לפני הכל נקדים ונאמר את המובן מאליו, למרדף הגבים יש לצאת רק בתום הגשמים וכאשר אין אזהרת שטפונות. לפני שאתם יוצאים לדרך, וודאו בתחזית שמזג אוויר מתאים להרפתקה מדברית ואל תקחו בשום פנים ואופן סיכונים מיותרים.

זכרו: בעת שטפונות חל איסור מוחלט להיכנס באופן רגלי או ממונע לאפיקי הנחלים שבזרימה, עד לירידה מוחלטת של מפלס המים. כמו כן, אין להתקרב לשפת הנחל בשעת השיטפון, זאת מחשש להתמוטטות הגדה.

אז לאיזה גבים תוכלו לקפוץ ממש עכשיו? קבלו את החמישייה הפותחת שלנו:

גב החלון: הדרך ארוכה ומשתלמת

אחד הגבים הפופולריים ביותר בארץ מסתתר לו בשמורת נחל דוד בעין גדי. לא נשקר, מדובר במסלול מאתגר שאורך כ-5 שעות וכולל עליות קשות, ירידה על סלעים חלקים וטיפוס על יתדות, אבל כשהדרך עוברת בין בריכות, נקיקים ומפלים מרהיבים, היא לגמרי מצדיקה את זה. וכשתגיעו לבסוף לדובדבן שבקצפת, גב עמוק ומלא במים המוכר בכינוי “גב החלון”, תהיו בטוחים שהתצפית המהפנטת שתחכה לכם בסוף הדרך תשכיח מכם עד מהרה את המסע המפרך.  

למסלול המלא של גב החלון »

גב חלוןקו ראשון לים המלח | צילום: באדיבות הגולש Noam

גב ירקעם: שכשכוך בגב הכי מרשים באיזור

אחד הגבים המרשימים והאהובים שמתחבא למרגלות המכתש הגדול בירוחם הוא עין ירקעם. הגב שנמצא על תוואי נחל חתירה הוא מהגבים הגדולים באזור, שמשתרע על פני 10X15 מטר ועומקו המירבי הוא 5 מטרים. לאחר הגשמים הראשונים של החורף ובתקופת האביב, מתחדשים המים בגב, שהופך לבריכה מרשימה שניתן לשחות בה – אם יש לכם אומץ נסו עכשיו בשיא הקור וחזרו אלינו לספר. ההליכה לגב קלילה יחסית ואורכת כ-10-15 דקות.

למסלול המלא של עין ירקעם »

גב ירקעםכמה הוא יפה כשהוא מתמלא | צילום: באדיבות הגולש Noam

גבי עתק: נווה המדבר של הערבה הדרומית

באזור הצפוני של הרי אילת, מסתתר לו נחל עתק, שנהנה מזרימה מרשימה במהלך ימי החורף. לאורך המסלול היפהפה שעובר בין קניון צר, יחכו לכם מספר גבים שמתגלים במלוא תפארתם לאחר השטפונות. שורת הבריכות שנוצרת כאן אחרי הגשמים, כוללת בריכות רדודות שניתן ללכת בתוכן וגם בריכות עמוקות יותר, לטובת השוחים האמיצים. שימו לב שגם כדי להגיע לגבים הללו עומד לפניכם מסלול מאתגר שאורכו כ-13 ק”מ, אבל כמו הגבים האחרים - כזה שלגמרי מצדיק את ההליכה הקשה. 

גבי עתקנווה מדבר חלומי | צילום: מתן יוזביץ

גב זרחן: הגב שהלך לאיבוד

כבר הבנתם - בשביל הגבים השווים באמת, תצטרכו לעבוד. כך גם הסיפור עם גב זרחן, שנמצא בערוץ הנחל של נחל זרחן ודורש הליכה תלולה וממושכת בין סלעי ענק. אם יש לכם ג’יפ, הרווחתם דרך פשוטה בהרבה, שמגיעה עד לתחתית הגב. כשתגיעו לנ.צ המיועדת ייתכן שתרגישו קצת מבולבלים, זאת מכיוון שממבט ראשון הגב ישחק איתכם מחבואים. חיפוש קצר אחרי האוצר יוביל אתכם אל הגב הפוטוגני שמסתתר מתחת לצלע ההר ומציע טבילה מרעננת בבריכה מוצלחת וקרירה במיוחד, שמגיעה בשיאה לעומק של 3 מטרים. אגב, בדרך לגב האהוב, מסתתר לו עוד גב גדול ופחות מוכר, עין אום תינה, ששווה גם הוא טבילה.

מתי נשטף הגב לאחרונה? על פי דיווחים של מטיילים מתאריך ה-13.12.23, גב זרחן התמלא במים ומתאים לרחצה ממש עכשיו. 

גבי הרדוף: אלו שמחכים לאמיצים

נחל הרדוף הוא אפיק נחל שנשפך לנחל צאלים ומציע מספר מסלולים קשים שמתאימים למיטבי לכת. אחד מהם, שאורכו כ-16.5 ק”מ מתחיל במעלה צאלים, עובר דרך גבי הרדוף, עין הנמר ונחל צאלים וייקח אתכם למסע מפרך ומספק בין נופים חד פעמיים של מצוקים גבוהים, גבים צלולים וכמובן - נופי מדבר יהודה החלומיים. נודה על האמת, מדובר בטרק  ארוך ולא פשוט בכלל, אבל אחרי שכשכוך בגבים הענקיים, שהתמלאו במי גשמים טריים, לא תוכלו להרגיש יותר מסופקים.

מתי נשטף הגב לאחרונה? על פי דיווחים של מטיילים מתאריך ה-13.12.23, גבי הרדוף נשטפו ומלאים במים עמוקים וראויים לרחצה.

למסלולים המלאים של נחל צאלים וברכת צפירה »

נתקלתם בעוד גבים במהלך הטיול האחרון? שתפו אותנו בתגובות


כתבות נוספות שאולי יעניינו אתכם: