נקודה שווה לקפה בשטח

חונים, חוצים את הכביש ומטפסים בשביל קצר, עד שמגיעים לשלט המשלט הנעלם נווה אילן - שלט העץ מספר את סיפור ההתיישבות וההגנה על המקום. מטפסים במדרגות עד הפסגה, ושם נגלה לעינינו המשלט, שמכונה גם משלט קיבוץ. זו גם נקודה שווה לקפה בשטח.

דוד בן-גוריון הבין כי כאשר תקום המדינה, ייווצר חלל ברצף הטריטוריאלי להגנת הדרך לירושלים. מיקומו של המשלט נועד למלא את החלל הזה ברצף הישובים היהודים, שהיו מוקפים כפרים ערביים. תפקידם הנוסף של הישובים היה להגן על הכביש העולה לירושלים.

בשנת 1946 רכשה קק"ל את שטחי המשלט מידי תושבי אבו גוש, ואז עלו 31 מתיישבים על הגבעה, שכונתה חרבת הרוחות - חירבת אל הווא, והחלו לבצר אותה בחפירת תעלות הגנה בבונקרים באדמה הסלעית. על חרבת הרוחות עמד בית אפנדי אמיד מוסלמי. המבנה שימש את החלוצים כמעון, חדר אוכל ומחסן, ולידו הייתה באר וסליק נשק חבוי.

בתקופת המלחמה נפלו ארבעה מהמגינים, ואחריה גרמו חילוקי דעות וחוסר הסיוע מהסוכנות לנטישת המקום. בשנת 1953 ננטש המקום סופית, ולכן גם נעלם מההיסטוריה - כי הרי לא יעלה על הדעת כיצד ננטש ישוב עברי.

למרגלות הגבעה הוקם בשנת 1971 גרעין התיישבות כפרית של עולים מאמריקה, שמונה כיום כמה מאות מתיישבים, ובמרכזו מתחם תיירות ונופש.

לסיום חוזרים לתחנת הדלק, חובבי להיטי העבר נכנסים למסעדת אלביס שפסלו מעטר את החצר, צופים באוסף תמונות מחייו של הזמר הענק אלביס, קונים מנת גלידה מעולה יושבים מול נוף, צופים לעבר חניון שרידי המשוריינים של באב אל וואד, ונוף הרי יהודה בואכה השפלה.