לטיול יצאנו – מסלולים

המסלול, עליו אנו ממליצים, באזור הטיול אשדוד ומישור החוף הדרומי, מערבב בין נופו המהפנט של הים, מורשת קרב מימי מלחמת העצמאות וטבע פראי בדמות דיונות ניצנים המזמינות להתפלש בחולן. זהו מסלול לכל המשפחה, שאורכו חצי יום ומומלץ לטייל בו החל מתקופת החורף ועד הקיץ.

נקודת המוצא, במסלול מאשדוד לניצנים, היא גשר עד הלום. זהו קו הגבול הצפוני אליו הגיעו כוחות המצרים, במלחמת העצמאות, כאן עצרה אותם טייסת הקרב הראשונה של צה"ל, שאחד מטייסיה היה לנשיאה השביעי של מדינת ישראל, עזר ויצמן. בסיור, באתר המשולט, נראה את עמדת הפילבוקס, את גשר עד הלום, שנהרס על-ידי כוחות גבעתי בעת הקרבות במקום ושופץ, עמדה בה התבצרו הכוחות המצריים וגשר הרכבת החדש. עוד במקום, אנדרטת אובליסק לזכר הרוגי הצבא המצרי, שנבנתה כחלק מהסכם "קמפ דיויד" בין ישראל למצרים.

מכאן נמשיך לארוחת בוקר קלה, בפארק השיטה המלבינה הסמוך, ונצא אל תל אשדוד. בתל נמצאו ממצאים שונים, המעידים על ההתיישבות ארוכת השנים במקום הנזכר בתנ"ך, כאחד מחמישה סרי פלישתים. כיום, בהעדר תקציב ויד מכוונת, המקום נטוש ומוזנח.

היעד הבא הוא קיבוץ ניצנים הישן. אל הקרקע עלו החלוצים, בני "הנוער הציוני", מפולין, רומניה ודרום אמריקה, בשנת 1943. על האדמה היו נכסים כבאר מים, פרדס, כרם ובית דו-קומתי, שלימים כונה "הארמון". המטרה הייתה ליצור רצף טופוגרפי, לאורך החוף, על מנת לקלוט את אוניות המעפילים, פעולה שחברי הקבוצה אכן לקחו בה חלק. אך מיקומו של הקיבוץ, בנקודה הנמוכה ביותר בתוואי הקרקע, חוסר היכולת לתקשר עם הסביבה הערבית והמרחק מיישוב יהודי שכן, הפכו את השמירה על הגוף והרכוש למרכיב חשוב ביותר בחיי הקבוצה החל מהיום הראשון. יחד עם זאת, בתוך כשנתיים, הפכה הקבוצה ליישוב קבע.

במהלך מלחמת העצמאות, התנהלו בניצנים קרבות מרים, שהובילו לכניעתו של כח המגנים ולנפילתו בשבי המצרי. תשעה חודשים לאחר שוך הקרבות, שבו בנים לגבולם, אך פדויי השבי ביקשו להתרחק מהזיכרונות והקימו את ניצנים מחדש, שלושה קילומטרים מזרחה מכאן. באתר ישנן עמדות משוחזרות, חיזיון אור-קולי אודות הקרבות במקום, ניתן לבקר ב"ארמון" ובאנדרטת "יד לאישה הלוחמת", לזכרן של החיילות, שנפלו בשמירה על ניצנים וללוחמות מערכת הביטחון בכלל. במקום ישנה רחבת דשא, ומותקנים בו שולחנות לפיקניק ושירותים.

מכאן נצא לשמורת חולות ניצנים המוגדרת פארק חופי ומיועדת לטיפוח ושימור. שני רכסי כורכר מרכיבים את חולות ניצנים ולאורך כל קו החוף, ניתן לראות חולות בשלבי ייצוב שונים, כתוצאה מהתפשטות הצמחים: חול נודד ודיונות שחלקן מיוצבות למחצה וחלקן מיוצבות במלואן.

בתצפית, ממעלה הרכס, נזהה מחצבה הנכרת דרומית לו. כריית המחצבה יצרה תוואי מעניין של טופוגרפיה הפוכה, כלומר, מה שאמור היה להיות רום השטח הוא למעשה הנקודה הנמוכה בו. מצב זה מייצר נוף דמוי מכתש. זאת ועוד, החוצבים הגיעו בעבודתם אל שכבת מי תהום שהפכה את כל חלקה הדרומי של המחצבה לבריכות מי תהום.

צמחיית המים המתוקים והעופות, שפקדו את מקור המים, הפכו למוקד תיירותי ועם חיבורן למקשה אחת, החלו הנופשים אף לשוט בסירות באגמים שנוצרו. זוהי גם נקודת הסיום המהנה של טיול זה.

