מגלים את עולם המים המדברי

אחד הדברים הטובים ביותר במדבר הוא שפעמים רבות רב בו הנסתר על הגלוי, כך שלמרות גווני הצהוב המדבריים - אתם הולכים לגלות עולם שלם של מים!

עין עבדת היא התחנה הראשונה שאתם רוצים לעבור בה – למרות שלא ניתן לטבול במים שכאן, הם יוצרים מראה מקסים ומלא השתקפויות. הבריכה הטבעית שבמסלול מושכת אליה יעלים חמודים, שנהנים גם הם לגלות מים במדבר ויורדים לשתות מבריכות הסביבה. זהו מסלול קליל ומתאים כמעט לכל אחד.

רוצים לגלות עוד? צאו לטייל בעין עבדת »

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראלעין עבדת | צילום: אינה מנשה

מתרגשים מפריחת החלמוניות

פריחה באמצע המדבר? כן, ועוד איזו! במרחק נגיעה מירוחם תמצאו ממש בימים אלו את אחת מהפריחות הכי מרשימות של החלמונית, שנראית עוד יותר מרשימה על הרקע המדברי של הנגב. בשמורת חלמוניות ירוחם, שנקראת כמובן על שם היפהפיות הצהובות, תמצאו מרבד צהוב צובע את המדבר.

ואתם אתם כבר כאן, אתם מוזמנים לקפוץ גם אל פארק ירוחם שנמצא ממש ליד, ולגלות עוד פלא מדברי: אגם יפהפה באמצע המדבר!
 

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראלהמדבר נצבע בצהוב בשמורת חלמוניות ירוחם | צילום: ציפי יוחנני

מבלים במלון אירוס המדבר ותורמים תוך כדי שינה

ממש ליד שמורת החלמוניות, תמצאו עוד מקום פורח ומיוחד במינו: מלון ארבעת הכוכבים אירוס המדבר. זהו המלון הראשון שנפתח בעיירה הדרומית ירוחם, והוא ממוקם בין גבים לחולות צבעוניים, בין המכתשים לפריחה מדברית - עטוף בשלווה, טבע ומסלולי טיול. כשתגיעו לכאן תבינו במהרה מהו שקט ופינוק אמיתיים.
 

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראלשקט ושלווה דרומית | צילום: אסף פינצ'וק


ומעבר לכל האטרקציות שמחכות לכם במלון, הכוללות גם מסעדה ובר, מדשאות רחבות ידיים, חדר כנסים, מועדון ילדים, חדר כושר ובריכת שחייה, תוכלו לצאת בקלות מתוך נווה מדבר זה לשלל טיולי הסביבה בקלות מירבית. בנוסף תוכלו לשכור אפניים ולצאת להתגלגל בטיול עצמאי, או מודרך בסביבה.

ואיך אפשר לתרום תוך כדי שינה אתם שואלים? בוחרים במקום לינה שזהו המוטו שלו. המלון חרט על דגלו אג'נדה חברתית במיוחד: יותר מחצי מרווחיו נתרמים ישירות לקהילה המקומית ורוב עובדי המלון הם תושבי ירוחם - כך המלון הופך להרבה יותר מרק פנים יפות.

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל
כיף בבריכה | צילום: אסף פינצ'וק

מתעוררים לבוקר במכתש הקטן

הדבר הכי טוב בלישון בסביבת המכתשים, זה לתצפת עליהם בזריחה, או לפחות בשעות הבוקר המוקדמות, כשבגדול האזור כמעט ושייך לכם בבלעדיות, כלומר - לכם ולציפורים.

אחת התצפיות האהובות עלינו בסביבה היא תצפית המכתש הקטן, שנמצאת כחצי שעת נסיעה מירוחם. מרגע שתעפילו אל ראש הגבעה (אל דאגה, זו עלייה קצרה ונוחה), המכתש יתגלה אליכם בכל הדרו.

תופתעו כמה שהוא מרשים – מלא בחולות צבעוניים וצורות מתפתלות, אך גם מספיק קטן כדי שבבת אחת תצליחו לראות את גבולותיו.

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל
בוקר מול מכתש | צילום: אינה מנשה

עומדים על הראש בצריף בן גוריון

אבל אם המכתש הקטן קטן עליכם – בהיותכם במדבר כדאי גם להכיר את האדם שהכיר ביופי הזה הרבה לפני כל השאר - בן גוריון. במרחק של כ-20 דקות מירוחם, נמצא קיבוץ שדה בוקר, שאליו עבר ראש ממשלתה הראשון של מדינת ישראל רגע אחרי שסיים את תפקידו ושם ביקש להפרחי את הנגב ולהיות כאחד האדם. 

סביב בקיבוץ תוכלו להתרשם מהנופים שבן גוריון כה אהב, וליהנות משלל הפעלות בצריף מגוריו, ללמוד על משנתו של רוה"מ ה-1 בשלושה חדרי תצוגה, ואיך לא - להתנסות בעמידה על הראש ליד הפסל שלו!


טיפ ממלון אירוס המדבר: אם אתם כבר כאן, מומלץ לקפוץ לסנדביץ' וקפה טוב במעדניית הכנעניה הקטנה, או לנגב חומוס בג'ומעה במדרשת שדה בוקר. הנסיעה שווה את זה.


תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראלפוגשים את בן-גוריון בצריף | צילום: חנן אפשטיין

מבקרים בעיר עתיקה, מאוד עתיקה

כרבע שעת נסיעה ממלון אירוס המדבר נמצא הגן הלאומי ממשית, שיספר לכם כמה שמח היה פה לפני שנולדנו וילמד אתכם על חיים משוגעים שהתרחשו במדבר.

אתם הולכים לפגוש באחת מערי המסחר החשובות ביותר שהוקמו על דרך הבשמים, וככזו לגלות בה ממצאים ארכיאולוגיים מתקופות הנבטים, הרומים, הביזנטים והמוסלמים - כל אחד השאיר בה את חותמו.

בעודכם מהלכים בין העמודים העתיקים, דמיינו את המולת השוק שבו סחרו סוחרים מכל רחבי תבל, נסו גם להקשיב לאבנים ולשמוע את הסיפורים ולהנות מהקסם הזה בלב מדבר. 

שמה הערבי של ממשית הוא כרנב (כורנוב) - משקה מתוק המורכב מחלב עם דבש ותמרים. כמו המשקה, כך גם הביקור בנגב בכלל ובממשית העתיקה בפרט, בוודאות ישאיר לכם טעם של עוד.

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל
לטייל בעיר של פעם | צילום: דורון ניסים