איפה תטיילו?
מה תעשו?
חנויות למטייל
רשימת ציוד מגזין טיולי - כתבות והשראה
מחפשים השראה? צריכים התייעצות?
מגדירים
עקבו אחרינו

שמורת חלמונית רכס בוקר - שביל החלמוניות

רכס בוקר המיוחד הוא מקום יפהפה כל השנה, אבל בסתיו מופיע בו פלא אמיתי: מרבד צהוב זרחני של מאות חלמוניות יפהפיות פורח לתקופה קצרה בשמורת חלמונית רכס בוקר, והופך אותה למוקד עלייה לרגל למטיילים | שימו לב: השמורה נמצאת בתחומי שטח אש צבאי ולכן חובה לתאם את הביקור עם צה"ל
| 28/10/2020

עדכון לתאריך 18/10/20: החלמוניות פורחות 

שימו לב: השמורה נמצאת בתחומי שטח אש צבאי ולכן חובה לתאם את הביקור מראש עם צה"ל בטלפון 08-9902926/7. השמורה נמצאת במפת סימון שבילים מספר 15, הנגב התיכון. 

אחת מהפריחות הכי מרשימות של הסתיו היא פריחת החלמוניות, שעל הרקע המדברי של הנגב היא מרגשת במיוחד. אחד מהריכוזים הכי גדולים של החלמוניות בנגב הוא בשמורת חלמונית רכס בוקר, שקיבלה מהן את שמה. בתחומי השמורה תמצאו את שביל החלמוניות, שבו צצות בחודשים אוקטובר-נובמבר מאות רבות של חלמוניות, שצומחות מתוך הסדקים שבמשטחי הסלע.

החלמונית היא פרח ים-תיכוני צהוב ומרהיב, המהווה שריד ועדות לימים קדומים, בהם שרר כאן אקלים קריר וגשום יותר מאשר היום. החלמונית מוגדרת כגיאופיט בעל בצל ממשפחת הנרקיסיים. ניתן לצפות בפריחת החלמונית בחודשים אוקטובר – דצמבר בכל רחבי הארץ, בריכוזים קטנים.

הפרחים הצהובים הגדולים בוקעים מן הקרקע סמוך להופעת היורה. באמצע החורף עולים עלים מסולסלים הממלאים את הבצל לקראת הפריחה של השנה הבאה. הפרח הצהוב והיפה של החלמונית, שהוא אחד מהפרחים הגדולים בארץ, נפתח עם בוקר ונסגר לעת ערב. לחלמונית הגדולה אחות קטנה בשם חלמונית זעירה, שגם היא צמח בר בצבע צהוב.

איך הן צומחות דווקא כאן? משטחי הסלע של רכס בוקר מאפשרים למי גשמים רבים להגיע אל הפקעות של החלמוניות ולהשקות אותן, כך שהן מצליחות לפרוח גם בלב המדבר. ולא רק הן: לצד החלמוניות היפהפיות תראו עוד פריחות יפהפיות של חצב מצוי, עירית גדולה ועוד צמחי מדבר. אם הגעתם לכאן דווקא באביב, תוכלו לראות בשמורה עוד פריחה מיוחדת, של צבעונים אדומים.

  • הכניסה לשמורה ללא תשלום.

הוראות הגעה

מצומת טללים ניסע בכביש 40 לכיוון צומת חלוקים. לאחר כ-10 ק”מ מהצומת (כ-3.5 ק”מ לפני שמגיעים לצומת חלוקים) נפנה ימינה בעקבות שלט חום שמכווין לחוות נחל בוקר וחוות זית במדבר. ניסע כ-500 מטר בדרך עפר (עבירה לכל רכב) עד שנגיע לחוות זית במדבר ונחנה את הרכב. מכאן נמשיך בדרך העפר ברגל.

  • waze: חוות זית המדבר

לאחר שנעבור את כל האוהלים של החווה משמאלנו, נביט ימינה (צפונה) מהשביל שלנו ונראה בבירור שתי דרכי עפר שיורדות מהרכס ומתפצלות. משמאל לדרך השמאלית נבחין בעץ שיטה למרגלות ההר (ראו תמונה בגלריה). מכאן עלינו ללכת צפונה לכיוון עץ השיטה, שנמצא מעט יותר מ-1 ק"מ בקו אווירי מהחווה – אין שבילים מוסדרים שמובילים אל המקום.

מהעץ יוצא שביל קצר של כ-200 מטר, שגם הוא אינו מסומן, אך מתוחם וברור. נלך בשביל כ-200 מטר ונגיע אל אל ריכוז פריחת החלמוניות (שממנה נוכל ליהנות גם לאורך השביל).

שימו לב: השמורה נמצאת בתחומי שטח אש צבאי ולכן חובה לתאם את הביקור מראש עם צה"ל בטלפון 08-9902926/7. השמורה נמצאת במפת סימון שבילים מספר 15, הנגב התיכון. 

מדברים על שמורת חלמונית רכס בוקר - שביל החלמוניות

חוות דעת, עדכונים מהשטח, שאלות ותשובות

תמונת פרופיל של המטייל האנונימי

היי,

מה תרצה לכתוב על שמורת חלמונית רכס בוקר - שביל החלמוניות?

כתבות על נקודות עניין

מה עושים באזור שמורת חלמונית רכס בוקר - שביל החלמוניות

טוענים עבורך את המפה

מלונות בארץ במחיר מעולה

מזמינים בלמטייל במחירים הכי טובים
ומקבלים מתנות ופינוקים שווים!

מלונות פופולרים בארץ

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

טוען מוצרים...

חיפושים פופולרים עבור נקודות עניין

שווה קריאה

אירועי חנוכה 2020