למסלול המלא מאשדוד לניצנים: טבע ומורשת קרב >>

רגעים למזכרת – אטרקציות

הים הוא חלק בלתי נפרד מאזור טיול אשדוד ומישור החוף הדרומי. הכחול, שמושך את העין מערבה, ללא הרף, הוא ביתה של מצב הרוח - שיט ביאכטה, המציעה את כל הטוב של מישור החוף, מהצד של הים. החברה מציעה מגוון של שיוטים, לזוגות רומנטיים, משפחות וקבוצות המוזמנות ליהנות מהים, מארוחה טובה, מהשייט ומהנוף היפה במזרח – קו החוף הדרומי של ישראל.

מחפשים קצת אקשן? פארק אתגרים אשדוד, מזמין את כל המשפחה לפעילויות אתגריות כקיר טיפוס, מסלול אופניים חשמליות, קיר טיפוס לפעוטות, מתנפחים, אומגה לזאטוטים ועוד. בנוסף, במקום ישנם בריכה רדודה, פינת ליטוף ובאוהל הבדואי המקומי, ישמחו לארח אתכם ולאפות עמכם פיתות.

ואיך אפשר בלי חוף הים עצמו. רצועת החוף של העיר אשדוד, מעוטרת בטיילת אשדוד, המרוצפת במסעדות רבות ומגוונות, קיוסקים, דקלים ומרבצי דשא. הטיילת, שאורכה כשלושה קילומטרים, מחברת את חופי הרחצה של העיר ומי שקצה נפשו במשחק המטקות, אבל עדיין מתחשק לו לשחק בכדור, מוזמן לכדרר במגרשי הספורט ומתקני האימון בטיילת. בימי רביעי, בסמוך לחוף לידו, נערך על הטיילת שוק ססגוני.

צפונית מזרחית, מן החוף, בגדרה, נמצא מוזיאון לתולדות גדרה והבילויים. בעזרת סרט, מחזה, פינות יצירה ותצוגות שונות, חוזרים המבקרים במקום, אל סוף המאה ה-19, עת עלו שניים מבני הביל"ויים על גבעה סמוכה, הדליקו נר שני של חנוכה, וייסדו, הלכה למעשה, את גדרה. המוזיאון שוכן בבית מפואר ומשוחזר ונמצאים בו חפצים ומסמכים שונים מראשיתה של גדרה בשנת 1884. כמו כן, ניתן לראות במוזיאון פריטים רפואיים משנות ה–30 של המאה שעברה, לצד מאזניים מהתקופה העות'מאנית, רהיטים וחפצי יום יום.

בקיבוץ גבעת ברנר, תוכלו להראות את כישורי הנהיגה שלכם בלא אחר מאשר מרוץ האסלות, הנמצא בקומה העליונה של מבנה הג'ימבורי ומשחקי ההרכבה במתחם, בית חלומותיי. במתחם אטרקציות רבות לילדים: מתקני מים בהם נרטבים כהוגן, מתנפחים, פארק מכוניות ואחרות.

לכל האטרקציות באזור טיול אשדוד ומישור החוף הדרומי >>

לכל כיס - נקודת חן

ברחוב התנאים ביבנה נמצא, גן הסנהדרין, בו, על-פי המסורת, קבור רבן גמליאל, נשיא הסנהדרין. חזית מבנה הקבר, בחלקו המערבי של הגן, מעוטרת בקשתות ועל גגו כיפת אבן. במת הקבר שוכנת בתוך המבנה. הגן עצמו צנוע ובו שבילים, צמחייה, עצים ומדשאות.

לנקודת החן גן הסנהדרין ביבנה >>

נהיינו רעבים – אוכל בדרכים

את הסקירה הקולינרית נתחיל על חוף הים, בחוף הקשתות באשדוד, וליתר דיוק, במרפסת שטופת השמש של קפה פאזל (חוף הקשתות, בקצה הצפוני, אשדוד, טלפון: 08-8645931, המסעדה באתר Rest). במסעדה הושם דגש על העיצוב והאווירה הרומנטית, אחרי הכל אנחנו על הים. מן המטבח יוצאות מנות מגוונות מארוחות בוקר מסוגננות, דרך דגים ובשר ועד למנות הקינוחים המיוחדות.

בג'וייס, מסעדת השף של שי קידר, משתלבים באופן יוצא דופן העיצוב האלגנטי שבחלל המסעדה עם אשדוד הרוחשת והגועשת, הנשקפת מחלון המסעדה הגדול. (הבנאים 3, בנין הפורום, אשדוד. טלפון: 08-8526815, אתר: www.joise.co.il). מן המטבח אפשר להזמין מנות, כשרות למהדרין, בשריות וצמחוניות, שצורת הגשתן מפתיעה וייחודית.

ונסיים בביסטרו האשדודי, מסעדת בלזק (האשל 11, טלפון: 08-8536336, המסעדה באתר Rest). כאן, בחלל מקסים, תוכלו ליהנות מתפריט צרפתי עם נגיעות ים תיכוניות, אותו רקח השף והבעלים, נתי שפריר. בין המנות נמצאים שרימפסים, אספרגוס, בשרים וקינוחים מעודנים.