כל המידע על ממצפה משואה לתל גודד

את המסלול כתבה המדריכה אלונה גלבוע. רוצים לטייל עם אלונה? היכנסו לעמוד שלה בטיולי » 


איך מגיעים

ההגעה למצפה משואה היא על כביש 38 מכיוון בית שמש. עוברים את צומת האלה, עוברים את הפניה לליאון, עג'ור ולוזית ומיד לאחר מכן רואים שלט ימינה על הכביש לכביש קטן, שמעלה אותנו למצפה משואה. סימן היכר ברור לצד הכביש הקטן הזה – עץ דקל מלאכותי וגבוה במיוחד, שמשמש דקורציה להסתרה בנוף של אנטנה של אחת מחברות הסלולר. באותה צומת תראו גם שלט לפניה שמאלה לפארק עדולם וחירבת מדרס

ממצפה משואה יוצאים מספר שבילים מסומנים למסלולים רגליים נהדרים בסביבה. לאחרונה קק"ל ביטלו את רוב המסלולים, אך נשאר המסלול החביב עלי מכולם – לרמת אבישור ותל גודד, המסומן ירוק וגם כשביל ישראל. המסלול יוצא מתוך החניה של מצפה משואה, בצידו הדרומי של המתחם. תוך 5.5 ק”מ נהדרים נגיע לסיומו בתל גודד. כיוון שהמסלול קווי ולא מעגלי – תצטרכו לדאוג להקפצת רכבים לנקודת הסיום. יש אפשרות לעשות רק חלק מהמסלול ולהשאיר את הרכב בח’ירבת צורה – פירוט בהמשך.

כמה מילים על האזור

טיולנו עובר בפארק בריטניה, השייך לקק"ל ומשתרע על שטח עצום של 40,000 ק”מ. האזור שייך לחבל ארץ גאוגרפי הנקרא "שפלת יהודה", שמשמעותו אזור משופל - לא שטוח כמו מישור החוף ולא הררי. השפלה משתפלת מהרי ירושלים במזרח לכיוון מישור החוף.

גבעות השפלה, שרובן קירטוניות, נמצאות בגובה ביניים בין מישור החוף להרי יהודה ומתחלקות באופן כללי לשני חלקים: השפלה הנמוכה – עם גבעות בגובה של בין 250 מ’ ל-400 מ' והשפלה הגבוהה – מגובה של 400 מ’ עד 600 מ’. הקו המפריד ביניהם נקרא "רמת אבישור" – רכס קטן באורך של כ-5 ק”מ ובגובה של כ-350 מ’, שעליו עובר המסלול שלנו. 

הנתון הגאוגרפי הזה נפלא עבורנו! מדוע? מכיוון שההליכה על רמת אבישור פותחת בפנינו חלון תצפית נהדר גם מערבה, לכיוון הים בשטח הנמוך מיאתנו וגם מזרחה – לעבר הנוף ההררי. כל המרחב הענק הזה מתהדר בנוף טוסקני של גבעות ירוקות, המרחיבות את הנשמה.

ממצפה משואה לח’ירבת צורה

מסלולנו מתחיל מ"מצפה משואה", אתר קק"ל ובו מגדל יערנים מבטון, המשמש לתצפית שרפות. לצידו אזור שולחנות פיקניק עם ברזיה ושירותים. 

את השם משואה קיבל המקום על שם משואות לכיש, שנזכרות בתנ"ך. משואות אלו הדליקו במקומות גבוהים בין הישובים ביהודה במטרה להעביר הודעות או מסרים. בתקופת בית שני השיאו משואות בעיקר כדי להכריז על תחילתו של ראש חודש ולהפיץ זאת בין שאר הישובים היהודים.

תראו את לונלי פלג במצפה משואה, כשהוא מטייל בשביל ישראל במקטע מירושלים לערד » 

המסלול שלנו עובר חלקו בשביל הולכי רגל וחלקו על דרך ג'יפים רחבה. באמצע מסלולנו על רמת אבישור, אחרי כ-2.5-3 ק”מ הליכה, נגיע לח'ירבת צורה, חורבה נטושה על פסגת הרכס ונקודה ששווה לעצור בה. 

רגע לפני ח'ירבת צורה תתפרש לרגלינו קרחת יער. לרוב גם נתקל בעדר פרות קטן, שרועות כאן באחו העשיר בעלים טריים. אם האחו לא בוצי אפשר לעזוב את השביל ולצעוד עליו בקו ישר לכיוון דרום מערב במקום על דרך הרכב שמקיפה אותו.

ובחזרה למסלולנו. למה כדאי לעצור בח’ירבת צורה? אם אתם מטיילים עם ילדים, שווה להסביר לילדים קצת על הקשר בין ממצא ארכיאולוגי בשטח וההיסטוריה שלו. להסביר להם את המשמעות של חקר העבר על סמך ממצאים בשטח ולקשר אותם לעובדה המפתיעה, שגל האבנים ההרוס פה היה לפני יותר מאלף שנים ביתם המפואר של אנשים. ניתן גם להסב את תשומת לבם לטכניקת הבניה, שמשלבת אבנים טבעיות ואבנים מסותתות.

