כל המידע על תל עכו

מי מאיתנו לא מכיר את עכו העתיקה, על סמטאותיה הציוריות, אבל מסתבר, שעכו הקדומה לא שכנה כאן. איפה תמצאו את שרידיה? בתל הארכאולוגי תל עכו, המשתרע על שטח של כ-200 דונם.

תל עכו נמצא כמה מאות מטרים מזרחה מעכו העתיקה ומתנשא לגובה של 20 מטרים. בעיר עכו הוא מוכר כ”תל נפוליאון” והוא כולל שרידים מתקופות שונות בתולדות העיר, החל מראשיתה כישוב חקלאי לפני כ-5,000 שנה ועד להפיכתה לעיר נמל מבוצרת במאה ה-4 לפני הספירה.

ההיסטוריה של תל עכו

תל עכו התחיל את ימיו בתקופת הברונזה עם הקמת ישוב חקלאי, שהתקיים עד בערך שנת 3000 לפנה"ס ולאחריו ננטש. אז עכו הקדומה שכנה בראש גבעת כורכר בגובה של כ-20 מטר מעל הסביבה, ובמרחק של כקילומטר וחצי ממזרח לנמל הדייגים שאנו מכירים כיום. 

בתקופת הברונזה התיכונה (2000-1500 לפנה"ס) היישוב התחדש וקיבע את צורתו בהתאם לעכו, שתפקדה כעיר מבוצרת מוקפת חומה וסוללת מגן, וכך נראה התל עד היום. הפריחה של עכו הכנענית הגיעה בתקופת הברונזה המאוחרת (המאות ה-14 וה-13 לפנה"ס) הודות למיקומה על דרך הים ולעובדה שיש לה נמל, קרקעות פוריות ושפע מים. 

במאה ה-12 לפנה”ס, המוכרת כראשית תקופת הברזל או התקופה הישראלית הקדומה, התיישבה בעיר קבוצה אתנית חדשה מקרב גויי הים. תל עכו הצליחה לשמור על מעמדה כעיר נמל חשובה עד אמצע המאה ה-7 לפנה"ס. 

למרות שבמאה ה-4 לפנה"ס (התקופה הפרסית) עדיין התקיים ישוב גדול בתל, המסחר של העיר עבר אל חוף הים – משכנה של העיר העתיקה כיום. בתקופה ההלניסטית גם התושבים נטשו את התל ועברו לגור ליד חוף הים. מאוחר יותר תל עכו חרבה, עלתה באש וננטשה.

טיול בתל עכו

מסלול מעגלי: עד ראש התל ובחזרה | כשעה הליכה

ממגרש החנייה יוצאים שני שבילי הליכה סלולים המתפתלים ברחבי התל וסביבתו ומציעים מספר דרכים ושבילים לטיול בין שרידי התל. לאורך התל יש גם עמדות מנוחה מוצללות, עמדות מצפורים ותחנות מידע. חובבי רכיבה? לצד השבילים תמצאו שביל צר מתפתל המיועד לרוכבי אופניים.

תל עכו מתכסה פריחות עונתיות מספר פעמים בשנה: בסוף הקיץ בלבן הודות לשפע חצבים הנישאים לגובה על מורדותיו, בחורף - באדום של כלניות, ובתחילת האביב – זהוב של אלפי חרציות.

פריחת החצב בתל עכו | צילום: באדיבות עיריית עכו

פריחת החצב בתל עכו | צילום: באדיבות עיריית עכו

 במרחק קצר מהחנייה תוכלו לראות את שרידי שער העיר הקדומה. בנקודה הגבוהה ביותר בתל נמצא פסלו של נפוליאון הרכוב על סוסו. כדאי לדעת שהוא נכשל בכיבוש העיר. אל תפספסו מכאן את עמדות התצפית על עכו המודרנית והעתיקה, הים התיכון, מפרץ חיפה, מפרץ עכו והעיר העתיקה, רכס הכרמל, נצרת והרי הגליל התחתון.

בסיום הטיול חוזרים לנקודת המוצא. אם אתם רוצים לעשות פיקניק בקרבת מקום, כל שעליכם לעשות הוא  לחצות את הכביש אל חורשת לילי שרון.

ממשיכים מראש התל לנחל נעמן | כשעתיים הליכה במסלול קווי ותוספת של רבע שעה למסלול מעגלי 

רוצים להוסיף לטיול גם נחל איתן? במקום לחזור על עקבותיכם מראש התל, עליכם לרדת מראש התל בשביל התצפית המערבי, ומשם לפנות דרומה עד שתגיעו לנחל נעמן, אחד מנחלי האיתן המעטים במישור החוף.

נחל נעמן משתרע על-פני כ- 10 ק"מ בלבד. מקורותיו נמצאים בעיינות אפק (שמורת אפק), משם הוא זורם צפונה, פונה מערבה ונשפך לים התיכון בעכו. בהגיענו לנחל נפנה ימינה (מערב) ונצעד בטיילת על גדתו הצפונית. 

לאורך המסלול תוכלו לפגוש בסתיו עופות מים רבים, ביניהם אנפות, שקנאים ושחפים. במים שוחים להם דגים, שפמנונים וצבים רכים. את הנוף חותמת משני צידי הנחל צמחיית נחלים וצמחייה המאפיינת את המלחה של נחל הנעמן. 

מגיעים לנחל נעמן | צילום: באדיבות עיריית עכו

מגיעים לנחל נעמן | צילום: באדיבות עיריית עכו

מה עוד תראו מסביב? כשתתקרבו אל השפך תחלפו מתחת לגשרי הכביש והרכבת המובילים אל עכו. מולכם נמצאים שרידי גשר הרכבת הבריטי, שפוצץ בליל הגשרים בשנת 1946 בפעילות של הפלמ"ח. בהמשך הדרך משם תגיעו אל מפגש הנחל עם הים. מולכם - העיר עכו העתיקה, משמאל - הכרמל ובתווך – המפרץ הכחול.

כאן מסתיים המסלול הקווי. רבע שעה הליכה מכאן תוכלו לחזור את נקודת המוצא.