איך הגענו לפה בעצם?

בית העצמאות בתל אביב
כשמדברים על עצמאות ישראל, המקום הראשון במעלה בהקשר זה הוא כמובן בית העצמאות, בו התקיים טקס ההכרזה ההיסטורי. ביום ה' באייר תש"ח (14 במאי 1948), יום סיום המנדט הבריטי בארץ ישראל, נאספה מועצת העם בבניין מוזיאון תל אביב, ששכן אז ברחוב רוטשילד מספר 16.

דוד בן-גוריון, שהיה יו"ר מועצת העם הזמנית, קם ממקומו והקריא את מגילת העצמאות של מדינת ישראל הטרייה. תמונה זו של בן-גוריון מקריא את ההכרזה ההיסטורית, כשמאחוריו דגלי ישראל ותמונתו של הרצל, הפכה להיות אחת מהחשובות שבתולדות המדינה, והיא חקוקה היטב בתודעה הלאומית.

מי שעדיין לא ביקר בבית העצמאות, יתקשה לדמיין שמדובר במבנה שצורתו החיצונית אפרורית למדי, ושקל מאוד לחלוף על פניו ולא להבחין בו כלל. כיום ניתן לבקר בהיכל, שבו שוחזר האירוע בדייקנות, כולל הפריטים השונים - הבמה, המיקרופון אליו דיבר בן-גוריון, שורות הכיסאות ועוד. במקום ניתן להתרשם מתצוגות אורקוליות, הקלטה של הכרזת המדינה ולצפות בהעתק מדויק של מגילת העצמאות עצמה.

אגב, אם אתם כבר שם – כדאי לצאת לסיור עצמאי בשביל העצמאות ולגלות עוד מבנים היסטוריים וסיפורים מעניינים על ימי קום המדינה. המסלול עובר בין עשר תחנות שבונות את סיפור העיר העברית הראשונה, ובו זמנית את סיפור הקמתה של מדינת ישראל.

מוזיאון הרצל
על הר הרצל בירושלים שוכן מוזיאון הרצל, המהווה מרכז חינוכי ייחודי, שבו יכולים המבקרים לחוות באופן חווייתי מפגש קרוב עם תולדות התנועה הציונית ומייסדה, חוזה המדינה בנימין זאב הרצל. המוזיאון המחודש מעוצב בקווים מודרניים ומצייר בשפה עדכנית את דמותו של הרצל כאדם וכמנהיג, תוך שימוש באמצעים אורקוליים מרהיבים. המוזיאון שוכן בפתחו של הר הרצל, כך שניתן לשלב גם סיורים מודרכים בחלקת גדולי האומה ובאתרים ממלכתיים נוספים (אולם לא על הר הרצל עצמו, בשל טקס יום העצמאות המסורתי).

אתרי הנצחה וזכרון

מוזיאון ההגנה
באחד מראשוני הבתים ב"עיר העברית הראשונה" בתל אביב שוכן מוזיאון ההגנה. המוזיאון מעלה על נס את פעילותו של הארגון החשוב, שהיווה את הכוח המכריע בתקופת המנדט הבריטי ובתקופת "חומה ומגדל" ולחם גם כחלק מצה"ל במלחמת העצמאות. בביקור במוזיאון תוכלו להתרשם מתצוגות חדשניות ופריטים אותנטיים מאותה התקופה.

מוזיאון הפלמ"ח
מוזיאון נוסף הוקם על ידי עמותת דור הפלמ"ח והוא מהווה נדבך בהנצחת ארגון חשוב זה בהיסטוריה של מדינת ישראל. במוזיאון זה תוכלו לסייר בארבעה אגפים שונים: דרכי המילוט והגעה לארץ ישראל, השתתפות וקליטת לוחמים במלחמת העצמאות, השתלבות בהקמת המדינה ותערוכה נרחבת של מוצגים ומסמכים אותנטיים מהתקופה ההיא. הביקור במוזיאון מותנה בתיאום מראש.

אתר המשוריינים בשער הגיא
אחד האתרים החשובים ביותר בישראל להנצחת מלחמת העצמאות וחלליה, נמצא לצד כביש מספר 1, במבואות ירושלים. אתר המשוריינים מעלה על נס את פועלן של שיירות האספקה לירושלים בימי המצור על העיר במלחמת העצמאות. שלדי הרכבים המוצבים לצד הכביש כיום הם אמנם שחזורים, אולם אין ישראלי אחד שעובר בדרך לירושלים או ממנה ולא מעיף מבט באתר שחודש לאחרונה, באופן המכבד מאוד את המקום והחללים.

אתר שחזור קרב יד מרדכי
הקרב ביד מרדכי בימי מלחמת העצמאות היה אחד החשובים, שכן בזכות עמידתם ההירואית של הלוחמים נבלמה התקדמות הצבא המצרי לאורך מישור החוף צפונה, לעבר תל אביב. עמידתם הנועזת של הלוחמים נתנה שהות בידי צה"ל להתארגן ולעצור את הטור המצרי בגשר עד-הלום. למרות תבוסת המצרים, הם הבינו את חשיבותו של קרב זה, על כן הזדרז המלך פארוק להצטלם ביד מרדכי לפני שהוכרעו, על מנת להוכיח את נצחונו. כיום ניצב בקיבוץ פסלו של מרדכי אנילביץ', מנהג מרד גטו וורשה שעל שמו נקרא הקיבוץ, ובסמוך לו מגדל מים מנוקב קליעים, כעדות נצח לקרב שהתחולל במקום.

מחנה המעפילים בעתלית
באתר הלאומי הזה תוכלו ללמוד על תקופת ההעפלה בימי המנדט הבריטי. ניתן לסייר בין הצריפים המשוחזרים והמקוריים של המחנה, להתרשם ממאגר המידע הממוחשב "בנתיבי ההעפלה" שמכיל את שמות המעפילים, פעילי העפלה ומתנדבים. כמו כן, מציע מחנה המעפילים בעתלית צפייה בסרט על פריצת הפלמ"ח למחנה ועוד. חוויה חינוכית וערכית מומלצת למשפחות. שימו לב: הסיורים נערכים בתיאום מראש בלבד.

מוזיאון השוטר והנוטר במשטרת נהלל
מוזיאון השוטר והנוטר נמצא במצודת משטרת נהלל, שממוקמת בנקודה אסטרטגית על קו התפר שבין נצרת ליגור. תפקידה של המצודה היה להגן על האוכלוסייה האזרחית בעמק ועל אנשי השלטון הבריטי. על התחנה פיקד ברוב שנותיה סרג'נט יצחק שבילי, שהיה נאמן לתפקידו ולמפקדיו הבריטיים, אך גם סייע ליישוב העברי במאבקו להקמת המדינה. תחת מסווה של פעילות משטרתית שגרתית, עזרו הוא ושוטרי התחנה שבפיקודו לפעילי ה"הגנה" בפעולות מבצעיות רבות ומגוונות. במוזיאון זה תוכלו להתוודע באמצעות אמצעי תצוגה חזותית, לקשר שבין הנוטרים של ימי המנדט לשוטרי התחנה של היום. הכניסה ביום העצמאות היא ללא תשלום.

בביתם של האבות המייסדים

הצריף של בן גוריון בשדה בוקר
דוד בן-גוריון, ראש הממשלה הראשון של מדינת ישראל, קרא "להפריח את השממה" וליישב את הנגב ונהג כך בעצמו כאשר עבר לגור בצריף המפורסם בקיבוץ שדה בוקר. בצריף הצנוע נהג ה"זקן" לארח מנהיגים מן העולם, ובחדר העבודה הקטן אף כתב את מאמריו וספריו. מאז מותו בשנת 1973, חדר זה, כמו הבית כולו, נשמרו כפי שהיו בחייו. על פי צוואתו, משמש כיום כמרכז חינוכי להנחלת ערכי הציונות וההתיישבות ומווזיאון לפועלו ומורשתו של בן-גוריון.

צילום: צריף בן גוריון
צילום: צריף בן גוריון

בית חיים ויצמן
ביתם של נשיא המדינה הראשון חיים ויצמן ורעייתו קבוע במה שוכן כיום בתוך מכון ויצמן למדע ברחובות. הבית, שבשל מימדיו וסגנונו המפואר זכה לכינוי "הארמון", נבנה בשנת 1936 ושימש את בני הזוג לאירוח שועי עולם. לאחר פטירתם של הנשיא ורעייתו, נקבע משכנו הקבוע של נשיא מדינת ישראל בירושלים, וביתם של בני הזוג הוסב למוזיאון יד ויצמן, הסוקר את פעילותו של הנשיא הראשון.

יום העצמאות 2022: כל האירועים, הטיולים ועוד פעילויות שוות ברחבי הארץ »