ההסטוריה של ח'ירבת צורה שייכת לפי השערת החוקרים לתקופה הביזנטית או לתקופה הערבית הקדומה. ככל הנראה לא ממש חקרו לעומק, אבל ההנחה הרווחת היא שהמקום שימש כחווה חקלאית. כאן גם המקום לחשוב ביחד עם הילדים, מה גידלו פה בעבר ולאיזה שימוש – רמז: יין ושמן. תשאלו אותם איך שמרו אז יין, שמן ואוכל. ותוך שניה, אם הצלחתם עד כה לכבוש את ליבם מספיק, הם ימצאו שברי חרסים בסביבה וזה יעורר בהם התרגשות רבה! אז הנה – כבר הפקנו חוויה למזכרת מהטיול! 

השביל המסומן בתוך מתחם החווה יקח אתכם לגת קטנה, בה השתמשו לדריכה על ענבים לצורך הפקת יין. אם תחפשו טוב טוב תמצאו גם מערה קטנה נסתרת בין השיחים – אתגר אומץ לילדים הקטנים שבחבורה – להכנס אליה עם פנס.

ויש עוד סיבה טובה לעצור כאן. מתחת לעץ החרוב הגדול, הצופה מערבה, ממנו ניתן לתצפת על כל המרחב היפה. ביום טוב – רואים אפילו את הים! בקשת התצפית תוכלו לראות את הישובים הקרובים לנו - לוזית וקיבוץ בית ניר. רחוק יותר – תל צפית, קרית מלאכי, קרית גת והכי רחוק – אשדוד, אותה תזהו גם לפי ארובות תחנת הכוח. שתי אצבעות דרומית לה (משמאל) – אשקלון.

מנקודה זו של ח'ירבת צורה יורדת דרך רכב טובה לכל רכב – לכביש 38. במידה ואתם מעוניינים במסלול קצר יותר, תוכלו להשאיר את הרכב בנקודה הזו וכאן לסיים את המסלול. רק תדאגו מראש כמובן שיחכה לכם כאן רכב.

המשך המסלול – מח’ירבת צורה לתל גודד

גם המשך המסלול עובר דרך הטבע הירוק ומוביל אותנו לפסגתו של תל גודד. תל גודד הוא תל ארכיאולוגי, המשמר, לפי הנחת החוקרים, שתי תקופות עיקריות: תקופת המקרא והתקופה הרומית. בנוסף, יש כאן הוכחות ממשיות לישובו כישוב יהודי בתקופת מרד בר כוכבא (שנת 132-135). את ההוכחות תמצאו בדמות שתי מערכות מסתור, שנמצאות למרגלות התל.

בדרומית מביניהן יש מנהרת זחילה, בה זוחלים על ארבע, עוברים שלוש פניות חדות ובסיום מגיעים לתוך חלל גדול ויפה של מערת קולומבריום סגורה ומרובעת, שלה שלושה עמודי תמך מרשימים. בצפונית יותר – קטע הזחילה קצר יותר והוא יביא אתכם לפיתחה של מערת פעמון גדולה בגובה של כ-3 מטר מקרקעית המערה. יש כאן סולם עץ, איתו תוכלו לרדת פנימה.

הערה: לאחרונה רט"ג הציבו בכניסה למערות שלטים מאירי עינים, שהכניסה למערות מסוכנת מחשש להתמוטטות. 

גם אם לא נכנסים למערות כדאי להגיע לכאן. כל השטח למרגלות התל הוא כר ירוק ופורח. באותו אחו פורח, קרוב לשער הכניסה, שנמצא צמוד לחניית הרכבים שלכם, תמצאו באר עתיקה מגודרת – באר רסק. היא כנראה שימשה את הישוב הקדום ח'ירבת טבק שהתקיים פה. הבאר מאוד עמוקה ומרשימה! ניתן לפרוש מחצלת לצידה ולערוך פיקניק באווירת טבע וזו בהחלט דרך נפלאה לסיים את הטיול שלנו.

בונוס למגיעים באביב

אם תגיעו לכאן באביב, תמצאו את האזור מלא בפריחה צבעונית נהדרת! בטיולכם שם תמצאו רקפות – בחלק המיוער של המסלול ותחת הסלע בחלקים הפתוחים יותר, שיחי לוטם מרווני הפורח בוורוד, לוטם שעיר הפורח בלבן, צבעונים, סחלבים, עיריות, כתמות עבות שורשים, כלניות, תורמוס הרים, אירוס אחה”צ ועוד ועוד. וכל זה בשילוב מקטעי חורש ארצישראלי, שכולל אלונים, אלות מסטיק, חרובים, אורנים ואחרים. פשוט חגיגה לעיניים ולנשמה! 

בין הפריחות, נצפו שם לאחרונה (28/3/21) – אפון נמוך ובן סחלב צריפי, לוטם מרווני, לוטם שעיר ועצי כליל החורש הפורחים בוורוד - סגול.