טרקים בישראל: מסלולים שווים לטיול של כמה ימים

חשבתם שכדי לצאת לטרק חובה לטוס לחו"ל? אז זהו שלא! יש לא מעט טרקים בישראל, שיעשו לכם נעים בעיניים ורטט ברגליים. בכל רגע נתון, כמעט בכל עונה, תוכלו להחליט שאתם שמים תרמיל על הגב ויוצאים למסע ארץ ישראלי אמיתי - והנה ההמלצות שלנו!
| 21/04/2019

בכתבה זו:

שביל ישראל: הטרק של המדינה

 • אורך: 1000 ק"מ | זמן הליכה: חודש וחצי-חודשיים | סימון: לבן-כחול-כתום.

 • עונה מומלצת: סתיו, אביב (תלוי אם מטיילים מצפון לדרום או בכיוון ההפוך).

 • חשוב לדעת: תכנון מוקדם, הטמנות מים בדרום, הכרת מלאכי שביל, ציוד טיולים ייעודי ומותאם.

יותר מעשרים שנה עברו מאז שנחנך השביל הארוך במדינה, והפופולריות שלו בשיאה: אוהבי לכת, תיירים, חיילים משוחררים, קבוצות מאורגנות מהארץ ומחו"ל, תנועות נוער, עמותות ועוד – כולם לוקחים בו חלק. הטרק הארוך במדינה הוא מסע מצפונה ועד דרומה של הארץ (או להפך), וההולכים בו ברציפות יצטרכו לפנות חודשיים מזמנם ולהתכונן למסע של פעם בחיים.

ההליכה בשביל היא הזמנה להתחבר ולהכיר את סיפורה של המדינה כולה ולא רק את הנוף המשתנה והמגוון שיש לה: דרך היישובים, המצפורים, האנדרטאות, הארכאולוגיה, ההרים, השדות החקלאיים והאנשים שתפגשו בדרך תזכו לחוויה מיוחדת שתיזכר לעד – לא לחינם בחר הנשיונל גיאוגרפיק בשביל לאחד מעשרת הטרקים היפים בעולם! 

ככה הוא נראה בדקה! צפו:

ים אל ים: הטרק הכי רטוב בארץ

 • אורך: 70 ק"מ | זמן הליכה: 3-4 ימים | סימון בשטח: לבן-סגול-לבן וסימוני שבילים מקומיים.

 • עונה מומלצת: קיץ, סתיו, אביב | חשוב לדעת: תכנון מוקדם, בגד ים ומגבת חובה.

מבין כל הטרקים בישראל, טרק ים אל ים הוא אחד הוותיקים. במשך שנים המסע מחוף הים התיכון אל הכנרת היה למסע רגלי בגדר חובה בקרב תנועות הנוער. הטרק, שמתחיל בחוף אכזיב, חוצה את הגליל העליון דרך נחל כזיב ועולה אל הר המירון (1,204 מטר). מנקודה זו הוא חוצה את קו פרשת המים של ישראל וגולש מטה דרך נחל מירון עד נחל עמוד וכל בריכות המים והמצוקים שלו עד לכנרת (213- מטר).

ההליכה בנחל כזיב היא מהיפות שיש לארצנו להציע: מים זורמים ובריכות להתרחץ בהן, נקבת עין טמיר המדליקה ונוף מבצר המונפורט המתנשא לו מעל הנחל. כל אלו תפגשו כבר ביום הראשון ואולי אם יתמזל מזלכם תזכו לראות גם את היחמור הפרסי החי לו בשמורה. בהמשך הדרך יפגיש אתכם השביל עם נוף פסגות הגליל (השוות כל צעד בעלייה) ובחלק האחרון תחצו את המצוקים המרשימים של נחל עמוד בקטע שכולל הליכה לצד יתדות מעל הנחל.

לאורך הטרק תוכלו להחליט אם אתם מעוניינים לישון בשטח, או להתפנק באחד מהמקומות המציעים שירותי הארחה בדרך (בתיאום מראש). במידה ובחרתם בלינת שטח - כדאי מאוד להצטייד בציוד הולם: שק"ש נעים ומזרון נוח, על מנת לישון היטב לקראת הלילה הבא. לבסוף תהיה הטבילה בכנרת המתנה הכי גדולה שתוכלו לקבל מהמסע.

שביל הגולן: אל הרי הגעש של המדינה

 • אורך: 120 ק"מ | זמן הליכה: 5-7 ימים | סימון: לבן-כחול-ירוק | עונה מומלצת: סתיו, אביב.

 • חשוב לדעת: רצוי תכנון מוקדם, יש להצטייד במפת סימון שבילים מספר 1, לזכור לסגור שערים ומעברי בקר לאורך הדרך.

