איפה תטיילו?
מה תעשו?
חנויות למטייל
רשימת ציוד מגזין טיולי - כתבות והשראה
מחפשים השראה? צריכים התייעצות?
מגדירים
עקבו אחרינו

עין צור

| 05/07/2020

עין צור הינו מעיין נקבה יפה הזורם כל השנה, ולצידו ווילה ובית מרחץ עתיקים. המעיין, הנמצא בתחומי רמת הנדיב, נגיש בהליכה קצרה ומהווה נקודת חמד לביקור ולפיקניק

עין צור עצמו הוא מעיין ששימש להשקיית גידולים חקלאיים באזור בשיטת השלחין. על מנת להגדיל את ספיקת המעיין חצבו ניקבה שהגדילה את פתח יציאת המים, והיום תוכלו להכנס וללכת בנקבה עד למקום שבו מותקן שער ברזל. מבית המעיין זורם פלג המים לאורך שביל קטן. לאורך הפלג ובגדות הבריכות, מעשה ידי אדם, מתפתח בית גידול טבעי לח המאופיין בצמחיית מים ובעושר בעלי חיים זעירים. ניתן לעלות במדרגות המביאות אל מעל נקבת המעיין, ושם רואים שלושה פירים שבעזרתם חפרו את הנקבה. 
בחפירות במעיין נמצאו מאות מטבעות עתיקים, שנזרקו ככל הנראה על ידי הבאים למעיין כדי להביא מזל, שכן האמונה היתה כי המעיין מסייע לנשים עקרות להתעבר.

בסמוך למעיין נמצא בית מרחץ מרשים שבו נוכל לזהות את שלושת החדרים המאפיינים בית מרחץ רומאי: החדר הקר, החדר הפושר והחדר החם. המעבר בין החדרים נועד כדי להרגיל את הגוף לחום האדים. האדים פתחו את נקבוביות העור וסייעו לאדם הנהנה מבית המרחץ לנקות את עורו גם ללא סבון, שלא היה קיים בתקופה ההיא. מבנה בית המרחץ מקורה ומאפשר ביקור והצצה נוחים.

מומלץ לעלות גם מעט למעלה עם השביל לעבר רמת הנדיב עד לבית חורי, שרידי בית חווה מהתקופה העות'מנית, וכן דרך מכלול מבנים מתקופת הורדוס הכוללים: ארמון מבוצר ומרשים שמזה מספר שנים נערכות בו חפירות ארכיאולוגיות. מאזור הארמון תצפית מרהיבה לכל אזור רמות מנשה ודרום הכרמל.

הוראות הגעה

למעיין ניתן להגיע בשתי דרכים:

דרך פארק רמת הנדיב (הליכה של כ-2 ק"מ)
השביל עובר בכל נקודות החמד שסביב המעיין | למסלול המלא ברמת הנדיב >>

דרך מגרש החנייה של בי"ס אורט בנימינה (הליכה של כ-500 מטר)
הגישה לבית הספר היא מכביש 652 (בנימינה-זכרון יעקב). אחרי כשליש הדרך מכיוון בנימינה פונים שמאלה (צפונה) לעבר בית הספר, חונים במגרש החנייה ומכאן ממשיכים ברגל. הולכים בשביל המסומן בסימון שביל ישראל, העובר בצידו השמאלי של בית הספר ובהמשך עובר בחורשת אורנים עד שהוא מגיע לעין צור.

  • waze: עין צור, אזור זכרון יעקב

חוות דעת על עין צור

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...

מלונות בארץ במחיר מעולה

מזמינים בלמטייל במחירים הכי טובים
ומקבלים מתנות ופינוקים שווים!

מלונות פופולרים בארץ

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

כתבות על נקודות עניין

טוען מוצרים...

חיפושים פופולרים עבור נקודות עניין

שווה קריאה