כל המידע על 4X4 חוצים את רכס הגלבוע: מגן נר עד לבקעת הירדן

כל המידע על 4X4 חוצה את רכס הגלבוע:

• סוג SUV 4X4: קל

• התחלה: תחנת התדלוק אחרי פניה שמאלה בככר לישוב גן נר

• סיום: כביש 90 כקילומטר צפונית למעבר הבקעה

• עבירות: קלה/בינונית

על המסלול

נקודת ההתחלה היא בתחנת התדלוק מיד אחרי שפונים לעבר הישוב גן נר. זו נקודה מצויינת להתארגן לפני הכניסה לשטח, לתדלק אם צריך, להצטייד בחנות הנוחות ולבדוק שהכל תקין בכל רכבי המשתתפים במסע.

נתחיל בנסיעה איטית על הכביש לעבר לגן נר ואחרי פחות מקילומטר יש שביל שדות קטן היורד ימינה מהכביש עם סימון שבילים שחור. אם במקרה חלפתם את שלט העץ הגדול של "גן נר" משמאל לכביש – פספסתם את הכניסה.

סימון שביל שחור מתחת לעץ | צילום: נטע מייזלס

מצאתם את סימון השבילים השחור? נפלא! עכשיו ממשיכים לאורכו כברת דרך ארוכה ויפה. שימו לב ששני הקילומטרים הראשונים במסלול הם שבילי שדות שעשויים להיות בוציים וטובעניים. במידה וזה המצב, המלצתנו היא לעבור דרך הכפר סנדלה (עדיין בתחומי הקו הירוק) ולפגוש את סימון השבילים במוצא הצפון מזרחי מהכפר.

נסובב את גן נר מדרום כשאנו עוקבים כל העת אחרי סימון השבילים השחור. אנחנו נסענו בסובארו XV ולא התמודדנו כלל עם בעיות עבירות כל שהן. פונים ימינה ומתרחקים מגדר הישוב לעבר יער האורנים המקסים וחוצים מנע בקר לתחילת הטיפוס על ההר. בעבר, לפני שהיה סימון שבילים מסודר, היינו עולים בשבילי היער, לכתף של הר גיבורים. הפעם נצמדנו לסימון השבילים שלוקח אותנו בציר מסודר ומאד יפה מזרחה ולמעלה, לעלייה בגובה.

מתחילים לטפס | צילום: נטע מייזלס

במהלך העלייה נאלצנו לבצע מעקף בעקבות עץ גדול שנפל על השביל. עד שקק"ל יפתחו את הציר, הצמדו גם אתם להקלטת ה-GPS המצורפת. ממשיכים לטפס, חוצים את סינגל האופניים הנפלא של הגלבוע וחוצים את קו הרכס כשלפנינו נפתח הנוף בבת אחת צפונה לעבר עמק בית שאן ומערבה ליזרעאל.

השביל הופך לקל יותר למעבר, ומצידיו תמצאו חרובים שניתן לנשנש בשמחה. אנו מציעים להמשיך בנסיעה איטית ולספוג פנימה את הנוף המרהיב ואת הריח העשיר של היער הנפלא הזה.

לאחר כשלושה קילומטרים נגיע לדרך נוף גלבוע, כביש נפלא הדורש זהירות. כאן גם ננטוש את סימון השבילים השחור ונפנה ימינה בכביש לנסיעה קצרה של כקילומטר עד לפניה ימינה לחניון שער הזהב.

כשאנו הגענו לכאן מצאנו את החניון נקי ומסודר. בהחלט מצב יוצא דופן לצערנו לאור רמת הלכלוך שאנו פוגשים לאחרונה בשטח. זו גם פינה נוחה להתארגנות, צמצום פערים וכמובן קפה לוהט ממקינטה מתנשאת.

חניון שער הזהב | צילום: נטע מייזלס

מנקודה זו אנו נמשיך מזרחה ועוקבים אחרי סימון השבילים הירוק. השביל יורד דרומה ונושק לגדר ההפרדה ואז מתרחק ממנה ואנו ממשיכים לטפס. מאיזור ה-300 מטרים מעל לפני הים לקרוב ל-500 מטרים בשיא הגובה של הר יצפור. החלק הזה של הגלבוע כבר פחות מטוייל והיער נקי ונפלא. אפילו פגשנו משפחת צבאים קטנה.

ירידה תלולה וקצת דרדרתית מפגישה אותנו עם סימון שבילים אדום. נפנה ימינה ונמשיך עם השביל המסומן אדום שבעזרתו נסובב את קיבוץ מעלה גלבוע ממזרח, נעבור ליד חוות טורבינות הרוח של פרוייקט אגירה שאובה ונצא לכביש בין חורש לכרם ענבים מול הישוב מירב.

בכביש נפנה ימינה בזהירות ונמשיך עליו כל הזמן, על פיתוליו היפים עד לשער של מלכישוע.

