מה זה בכלל ”ויה פראטה”?

המושג ”ויה פראטה” (Via Ferrata), המכונה בפי יודעי דבר VF, מגיע מאיטליה ופירוש ”דרך ברזל”. למה הכוונה? מדובר במסלול טיפוס על מצוק, שעליו מורכבים יתדות וסולמות והמטפסים בו מאובטחים לכל אורכו ברתמה וסופג אנרגיה, שאיתם הם מתחברים לכבל ברזל המותקן לאורך המסלול.

לפני שנצא לדרך, כמה מילים על ההיסטוריה של ויה פראטה. את המסלול הראשון בנו ב-1849 בחבל טירול שבאוסטריה, עבור מטפסי ההרים, שרצו להעפיל לפסגות הגבוהות. במלחמת העולם הראשונה הצבא האיטלקי בנה כמה מסלולי “דרך ברזל” בהרי הדולומיטים, שבדרום הטירול, בשטח שבין אוסטריה ואיטליה במטרה לעזור לחיילים במעברי ההרים.

בסיום המלחמה, מטפסי ההרים התחילו לתחזק את המסלולים ועד מהרה התחילו לבנות מסלולים חדשים ברחבי אירופה, בעיקר באיטליה, אוסטריה, גרמניה, שוויץ וצרפת. לאט-לאט, הצטרפו מדינות נוספות באירופה ובשנות ה-2000 הצטרפו אליהן מדינות נוספות ברחבי העולם, כמו סין, מקסיקו, קנדה, מלזיה ואפילו עומאן.

הסיפור של ”דרך המלך”

ב-2016 פתחו אלון מלאכי ויואב רותם את המסלול הראשון בישראל – ויה פראטהדרך המלך”, ליד קיבוץ מנרה, ברכס רמים הצופה אל קרית שמונה ועמק החולה. המסלול נבנה לזכרו של ניר מלך ז”ל, ”אוהב אדם וטבע, ונאהב על ידם”, שנהרג במאי 2006 במהלך הכנות לפעילות אתגרית במסגרת עבודתו. בצלאל, אביו של ניר, בן ה-73 הוא מטייל קבוע במסלול הקרוי על שם בנו המנוח.

ככה נראית הליכה במסלול דרך המלך | צילום: יואב רותם
ככה נראית הליכה במסלול דרך המלך | צילום: יואב רותם

איך מטיילים בוויה פראטה?

לא צריך לעבור הכשרת טיפוס מסובכת, רק כושר בסיסי ותעוזה. את המסלול בדרך המלך אפשר לעשות עצמאית או בהדרכה של מטפסים מומחים.

אם אתם שוקלים מעל 30 ק”ג ופחות מ-110 ק”ג, כבר עשיתם טרקים לבד ויש לכם את הידע כיצד להשתמש בציוד טיפוס, תוכלו לצאת לדרך לבד וליהנות מהמסלול – הוא פתוח לכולם. 

בכל מקרה, לא תוכלו לצאת לדרך לפני שווידאתם שיש ברשותכם את הציוד הדרוש – רתמה, קסדה וסופג אנרגיה. ואם אין לכם, תוכלו לשכור את הציוד.

לעומת זאת, אם אין לכם את הידע הדרוש, אבל אתם אמיצים, ואולי גם החלטתם לצרף ילדים לחווית הטיפוס, לא מומלץ לקחת סיכון, אלא ליצור קשר עם מדריכים מקצועיים, שילוו אתכם לכל אורך הדרך. ביניהם גם כמו אלה שבחברת “ויה פראטה ישראל”, שמשכירה ציוד דרוש, בנתה את המסלול וגם דואגת לתחזק אותו. 

להשתלב בטבע עם רתמה, קסדה וסופג אנרגיה | צילום: יואב רותם
להשתלב בטבע עם רתמה, קסדה וסופג אנרגיה | צילום: יואב רותם

למה אסור לפספס את המסלול המיוחד הזה

המסלול מתחיל בהליכה מאתגרת במורד ההר, בין יער אורנים ועצי קטלב אדומים. לאורך הדרך יפרס לנגד עיניכם הנוף המהפנט של עמק החולה והר החרמון.