מאז שסומן בשנת 2007 לא היה ספק ששביל הגולן יהיה חלק מרשימת הטרקים בישראל. בין אם זה רצוף או במקטעים (עד 12 ק"מ), מדובר בשביל מסודר להפליא הכולל שלטי הסבר המעשירים את המטיילים ומקלים על ההתמצאות והניווט. הרי געש, קילוחי לבה, נוף גיאופוליטי, תופעות גיאולוגיות מיוחדות, דרוזים, מקורות מים, בוסתנים, תפוחים, דובדבנים ושיזיפים – קבלו את רמת הגולן במיטבה!

נקודת ההתחלה אמנם על החרמון הגבוה (הנחשב ליחידה נפרדת מהגולן), אבל כבר אחרי יום וחצי הליכה תחצו את נחל סער ותהיו בין סלעי בזלת והרי געש כבויים. נקודת הסיום היא בעין תאופיק שבדרום הרמה. כמובן שניתן לעשותו מדרום לצפון גם כן ולסיים בפסגת החרמון.

בעונת האביב קשה להתעלם מהנוף המדהים של רמת הגולן הכולל גם את המפגש עם בני העדה הדרוזית לאורך הדרך. השביל סומן לאורך התוואי מזרחי של רמת הגולן, שהוא אמנם לא מאוד מוכר, אבל לא פחות מעניין. חניוני לילה ויום פזורים לאורכו ולמעוניינים גם שפע יחידות הארחה וצימרים. טיול בשביל הגולן הוא חובה, גם אם ליום אחד מתוך החמישה.


שביל הגולן: ברכת רם והטורבינות ברמה | צילום: בר ארצי

שביל הבשורה: מטיילים בעקבות ישו

 • אורך: 65 ק"מ. זמן הליכה: 3-4 ימים. סימון: לבן-כתום-לבן, עוגן בצבעים צהוב וסגול לסירוגין.

 • עונה מומלצת: סתיו, אביב. חשוב לדעת: רצוי תכנון מוקדם, יש המון חומר שימושי באנגלית, השביל בטוח ואינו מסוכן, מומלץ להכיר קצת את הברית החדשה ולבקר בכנסיות לאורך הדרך. הביקור בגן לאומי כפר נחום בתשלום.

מהיום בו נולד ועד לשבוע האחרון לחייו בילה ישוע מנצרת את מרבית חייו בגליל. בעקבות פעולותיו, צעדיו והניסים שביצע מתחקה שביל הבשורה המתחיל בכנסיית הבשורה בנצרת, במקום בו גילתה מרים שהיא נושאת בתוכה את בן האלוהים (על פי המסורת הנוצרית). מנצרת חוצה השביל את יער בית קשת וממשיך לחלקו המזרחי של הגליל. נקודת הסיום נמצאת בגן הלאומי בכפר נחום על גדות חופה הצפוני של הכנרת, במקום בו אסף ישוע לחיקו 12 תלמידים שהיו לממשיכי דרכו.

שביל הבשורה, בכל הנוגע לטרקים בישראל הוא מיוחד במינו. על אף שמבחינה תיירותית הוא טרם התרומם, ההולכים בו זוכים לחוות את נופי הגליל התחתון במיטבם. מגוש ההרים המרכזי ועד לרמות הנטויות של הגליל התחתון כאשר אחד השיאים הוא בנוף הנשקף ממצוק הארבל. לא רק זאת, קצת לפני הארבל יצא לכם לטפס על הר קרני חיטין שלא רק הנוף אלא גם הסיפור מאחוריו מרתק מבחינת ההיסטוריה של ארצנו. בשטח, מסומן השביל באמצעות רוגם (מגדל אבנים) שקשה לפספס ולאורך הדרך תראו סימן דמוי עוגן המכווין גם הוא את הדרך. זהו טרק עם סיפור מרתק שלא רבים יוצאים אליו, נצלו זאת.


שביל ישו: מנצרת ועד הארבל | צילום: עומר זיו

שביל עמק המעיינות: הטרק הכי נמוך בעולם

 • אורך: 145 ק"מ. זמן הליכה: 7-8 ימים. סימון: לבן-כתום-לבן | עונה מומלצת: סתיו, חורף, אביב.

 • חשוב לדעת: רצוי תכנון מוקדם, יש חלקים שהולכים על דרכי ג'יפים שעשוי טיפה לבאס אבל הנוף יחסית נקי מאדם, לא לנסות אפילו לעשותו בקיץ, מעטים משלימים את הסיבוב ממנחמיה עד לטירת צבי. ביקור בגן לאומי בית שאן הוא חובה וגם לכל מי שצריך הוכחה שהרומאים חיו פה.

