איפה תטיילו?
מה תעשו?
חנויות למטייל
רשימת ציוד מגזין טיולי - כתבות והשראה
מחפשים השראה? צריכים התייעצות?
מגדירים
עקבו אחרינו

שמורת אירוס הארגמן בנתניה

שמורה עירונית עם פריחה מדהימה של אירוס הארגמן, הפורח מדי שנה החל מאמצע חודש ינואר ואילך. השמורה משתרעת בין שתי גבעות כורכר בלב אזור פרדסים ושדות, המהוות את אחד השרידים האחרונים לנוף הטבעי של מישור החוף
| 05/07/2020

האזור הינו חלק מגבעות הכורכר של מישור החוף. במישור החוף ישנם מספר רכסי כורכר מקבילים, שכיוונם הכללי הוא צפון - דרום. רכסי כורכר אלו מהווים עדות לשינוים במפלס פני הים התיכון בתקופות קדומות. היווצרות קרחונים והפשרתם גרמו לתנועה מערבה ומזרחה של פני הים. במקום בו קו המים נגע ביבשה, בעקבות המלח, הרוחות, השמש ותהליכים נוספים, הפך החול לאבן כורכר. אבן כורכר זו מהווה את בית הגידול לפרחים רבים בינם אירוס הארגמן.

כדי שאירוס הארגמן ימשיך להתקיים, יש לשמור על רצף גיאוגרפי בין גבעות האירוסים השונות, המאוימות על ידי תכניות רבות של בינוי ופיתוח. החברה להגנת הטבע, פורום גבעות הכורכר ותושבי האזור פועלים מזה זמן רב לשמירה על רצף בין גבעות הכורכר, שיאפשר לאירוס הארגמן ופרחי בר אחרים להתקיים וישאיר לתושבי המרכז קצת טבע 'מתחת לאף'.  

הטיול בשמורה נוח ובמקום מספר שבילים מוסדרים להליכה בינות לדיונות ולפריחות. השביל הראשי, המסומן כחול מוביל אתכם עד לחוף הים. זה גם תוואי שביל ישראל בקטע זה. טיול עד לשפת הים יאפשר לנו לפגוש גם פרגים, קחוון החוף, מרסייה יפיפיה, סביונים, אספסת הים ועוד ועוד צמחיים חוף.

הוראות הגעה

הכניסה לשמורה משדרות בן גוריון שבנתניה, לכיוון מזרח. מכביש החוף יורדים במחלף פולג ולאחר 1 ק"מ חולפים על פני השמורה משמאלכם. מבצעים פניית פרסה וחוזרים בשדרות בן-גוריון עד הכניסה לשמורה.

אפשרות נוספת: ניתן להחנות את הרכב בפארק אגם החורף. בפארק תוכלו ליהנות ממדשאות, ספסלי פיקניק ומתקני שעשועים. מאחורי מתחם הפיקניק יש שביל שמוביל מהשער המזרחי של הפארק ישירות אל השמורה ולמעבר חצייה מסודר.

חוות דעת על שמורת אירוס הארגמן בנתניה

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...

מלונות בארץ במחיר מעולה

מזמינים בלמטייל במחירים הכי טובים
ומקבלים מתנות ופינוקים שווים!

מלונות פופולרים בארץ

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

כתבות על נקודות עניין

טוען מוצרים...

חיפושים פופולרים עבור נקודות עניין

שווה קריאה