מנחל רקפת לקרן כרמל

כל ביקור בכרמל הירוק מביא איתו בכל פעם מחדש גל של התרגשות ופליאה מעוצמתו ויופיו של ההר. כמעט בכל פינה בשטחו ההררי והמיוער ניתן למצוא מסלול לטיול רגלי נהדר, וזה בדיוק מה שתמצאו במסלול המומלץ בנחל רקפת וקרן כרמל - הלא היא המוחרקה.

המסלול המיוחד הזה כולל את כל השפע הטבעי וההיסטורי שיש לכרמל להציע, ואורכו נע בין 5-8 ק"מ (ניתן לבחור בנקודות סיום שונות). אם לא די בצמחיה הירוקה והחורבות ההיסטוריות המרתקות, המסלול מציע גם תצפיות מרהיבות לכיוון עמק יזרעאל, הגלבוע ומורדות הכרמל. מי שיחשוק בחוויה מעט שונה ומסקרנת, מוזמן לביקור בכנסיה הכרמליסטית, השוכנת על אחת מפסגות הכרמל הגבוהות, בגובה של 474 מטרים ונושאת את שמו של אליהו הנביא.

מבית שאן לכוכב הירדן

הטיול המרתק הזה חולש על פני תוואי שטח מגוון: הוא מתחיל בבית שאן ומגיע לשיאו בביקור במצודה הצלבנית שבכוכב הירדן, המשקיפה על נוף "משולש הגבולות" המפליא ביופיו וכולל את הרי הגלעד, הגבול הדרומי עם סוריה ועמק הירדן. היות והטיול השלם מציע מספר אתרים בטווחי מרחק משתנים, מומלץ ביותר לעבור בין המקומות השונים עם רכב, להגיע לאתרים ולבצע את המסלול הרגלי שבמקום.

מטיבי הלכת שבינינו, ישמחו לגלות כי המסלול השלם (באורך של כ-17 ק"מ) עובר בשבילים מסודרים ונוחים לצעידה ואפילו צפויה לכם הפתעה מעניינת, בדמות מסילתה של רכבת העמק הישנה, שנבנתה בראשית המאה ה-20 והיוותה ציר תחבורה חשוב, שקישר בין חיפה ודמשק. עונת החורף מהווה תקופה נהדרת לטיול באזור מיוחד זה, בשעה שהטמפרטורות נוחות לטיול ואפילו ניתן לחזות בזרימה בנהר הירמוך.

יער קולה ושיפולי השומרון

לאלו מכם המחפשים טיול חורפי וקליל, מבלי להצפין או להדרים יתר על המידה, נמליץ להגיע ליער קולה, הנמצא באזור מעט הררי וירוק כל השנה, הנפרש בין ראש העין הצפון לבן שמן בדרום. אזור זה מחבר למעשה בין מישור החוף עם שיפולי השומרון ההררי ומאפשר הליכה רגלית נוחה, בתוואי שטח משתנה ומעניין.

נצעד בלב יער קולה המלבלב וממנו נגיח לשלל פינות חמד בלב הטבע, כשביניהם פסיפס קדום ושרידים מסקרנים של מבנים מהתקופה הרומית. הפתעות נוספת שימתינו לכם במהלך המסלול, הן בריכות צרטה, המתמלאות במי הגשמים. בריכות אלו הן חלק משמורה, אשר שמשה בעבר כמחצבה עתיקה ובתקופת החורף, כשהבריכות מתמלאות במים, ניתן לחזות בצמחייה ייחודית ובבעלי חיים עונתיים, ביניהם סרטנים ירודים וצפוניות, המנצלים את פוריות המקום ומקיימים בבריכות מחזור חיים שלם.

בעקבות המכבים באזור בן שמן

מסלול רגלי ומומלץ באורך של כשלושה ק"מ, העובר בשיפולי ההרים שבין יער בן שמן ומודיעין. תחילת המסלול ב"ריאה הירוקה" של אזור גוש דן, הלא היא יער בן שמן, הנפרש על שטח של כ-34,000 דונם ומספק מבחר שבילי הליכה מהנים ואהובים במיוחד. המיוחד במסלול המוצע כאן, הוא השילוב המרתק, המחבר בין היערות העבותים והחורש הירוק, לבין מערות קבורה קדומות, שרידי עיר מהתקופה החשמונאית ותצפיות יפהפיות, המשקיפות בימים של ראות טובה, עד לים התיכון. המסלול השלם באזור מציע מספר אפשרויות למעבר בין אתרים שונים, כאשר בכל אחד מהם, ניתן לחנות את הרכב ולבצע צעידה רגלית ומהנה לאורך השבילים המוסדרים.

מסעד לבארי – פריחה בצפון הנגב

הפריחה החורפית בצפון-מערב הנגב מהווה את אחד ממופעי הטבע המרהיבים והיפים ביותר בארץ. כל שנה בחודשים ינואר ופברואר, נצבע האזור בשלל צבעי פריחה עזים והאזור מתמלא באלפים רבים של מטיילים, הבאים לחזות במרבדי הכלניות, האירוסים והעיריות, המשתלבים בצורה נפלאה עם צבעי הירוק העז והאין סופי.

במסלול המוצע, נעבור בין כמה מהאתרים המומלצים ביותר לצפייה בפריחות החורפיות של אשכול ושער הנגב. ההליכה בכל המסלולים הינה קלילה למדי ומתאימה לכל גיל, אך זכרו כי המרחק בין האתרים השונים מחייב בדרך כלל נסיעה של מספר דקות. החוויה שווה ביותר וכיף לגלות כי מטיילים שזכו לחזות בתופעה הצבעונית בעבר, חוזרים ומתפעלים ממנה בכל שנה מחדש.

לתשומת לבכם: המסלולים הינם בגדר המלצה בלבד. חשוב להתעדכן במזג האוויר טרם היציאה, להצטייד היטב ולנהוג באחריות.

להמלצות טיולים נוספות שיחממו לכם את החורף, היכנסו ל"טיולי חורף" »