שבילים ארוכים וטרקים בישראל נולדים כל הזמן. בשנת 2010 סומן ויצא לדרך שביל עמק המעיינות, שמקיים בדיוק את מה שהשם שלו מבטיח: הוא מתחיל בסמוך לפסגת אבינדב בהר הגלבוע (350 מטר), וממשיך אל מתחת לפני הים, לעמק המעיינות השוקק חיים ומים.

הירידה דרך מתלול אבינדב לא קשה ונגמרת אפילו קצת מהר מדי. אחריה מגיע תורו של העמק ובריכות המים של עין שוקק, עין מודע ונחל הקיבוצים, שיקשו עליכם להמשיך מרוב אושר. אם תצליחו, תתחילו לעלות שוב אל מעל לפני הים לעבר רמת יששכר ומבצר כוכב הירדן, שככל הנראה ייכנס לתחרות נקודות הקפה היפות ביותר שלכם בישראל. השביל ממשיך לכיוון נחל תבור, שאותו חוצים וממשיכים לעלות לשמורת הר יבניאל. מקומות נוספים כמו מצפה אלות ועין אולם פשוט יוכיחו לכם שבחרתם נכון כשיצאתם לטרק המדהים הזה. מכיוון שהיותו סמוך לציר נדידת הציפורים סיכוי טוב שתהנו גם ממחזות יפים גם בשמיים. הטרק הוא מעגלי, מה שעושה אותו טיפה שונה משאר הטרקים בישראל.

נחל הקיבוצים בשביל עמק המעיינות | צילום: עומר זיו
נחל הקיבוצים בשביל עמק המעיינות | צילום: עומר זיו

טרי טרי: הטרקים הכי חדשים בארץ

טרק סובב מכתש רמון

שמונה ימים סביב אחת התופעות הגאולוגיות המיוחדות בעולם. הזדמנות נהדרת נפתחה בפני אוהבי הטיולים הרגליים עם סימון שביל סובב מכתש רמון, שאורכו קרוב ל-120 ק"מ: עד היום חלקו המערבי של המכתש היה נחלתם של נהגי הג'יפים בעיקר, אבל עכשיו אפשר גם ברגל. הטרק מתחיל ומסתיים במצפה רמון, ומסומן לכל אורכו בסימון שבילים סגול. אם חיפשתם חוויית מדבר מיוחדת במינה, זה הטרק בשבילכם.

שביל הר הנגב

גם מעט צפונה יותר, בין מרחב עם למצפה רמון נחנך, גם אם עדיין לא באופן רשמי, שביל חדש. לינת שטח היא דווקא לא חלק מהטרק, וייחודו הוא בעיקר בהתארחות בחוות בודדים ומאהלים בדואים לאורך הדרך. אורכו של השביל הוא 70 ק"מ, והוא מסתיים בחאן בארות שבתוך מכתש רמון.

שביל השרון

הרצון לשמור על השטחים הפתוחים במרחב השרון הוליד את היוזמה לסימון שביל טיולים באורך שישים ק"מ. הסימון הסתיים ממש לפני חגי תשרי של שנת תשע"ו (2016-17) ונמצא כבר בשטח בצבעים לבן-כתום-לבן. השביל, יכול גם להיות תחליף למי שלא מעוניין ללכת בשביל ישראל בצמוד לחוף ויכול להוות אפשרות גיוון נחמדה המתחילה בנחל אלכנסדר וחוזרת לשביל ישראל באיזור נחל הירקון.

שביל חוף כרמל

ברגע האחרון החלטנו להוסיף לרשימת הטרקים בישראל גם את שביל חוף הכרמל - יוזמה חינוכית של מועצה אזורית חוף כרמל יחד עם יישובי האזור ומובילי החינוך של 28 יישובי המועצה. תחת הכותרת "חינוך מקומי מקיים" נוצר שביל של מאה ק"מ, שמטרתו ליצור חיבור וזיקה לאיזור, לפתח הערכה ואהבה לטבע, ליצור הכרות עם הצומח והחי, הכרת המורשת, ההיסטוריה והארכיאולוגיה של האיזור ולאפשר מרחב ללמידה חוויתית ובעל משמעות. הסימון של השביל אינו דומה לאף סימון אחר - כף רגל ירוקה המסמנת את כיוון ההליכה לצד סימוני שבילים מקומיים.

 

הכתבה באדיבות מדריך הטיולים עומר זיו. רוצים לטייל עם עומר? היכנסו לעמוד שלו בטיולי »


עוד כתבות שעשויות לעניין אותך:

לעוד טיולים, אטרקציות ופעילויות לסוכות 2018 »

תגובות

טוען תגובות...