נקודה שווה לקפה בשטח

תל צפית הוא תל ארכיאולוגי, המהווה את נקודת התצפית הגבוהה ביותר במישור החוף הדרומי. שמו הערבי הוא תל א-צאפי שפירושו "הבוהק" וזאת בעקבות סלע הקרטון הלבן. תל צפית מזוהה עם העיר הפלשתית גת, שהייתה לעיר הגדולה מבין חמשת סרני פלשתים. מיקומה של העיר על אחד מסעיפי דרך הים הקדומה אשר הוליכו מזרחה. מצפון לתל נמצא יער חרובית המטופח שהקימה קק"ל, והוא מלא במתקנים, שבילים, תצפיות ושולחנות פיקניק וגם מונגש כולו לבעלי מוגבלויות.

וַיָּקֻמוּ אַנְשֵׁי יִשְׂרָאֵל וִיהוּדָה וַיָּרִעוּ, וַיִּרְדְּפוּ אֶת-הַפְּלִשְׁתִּים, עַד-בּוֹאֲךָ גַיְא, וְעַד שַׁעֲרֵי עֶקְרוֹן; וַיִּפְּלוּ חַלְלֵי פְלִשְׁתִּים, בְּדֶרֶךְ שַׁעֲרַיִם, וְעַד-גַּת, וְעַד-עֶקְרוֹן (שמואל א יז, נב).

תל צפית וחמשת סרני פלשתים

אחד משמותיו הנוספים של מישור החוף הדרומי הוא מישור מישור חוף פלשת, על שם חמשת ערי הפלשתים: עזה, אשקלון, אשדוד, גת ועקרון. הפלשתים, גויי הים, היו האויבים המושבעים של ישראל בתקופת המקרא. מקורם באיים האיגאיים (יוון) ולארץ ישראל הם הגיעו בתקופת הברונזה המאוחרת (מאה 12 לפני הספירה).

ביקור בגת הפלשתית (תל צפית) הוא טיול מוצלח שכן סביב התל מסלול מעגלי רגלי ורכוב. משני המסלולים ניתן להגיע אל התצפית בראש התל וליהנות מתצפית בת 360 מעלות לעבר מישור החוף, השפלה הנמוכה והרי יהודה. ההולכים במסלול המעגלי ילמדו אודות מוצאם של הפלשתים והתרבות החומרית הייחודית שאפיינה אותם. לאורך כל הדרך שזורים פסוקים מן המקרא המספרים על היחסים עם ממלכת ישראל. עוד תוכלו לראות: שרידי מצודה צלבנית, קברי קדושים, קאקיים (ממשפחת העורביים) המקננים להם במערות החצובות ומערות קולמבריום.

לאורך המסלול תוכלו להתרשם מהצורה בה נראית חפירה ארכיאולוגית (בתל צפית החפירה מנוהלת על-ידי אוניברסיטת בר-אילן). השילוט וסימון השבילים בתל ברור. חבל רק שיש כאלה המשחיתים את השלטים מסיבה כזאת או אחרת. אורכו של המסלול הרגלי המעגלי: שלושה קילומטרים.

יער חרובית ופארק הלוחם

בסמוך לקיבוץ כפר מנחם, על הגבול בין השפלה למישור החוף הקימה קק"ל את אחד היערות היותר ראויים לציון: האחד בשל יופיו והשני בעצם היותו נגיש במלואו לבעלי מוגבלויות. פארק הלוחם הנמצא ביער, הוקם בשיתוף עם ארגון נכי צה"ל ונגיש במלואו לכל פינה בפארק: שבילים, תצפיות, שולחנות פיקניק, מתקנים ושירותי נכים גם כן.

בין השבילים המצויים ביער קיימים שבילי טיול קצרים כמו: "שביל הגת" ו-"שביל בור המים", ושביל ארוך הנקרא "שביל בין הסלעים" (עד 3 קילומטרים). סביב היער דרך נוף לכל רכב ואף דרך לג'יפאים. הגישה לתל צפית (לעיל) עוברת ביער חרובית ועל כן הפיקניק או לפחות הפסקת קפה ונשנוש בו מומלץ, לפני, אחרי או במהלך הטיול - אתם תחליטו. בין היער לתל צפית המפריד נחל האלה המפורסם המגיע מכיוון בית שמש.