איך מטיילים

את המסלול אפשר לבצע ביום אחד אינטנסיבי, שחייבים להתחיל מוקדם עם אור ראשון, או לחילופין, לפצל את ההליכה ליומיים עם לינת שטח בחניון הלילה ציחור-פארן. באופן כללי, יש לקחת בחשבון שטיול בקניון ורדית בעונת הגשמים מחייב שחייה ולכן יש להצטייד בהתאם. המסלול כפי שהוא מובא כאן מיועד למיטיבי לכת, מתחלק ליומיים ומצריך הקפצה לתחילת מהסלול.

מידע בסיסי:

 • אורך המסלול: 16 קילומטרים | זמן הליכה משוער: כ-10 שעות.
 • חובה להצטייד במפת סימון שבילים מספר 17.
 • הקפידו על נעליים סגורות (אפשר להצטייד בסנדלים לחלק של חציית הגבים).
 • אם בחרתם לבצע לאת כל המסלול ביום אחד, חשוב מאוד להצטייד ב-4 ליטר מים.
 • אם בחרתם לחלק את המסלול ליומיים וללון בשטח, ליום הראשון מומלץ להצטייד ב-6 ליטר מים לאדם, שיכללו גם את מנהלות הלילה (בישול, ציחצוח שיניים וכדומה) ו-3 ליטר מים נוספים ליום השני.
 • ההליכה בנחל פארן חשופה לשמש ולכן יש להצטייד בכובע ומקדם הגנה. מומלץ להקפיד גם על ביגוד חכם.
 • הביאו איתכם שקית אטומה למים לשמירה על החפצים יקרי הערך.
 • לא מומלץ להתחכם ולנסות לעקוף את הגבים מהצדדים, עם נעליים / סנדלים רטובות אתם עלולים להחליק ולהיפצע.
 • מומלץ לברר טרם היציאה למסלול האם גבי המים בקניון ברק וורדית מלאים. הליכה בקניון יבש או מעופש הופכת את המסלול לפחות אטרקטיבי.
 • אין לצאת למסלול כאשר יש חשש לשטפונות. התראת שטפונות ניתן לבדוק באתר השירות המטארולוגי ולבדוק באם יש אזהרות בתוקף. ניתן גם להתקשר לתחזית מוקלטת בטלפון 03-5600600 ולהקיש 1.

​איך מגיעים

 • נקודת ההתארגנות שלכם היא מושב פארן. אם יש ברשותכם רכבי 4x4, תוכלו להשאיר רכב אחד בנקודת ההתחלה (קניון ורדית) ורכב נוסף בנקודת הסיום (ביציאה מנחל אוביל על כביש 40). יש לקחת בחשבון שכל הקפצות המטיילים אורכות כשעה.
 • אפשרות נוספת היא להיעזר בשירותי ההקפצות בתשלום של תושבי המקום (בעיקר של מושב פארן). בתיאום מראש תוכלו לבקש הקפצה לפיתחת קניון ורדית ובסיום הטיול איסוף חזרה לרכב מכביש 40 (בין אם באותו יום או למחרת).
 • חאן אבירן במושב פארן מציע שירותי הסעה למטיילים. המחיר לג'יפ נע סביב 400 ש"ח להקפצה | לתיאום: עמוס - 052-3445541.

אפשרויות לגיוון המסלול:

 • במידה והחלטתם לטייל במשך יומיים, תוכלו להוסיף ליום הראשון גם את הטיול בקניון ברק. ככה, תוכלו להגיע אפילו עם רכב פרטי או לדבוק בשירותי הסעה לתחילת המסלול כפי שהוא מתואר כאן ולשים רכב נוסף בסיום המסלול של נחל אוביל (על כביש 40). לבוחרים באפשרות זו, יש לעלות בקניון ברק וביציאה ממנו להמשיך על רמת ברק דרום מערבה (ללא הר כיפה) בשביל ישראל לעבר קניון ורדית. היום מסתיים באותו מקום, חניון לילה ציחור-פארן.
   
