך חג הפסח, תוכלו לפגוש את ליצן החצר, נגני הממלכה ולצפות בקרבות גלדיאטורים וליהנות משלל אומנים ופעילויות. מדובר בחוויה תיאטרונית לכל המשפחה המבוססת על אירועים מחיי החברה והבידור בתקופתו של הקיסר הגדול. 

איפה? גן לאומי קיסריה, הכניסה דרך שער התיאטרון

מתי? 17-20/4,  בשעות 11:00–15:00

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה. חינם למנויי מטמון.

גן לאומי קיסריה העת העתיקה | צילום: מנו גרינשפן

גן לאומי קיסריה העת העתיקה | צילום: מנו גרינשפן 


בחול המועד פסח – כולנו חופרים בזמן בגן לאומי כורזים

בפסח הזה תוכלו לצאת למסע בזמן ולהצטרף לפעילות ייחודית של חפירות ארכיאולוגיות בגן לאומי כורזים לכל המשפחה. בנוסף, תוכלו להכיר את תושבי הכפר היהודי כורזים, שחיו בנוף הכנרת כבר לפני 2,000 שנה.

תבקרו בבתי הבד, בגת, במקווה הטהרה וכמובן, בבית הכנסת המפואר החצוב בבזלת. מדובר בחוויה ערכית, חינוכית, שונה והכי חשוב מהנה.

מה להביא? מים לשתייה, נעליים נוחות וכובע 

איפה? גן לאומי כורזים.

מתי? בחול המועד פסח  17.4-20/4 , בשעות 8:00–16:00. פעילות חפירה ארכיאולוגית, סדנת מלאכות קדומות, יצירה והדרכות לקהל יתקיימו בשעות 10:00–14:00.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה. חינם למנויי מטמון.

"אבירים ללא הפסקה" – חוגגים פסח בכוכב הירדן

מתחשק לכם לצאת להרפתקה עם כל המשפחה? במבצר הצלבני תוכלו לצאת למשחק משימות וניווט חוויתי. בעזרת מפה, משימות ורמזים תכירו את חיי האבירים ותוכלו להשתתף בסדנה פתוחה להכנת חרבות ומגנים.

בנוסף, תצאו לסיור מודרך במבצר בלווּאָר, יפה נוף. במהלך הטיול תעברו במעברים נסתרים, תשמעו סיפורים מרתקים ותגלו את צפונותיו של "כוכב הרוחות".

מה להביא? מים לשתייה, נעלי הליכה, כובע.

איפה? גן לאומי כוכב הירדן

מתי? פעילות יום תתקיים לאורך חג הפסח, משבת 16/4 ועד שבת 23/4 בשעות 10:00–16:00. בתאריכים 16/4, 21-23/4  יתקיימו סיורים בשעות 10:30, 12:30. בתאריכים 17-20/4 חול המועד פסח האתר יישאר פתוח עד השעה 20:00, ויתקיימו סיורים בשעות 17:00, 19:00. בחול המועד פסח יתקיימו סיורים מודרכים בשעות אחר הצהריים והערב. הסיור של השעה 19:00 יתקיים לאור תאורה ייחודית המאירה את המבצר.

למי זה מתאים? המסלול מתאים לכל הגילאים.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה. חינם למנויי מטמון.

גן לאומי כוכב הירדן | צילום: דורון ניסים

גן לאומי כוכב הירדן | צילום: דורון ניסים 

אזור הדרום:

הצגה לכל המשפחה: "הולך בתל" והפנינג תחנות בתל באר שבע

הצטרפו לחווית הצגה מטיילת ומבדרת בעקבות 3,000 שנות מורשת במדבר באר שבע. בואו לפעילות ייחודית בהובלת יעקב טרנר, אברהם אבינו, חיילים פרסים ופרשים ניו זילנדים בדרך אל הפיכתו של תל באר שבע לאתר מורשת עולמית.

תל באר שבע הוא תל מקראי בעל חשיבות היסטורית המשקיף על העיר באר שבע החדשה. אחרי ההצגה, תצטרפו לרחבת ההפנינג החגיגי שבו תוזמנו לבנות מזבח, לפתור מבוך משפחתי וללכת יחד אל העבר כשאתם נועלים סנדלי ענק.

איפה? גן לאומי תל באר שבע

מתי? בימים ראשון ושלישי 17,19.4 בחוה"מ פסח בשעות 10:00 ו12:00

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה. חינם למנויי מטמון.

הצגה לכל המשפחה: אחרוני מצדה

בואו ליהנות מהצגה מקורית ומפתיעה, המשלבת אמת היסטורית עם וירטואוזיות קרקסית, בביצוע שחקני תיאטרון "אספלט", מלווה בהדרכה ייחודית בתום ההצגה. מומלץ לשלב עם לינה בחניון לילה מצדה מערב.

איפה? גן לאומי מצדה

מתי? ראשון עד רביעי 17-20/4 בשעות 10:00 ו-13:00.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה. חינם למנויי מטמון.

להזמנת לינה בחניון הלילה מצדה מערב אונליין

גן לאומי מצדה | צילום: מנו גרינשפן

גן לאומי מצדה | צילום: מנו גרינשפן 

הצגה לכל המשפחה: המלך של תל ערד

מחפשים פעילות ססגונית ומהנה? צאו למסע עם דמויות מצחיקות לאורך עיר כנענית בת 5,000 שנה מהקדומות בעולם ומשם למצודה מקראית הצופה על בקעת ערד כולה ולמאגר מים חבוי. מומלץ לשלב עם לינה בחניון הלילה. להזמנת מקום

איפה? גן לאומי תל ערד. ניפגש בכניסה.

מתי? חוה"מ פסח 18+20/4 בשעות 10:00+12:00

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה. חינם למנויי מטמון.

לאור מספר המטיילים הרב הצפוי באתרים בימי החג וחול המועד, מומלץ להירשם מראש לביקור באתרים במועד הרלוונטים על מנת להבטיח כניסה לאתר.

לפרטים נוספים על הפעילויות, שעות הפתיחה של האתרים והרשמה לביקור היכנסו לאתר »

כלל הסיורים והפעילויות הם חלק מפרויקט ההדרכות של משרד התיירות במטרה לסייע למורי הדרך בארץ.