1. נרקיס מצוי

כמו מלך אמיתי, הנרקיס ממשיך לככב גם השבוע, ודיווחים שוטפים ממטיילים נועזים מצביעים כי הפריחה בנחל חצץ בשיאה! נרקיס? מדבר? מה הקשר ביניהם? נרקיס זה לא פרח שגדל בביצות? במקום לשאול שאלות בואו נגיד תודה על הפלא הזה שמתרחש בדרום הארץ ונכבד אותו בביקור. נרקיסים על גבי נרקיסים פורחים מתוך אדמת הלס המדברית ומפיצים את ריחם אל כל עבר. 

נרקיסים בנחל חצץ | צילום: יוחאי כורם
נרקיסים בנחל חצץ | צילום: יוחאי כורם

2. רקפת מצויה

בלי ספק, במירוץ הפריחה, עושה רושם שהרקפות בדרך הבטוחה לניצחון. דיווחים מהגלבוע, יער בן שמן, הר בנטל ועוד פינות חמד ברחבי הארץ מרכיבים לנו מפה כוללת של פריחת הרקפות והמפה הזאת בהחלט מרשימה. הרקפת נפוצה מאוד במזרח התיכון ובארץ היא מצויה בעיקר בגולן, בגליל, ביהודה ושומרון ובמקרים מסוימים גם במדבר יהודה. פקעת הרקפת גדולה מאוד והיא מכילה בתוכה כמות רצינית של מזון, בעקבות כך הרקפת המתוחכמת ריכזה בתוך הפקעת כמות של רעל לטובת הגנה מפני מזיקים. רעל זה מכונה מיקלמין. בעבר נהגו דייגים לכתוש את הפקעת, לערבב אותה עם קמח ולפזר את האבקה כפיתיון. הדגים המסכנים היו טועמים מן הקמח וצפים אל מותם.

פריחת הרקפת ב-16 שניות:


 

3. צפורנית מצרית

עם שם של דרקונית מספרי הארי פוטר וייחוס משפחתי למשפחת הציפורניים הנפלאה, הצפורנית המצרית בהחלט לוחצת על הגז בכל הקשור למירוץ הפריחה בין הצמחים השונים. הגברת הוורודה הזו, שגדלה במיוחד בין מטעי זיתים או טרסות ושדות נטושים, החלה לצוץ בשלל מוקדים ברחבי הארץ. היא גדלה לרוב במרבדים צפופים, שיוצרים כמו שטיח ורדרד הנפרש על שטחים רחבים. הצפורנית המצרית עשויה להגיע לגובה של עד כ-25 סנטימטרים והפרח שלה כולל חמישה עלי כותרת ורודים. מדיווחים של גולשים עולה שבהר עצמון ותל יודפת יש כרגע פריחה מדהימה של הצפורנית המצרית. 

מרבדים ורודים בהר עצמון | צילום: כרמל קמין
מרבדים ורודים בהר עצמון | צילום: כרמל קמין

4. כלנית מצויה

הכלנית, שזכתה לתואר "הפרח הלאומי של ישראל", היא הפרח האהוב ביותר על הישראלים, לפי סקר שערכה החברה להגנת הטבע. לכן, למרות שהיא רק מתחילה לפרוח בימים אלה, ולמרות ששיא פריחתה צפוי רק בחודש פברואר, לא מפתיע שכבר קיבלנו דיווחים ראשונים על כלניות שמתחילות לבצבץ, מיער הכלניות במגידו ועד שמורת פורה הדרומית.  

אמנם הכלנית נקראת כך מכיוון שהיא יפה ומרשימה כמו כלה ביום חתונתה, אבל דווקא הכלנית האדומה היא המוכרת ביותר, ומלבדה תוכלו למצוא בצפון הארץ ובמרכזה גם כלניות לבנות, סגולות, ורודות וכחולות. כל כלנית פורחת במשך כמה ימים, ולמרות שלא שואלים גברת לגילה, תוכלו לנסות לנחש בנות כמה הכלניות לפי הכתם הלבן שבבסיסן, שמתרחב עם התארכות עלי הכותרת.

כלנית ביישנית | צילום: אליה רובינשטייןכלנית ביישנית | צילום: אליה רובינשטיין

5. בקרוב אצלכם

אחרי שדיווחתם לנו על הפריחות שראיתם, הגיע תורנו לספר לכם על הפריחות שמתחילות ממש בימים אלה ולשלוח אתכם בעקבותיהן. בפעם הבאה שאתם יוצאים לטייל פתחו את העיניים טוב-טוב ואולי תוכלו לראות אותם:

  • יקנתון מזרחי: הפרח הכחול האצילי, שקרוי על שם נסיך יפה תואר מהמיתולוגיה היוונית, מחכה לכם בעיקר באזור הגליל העליון והחרמון.
  • אירוס הלבנון: הפרח הנאה הזה, קרוי על שם לא אחרת מאיריס אלת המלחמה המצרית (שם הפרח בלועזית הוא איריס), והדיווחים האחרונים מספרים לנו שגולשים ראו אותו בעיקר באיזור מזרח רמת הגולן.

ראיתם אותם? ראיתם פרחים אחרים? ספרו לנו »