 • למעוניינים לטייל בנחל אוביל בלבד: המסלול במקרה הזה מתחיל הפוך. יש להוריד את המטיילים בנקודת הסיום (שהיא עכשיו ההתחלה) ולהקפיץ רכב נוסף לנקודה בה נחל ציחור חוצה את כביש 40 (סימון שבילים כחול ושביל ישראל). המרחק בין הנקודות קצר וככה ניתן לעשות את המסלול ברכב פרטי. קחו בחשבון שפרט להליכה בנחל אוביל (9 קילומטרים) תצטרכו ללכת 5 קילומטרים נוספים בנחל ציחור ובתוואי שביל ישראל (סה"כ 14 קילומטרים).

תחילת המסלול - קניון ורדית

בין אם הגעתם ברכב בעצמכם או נעזרתם בהקפצה, רחבת החניה נמצאת במרחק 10 דקות הליכה מפתחו של קניון ורדית. רחבת החניה מוגבהת, וממנה יש לרדת לאפיק הנחל עם הסימון הכחול ושביל ישראל ולהתחיל ללכת בכיוון צפון מערב, במעלה הנחל. לאחר 10 דקות תגיעו לפיצול שבילים ירוק-כחול ועליו כתוב "מסלול מעגלי קניון ורדית". מומלץ להתחיל עם הסימון הכחול ולעלות בקניון ובסולמות ואז לחזור עם הסימון הירוק להמשך המסלול בכיוון חניון הלילה. כבר לאחר מספר דקות הליכה בקניון תגיעו אל גב המים הראשון, שאינו עמוק במיוחד. בנקודה זו מומלץ לאטום את חפצי הערך ואם תרצו גם לנעול סנדלים, ולהתחיל את ההרפתקה. 

מיד לאחר חציית הגב הראשון, במרחק כמה דקות נוספות במעלה הקניון תגיעו לגב המרכזי, שאותו חייבים לחצות בשחייה. אם יתמזל מזלכם, יחכה לכם שם גלגל מתנפח שיקל על העברת התיקים והמטיילים עד לסולם, אך אין לסמוך על כך, ויש להיערך לשחייה ולהירטבות מלאה של כל הציוד. רוצים להצטייד בשקיות לאיטום מים? כאן תמצאו מבחר אפשרויות » 

בקצה הגב מחכה לכם סולם מתכת - הסולם אינו מקובע לסלע, ולכן הקפידו לטפס אחד-אחד ובזהירות. אל הגב הבא, השלישי במספר לא נכנסים, אלא הולכים בשביל מונגש עם מעקה עד לסולם. גם כאן, חשוב להיזהר ולטפס לאט ובטוח. במעלה הסולם לרוב יש גב קטנטן, לכו בו ואז תגיעו לאיזור שבו תוכלו להתייבש ולנעול שוב את הנעליים. בסך הכל, תחצו בתוך גב ורדית שני גבים שמחייבים שחייה.

אחרי שצלחתם את חלקו האתגרי של הנחל, בהמשך המסלול יוליכו אתכם יתדות אל מחוצה לו, גם כאן חשוב לטפס בזהירות. בהמשך יש לעקוב אחר הסימון הכחול ושביל ישראל. כשתגיעו לעץ שיטה בולט באפיק הנחל, תוכלו לעצור למנוחה קלה, ארוחה או קפה. מעץ השיטה המשיכו לעלות עם הסימון הכחול, ולאחר כ-20 דקות לערך תגיעו לפיצול שבילים ירוק-כחול. כאן עליכם לפנות ימינה ולהמשיך בירידה עם הסימון הירוק, שיוביל אתכם בחזרה לנקודת ההתחלה ולהשלמת המסלול המעגלי.

