כל המידע על חוף בצת - מסלול מרהיב לאורך קו החוף

תא השטח הוא שילוב של אזור פראי  טבעי לצד חוף מוכרז. החלק הבתולי, הבלתי מופר, נהנה ממקטעים מפורצים או סלעיים, החודרים אל קו החוף החולי ומעטרים אותו בפראות. בין לבין ניתן לראות גם טבלאות גידוד, מעין משטחי סלע רדודים, ולגונות יפהפיות נקוות בין לבין. לעומת הסלעים הכהים אשר בחוף, מתרומם מצפון רכס סולם הלבן, שכולו סלע קירטון רך ובוהק ובקצהו ראש הנקרה על מעבר הגבול ללבנון. מול החוף יבחינו חדי העין באיים המפורסמים המנקדים את המים ושלל שחפים מרחפים בשמים מחפשים מזון.

חוף בצת - אחד היפים בישראל. צילום: אורלי גנוסרחוף בצת - אחד היפים בישראל. צילום: אורלי גנוסר

מה אפשר לראות על החוף?

החוף המסולע, על התצורות האופייניות לו, הוא בית גידול ליצורים ייחודיים כמו מיני סרטנים וחלזונות ולעומתו החוף החולי ידוע כנקודת הטלה לצבות ים, השבות אליו מדי שנה להטיל את ביציהן. חוות הדגירה שוכנת בחלק הדרומי בחוף ונמצאת תחת השגחה של רשות הטבע הגנים בכדי לדאוג לשלום הצבונים העתידים לבקוע במהלך הקיץ.

רוב המבקרים פוקדים את החוף בעונת הרחצה, אבל בחורף הוא מפעים ביופיו. מצד אחד ניתן לראות גלים אדירים מתנפצים בסערה אל החוף ומצד שני הוא שופע פריחה ססגונית, הנמשכת בחלקה אל תוך הקיץ ומשובבת לב. בהיבט הבוטני נחשב האזור כבעל ריכוז גבוה ביותר של צמחים נדירים הגדלים בסלעי הכורכר ובחולות. לאורך השנה אפשר למצוא כאן את חבצלת החוף, עדעד כחול, נר הלילה החופי, קורנית מקורקפת, פרגה, אהל גבישים ועוד. בזכות ערכי הטבע, יופיו המהפנט ואיכויותיו, ניצל חוף בצת, לפני שנים אחדות, מתכניות גרנדיוזיות לבניית כפרי נופש, שאיימו להחריבו. בעקבות מחאת תושבים נמרצת, בוטלו התכניות והטבע הוחזר לציבור הנהנה ממנו לפנאי ולנופש.

מסלול הליכה לאורך הטיילת ועל החוף

רצועת החוף נמתחת לאורך כשלושה קילומטרים והיא חלק משמורת החוף ראש הנקרה. בחלק הדרומי נמצא חניון חוף בצת, חורשת אקליפטוסים רחבה ונהדרת לפיקניקים, מצפון שפך נחל בצת (מסלול טיול נפלא כשלעצמו), ועוד צפונה חוף בצת המוכרז. זהו חוף מסודר, הכניסה ללא תשלום, ואף הוא נהנה מפסטורליה ושילוב נהדר של חול לבן, דקלים תמירים וסככות צל על קו המים שמוסיפים לתחושת השלווה.

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראלסימון שבילים כחול בחוף בצת. צילום: אורלי גנוסר

שעות אחר הצהריים מלאות בקסם מקומי ועם הרוח הקלילה המפזזת, הכי כיף לצאת לטיול רגלי על החוף, ליהנות מטבע נטו ולגלות את צפונותיו. אפשר לצעוד על החוף או בטיילת הצמודה לכביש הגישה (המסומן באדום). מהחוף המוכרז וצפונה, משתנה החוף תדירות. ככל שמתקרבים לראש הנקרה קו החוף מתרומם לגובה והופך סלעי יותר ויותר. בכמה נקודות אפשר לזהות סימני חציבה ברורים, שרידי מחצבות עתיקות לסלע הכורכר. בנקודה שבה השביל יורד מהחוף אל הכביש אפשר להמשיך עד הכניסה התחתונה של ראש הנקרה ולראות את תוואי מסילת הרכבת הבריטית (קטע נוסף נמצא בתוך אתר ראש הנקרה).

ממזרח לכביש חפשו גרם מדרגות החצוב בסלע הכורכר, אשר מטפס מעלה לכביש הגישה לראש הנקרה. מקטע זה הוא חלק משביל הים החדש של ישראל, הוא מסומן כחול ומתחיל בראש הנקרה. השביל לא מסומן במלואו וכשיושלם יגיע לכ-240 קילומטרים של רצועת החוף הישראלית.

עוד בסביבה: שמורת אכזיב, כולל חוף רחצה מוכרז (באחריות רט"ג), אתר ראש הנקרה, נחל כזיב, מבצר יחיעם, פארק גורן.