כל המידע על מבוא למדבר - טיול ג'יפים בנחל שלמה

  • סוג 4X4 SUV: קל, בינוני
  • התחלה: על הכביש ההולך מאילת דרומה למעבר טאבה
  • סוף: כביש 12, מעלה אילת (שילוט מסודר שמפנה לנחל שלמה התחתון)
  • חניונים: אין מקום מסודר, אך אפשר מתחת עצי השיזף בצל המצוקים, כל מקום מוצל שנראה לכם. 
  • נקודת העצירה לקפה: בחיבור עם נחל רחבעם.

על המסלול

השעה שש בבוקר בתחילת הקיץ. כאמור, זו שעה בה הצללים ארוכים, השמש רק החלה להפציע במזרח, מעל הרי מואב ומפעם לפעם מתגנבת לתמונה קרן, שמזהיבה את המדבר. כמה יעלים שוטטו בתחתית הנחל. במהלך הנסיעה, בעוד אנו נוסעים, התענגנו על בוקר מדברי ונערכנו להכנת קפה. היופי בבוקר מדברי הוא נפלא ומי שרוצה לחוות מדבר מוזמן להתכבד בטיול.

רגע לפני היציאה לכביש 12 | צילום: דובי זכאי
רגע לפני היציאה לכביש 12 | צילום: דובי זכאי

 

טיפ מהשטח: לא יוצאים בלי ליידע

tip image 660x370תמיד! השאירו מאחור (בית, חברים, מכרים) את תוכנית הטיול המשוערת. במידה ומשהו ישתבש, תמיד יהיה מישהו ב"עורף" שידע איפה אתם אמורים להיות ומתי לערך. ובמידה ויצטרכו לצאת לחיפוש או חילוץ, מקומכם המשוער יהיה ידוע.

הטיפ באדיבות מדריך הטיולים ג’וי בירן

תוספת מדליקה לטיול

אם מתחשק לכם לטעום עוד מהאיזור הנפלא הזה שנקרא הרי אילת, וגם לחלץ עצמות אחרי נסיעה ממושכת בשטח, אנחנו ממליצים לכם להגיע אל נחל עמרם ועמודי עמרם – מסלול טיול קצרצר שאורך כ-5-10 דקות לכיוון, כשבדרך עוברים נופים מדהימים של הרים צבעוניים. העמודים נוצרו מחתירת מים בסלע וניתן לטפס עליהם, לשבת בצילם וליהנות מעוצמתם והדרם. הילדים ייהנו לגלוש על הסלע ולהסתתר בין העמודים, כך שתוכלו לשתות כוס קפה בנחת ולחזור אל הרכב באותה דרך שבה הגעתם.

מפת המסלול:

מהלך המסלול

ההתחלה היא על הכביש ההולך לטאבה, אחרי הכניסה הצפונית לנמל ואחרי הכיכר שמעליה ניצבת אנדרטת הסירה.

0.0 – התחלה בכניסה לנחל שלמה תחתון, ממזרח למערב. סימון שביל אדום.
0.5 – בית וויליאמס: בית אבן מיוחד ועתיק, נמצא בכניסה לנחל שלמה, מעליו מתנשאים הרי אילת. הבית משקיף על ים סוף והרי אדום שבירדן. הבית נמצא בקרבת אתרי הנופש באילת, בהם ריף הדולפינים, חוף אלמוג והמצפה התת-ימי. בית וויליאמס נבנה בשנת 1931, בתקופת המנדט הבריטי והיה שייך למרגל אנגלי בשם לורד ליאונארד וויליאמס. זמן מה הבית שימש כבית אירוח מיוחד. עתה רכשה את הבית משפחה, שהקיפה את עצמה בחומה גובהה של עפר, המקום היפה הפך לנסתר מעין.
1.2 – בהצטלבות הדרכים יש לבחור בשביל השמאלי, בעקבות שילוט חוות הגמלים.
1.9 – פניה לכיוון הר צפחות. מסלול רגלי יפה באזור הוא טיפוס על הר צפחות, לראות את צבעי השקיעה על ים סוף או את הזריחה מעל הרי אדום. המשך ברכב בשביל הימני.
3.5 – ממשיכים בשביל הימני. כאן כבר נוטשים את הציווליזציה המקולקלת ונפגשים עם יופיו והשקט של המדבר. שילוט: נחל שלמה, סימון אדום. נחל רחבעם, סימון שביל כחול.
4.5 – פניה שמאלה, למסלול קשה לנחל יהושפט. אנחנו ממשיכים ישר. סימון שביל אדום.
6.9 – ממשיכים ישר , אפשר כבר לראות קצה של כביש 12.
7.5 – פניה שמאלה לדרך העולה לכביש 12.
7.8 – עליה לכביש 12 ופניה שמאלה להרי אילת.
13.0 – עליה בכביש המפותל לתצפית יפה על מפרץ אילת, ים סוף והרי מואב.
22.2 – חזרה בכביש נקודת העלייה מנחל שלמה תחתון, מצידו השני של הכביש מסלול אתגרי של נחל שלמה, חלקו העליון.

סוף מסלול: ירידה חזרה לאילת דרך כביש 12.

כמה טיפים

  1. בחלק התחתון של הנחל, קרוב לאילת, בשעות הבוקר המוקדמות ושעות אחר הצהריים, פוגשים יעלים שאינם פוחדים מבני אדם. אין להתקרב ואין להאכיל אותם, הם מסתדרים יפה מאוד גם בלי 'במבה'. 
  2. רצוי לנסוע בשטח עם שני רכבים, למי שרוצה בדרך קלה יותר, יכול להתחיל את המסלול הפוך.
  3. תוואי הדרך הכבוש, יוצר לעיתים מתלולים במרכז השביל, יש פעמים שמשתפשף החלק התחתון של הג'יפ. מסוכן קצת כשיש אבנים חדות ולג'יפ אין מיגון תחתון. במקרה שהמיתלול גבוה, מומלץ לנסוע עם גלגל אחד על התלולית. אנו בחרנו במסלול העולה את הנחל בגלל שיקולי צילום, מאילת אל כביש 12.

לעוד מסלולי מדבר משוגעים:

לעוד טיפים, המלצות וסיפורי דרך על 20 טיולי השטח היפים ביותר בארץ »