במהלך חודשי אוקטובר-דצמבר היא מגיעה, אדומה, צהובה וכתומה וצובעת את הארץ בנינוח אירופאי. מצאנו לכם 5 מקומות לראות בהם את השלכת, רגע לפני שהיא נעלמת:

1. הגן הלאומי עין חמד

אמרתם שלכת, אמרתם הגן הלאומי ען חמד. הגן הסמוך לירושלים הוא כנראה אתר השלכת המפורסם ביותר בישראל שמתהדר בחודשי הסתיו בשלכת יפייפיה בגווני כתום. על השלכת המרהיבה אחראיים עצי הדולב המזרחי הרבים שפרושים בגן, אשר משירים את עליהם דקה לפני החורף. חוץ משלכת כתומה (והרבה ממנה), הגן הלאומי  עין חמד מציע מרחבים ירוקים, שולחנות פיקניק בין העצים ובריכות קטנות שמוזנות מאפיקו של נחל כסלון. עוד יחכו לכם כאן מגוון נקודות עניין ואתרים היסטוריים כמו מבצר צלבני עתיק, מערת קבורה קדומה מימי בית ראשון ושמורת טבע מתוקה ובה חלקת עצי אלון עתיקים שהם מהגדולים ביותר מסוגם בהרי ירושלים.

למסלול המלא בגן הלאומי עין חמד »

שלכת בגן הלאומי עין חמדדוגמן השלכת של ישראל | צילום: קובי חזן

2. קיבוץ מרום גולן

אחד מאתרי השלכת הכי פוטוגניים בארץ מסתתר בקיבוץ מרום גולן. לא תצטרכו להתאמץ יותר מדי כדי לתפוס את השלכת כאן – שיטוט קצר ברחבי הקיבוץ יוילך אתכם בין עשרות עצים נשירים בהם עצי סקויה, גפנית, אלון אמריקאי,ערמון ואדר הסוכר (מייפל), שמרכיבים יחד גלויה צבעונית ויפהפייה שנראית כאילו נלקחה מניו אינגלנד. ואם כבר הגעתם לכאן, אל תפספסו את התצפית המפורסמת מהקיבוץ שצופה אל מאגר בנטל. 

3. יער צרעה – שביל שמשון

יער צרעה, שממוקם בגבעות שפלת יהודה ומצפון לבית שמש נמתח על פני כ-11 אלף דונם של עצי אורן ואקליפטוס ומציע שבילי הליכה פסטורליים למשפחות בין עצי חורש ופריחות עונתניות של כלניות, נוריות וסחלבים. אחד המסלולים הבולטים ביער הוא שביל שמשון, ששוכן במורדות תל צרעה והוקם בהשראתו של שמשון הגיבור. למרות ששביל שמשון שווה ביקור לאורך כל ימות השנה, אין ספק שהתקופה הכי יפה לבקר כאן היא בסוף הסתיו ותחילת החורף, אז נצבע האזור במרבד אדום קסום, הודות לאלה ארצישראלית שמשירה את עליה כאן בתקופה הזו של השנה.

למסלול המלא ביער צרעה »

4. נחל עמוד

אם תשאלו אותנו מה התקופה הכי טובה להגיע לנחל עמוד, נאמר ללא ספק שבסוף הסתיו-תחילת החורף.  אומנם בתקופה הזו של השנה לא תוכלו להשתשכך במים הקפואים אבל כן תוכלו ליהנות ממזג אוויר אידיאלי (בהנחה שלא נפלתם על מזג אוויר גשום) ואווירה מכושפת של בריכות ומעיינות צלולים שבילים ירוקים, טחנות קמח, וכמובן - שלכת קסומה של עצי הדולב הענקיים הפרושים כאן, שמעניקים למסלול נופך אירופאי.

למסלול המלא בנחל עמוד »

שלכת בנחל עמודשלכת + מסלול | צילום: באדיבות הטיפ של נושמת

5. הגן הבוטני האוניברסיטאי בירושלים

מתרגשים מכל פרח, צמח או עלה? הכירו את הגן הבוטני הגדול בישראל, הלא הוא הגן הבוטני האוניברסיטאי –בגבעת רם שמשתרע על פני 150 דונם. בפנינת הטבע הירושלמית הזו תמצאו לא פחות מ-7,000 מינים וזנים של צמחים מרחבי העולם, הנפרשים על פני שש חלקות גיאוגרפיות: אפריקה הדרומית, אירופה, אמריקה הצפונית, אוסטרליה, דרום-מערב ומרכז אסיה והים התיכון. במהלך הביקור שלכם תוכלו לפגוש פה שלל פריחות מרהיבות לאורך כל השנה וגם לבקר בחממות טרופיות ומדבריות בהן גדלים צמחים ייחודים שמקבלים כאן אקלים מותאם לזה שיקבלו בטבע.

כיאה לממלכת הצומח, גם בגן הבוטני תוכלו לחזות בשמיכת שלכת מהממת ביופייה, שמתגלה במלוא הדרה בייחודי בחלקות של צפון אמריקה, אסיה ואירופה. לאורך הסיור הפסטורלי תוכלו להבחין באינספור עלים של עצי הדולב, האדר והגינקו שצובעים את משטחי הגן באינספור גוונים כתומים-צהובים, לקראת סוף הסתיו ותחילת החורף.

תכנים נוספים שאולי יעניינו אתכם: