מקור ההשראה לפרוייקט

ההשראה לפרוייקט נלקחה בין השאר, מפארק החושים: Park mit allen Sinnen ביער השחור בגרמניה. הרעיון פה הוא לחבר את עולמם של חיות הבר שחלקן נמצאות בסכנת הכחדה לילדים בגילאים שונים, דרך הפעלת מגוון החושים.

חוויתה של העיתונאית גילי מצא

חלצתי את נעלי והשארתי אותם בארון מיוחד, בכניסה "לפארק החושים", בגליל העליון. באתי להתנסות בחוויית פארק, ראשון מסוגו בארץ, שנחנך לאחרונה ביוזמת רשות הטבע והגנים, בשמורת נחל שניר. לא חשבתי שאהנה כל-כך ללכת יחף על מרקמים שונים, למרות שחלקם עקצצו לי בכפות הרגליים. חלוקי נחל לא אחידים, חצץ, או טבעות עץ ענקיות, לא ממש ליטפו את רגלי כמו משטחים מלבניים מרופדים בשבבי עץ גרוס דק-דק, או חול חם.

מסלול בפארק כולל ארבעה מקטעים שונים, שכל אחד מהם מייצג בעל חיים אחר שחי בשמורה: דורבן, לוטרה, דלק (שחי בעצים) ושפן הסלע. כדי להמחיש לילדים את אורח חייו של כל אחד מהם, נבנתה מחילת דורבנים שהיה בהחלט מאתגר עבורי לזחול בתוכה. גם ללכת במבוך של שפן סלע, שדרש ממני להשתופף משמעותית. 

צמחייה פראית וירוקה מלווה את המסלול המעגלי, שיש בו כל רגע הפתעה חדשה. קטע הליכה במים קרים בנחל, שגורם למדשדשים להשמיע קריאות גיל, או קטע שבו קצת טובעים בבוץ וצריכים למצוא שיווי משקל, כדי להיחלץ מהגוש הדביק והעמוק. 

גודלו של "פארק החושים" הוא בסך הכל כ-500 מטרים, אבל ביליתי בו כשעה. מצאתי את עצמי מתעכבת כדי לקרוא שלטים מסבירי פנים ומאויירים, מטפסת על מגדל, שיש בו טלסקופים לזיהוי תמונות של בעלי חיים שהוצבו בין השיחים, מנסה לפתור חידות ובסוף המסלול מקישה על כלי נגינה מעץ ומבמבוק, שמשמיעים קולות של צפרדעים, רעמים, או גשם. קצת לפני שחזרתי לנעלי, שטפתי את הרגליים בברזייה והצטערתי שלא הבאתי מגבת קטנה.

עוד בשמורת טבע נחל שניר

מומלץ לקחת בכניסה לשמורה את העלון שיש בו מפת התמצאות ולהחליט באיזה מסלול אתם בוחרים ללכת.

אורך המסלול הקצר הוא קילומטר, ויתרונו הגדול שהוא מעגלי ומונגש לעגלות נכים ועגלות תינוקות. הולכים לאורך הגדה המזרחית של נחל שניר, בצלם של עצי דולב, נחלים זורמים, בריכת שכשוך ובריכה עם צמחי מים נדירים. 

מי שחובב צפרות ורוצה את "אגמון החולה" בתמצית, מוזמן למסלול הבינוני שיש בו מאגר מים ענק, שנראה כמו אגם. על רחבת עץ, עומדים לתצפית בתוך מעין חלונות שמשקיפים על הציפורים שמקננות בו, שניתן לזהותן באמצעות שלטים מצוירים. רצוי להשתמש במשקפות ששכרתם במקום או הבאתם מהבית, כדי לזהות אנפה אפורה, חסידה לבנה, מגלן חום, קורמורן גמדי.

המסלול הארוך הוא מאתגר, גם כי הוא מחייב הליכה במים לפעמים עד הברכיים וגם כי צריך לטפס על סלעים חלקלקים. 

מידע מעשי

  • שעות פתיחה: שעון קיץ: ראשון-חמישי ושבת 8:00-17:00 | שישי וערב חג: 8:00-16:00. כדאי מאוד לשים לב שהכניסה לשמורה מותרת עד שעה לפני השעות הרשומות.
  • מחירים: מבוגר: 28 ₪. ילד (גיל 5-18) או אזרח ותיק: 14 ₪. המחיר כולל את הכניסה לפארק החושים
  • טלפון: 04-6950064
  • ציוד מומלץ: יש להצטייד במים. למסלול הארוך, מומלץ להביא נעליים או סנדלים סגורים (לא כפכפים ולא קרוקס), בגד ים, כובע ומקלות הליכה (לא חובה אבל מאוד עוזר ונוח). רצוי להביא בגדים להחלפה.

טיפ ומה באזור

במתחם בריכות השכשוך, יש פינות חמד עם ספסלים. זה הזמן להוציא את המצלמה ובגדי הים ולשלוח את הילדים להשתולל במים, גם במפל המזין את הבריכות.

ממש ביציאה משמורת הטבע, נמצאת מסעדת "דג על הדן". דג "הבית", הפורל, יקר מדי לטעמי. המנה המומלצת שלי היא פסטה פפרדלה, או שניצל-דג מתפריט הילדים. כיף לשבת במתחם הענק ובפינות המוצלות שבהם שומעים את פכפוך המים.


גילי מצא היא עיתונאית תיירות ובעלת הבלוג "לטייל עם גילי", שבו היא כותבת על מסעותיה ברחבי העולם. לאחרונה גילי בילתה 3 חודשים בצפון וכתבה יומן מסע חוויתי: גילי בגליל »