איפה תטיילו?
מה תעשו?
חנויות למטייל
רשימת ציוד מגזין טיולי - כתבות והשראה
מחפשים השראה? צריכים התייעצות?
מגדירים
עקבו אחרינו

תל עזקה

מהמקום בו עמדו פלישתים אל מול בני ישראל נמצאת אחת התצפיות היפות באזור ובארץ. הנקודה משקיפה על עמק האלה, שבו נערך הקרב המפורסם בהיסטוריה בין דוד וגוליית
| 05/07/2020

כל הדרך אל ראש התל תוכלו להיכנס לאווירת הסיפור עם ציטוטים שילוו אתכם מההכנות לקרב ועד רגע האמת עצמו. במקום תמצאו פינת ישיבה יפה מאוד בין עץ שקד ואלה, דגם עם מידע על מבנה השפלה ושעון שמש מעניין. תל עזקה נמצא בפארק בריטניה ומציע שפע של מסלולים ופינות פיקניק למטיילים

הרקע לקרב המפורסם

א וַיַּאַסְפוּ פְלִשְׁתִּים אֶת-מַחֲנֵיהֶם, לַמִּלְחָמָה, וַיֵּאָסְפוּ, שֹׂכֹה אֲשֶׁר לִיהוּדָה; וַיַּחֲנוּ בֵּין-שׂוֹכֹה וּבֵין-עֲזֵקָה, בְּאֶפֶס דַּמִּים. ב וְשָׁאוּל וְאִישׁ-יִשְׂרָאֵל נֶאֶסְפוּ, וַיַּחֲנוּ בְּעֵמֶק הָאֵלָה; וַיַּעַרְכוּ מִלְחָמָה, לִקְרַאת פְּלִשְׁתִּים. ג וּפְלִשְׁתִּים עֹמְדִים אֶל-הָהָר, מִזֶּה, וְיִשְׂרָאֵל עֹמְדִים אֶל-הָהָר, מִזֶּה; וְהַגַּיְא, בֵּינֵיהֶם (שמואל א', י"ז, א'-ג')

עם הגעת בני ישראל ממצרים לארץ כנען במאה ה-13 לפני הספירה, חלק נכבד מהתיישבותם הייתה בהר. במקביל אליהם הגיעו גויי הים והתיישבו במישור החוף הדרומי, המוכר לנו היום בשם מישור חוף פלשת, על שם הפלשתים שהתיישבו בו. אם נתאר זאת בלשון ציורית, יושבי ההר שאפו קצת לשמש של חוף ים, בעוד שיושבי החוף חיפשו אוויר הרים, והרצונות הסותרים של שני העמים הולידו לא מעט קרבות. ואכן, נחשבים הפלשתים לאויב הגדול של בני ישראל בתקופת השופטים.

מיד עם המלכת שאול למלך, שבאה בין היתר מתוך רצון העם לצבא מסודר שיוכל להילחם בפלשתים (במיוחד אחר המכה הכואבת של קרב אבן העזר, בו איבדו בני ישראל את ארון הברית עד לשיבתו חזרה), התקדמו הפלשתים מזרחה לכיבוש. כאן, נכנס סיפורו של תל עזקה לתמונה. בתצפית מהתל ניתן לראות בבירור את עמק האלה, דרכו רצו הפלשתים לעלות ולכבוש את ההר. מכאן הסיפור כבר ידוע. הצבאות מחליטים על "קרב ביניים" שמשמעותו נציג מכל צבא - אלו שלחו את גוליית ואנחנו את דוד.

יש לציין כי על אף תבוסת הפלשתים ונסיגתם חזרה מערבה למישור החוף, הם לא אמרו נואש. הפעם הבאה בה ינסו לכבוש את ההר תהיה מצפון, דרך הגלבוע. שם יפלו שאול ובניו אל מותם, ואת החשבון עם הפלשתים יסגור דוד המלך.

הוראות הגעה

למגיעים מכביש 1: יורדים מהכביש במחלף שער הגיא לכביש 38 לכיוון בית שמש. עוברים את הישוב זכריה, ואחריו מגיעים לצומת עזקה, שבה תוכלו לראות את התל המרשים. בצומת פונים ימינה וממשיכים עד שרואים מצד שמאל את הכניסה הצפונית הראשית לפארק בריטניה. עולים עם הכביש ישר וממשיכים עם שילוט ההכוונה אל התל.

למגיעים מכיוון דרום: עולים על כביש 35 שעובר ליד קרית גת עד צומת T, שבה הוא מתחבר לכביש 38. ממשיכים ישר, עוברים את הישוב שריגים ואחריו את צומת האלה. בצומת הבא, צומת עזקה, פונים שמאלה, ובפניה הבאה שוב שמאלה אל הכניסה הראשית לפארק בריטניה. עולים למעלה עם השילוט לתל עזקה.

מנקודת החניה עולים ברגל אל התל. במקום שפע ספסלי פיקניק.

חוות דעת על תל עזקה

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...

מלונות בארץ במחיר מעולה

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

כתבות על נקודות עניין

טוען מוצרים...

חיפושים פופולרים עבור נקודות עניין

שווה קריאה