חולפים על פני השער ונוסעים במקביל לגדר באיזור הגבוה והיפה ביותר של הגלבוע. באיזור הזה, בעונה הנכונה של תחילת האביב, אפשר למצא כאן ריכוזי אירוסים גדולים ומרשימים הרחק ממסת המטיילים העיקרית.

גם הפעם עץ גדול חסם את דרכנו ומצאנו צירים עוקפים (ראו בהקלטת ה-GPS) שחיברו אותנו בדרך יפיפיה לסימון שבילים כחול. שימו לב שיש מזלג עם סימון שבילים שחור. הסימון השחור עולה לפסגת הר ללא שם המסומן רק בגובה שלו – 520 מטרים. יש שם בור מים יפה ותצפית מרשימה. אבל יהיה עליכם לחזור לצומת השבילים ולסימון הכחול עליו נרד מההר.

מכשול בלתי צפוי - מחשבים מסלול מחדש | צילום נטע מייזלס

ממשיכים בנסיעה זהירה ומולנו ממלא את שמשת ה-XV הנוף של בקעת הירדן. ליד חורבה עם קשת יפה (יש שמסמנים אותה כביתו של שייח) נפגוש שביל הולכי רגל מסומן אדום ואילו דרך ה-4X4 שלנו ממשיכה במורד ומשנה את צבעה לשחור.

המורד עצמו תלול למדי ובחלקו דרדרתי, שמרו על מהירות איטית ובחירת קו מושכלת. מימין לנו מדרון תלול, אולי תהום, שיוצר הערוץ העמוק של נחל בזק ואחרי כרבע שעה של מורד זהיר נגיע לצומת T כששדות עמק הירדן לפנינו וההר מאחורינו. אנו פנינו ימינה עם סימון השבילים הכחול לקטע מקסים החוצה את ערוץ נחל בזק בתלילות רבה (ייתכן וזרימת המים החזקה שכאן בחורף לא תאפשר מעבר) . אם נחל בזק אכן זורם ואי אפשר לעבור יש לחזור לצומת ה-T והמשיך בה ישר, על סימון שבילים שחור, עד ליציאה לכביש 667 ולפנות ימינה כדי להתחבר לכביש 90.

חורבת נר

אם נחל בזק עביר, חצו אותו וטפסו בתלילות על הגדה המזרחית (אספלט) ואז על דרך עפר נוחה שרצה דוך מזרחה במקביל לגדר ההפרדה עד למפגש עם כביש 90 בסככת הגדש של הגלבוע.

שימו לב שאי אפשר לפנות שמאלה! קו לבן רצוף ואין שדה ראיה. לכן אנו פנינו ימינה ונסענו כקילומטר למעבר הבקעה כדי לפרסס באופן בטוח ולהמשיך את ההרפתקה שלנו צפונה.

עוצרים למלא מצברים

לאורך ציר הטיול הזה אין מקומות לאכול או לנשנש משהו. אחד המקומות המוערכים יותר בגלבוע זו "חוות התבלינים" שנמצאת קרוב יותר לנקודת ההתחלה שלנו. אם אתם ברי המזל לטייל באמצע השבוע אנו ממליצים על "שיפודי הככר" בבית שאן. מוסד מוכר היטב בעמק עם תפריט עשיר ותמורה נהדרת לתקציב. מלבד אלו מומלץ להביא צידה מהבית.

טיפ מהשטח: בטיחות לפני הכול!

במסלול הטיול הזה יהיה עליכם להתמודד עם מורדות ארוכים ודרדרתיים. אם יש לכם המזל לנהוג בסובארו XV או פורסטר השתמשו במתג X-MODE אז יכנס לפעולה מערך שלם של עזרים שנועד לשמור עליכם בשטח. אחד מהם הוא בקרת ירידה במדרון המאפשר לרדת במורדות תלולים באופן מבוקר ומבלי שהנהג לוחץ על דוושת הבלם כלל. כך יכול נהג הסובארו להתמקד בבחירת הקו הקל והבטוח ביותר להתקדמות מבלי במקביל להתמודד גם עם שמירה על מהירות בטוחה.

תוספת מדליקה לטיול

פארק המעיינות. בתכלס אי אפשר לבקר באיזור מבלי לשכשך רגליים בעין מודע, עין שוקק ולהירטב היטב בשביל הרטוב.

זהו שביל הליכה במים שבעומק שניתן ללכת בהם. באורך של כ-300 מטרים, מוקפים קני סוף וצמחייה רבה ומחבר את עין שוקק לבריכת הטחנה. טמפ' המים בנביעה היא כ-25 מעלות לכל אורך השנה וזה נחמד.

תוכלו לחנות בחניון עין מודע ואז לצעוד כרבע שנה לעין מודע או בחניה המרכזית של פארק המעיינות, הסמוך לגן גורו ולסחנה ומשים לצאת על אופניים (שלכם או מושכרים) כדי לשוטט בכ-15 ק"מ של שבילים נוחים ובטוחים שבתוך הפארק.