 • שימו לב: ניתן לבצע את המסלול המעגלי גם הפוך, כלומר, לעלות בירוק תחילה ואז לרדת בסולמות ובסימון הכחול.

תראו את לונלי פלג במקטע משביל ישראל שעובר בקניון נחל ורדית » 

מנחל ורדית לחניון הלילה ציחור-פארן

עם סיום החוויה בקניון ורדית כיוון ההתקדמות הופך להיות דרומה עם שביל ישראל ובמעלה מישור פארן (אם השארתם רכב בנקודת ההתחלה, תוכלו להשאיר בו את הציוד המיותר שלקחתם עמכם למסלול הרטוב בקניון ורדית). ההליכה מכאן היא ממש נוחה. יש לקחת בחשבון ששיטפון בנחל עלול להעלים את הסימונים. דעו שהסימון ברובו מוליך אתכם על דרך הג'יפים שחוצה את הפארן ואם תצמדו פחות או יותר לגדה הימנית (הצפונית) הכל יהיה טוב. שימו לב איך לאט לאט גדות הנחל נסגרים ואתם מתקרבים לחלקו הצר של נחל פארן.

ההליכה מקניון ורדית לחניון הלילה אורכת כשעתיים פחות או יותר. במפגש הנחלים פארן-ציחור תבחינו בשלט המורה על הגעתכם לחניון הלילה הנמצא בגדה הדרומית. זוהי נקודת הסיום של היום הראשון. (בחלק זה של המסלול יש קליטה, מקסימום עלו טיפה על הגבעה הקרובה).

מחניון הלילה לנחל אוביל

בוקר טוב. הגיע הזמן לצאת לדרך. בקצהו המזרחי של החניון תבחינו בשלוחה קטנה עליה מטפס סימון שבילים ירוק. זה הכיוון שלכם. המסלול מתחיל בעלייה של 15 דקות שבסופה גל אבנים. מנקודה זאת מגמת העלייה ממשיכה אך לא ממש מורגשת. בחצי שעה הקרובה לא יהיה לכם צל כלל. לאחר מכן יוריד אתכם השביל לאחד מיובליו של הנחל, שם אתם כבר תיחשפו לקניון של נחל אוביל הנצפה מרחוק. למעשה, תוך 15 דקות הליכה נוספות תבחינו שהשביל שובר חזק שמאלה ועושה לכם עיקוף קל במקום לקחת אתכם ישירות. כאשר הקניון בגבכם תמצאו את עצמכם בטיפוס מתון של כמה דקות לשלוחה המאורכת שבקצה שלה פונה ימינה. זה אחד הקטעים היפים של המסלול להיום וכל כולו תצפית על על יובלי אוביל ונחל ציחור. עם הגעתכם לקו מתח חשמלי תדעו שיש לכם נקודת צל קרובה. עצרו לנוח. 

מכאן ואילך אתם באפיק נחל אוביל וכיוונכם ישירות לקניון המרשים. בשונה מנחל ורדית אין גבי מים או סולמות והשביל מסודר לכל אורכו וכולל עלייה מאתגרת בסופו. ההליכה בין הצוקים מתחלקת לשתיים. חלק ראשון מלא בבולדרים ומדרגות סלע שבינהם תצטרכו לדלג (בחלק זה יש צל מדי פעם). החלק השני מתחיל עם הגעתכם לסוללת עפר באמצע השביל עליה אתם מתחילים את הטיפוס. זמן הליכה משוער מחלק זה עד ליציאה מהנחל והגעת לנקודת הסיום הוא שעה וחצי-שעתיים.

לנקודת הסיום

עם הגעתכם אל מחוץ לנחל תגיעו מהר מאוד לכביש הגישה המוליך לתצפית על צוקי פארן. במורד הכביש נמצאת נקודת הסיום שבה מחכה לכם הרכב שהשארתם מראש, או שממנה יאספו אתכם בחזרה.