כל המידע על תל עזקה

כל הדרך אל ראש התל תוכלו להיכנס לאווירת הסיפור עם ציטוטים שילוו אתכם מההכנות לקרב ועד רגע האמת עצמו. במקום תמצאו פינת ישיבה יפה מאוד בין עץ שקד ואלה, דגם עם מידע על מבנה השפלה ושעון שמש מעניין. תל עזקה נמצא בפארק בריטניה ומציע שפע של מסלולים ופינות פיקניק למטיילים.

🎧 יש גם פודקאסט שווה על עמק האלה! האזינו >>

הרקע לקרב המפורסם

א וַיַּאַסְפוּ פְלִשְׁתִּים אֶת-מַחֲנֵיהֶם, לַמִּלְחָמָה, וַיֵּאָסְפוּ, שֹׂכֹה אֲשֶׁר לִיהוּדָה; וַיַּחֲנוּ בֵּין-שׂוֹכֹה וּבֵין-עֲזֵקָה, בְּאֶפֶס דַּמִּים. ב וְשָׁאוּל וְאִישׁ-יִשְׂרָאֵל נֶאֶסְפוּ, וַיַּחֲנוּ בְּעֵמֶק הָאֵלָה; וַיַּעַרְכוּ מִלְחָמָה, לִקְרַאת פְּלִשְׁתִּים. ג וּפְלִשְׁתִּים עֹמְדִים אֶל-הָהָר, מִזֶּה, וְיִשְׂרָאֵל עֹמְדִים אֶל-הָהָר, מִזֶּה; וְהַגַּיְא, בֵּינֵיהֶם (שמואל א', י"ז, א'-ג')

עם הגעת בני ישראל ממצרים לארץ כנען במאה ה-13 לפני הספירה, חלק נכבד מהתיישבותם הייתה בהר. במקביל אליהם הגיעו גויי הים והתיישבו במישור החוף הדרומי, המוכר לנו היום בשם מישור חוף פלשת, על שם הפלשתים שהתיישבו בו. אם נתאר זאת בלשון ציורית, יושבי ההר שאפו קצת לשמש של חוף ים, בעוד שיושבי החוף חיפשו אוויר הרים, והרצונות הסותרים של שני העמים הולידו לא מעט קרבות. ואכן, נחשבים הפלשתים לאויב הגדול של בני ישראל בתקופת השופטים.

מיד עם המלכת שאול למלך, שבאה בין היתר מתוך רצון העם לצבא מסודר שיוכל להילחם בפלשתים (במיוחד אחר המכה הכואבת של קרב אבן העזר, בו איבדו בני ישראל את ארון הברית עד לשיבתו חזרה), התקדמו הפלשתים מזרחה לכיבוש. כאן, נכנס סיפורו של תל עזקה לתמונה. בתצפית מהתל ניתן לראות בבירור את עמק האלה, דרכו רצו הפלשתים לעלות ולכבוש את ההר. מכאן הסיפור כבר ידוע. הצבאות מחליטים על "קרב ביניים" שמשמעותו נציג מכל צבא - אלו שלחו את גוליית ואנחנו את דוד.

יש לציין כי על אף תבוסת הפלשתים ונסיגתם חזרה מערבה למישור החוף, הם לא אמרו נואש. הפעם הבאה בה ינסו לכבוש את ההר תהיה מצפון, דרך הגלבוע. שם יפלו שאול ובניו אל מותם, ואת החשבון עם הפלשתים יסגור דוד המלך.

איך עושים היסטוריה? הקשיבו, הקשיבו: