כל המידע על שמורת חלמונית רכס בוקר - שביל החלמוניות

עדכון לתאריך 18/10/20: החלמוניות פורחות 

שימו לב: השמורה נמצאת בתחומי שטח אש צבאי ולכן חובה לתאם את הביקור מראש עם צה"ל בטלפון 08-9902926/7. השמורה נמצאת במפת סימון שבילים מספר 15, הנגב התיכון. 

אחת מהפריחות הכי מרשימות של הסתיו היא פריחת החלמוניות, שעל הרקע המדברי של הנגב היא מרגשת במיוחד. אחד מהריכוזים הכי גדולים של החלמוניות בנגב הוא בשמורת חלמונית רכס בוקר, שקיבלה מהן את שמה. בתחומי השמורה תמצאו את שביל החלמוניות, שבו צצות בחודשים אוקטובר-נובמבר מאות רבות של חלמוניות, שצומחות מתוך הסדקים שבמשטחי הסלע.

החלמונית היא פרח ים-תיכוני צהוב ומרהיב, המהווה שריד ועדות לימים קדומים, בהם שרר כאן אקלים קריר וגשום יותר מאשר היום. החלמונית מוגדרת כגיאופיט בעל בצל ממשפחת הנרקיסיים. ניתן לצפות בפריחת החלמונית בחודשים אוקטובר – דצמבר בכל רחבי הארץ, בריכוזים קטנים.

הפרחים הצהובים הגדולים בוקעים מן הקרקע סמוך להופעת היורה. באמצע החורף עולים עלים מסולסלים הממלאים את הבצל לקראת הפריחה של השנה הבאה. הפרח הצהוב והיפה של החלמונית, שהוא אחד מהפרחים הגדולים בארץ, נפתח עם בוקר ונסגר לעת ערב. לחלמונית הגדולה אחות קטנה בשם חלמונית זעירה, שגם היא צמח בר בצבע צהוב.

איך הן צומחות דווקא כאן? משטחי הסלע של רכס בוקר מאפשרים למי גשמים רבים להגיע אל הפקעות של החלמוניות ולהשקות אותן, כך שהן מצליחות לפרוח גם בלב המדבר. ולא רק הן: לצד החלמוניות היפהפיות תראו עוד פריחות יפהפיות של חצב מצוי, עירית גדולה ועוד צמחי מדבר. אם הגעתם לכאן דווקא באביב, תוכלו לראות בשמורה עוד פריחה מיוחדת, של צבעונים אדומים.

  • הכניסה לשמורה ללא תשלום.