אחרי שתחלפו על פני היער תגיעו לתצפית יפהפיה, שממנה אפשר לראות את רמת הגולן, קרית שמונה ובימים טובים עד הרי לבנון הגבוהים.

מוכנים להמשיך? עכשיו הדרך יורדת אל תחתית המצוק, שם תוכלו לראות את מרבצי המינרלים שמצויים בסלע. היופי שלהם פשוט מרהיב! מכאן, בעזרת חבלים במקומות המסוכנים, תרדו אל החורש הטבעי של רכס רמים – שם גדלים זה לצד זה עצי שקד, ער אציל ועצים נוספים.

אמיצים מספיק לעבור על הגשר בלי עזרת ידיים? | צילום: יואב רותםאמיצים מספיק לעבור על הגשר בלי עזרת ידיים? | צילום: יואב רותם

חשבתם שבזה הסתיים המסלול? ממש לא! –עכשיו מתחיל הכיף האמיתי של מסע טיפוס חזרה אל פסגת ההר המשלב גם הרבה אדרנלין. האמיצים שביניכם מוזמנים לנסות לעבור בלי עזרת ידיים על שני גשרי העץ שהם חלק בלתי נפרד מהמסלול. לזה תוסיפו מעברי סלע מאתגרים, שיגרמו לכם להזיע, סולמות טיפוס ופינות מנוחה. ממש על קצה המצוק תגלו את המרפסת הכי שווה בטבע, שאף קיבלה את הכינוי: מרפסת החתונות.

פינת המנוחה הזו קיבלה את כינוייה הודות למטפס שהיה אמיץ מספיק להציע נישואין לחברתו דווקא בקצה המצוק. במקום כזה נראה לכם שהיא ענתה “לא”?

ממנוחה ועד הצעת נישואין | צילום: יואב רותם
ממנוחה ועד הצעת נישואין | צילום: יואב רותם

מה עוד מחכה לכם במסלול? בסיומו של מקטע הוויה פראטה הראשון תמשיכו ללכת אל מצוק טיפוס שנקרא ”מצוק השקרן” ולראות כיצד מטפסי מצוקים מתמודדים עם האתגר ללא עזרת הוויה פראטה. מוזמנים לעודד אותם בצעקות ”עלה!”.

לאחר הליכה קצרה בין עצים נפולים ישנים ועצי חרוב שנטעו המטפסים הוותיקים של הגליל, תגיעו אל המקטע השני של המסלול ובו טיפוס אנכי ומאתגר באורך של כ-30 מטרים אל פסגת המצוק, שכבר חלפתם על פניו בדרך למטה.

זהו, ההרפתקה באה לסיומה. סביר להניח אמנם עם שרירים מתוחים, אבל עם חיוך גדול של הצלחה. שימו פניכם אל הרכב שבחניון.

כל מה שחשוב לדעת על המסלול

  • המסלול מעגלי ואורכו 1.5 ק”מ, מתוכו מקטע הטיפוס הוא באורך של כ-200 מטרים
  • המסלול מתאים גם לילדים מגיל 7, בליווי מדריך מנוסה
  • משך הטיול הממוצע – כשעתיים וחצי
  • חובה להשתמש בציוד יעודי ותקני ולדעת כיצד להשתמש בו בצורה נכונה
  • חובה לצאת לפעילות עם נעליים סגורות 
  • הליכה עצמאית במסלול אפשרית רק מעל משקל של 30 ק”ג – כך תוכננו אמצעי האבטחה 
  • בחודשי הקיץ מומלץ להגיע בשעות הבוקר המוקדמות או החל מהשעה 15:00 כדי ליהנות ממזג אוויר נעים
  • אל תפספסו את “אבטיח אליהו” – סלע גדול משובץ באבני קוורץ, הנמצא ליד החנייה, מול תחילת מסלול ההליכה
  • אל תשאירו מאחור את הזבל וניירות הטואלט. כולנו אחראים לניקיון המקום

אתנחתא על קצה המצוק | צילום: יואב רותם
בצלאל מלך, אביו של ניר ז”ל, על קצה המצוק | צילום: יואב רותם

קבלו הצצה:

הכותב הוא הבעלים של חברת “ויה פראטה ישראל”


מחפשים טיולים נוספים לסופ”ש ששווים את המאמץ?